Longjērbīene

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Longjērbīene
Pilsētas centrs
Pilsētas centrs
Ģerbonis: Longjērbīene
Ģerbonis
Moto: "unikt, trygt og skapende"
(latviešu: "unikāla, droša un radoša")
Longjiras un Svalbāras atrašanās vieta
Longjiras un Svalbāras atrašanās vieta
Valsts Karogs: Norvēģija Norvēģija
Sala Svalbāra
Dibināta 1906
Pašvaldība no 2002. gada 1.janvāra
Administrācija
 • Mērs Kristins Kristofersens
Platība
 • Kopējā 242,86 km2
Iedzīvotāji (2007)
 • kopā 2 075
Mājaslapa http://www.lokalstyre.no/
Longjērbīene Vikikrātuvē

Longjērbīene (norvēģu: Longyearbyen) ir Svalbāras lielākā apdzīvotā vieta un tās administratīvais centrs. Atrodas arhipelāga lielākajā salā Špicbergenā, Adventfjorda dienvidu piekrastē, kas turpinās iekšzemē kā Adventa ieleja. Longjērbīenē atrodas Svalbāras gubernatora rezidence un viņa administrācija. 2007. gada beigās pilsētā dzīvoja ap 2060 iedzīvotāju. Tā ir vistālāk uz ziemeļiem esošā apdzīvotā vieta pasaulē un vistālāk uz ziemeļiem esošā apdzīvotā vieta, kuras iedzīvotāju skaits pārsniedz 1000 iedzīvotāju. Pilsētu dibināja Džons Manro Longjers 1906. gadā.

Ģeogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Longjērbīenē ir arktiskās tundras klimats. Pilsēta atrodas pie Adventfjorda, kas ir daļa no Isfjorda. Lielākā pilsētas daļa atrodas mazāk kā 100 metru virs jūras līmeņa. Longjēras upe tek caur pilsētu, lai gan lielāko gada daļu tā ir aizsalusi. Apkārtne ir kalnaina un bez kokiem, tādējādi radot tukšu ainavu. 1930. gadā iedzīvotāji atklāja, ka līķi, kas ir apglabāti pilsētas kapsētā nav sadalījušies, jo mūžīgais sasalums tos ir saglabājis. Kopš tā laika Svalbārā neviens netiek apglabāts. Mirušos apglabā citā Norvēģijas daļā.

Rajoni[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Uz rietumiem no Longjēras upes atrodas Bykaia (jaunā osta), Sjøområdet (dīķa rajons ir vecās ostas atrašanās vieta), Skjæringa (rajons, kurā atrodas gubernatora rezidence), Gamle Longyearbyen (Vecpilsēta — vieta, kur atrodas baznīca). Uz austrumiem no upes atrodas Sjøskrenten (upes deltas rajons), jaunais centrs (ieskaitot Radisson viesnīcu), Gruvedalen (raktuvju ieleja) un Lia (privātmāju rajons). Uz dienvidiem no upes atrodas Haugena (kalns), kurā atrodas pilsētas skola un sporta zāle. Tālāk uz dienvidiem atrodas Nibienas ciems.

Koordinātas: 78°13′20″N 15°37′54″E / 78.22222°N 15.63167°E / 78.22222; 15.63167