Artūrs Butāns

Vikipēdijas lapa
Artūrs Butāns
Artūrs Butāns 2023. gadā
14. Saeimas deputāts
Amata sākums
2022. gada 1. novembris
Prezidents
Premjerministrs

Dzimšanas dati 1992. gada 23. decembrī (31 gads)
Dzīvo Valsts karogs: Latvija Liepāja, Latvija
Tautība latvietis
Politiskā partija Nacionālā apvienība
Augstskola
  • Sidnejas Biznesa koledža

Artūrs Butāns (dzimis 1992. gada 23. decembrī) ir latviešu uzņēmējs un politiķis. Šobrīd ir Nacionālās apvienības valdes loceklis un 14. Saeimas deputāts.

Dzīvesgājums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dzimis 1992. gadā 23. decembrī. A. Butāns ir zinātnieka, ķīmiķa un LNNK dibinātāja Ervīna Baumaņa (1929) mazdēls. Daļu no bērnības pavadījis Liepājā un Pāvilostā, pēc tam pārcēlies uz Rīgu.

Strādājis un vadījis uzņēmumus restorānu, viesnīcu un tūrisma nozarē, tostarp izveidojis Liepājas kultūrvietu "Kursas Putni". A. Butāns bijis Kurzemes Biznesa Inkubatora un Liepājas Universitātes projektu vadītājs, kur strādājis ar uzņēmējdarbības attīstības un inovāciju jautājumiem.

A. Butāns ir organizācijas "Daugavas Vanagi" biedrs un Zemessardzes 44. kājnieku bataljona zemessargs.

Izglītība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Mācījies J. Čakstes Liepājas 10. vidusskolā, Pāvilostas vidusskolā, Rīgas komercģimnāzijā un Rīgas Tālmācības vidusskolā.

Studējis biznesa menedžmentu Sidnejas Biznesa koledžā Austrālijā. Šobrīd studē organizāciju un sabiedrības pārvaldes socioloģiju Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē.[1]

Politiskā darbība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2018. gadā A. Butāns kandidēja 13. Saeimas vēlēšanās,[2] taču netika ievēlēts un uzsāka darbu kā Saeimas deputātes Ilzes Indriksones palīgs. A. Butāns vairākkārt pārvēlēts par Nacionālās apvienības Liepājas nodaļas vadītāju.[3] 2021. gada pašvaldību vēlēšanās A. Butāns veidoja Nacionālās apvienības sarakstu Liepājā, partijai iekļūstot Liepājas domē un valdošajā koalīcijā.[4]

Ekonomikas ministrija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2021. gadā A. Butāns uzsāka darbu Ekonomikas ministrijā kā ministru Jāņa Vitenberga un vēlāk arī I. Indriksones biroja vadītājs.

Ekonomikas ministra biroja vadītāja amatā bijis aktīvs līdzdalībnieks laikā, kad tika pieņemti lēmumi par Latvijas neatkarību no Krievijas dabasgāzes. A. Butāns bijis ministrijas deleģēts pārstāvis Ukrainas civiliedzīvotāju palīdzības sniegšanas un izmitināšanas koordinēšanā, kā arī pārstāvējis uzņēmēju intereses.

14. Saeima[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2022. gada Saeimas vēlēšanās A. Butānu ievēlēja par 14. Saeimas deputātu.[5] 14. Saeimā ir Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētāja biedrs, kā arī vada Uzņēmējdarbības attīstības apakškomisiju. Ievēlēts par Latvijas-Austrālijas deputātu grupas vadītāju.

Grāmatas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2022. gadā Artūrs Butāns, žurnāliste Līvija Leine un rakstnieks Ēriks Kūlis kopīgi izdeva grāmatu “E. Laumanis — Vēstules meitai no lēģera Mordovijā”, kurā iemūžinātas liepājnieka, Latvijas armijas virsnieka un Latviešu leģiona majora Ernesta Laumaņa vēstules un iepriekš nepublicētas fotogrāfijas. Grāmata izdota ar ”Daugavas Vanagu” atbalstu.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]