Ulbrokas muiža

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Ieeja Rīgas radio stacijā Ulbrokas muižā
Ulbrokas muiža.
Ulbrokas muiža.

Ulbrokas muiža atrodas Stopiņu novada administratīvajā centrā Ulbrokā. Muižas nosaukums cēlies no Ulenbroku dzimtas, kurai piederēja šī Salaspils draudzes novada muižas zeme.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ulbrokas muižas kungu māja celta 18. gs. beigās pēc Kristofa Hāberlanda projekta klasicisma stilā un celtniecība noslēdzās 1800. gadā. Pēc Latvijas neatkarības iegūšanas muižas Ziedoņa parks kļuva par vietējo iedzīvotāju izklaides vietu, kur bija ierīkota arī estrāde, kurā rīkotas balles u.c. kultūras pasākumi. Savukārt muižas ēka tika piešķirta Rīgas pilsētas slimokases sanatorijas ierīkošanai, kas šeit arī atradās līdz Otrajam pasaules karam.

Pēc kara muižas ēkā tika ierīkota 1. Latvijas radiostacija, jeb Rīgas radiostacija un blakus muižai uzcelts tornis. Ar laiku tika uzbūvēti arī citi torņi un mājas muižas tiešā tuvumā.

Muižas komplekss[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Muižas kungu māja ir divstāvu mūra ēka ar izbūvētu pagrabstāvu, paraugfasādes kolonnām un izbūvētu balkonu ēkas sētas pusē.

Ēkas kompleksā bez kungu mājas ietilpa arī klēts, stallis, dārzs un parks. Līdz mūsdienām no visa kompleksa gan saglabājusies tikai kungu māja, dažas kalpu un saimniecības ēkas un uz Piķurgas upes izraktais dzirnavezers, kas mūsdienās pazīstams ar nosaukumu Piķurgas ezers.

Mūsdienas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Mūsdienās ēkā atrodas radiostacija, tomēr tā raida tikai trīs radio kanālus un ir dārga ekspluatācijā, tāpēc Stopiņu novada amatpersonas ir izteikušas vēlmi par šīs ēkas iegūšanu novada kultūras vajadzībām un radio stacijas likvidēšanu.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Koordinātas: 56°56′22″N 24°17′05″E / 56.93944°N 24.28472°E / 56.93944; 24.28472