Juris Dobelis

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Juris Dobelis
Juris Dobelis.jpg
Juris Dobelis 2006. gadā
Saeimas deputāts

Dzimšanas dati 1940. gada 8. jūlijā (77 gadi)
Valsts karogs: Latvija Rīga, Latvija
Politiskā partija LNNK (1988-1997)
LTF (1988—1993)
TB/LNNK (1997-2011)
Nacionālā apvienība (kopš 2011)
Profesija ķīmiķis
Augstskola Rīgas Politehniskais institūts

Juris Dobelis (dzimis 1940. gada 8. jūlijā Rīgā) ir latviešu ķīmiķis un politiķis, bijis Augstākās Padomes un četru Saeimas sasaukumu deputāts. Atmodas laikā bija viens no Latvijas Tautas frontes un LNNK līderiem. Pēc tam pārstāvēja partiju Tēvzemei un Brīvībai/LNNK, šobrīd — Nacionālo apvienību.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Izglītība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1958. gadā ar izcilību absolvējis Rīgas 35. vidusskolu. 1963. gadā pabeidzis RPI Ķīmijas fakultāti, iegūstot inženiera tehnologa specialitāti.

Darba gaitas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Darba gaitas sācis 1963. gadā stikla rūpnīcā "Sarkandaugava". Pēc tam strādājis Rīgas Porcelāna un fajansa rūpnīcā, Koksnes ķīmijas institūtā, par ķīmijas skolotāju Rīgas 25. vidusskolā, Sintētiskās izolācijas speciālajā konstruktoru birojā, Olaines Praktiskās bioķīmijas institūtā un tehniskajā centrā "Laukceltnieks".

Politiskā darbība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Padomju gados J. Dobelis darbojās neformālos grupējumos, kas cīnījās par latviešu nacionālās pašapziņas saglabāšanu, modinot interesi par Latvijas vēstures un kultūras mantojuma saglabāšanu. Nodarbojies ar latviešu karavīru piemiņas vietu apzināšanu un sakopšanu.

Sākoties Atmodai iesaistījies Latvijas Tautas frontē un LNNK to pirmsākumos 1988. gadā. 1989. gadā piedalījies PSRS Tautas deputātu padomes vēlēšanās, bet nav ticis ievēlēts.

1990. gadā kā LTF kandidāts Saulkrastu vēlēšanu apgabalā tika ievēlēts Augstākajā Padomē. 4. maijā balsojis par deklarāciju "Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu".

Atšķirībā no vairuma AP ievēlēto politiķu, bet tāpat kā valdības vadītājs Ivars Godmanis, pirms 1993. gadā 5. Saeimas vēlēšanām J. Dobelis nemainīja politisko piederību un neiesaistījās nevienā no jaunajām politiskajām partijām. Viņa pārstāvētā Latvijas Tautas fronte netika ievēlēta Saeimā, taču J. Dobelis kļuva par LNNK Saeimas deputāta Odiseja Kostandas palīgu.

1994. gadā J. Dobeli ievēlēja Rīgas domē no LNNK/LZP saraksta, bet 1995. gadā no šīs pašas apvienības arī 6. Saeimā. Pēc tam bijis arī visu nākamo Saeimu deputāts, ievēlēts jau no Tēvzemei un Brīvībai/LNNK: 7. Saeimā, 8. Saeimā (gan netika ievēlēts uzreiz, bet ieņēma vietu parlamentā vispirms Ģirtam Valdim Kristovskim, pēc tam Guntaram Krastam noliekot mandātus) un 9. Saeimā. J. Dobelis pazīstams kā aktīvākais un nepiekāpīgākais orators Latvijas parlamentā, vairākos sasaukumos viņš ir bijis visvairāk debatējušais parlamentārietis, vienlaikus ir daudz kritizēts par pārlieku agresīviem un nekorektiem izteikumiem no Saeimas tribīnes.

Memuāru grāmatā "Iļģuciema pašpuikas stāsti" uzņēmējs Jūlijs  Krūmiņš aprakstīja, ka "tēvzemietis" Juris Dobelis vairākus gadus saņēmis "algu" 300 latu apmērā no J. Krūmiņa uzņēmuma kā risinājumu pret partijas TB/LNNK "uzbraucieniem", kas draudēja slēgt "Man-Tess" termināli, kas bija viegli, jo tagadējais muitas priekšnieks bija Vigo Leitholds, aktīvs TB/LNNK biedrs.[1]

J. Dobelis ir apbalvots ar III šķiras Triju Zvaigžņu ordeni[2] un 1991. gada barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Jūlija Krūmiņa memuāri: „Juris Dobelis tēvzemiešu pieprasīto „algu” pārskaitīja tieši zem novērošanas kamerām...” http://www.pietiek.com/raksti/julija_krumina_memuari_juris_dobelis_tevzemiesu_pieprasito_algu_parskaitija_tiesi_zem_noverosanas_kameram
  2. «Ar Triju Zvaigžņu ordeni apbalvotie 1994.-2004.» (.doc). Latvijas Valsts prezidenta kanceleja. 26. lpp. lpp.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • gramata21.lv J. Dobeļa biogrāfija virtuālajā enciklopēdijā Latvijas ļaudis