Jaungulbenes muiža

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Jaungulbenes pils mūsdienās.
Jaungulbenes muižas kungu mājas interjers (20. gadsimta sākums)

Jaungulbenes pils (vācu: Neu-Schwanenburg) ir Tjudoru neogotikas stilā celta muižas kungu māja Jaungulbenē, kas vēlāk atkārtoti pārbūvēta. Līdz 1920. gada agrārajai reformai muiža bija landrāta Kārļa fon Tranzē dzimtas īpašumā. Iesākti pils atjaunošanas darbi.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Jaungulbenes muižas pils uzcelta 1878. gadā muižas īpašnieka Oto Vilhelma Leopolda fon Tranzē (1806-1879) laikā. Torņa fasādē redzams īpašnieku fon Tranzē-Rozeneku ģerbonis. 19. gadsimta otrajā pusē pie pils uzbūvēja plašu saimniecības ēku kompleksu divās zonās, kurā ir staļļi, kūtis, kalēja māja, brūzis u.c.[1] Pie pils izveidoja 39 hektārus lielu ainavu parku ar romantisma laika pieminekļiem. Līdz mūsdienām saglabājušies Velna vārti ar mākslīgām pilsdrupām (1889). Vārtu vērtnes bijušas rotātas ar figurāliem veidojumiem.

Pauls fon Tranzē-Rozeneks (1853-1928), kas bija Rīgas Mākslas biedrības biedrs, Jaungulbenes pilī iekārtoja bagātīgu Vīnes un Minhenes gleznošanas skolas gleznu, kā arī skulptūru, grafikas, mēbeļu u.c. mākslinieciski vērtīgu priekšmetu kolekciju. Ap 1900. gadu pils rietumu galā uzcēla piebūvi smagnējā romāņu stilā, bet ap 1903. gadu pabeidza austrumu spārna piebūvi. 1907. gadā pils kreisajā spārnā uzcēla torni, 1914. gadā pārbūvēja pils labo spārnu. Pēc 1905. gada revolūcijas viņš šo kolekciju pakāpeniski pārveda uz sev piederošo namu Aleksandra bulvārī 3a (tagad Brīvības bulvārī 32) Rīgā, 1908. gadā lielu daļu atdāvināja Rīgas Pilsētas muzejam (tagad gleznas atrodas mākslas muzejā "Rīgas Birža").

Pēc Pirmā Pasaules kara Jaungulbenes pils izmantota kā selekcijas stacija, vēlāk kā mājturības skola. 1927. gadā pilī iekārtoja lauksaimniecības skolu, kas 1990. gados pārcelta uz jaunu ēku. Šobrīd ēka netiek izmantota, bet tās īpašnieks ir Gulbenes novada pašvaldība.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Muižas attēli[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Seni attēli[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]