Ilga Kreituse

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Ilga Kreituse
Ilga Kreituse 2012.jpg
Saeimas priekšsēdētāja
Amatā
1995. gada 7. novembris — 1996. gada 26. septembris
Prezidents Guntis Ulmanis
Premjerministrs Māris Gailis
Andris Šķēle
Priekštecis Anatolijs Gorbunovs
Pēctecis Alfrēds Čepānis

Dzimšanas dati 1952. gada 5. jūlijā (67 gadi)
Valsts karogs: Padomju Savienība Tērvete, Latvijas PSR, PSRS (tagad Karogs: Latvija Latvija)
Politiskā partija PSKP (1988—1989)
DCP
DPS
Darba partija
Dzīvesbiedrs(-e) Aivars Kreituss
Profesija vēsturniece
Augstskola LVU
MVU
Šis raksts ir par 1952. gadā dzimušu politiķi. Par citām jēdziena Kreituse nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.

Ilga Kreituse (dzimusi 1952. gada 5. jūlijā), meitas uzvārds Grava, uzvārds pēc pirmajām laulībām - Gore, ir latviešu politiķe, vēsturniece.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ilga Kreituse ir dzimusi Tērvetē. Vēlāk kopā ar ģimeni pārceļas uz dzīvi Jūrmalā. 1970. gadā beigusi Jūrmalas 3. vidusskolu.

No 1972. līdz 1977. gadam Ilga Kreituse studē Latvijas Valsts Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātē. No 1977. gada līdz 1980. gadam - aspirantūrā Maskavas Valsts universitātē.

1982. gadā aizstāv disertāciju "Par matemātisko metožu izmantošanu vēstures zinātnē". Pēc atgriešanās Latvijā strādā LVU Vēstures un filozofijas fakultātē, Partijas vēstures institūtā un Zinātņu Akadēmijas Vēstures institūtā. Strādājusi par skolotāju Rīgas 1. ģimnāzijā.[1].

Pirmās laulības ar LKP CK kultūras nodaļas vadītāja Aivara Gora dēlu vēsturnieku Jāni Gori. Padomju laikos un 90. gadu sākumā publicējusies kā Ilga Gore.

Ievēlēta 5.Saeimā no Demokrātiskās centra partijas saraksta. Pēc Demokrātiskās centra partijas un Demokrātiskās partijas "Saimnieks" apvienošanās 6. Saeimas vēlēšanās startēja no DPS saraksta, tika ievēlēta Saeimā[2]. Saeimas priekšsēdētāja no 1996. gada decembra līdz 1997. gada septembrim. 1996. gadā kandidēja valsts prezidenta vēlēšanās, ieņēma otro vietu aiz atkārtoti ievēlētā Gunta Ulmaņa. 1996. gada septembrī izstājās no DPS frakcijas, darbu 6.Saeimā turpināja kā frakcijām nepiederoša deputāte[3].

Pēc Demokrātiskās partijas Saimnieks sašķelšanās kopā ar vīru Aivaru Kreitusu kļuva par jaunizveidotās Darba partijas līderiem. 1998. gadā notikušajās 7. Saeimas vēlēšanās Ilga Kreituse startēja apvienotā Darba partijas, Latvijas Zaļās partijas un Kristīgi Demokrātiskās savienības sarakstā, kas neguva nepieciešamo atbalstu iekļūšanai Saeimā[4]. 2001.gadā ievēlēta Rīgas domē, bet no mandāta atteicās par labu Aivaram Kreitusam. 9. Saeimas vēlēšanās kopā ar Darba partiju piedalījās LSDSP sarakstā, kas nepārvarēja 5% barjeru[5].

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]


Politiskie un sabiedriskie amati un pozīcijas
Priekštecis:
Anatolijs Gorbunovs
Saeimas priekšsēdētāja
1995. gada 7. novembris1996. gada 26. septembris
Pēctecis:
Alfrēds Čepānis