Pāriet uz saturu

Purva bridējs (filma)

Vikipēdijas lapa
Purva bridējs
Žanrs Melodrāma
Režisors Leonīds Leimanis
Scenārija autors Jānis Sīlis
Antons Stankēvičs
Galvenajās
lomās
Vija Artmane
Uldis Pūcītis
Eduards Pāvuls
Elza Radziņa
Mūzika Marģeris Zariņš
Operators Mārtiņš Kleins
Studija Rīgas Kinostudija
Izdošana 1966
Ilgums 77 minūtes
Valsts LPSR
Valoda latviešu
IMDb profils

"Purva bridējs" (ārpus Latvijas "Edgars un Kristīne") ir 1966. gada latviešu padomju aktierfilma. Filmas režisors ir Leonīds Leimanis. Filma uzņemta Rīgas Kinostudijā, pēc Rūdolfa Blaumaņa noveles "Purva bridējs", stāsta "Atriebšanās" un lugu "Ugunī", "Pazudušais dēls" motīviem. Iekļauta Latvijas kultūras kanonā.[1]

19. gadsimta vidus, Alaines muižas apkaime. Kučieris Edgars mīl vešerienes meitu Kristīni, bet sava temperamentīgā rakstura dēļ nepatīk Kristīnes mātei. Staļļa puisis Sutka un muižas sulainis Vīskrelis mēģina pavedināt Edgaru uz dzeršanu, kā arī uz draudzību ar kroga meitu Matildi. Tikmēr Kristīni bildina bagātais saimnieks Akmentiņš. Tomēr baznīcā pie altāra, jau līgavas kleitā, Kristīne ierauga Edgaru un atsaka Akmentiņam.

Epizodēs:

Filmēšanas grupa

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
  • 1967 — Baltijas, Baltkrievijas un Moldāvijas kinofestivāla diploms par labāko aktieru duetu (Vija Artmane un Uldis Pūcītis).
  • 1968 — Vissavienības kinofestivālā Ļeņingradā prēmija Vijai Artmanei.

Interesanti fakti

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
  • Filma ārpus Latvijas tiek rādīta ar nosaukumu "Edgars un Kristīne" (krievu: Эдгар и Кристина, vācu: Edgar und Kristina).
  • Edgara peldēšanas skats ir viens no pēdējiem kadriem, kuros iemūžināts Pērses ūdenskritums, pirms to applūdināja Pļaviņu HES ūdenskrātuve.
  • Alaines muiža filmā ir Lielstraupes pils, zaļumballes ainas filmētas Cēsu pils parkā, bet Kristīnes un Akmentiņa laulības Trikātas baznīcā.[2][3]
  • Matīsa, Kristīne. Vecās labās... : latviešu kinoklasikas 50 spožākās pērles / Kristīne Matīsa ; [red. Pēteris Upesbrants]. — Rīga : ATĒNA, 2005. — 502 lpp. ISBN 9984-34-142-9
  1. «Latvijas kultūras kanons». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2015. gada 26. septembrī. Skatīts: 2012. gada 5. jūlijā.
  2. Aktrises dienas — laimīgās un liktenīgās[novecojusi saite] eDruva — Cēsu un Vidzemes ziņas
  3. «Trikāta — Tālavas valsts galvaspilsēta». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2014. gada 9. maijā. Skatīts: 2014. gada 7. augustā.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]