Pāriet uz saturu

Latvijas kultūras kanons

Vikipēdijas lapa

Latvijas kultūras kanons ir izcilāko un ievērojamāko Latvijas mākslas darbu un kultūras vērtību apkopojums. Tajā iekļauti darbi septiņās kultūras nozarēs: arhitektūra un dizains, kino, literatūra, mūzika, skatuves māksla, tautas tradīcijas, vizuālā māksla, kā arī ainavas. Šobrīd Latvijas Kultūras ministrijas veidotajā kanonā iekļautas 99 Latvijas kultūras vērtības,[1] tiek plānots to papildināt.[2] Darbs pie kanona veidošanas tika uzsākts 2007. gada nogalē[1] Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktores Māras Lāces vadībā. Pie katras kultūras nozares vērtību atlases strādāja atsevišķa darba grupa. Kā paraugi tika izmantoti citu valstu — Dānijas un Nīderlandes kultūras kanoni.[3] Kanons ir saņēmis gan atzinību kā mācību materiāls,[1] gan kritiku par metodoloģijas trūkumu un nedemokrātisku pieeju tā izveidē.[2][3]

2021. gada jūnijā kanonā tika iekļautas astoņas Latvijas kanoniskās ainavas.[4]

Ietvertās kultūras vērtības

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Arhitektūra un dizains

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
Rīgas siluets 1575. gadā.
Gunāra Birkerta projektētās Latvijas Nacionālās bibliotēkas galvenās ēkas vizualizācija
Līga Liepiņa un Uldis Pūcītis filmā "Elpojiet dziļi"
Rūdolfs Blaumanis

Skatuves māksla

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
Alvis Hermanis

Tautas tradīcijas

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
Dziesmu svētku kopkoris

Vizuālā māksla

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]


  1. 1,0 1,1 1,2 «Latvijas kultūras kanons». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2013. gada 25. februārī. Skatīts: 2013. gada 16. martā.
  2. 2,0 2,1 «Sabiedrības saliedētības komisija definējusi pamatprincipus Latvijas kultūras kanona atjaunošanas koncepcijai». 2013. gada 20. februārī. Skatīts: 2013. gada 16. martā.
  3. 3,0 3,1 «Kultūras kanons — kritēriju kopums vai savārstījums?». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2009. gada 28. martā. Skatīts: 2013. gada 24. martā.
  4. «Daba, kas iedvesmo kultūru – kultūras kanonu papildina Latvijas kanoniskās ainavas». www.lsm.lv (latviešu). Skatīts: 2021-06-07.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]