Ulbrokas muiža
Ulbrokas muiža atrodas Ropažu novada administratīvajā centrā Ulbrokā. Muižas nosaukums cēlies no Ulenbroku dzimtas, kurai piederēja šī Salaspils draudzes novada muižas zeme.
Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
Senākās ziņas par Ulbrokas muižu ir no 1562. gada, kad Rīgas rātskungs Heinrihs fon Ulenbroks (Heinrich von Ulenbrock) ieguva zemes pie Rīgas patrimoniālā apgabala robežām, ko apstiprināja arī Polijas valdnieks Sigismunds II Augusts. 1718. gadā muižu pie Piķurgas dzirnavu ezera (Stubbensee) pārpirka rātskungs K. Cimmermanis. Ulbrokas muižas kungu māja celta 18. gadsimta beigās pēc Kristofa Hāberlanda projekta klasicisma stilā un celtniecība noslēdzās 1800. gadā. 1874. gadā daļu no muižas ķīlā ieguva J. Buse. 1901. gadā muiža pārgāja barona F. fon Mengdena īpašumā, viņa ģimene pārvaldīja muižu līdz pat agrārajai reformai 1920. gadā.[1][2]
Pēc Latvijas neatkarības iegūšanas muižas Ziedoņa parks kļuva par vietējo iedzīvotāju izklaides vietu, kur bija ierīkota arī estrāde, kurā rīkotas balles u.c. kultūras pasākumi. Savukārt muižas ēka tika piešķirta Rīgas pilsētas slimokases sanatorijas ierīkošanai, kas šeit arī atradās līdz Otrajam pasaules karam.
Pēc kara muižas ēkā tika ierīkota 1. Latvijas radiostacija, jeb Rīgas radiostacija un blakus muižai uzcelts tornis. Ar laiku tika uzbūvēti arī citi torņi un mājas muižas tiešā tuvumā.[3]
Muižas komplekss[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
Muižas kungu māja ir divstāvu mūra ēka ar izbūvētu pagrabstāvu, paraugfasādes kolonnām un izbūvētu balkonu ēkas sētas pusē.
Ēkas kompleksā bez kungu mājas ietilpa arī klēts, stallis, dārzs un parks. Līdz mūsdienām no visa kompleksa gan saglabājusies tikai kungu māja, dažas kalpu un saimniecības ēkas un uz Piķurgas upes izraktais dzirnavezers, kas mūsdienās pazīstams ar nosaukumu Piķurgas ezers.
Mūsdienas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
Muižas pils atrodas valsts īpašumā. Mūsdienās ēkā atrodas radiostacija, tomēr tā raida tikai trīs radio kanālus un ir dārga ekspluatācijā, tāpēc Stopiņu novada amatpersonas ir izteikušas vēlmi par šīs ēkas iegūšanu novada kultūras vajadzībām un radio stacijas likvidēšanu.[3]
Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
- ↑ «Zudusī Latvija - Stopiņi. Ulbrokas muižas kungu māja». www.zudusilatvija.lv. Skatīts: 2021-10-16.
- ↑ «FOTO IZSTĀDE ULBROKAS MUIŽA». stopini.lv (angļu). Arhivēts no oriģināla, laiks: 2021-10-16. Skatīts: 2021-10-16.
- ↑ 3,0 3,1 Līga Landsberga. «Latvijas muižas un pilis un citas interesantas vietas: Ulbrokas muiža (Stubbensee)». Latvijas muižas un pilis un citas interesantas vietas, 2019-06-19. Skatīts: 2021-10-16.
Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
Koordinātas: 56°56′22″N 24°17′05″E / 56.93944°N 24.28472°E