Veidne:Vai tu zināji/Arhīvs2
Izskats
Šeit ir veidnes Veidne:Vai tu zināji izmantoto faktu arhīvs, relatīvi jaunākie izmantotie fakti saglabājas turpat, kur bija. Saraksta sākumā ir jaunākie fakti, beigās — vecākie. (Diskusijas daļai jaunākie ieraksti ir apakšā, vecākie — augšā).
Veidnes "Vai tu zināji" izmantotie fakti (2014—...)
[labot pirmkodu]- ... oleandri (attēlā) tiek audzēti kā krāšņumaugi, lai gan visas to daļas ir indīgas, un tie ir vieni no indīgākajiem augiem, kas tiek audzēti dārzā?
- ... vācu tautības 17. gadsimta garīdznieks Heinrihs Ādolfijs bija sava laika ievērojamākās un plašākās latviešu valodas gramatikas izdevējs?
- ... pie Rēzeknes lidlauka atrodas NATO pretgaisa aizsardzības radars TPS-117, kas spēj kontrolēt gaisa telpu 450 kilometru rādiusā un 30 kilometru augstumā?
- ... jaunais Somijas premjerministrs Aleksanders Stubs (attēlā) ir stingri proeiropeiski noskaņots un aicinājis Somiju iestāties NATO?
- ... Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis laikā no 1995. gada decembra līdz 1996. gada jūlijam bija Latvijas kultūras ministrs?
- ... no 1918. gada 22. novembra līdz 30. decembrim Ternopiļa bija Rietumukrainas Tautas republikas pagaidu galvaspilsēta, bet no 1920. gada 8. jūlija līdz 21. septembrim — padomju Galīcijas PSR galvaspilsēta?
- ... Rīgas Lutera baznīca (attēlā), kas atrodas Torņakalnā, ir pirmā Mārtiņa Lutera vārdā nosauktā baznīca Latvijā?
- ... 2004. gadā vienā no Jēkabpils lidlauka angāriem policija atklāja lielu nelegālo tabakas izstrādājumu noliktavu ar aptuveni 1 250 000 cigarešu paciņām?
- ... sengrieķu zinātnieks un filozofs Teofrasts tiek uzskatīts par botānikas "tēvu"?
- ... Ukrainas rietumu pilsēta Kamjaneca-Podiļska (attēlā cietoksnis) viduslaikos bija ievērojama pilsēta un bija salīdzināma ar Kijivu un Ļvivu?
- ... Latvijā vienīgais, kas var apžēlot ar mūža ieslodzījumu notiesātos noziedzniekus, ir Valsts prezidents?
- ... Ņujorkas policijas departaments ir lielākā pašvaldības policija ASV?
- ... Barklaja de Tolli piemineklis (attēlā) tika demontēts 1915. gada jūlijā, jo Rīgai tuvojās vācu karaspēks, un pēc tam pazuda, bet atjaunots tika vien 2002. gadā?
- ... slimniekiem, kam akromegālija sākas bērnībā vai pusaudža gados, visi ķermeņa kauli turpina augt un cilvēks sasniedz ļoti lielus izmērus, kamēr pieaugušajiem slimniekiem hipertrofējas tikai organisma distālās daļas: žokļi, deguns, rokas, pēdas?
- ... 2014. gada Tour de France bija ceturtā reize, kad Tour de France velobraucienā iekļauj posmus Anglijā, un pirmā reize, kad šie posmi ir vairāk kā divi?
- ... Kolumbijas izlases futbolists Hamess Rodrigess (attēlā) ar 6 gūtajiem vārtiem bija 2014. gada FIFA Pasaules kausa finālturnīra rezultatīvākais spēlētājs?
- ... 1786. gada 30. novembrī lielhercoga Leopolda pārvaldītā Toskāna kļuva par pirmo valsti pasaulē, kurā oficiāli tika atcelts nāvessods?
- ... 1950.—1960. gados no Talsu lidlauka ir bijusi pasažieru satiksme ar citām Latvijas pilsētām?
- ... tad, kad tīrumos nobriest labība, mantijas paviāni (attēlā tēviņš) dodas tur baroties; cilvēku klātbūtne viņus netraucē, un lielāka paviānu grupa var pat pretoties cilvēkiem?
- ... visos četros kanoniskajos evaņģēlijos Poncijs Pilāts ir parādīts kā cilvēks, kas uzskata Kristu par nevainīgu?
- ... Gregors III bija pēdējais Romas pāvests, kas nav nācis no Eiropas, līdz Franciska ievēlēšanai 2013. gadā — 1272 gadus vēlāk?
- ... Vaiņodes lidlaukā (attēlā angāri 2001. gadā) līdz 1992. gadam bāzējās padomju gaisa spēku 54. gvardes iznīcinātāju aviācijas pulks, kas pēc Krievijas armijas izvešanas tika izvietots Ņižņijnovgorodas apgabalā?
- ... tiek uzskatīts, ka Pētera 1. vēstuli Svētais Pēteris rakstījis no Romas, neilgi pirms nogalināšanas 65. gadā?
- ... 2014. gada NHL draftā tika izvēlēti arī divi Latvijas hokejisti: Elvis Merzļikins 3. kārtā un Edgars Kulda 7. kārtā?
- ... Austrumu baltastes truša (attēlā) mātīte var dzemdēt četras vai piecas reizes gadā, bet metienā mēdz būt pat deviņi mazuļi?
- ... alus "Labietis" darīšanā bez apiņiem tiek izmantoti arī citi augi, kā ķimenes, pelašķi, virši un mārsils?
- ... vienīgais veids, kā apturēt tīklenes atslāņošanās procesu un saglabāt redzi, ir savlaicīga operācija?
- ... Džērsisitija (attēlā) ASV Ņujorkas štatā ir viena no daudzveidīgākajām pilsētām pasaulē pēc cilvēku rases?
- ... Daugavpils Lokomotīvju remonta rūpnīca ir unikāla ar to, ka visu lokomotīvju remontu veic uz vietas, jo citur Eiropā uzņēmumi ir specializēti?
- ... Zviedrijas dienvidu pilsēta Karlskrūna atrodas uz aptuveni 30 salām Blēkinges arhipelāga austrumos?
- ... Pēc Luija I Dievbijīgā (attēlā) nāves 840. gadā sākās cīņas par Franku karalistes valdnieka troni starp trim viņa dēliem, kā rezultātā ar Verdenas līgumu viņi sadalīja Franku valsti?
- ... Šarlīze Terona par sērijveida slepkavas Eilīnas Vornosas attēlošanu filmā "Monstrs" saņēma Amerikas Kinoakadēmijas balvu kā labākā aktrise?
- ... Brenguļu alus darītava atrodas izbijušas hidroelektrostacijas telpās?
- ... "Rīgas Lapa" (attēlā), kas iznāca laikā no 1877. gada augusta līdz 1880. gada jūnijam, bija pirmais latviešu dienas laikraksts?
- ... pēc Latvijas brīvības cīņu beigām Vaiņodes dirižabļu lidostas angārus nojauca, un to konstrukcijas izmantoja Rīgas Centrāltirgus paviljonu būvei 1924. gadā?
- ... Oahu salā daļu savas jaunības pavadījis 44. ASV prezidents Baraks Obama?
- ... International Cometary Explorer (attēlā) 1985. gadā kļuva par pirmo kosmisko aparātu, kas pietuvojies komētai, izlidojot cauri Džakobini—Cinnera komētas plazmas astei?
- ... kopš 2010. gada Āfrikas tripanosomiāze jeb miega slimība ir izraisījusi aptuveni 9000 nāves gadījumu, kas ir ievērojams samazinājums, salīdzinot ar 34 000 gadījumu 1990. gadā?
- ... mūsdienās dzelzceļa līnijā Jelgava—Meitene pastāv tikai mazintensīva kravas satiksme, taču 2014. gadā tika izskatīta iespēja atjaunot pasažieru vilcienu maršrutu Rīga—Šauļi, tomēr tas nav noticis?
- ... Ukrainas dienvidrietumu pilsēta Balta (attēlā) ir izveidota 1797. gadā, apvienojot turku dibināto Baltu un poļu dibināto Juzefgrodu Kodimas upes pretējos krastos?
- ... "CSI Lasvegasa" ir pirmais seriāls CSI seriālu sērijā, vēlāk tika izveidoti spin-off seriāli "CSI Maiami" un "CSI Ņujorka"?
- ... Latvijas hokeja izlases galvenajam trenerim Aleksandram Beļavskim pieder virkne Zviedrijas kluba IF Björklöven rekordu, viņš ir arī komandas visu laiku rezultatīvākais spēlētājs?
- ... Ļeva Tolstoja romāna "Karš un miers" pirmais izdevums (attēlā) bija 1225 lappuses biezs, līdz ar to tas ir viens no visu laiku garākajiem romāniem?
- ... Otrā pasaules kara gados dzelzceļa līniju Rīga—Pleskava Vācijas armija izmantoja kā galveno Ļeņingradas frontes apgādes artēriju?
- ... leģendārā sporta arēna Boston Garden, kas ilgus gadus kalpoja kā NHL kluba Bostonas "Bruins" un NBA kluba Bostonas "Celtics" mājvieta, tika nojaukta pēc tam, kad abas komandas pārcēlās uz jauno FleetCenter (tagad TD Garden)?
- ... 20. gadsimta sākumā Āfrikas ziemeļu tuksnešus apdzīvojošā krēpjaita (attēlā) tika ievesta vairākos ASV štatos, kur to skaits mūsdienās ir mērāms vairākos tūkstošos?
- ... hokeja turnīrs 1980. gada ziemas olimpiskajās spēlēs ir ievērojams ar to, ka tajā notika "Brīnums uz ledus", kurā ASV hokeja izlasei ar 4—3 pārspēja PSRS, izcīnot olimpiskās zelta medaļas?
- ... pirmais valdnieks, kas lietoja Krievzemes karaļa (Ruthenorum Rex) titulu, bija Galīcijas-Volīnijas kņazs Daniels Romanovičs, kurš valdīja tagadējās Ukrainas teritorijā 13. gadsimtā?
- ... 1938. gadā uzbūvētā Visagala stacijas ēka pēc satiksmes slēgšanas dzelzceļa līnijā Madona—Lubāna ir pamesta un izdemolēta (attēlā)?
- ... daudzās pasaules valstīs kolaboracionisms tiek atzīts par noziedzīgu nodarījumu, kuru kvalificē kā valsts nodevību?
- ... Otrā pasaules kara laikā holokaustā tika nogalināti ap 38 000 Berdičivas pilsētas (mūsdienu Ukrainas Žitomiras apgabalā) ebreju?
- ... Francijas karaļa Filipa IV Skaistā (attēlā) trīs dēli bija nākamie trīs Francijas karaļi: Luijs X, Filips V, Šarls IV?
- ... dzelzceļa līnijas Rīga—Jelgava—Mažeiķi Lietuvas daļā sliedes mūsdienās ir demontētas?
- ... 2014. gadā IAAF Slavas zālē tika uzņemts latviešu šķēpa metējs Jānis Lūsis?
- ... Ostrohā (attēlā Ostrohas pils) 1576. gadā tika nodibināta pirmā augstskola mūsdienu Ukrainas teritorijā?
- ... Otrā pasaules kara Polijas pretestības grupa Armia Krajowa 1944. gadā apvienoja no 200 000 līdz 600 000 cilvēku?
- ... kontinentu dreifa teorijas noformulētājs Alfrēds Vēgeners bija arī polārpētnieks un gāja bojā Grenlandē pēc atgriešanās no pēdējās ekspedīcijas, kurā vēlējās noorganizēt pētniecisko staciju Grenlandes ledus vairoga centrā?
- ... tiek uzskatīts, ka Trevizo (attēlā) restorānā tika izgudrots populārais itāļu deserts tiramisu?
- ... lielākā uzvara Latvijas futbola izlases rekordu sarakstā ir 6—1 pret Lietuvu 1935. gadā?
- ... 19. gadsimta 70. gados būvētās dzelzceļa līnijas Liepāja—Romni Latvijas daļā esošā dzelzceļa līnija Liepāja—Vaiņode vairs netiek izmantota?
- ... kuplastes klinšu valabija (attēlā) mātītes dzemdē auglis tikpat kā neattīstās sausuma periodā, taču, kad sākas lietus periods, tas attīstās strauji?
- ... 1919. gadā Rivne īsu brīdi bija Ukrainas Tautas republikas pagaidu galvaspilsēta, savukārt vācu okupācijas laikā tā bija Ukrainas reihskomisariāta administratīvais centrs?
- ... senators Denjels Inoue, kas bija augstāko rangu sasniegušais aziātu izcelsmes politiķis ASV vēsturē, bija zaudējis labo roku, cīnoties Otrajā pasaules karā?
- ... dūmakainie leopardi (attēlā) ir mazākie no visiem lielajiem kaķiem, un tie nav tuvu radniecīgi leopardam?
- ... 2015. gada FIFA Pasaules kauss sievietēm Kanādā būs pirmā reize, kad FIFA Pasaules kausa sievietēm finālturnīrā piedalīsies 24 izlases?
- ... 2014. gada 19. jūnijā par Latvijas Republikas Satversmes preambulas pieņemšanu nobalsoja 69 11. Saeimas deputāti?
- ... daudzu sugu spīļastes (attēlā parastā spīļaste) atšķirībā no citiem kukaiņiem ir gādīgas mātes un apsargā olas, līdz no tām izšķiļas jaunā paaudze?
- ... 2014. gada jūnijā Latvijas biznesa programmatūras izstrādes uzņēmumi FMS Software un FMS tika pārdoti Norvēģijas uzņēmumam Visma?
- ... dagerotipija ir pats pirmais atklātais fotogrāfiska attēla iegūšanas veids — pozitīva attēla iegūšana uz apsudrabotas vara plates?
- ... franču rakstnieks Blēzs Sandrārs (attēlā), sākoties Pirmajam pasaules karam, iestājās Ārzemnieku leģionā un kaujā tika smagi ievainots no ložmetēja, kā rezultātā viņa labā roka tika amputēta virs elkoņa?
- ... amerikāņu futboliste Ebija Vambaha ir visvairāk vārtus guvusī spēlētāja starptautiskās spēlēs gan starp sievietēm, gan vīriešiem?
- ... josta ir spēka, modrības un godīguma simbols, bet folklorā jostām tiek piešķirts pārdabisks spēks?
- ... kopējais Ņujorkas metro (attēlā shēma) maršrutu garums sasniedz 373 km?
- ... pemikanu gatavoja, sajaucot kopā kaltētu bizona (kā arī aļņa, vapiti vai brieža) gaļu, vārītus taukus un dzērveņu vai vietējo krūmu rūgtās ogas?
- ... Kanāda ir valsts ar garāko krasta līniju?
- ... igauņu tautas eposa "Kalevipoegs" autors Frīdrihs Reinholds Kreicvalds (attēlā) tiek uzskatīts par igauņu nacionālās literatūras aizsācēju?
- ... Ziemeļamerikas pamatiedzīvotāji bieži vienā laukā audzēja trīs māsas: kukurūzu, pupas, kas vijās ap kukurūzas kātiem, un ķirbjus, kas nomāca nezāles un uzturēja augsni mitru?
- ... pēc Pirmā pasaules kara Lietuvas brīvības cīņu laikā Suvalku guberņas teritorija kļuva par strīdus objektu starp Lietuvas un Polijas valstīm?
- ... Filips II Augusts (attēlā) bija pirmais Francijas valdnieks, kura tituls bija Francijas karalis, viņa priekšteči tika saukti par franku karaļiem?
- ... nodarboties ar biškopību sāka senie ēģiptieši pirms aptuveni 4500 gadiem?
- ... Šveices futbola izlases spēlētāja Filipes Senderosa vecāki ir imigranti: viens vecāks cēlies no Serbijas, bet otrs — no Spānijas?
- ... cilvēkiem divpadsmitpirkstu zarna (attēlā) ir 25—38 cm gara, kas ir apmēram 12 pirkstu platumā?
- ... 1920. gada Lietuvas—Krievijas miera līgums ne vien atzina Lietuvas neatkarību un aprakstīja abu valstu robežu, bet ar to Padomju Krievija arī apņēmās samaksāt kara reparācijās trīs miljonus rubļu un 107 tūkstošus hektāru meža koksnes?
- ... Eiropā arābu skaitļu sistēmu ieviesa Fibonači?
- ... Stūra māja (attēlā), kurā PSRS okupācijas laikā darbojās Iekšlietu Tautas komisariāts un Valsts drošības komiteja, tika uzcelta 1911. gadā kā īres nams ar veikalu?
- ... starp divām figūrām ir līdzība, ja vienu var iegūt no otras ar homotētijas un izometrijas palīdzību?
- ... ar karjeras gaitā gūtajiem 1394 rezultativitātes punktiem Lūks Robiteils ir visu laiku rezultatīvākais Nacionālās hokeja līgas kreisās malas uzbrucējs?
- ... 1983. gadā Filipīnu prezidenta Ferdinanda Markosa (attēlā) valdība tika apsūdzēta saistībā ar politiskā pretinieka Beninjo Akvino slepkavību, revolūcijas rezultātā Markoss pameta valsti un atlikušo dzīvi pavadīja Havaju salās?
- ... pēc Pirmā pasaules kara Lietuvas brīvības cīņu laikā Viļņas guberņas teritorija kļuva par strīdus objektu starp Lietuvas, Polijas un Krievijas valsti?
- ... zemākā gaisa temperatūra, kāda ir reģistrēta Ēģiptes Sarkanās jūras kūrortpilsētā Šarm eš Šeihā ir 5 °C?
- ... vārtsargs Stipe Pletikosa (attēlā) ir otrs Horvātijas futbola izlasē visvairāk spēles aizvadījušais spēlētājs pēc Darijo Srnas?
- ... irokēzu pašnosaukums ir haudenosauni, kas nozīmē ‘garās mājas ļaudis’?
- ... vienota Lietuvas guberņa Krievijas Impērijas sastāvā pastāvēja vien no 1796. līdz 1801. gadam?
- ... leģendārais Brazīlijas futbola treneris Luišs Felipe Skolari (attēlā) spēlētāja karjeras laikā spēlēja aizsarga pozīcijā?
- ... Ukrainas pilsēta Kirovohrada bijusi saukta par Jeļisavetgradu (par godu Krievijas imperatores Elizabetes Romanovas aizbildnei), par Zinovjevsku par godu padomju valstsvīram Grigorijam Zinovjevam, bet pēc Zinovjeva aresta — par Kirovu par godu citam padomju valstsvīram Sergejam Kirovam?
- ... Kapzemes slaidkāju izcelsme un attīstība joprojām ir palicis noslēpums?
- ... pērļvistai (attēlā) uz galvas ir kaulains dekoratīvs izaugums?
- ... atsevišķos laikos pederastija tika uzskatīta par cēlu praksi un ģimenes ideālu, kamēr citos laikos (it īpaši mūsdienās) — par noziegumu?
- ... par romiešu rakstnieka Vegēcija dzīvi nekas nav zināms, izņemot to, kas rakstīts viņa divos saglabājušos darbos, tostarp militārajā traktātā De Re Militari, kurš viduslaiku Eiropā bija plaši pazīstams darbs par militāro teoriju?
- ... kārpcūku (attēlā) ilkņi var būt pat vairāk nekā 60 cm gari?
- ... futbolists Jānis Ikaunieks Eiropas čempionāta kvalifikācijas spēlē pret Turciju tikai 19 gadu vecumā debitēja Latvijas futbola izlasē?
- ... Vikipēdija portugāļu valodā darbojas kopš 2001. gada jūnija un ir piektā vecākā Vikipēdijas versija?
- ... Rīgas Jaunā Svētās Ģertrūdes luteriskā baznīca (attēlā) ir uzcelta vietā, kur atradies Aleksandra tirgus un tā sauktais Lielais ūdens pumpis?
- ... angļu jūrasbraucēja, Ziemeļamerikas ziemeļu pētnieka Henrija Hadsona liktenis precīzi nav zināms, taču pēc ceļabiedru stāstījuma viņš kopā ar dažiem piekritējiem ticis pamests laivā Arktikas ūdeņos?
- ... Rietumu sabiedrībā transseksuālisms ir kļuvis pazīstamāks 20. gadsimta vidū un beigās, lai gan vairākās tradicionālajās sabiedrībās tas eksistējis jau agrāk?
- ... austrumu burunduks (attēlā) slēpnī var savākt pat 4 kg barības ziemai?
- ... Cēsu ģerbonis savu izskatu, ko ieguvis viduslaikos, ir saglabājis līdz pat mūsdienām?
- ... 1900. gadā no 30 000 Umaņas pilsētas iedzīvotājiem (mūsdienu Ukrainas vidienē) 21 500 bija ebreji?
- ... bez pirmās Legolandes Billundā, Dānijā, kur atrodas arī "Lego" galvenā mītne un rūpnīca, šobrīd darbojas vēl piecas Legolandes (attēlā Vācijas Legolande)?
- ... Viļņas Šeškines mikrorajonā atrodas viens no lielākajiem Austrumeiropas iepirkšanās centriem — Akropolis?
- ... Ivana III valdīšanas laikā Krievzeme kļuva par vienotu valsti?
- ... no 1957. līdz 1988. gadam Monako Okeanogrāfijas muzeja (attēlā) direktors bija franču okeanogrāfs, režisors un grāmatu autors Žaks Īvs Kusto?
- ... Vāsas "Sport" ieguva vietu SM līgā līdz ar Helsinku "Jokerit" hokeja komandas pārcelšanos uz Kontinentālo hokeja līgu?
- ... 2010. gada beigās Kanto reģionā dzīvoja ap 43 miljoniem iedzīvotāju jeb viena trešā daļa no Japānas kopējā iedzīvotāju skaita?
- ... Nīderlandes karogs ir cēlies no Neatkarības kara līdera Orānijas Vilhelma (attēlā) karoga, un Nīderlandes nacionālā krāsa ir oranžs, kas ir Vilhelma dzimtas krāsa?
- ... Lietuvas uzņēmuma Snaigė ražošanas apjoms ir ap 550 000 ledusskapji un saldētavas gadā?
- ... 1940. gados Barrankilja bija otra lielākā pilsēta Kolumbijā, taču mūsdienās ar vairāk nekā 2 miljoniem iedzīvotāju aglomerācijā tā ir vairs tikai ceturtā lielākā?
- ... pērļvistas (attēlā cekulainā pērļvista) ir ļoti labas skrējējas un no briesmām parasti cenšas izvairīties skrienot?
- ... Stenlija kausa hokejā ieguvējs Losandželosas "Kings" sastāvā Robins Regīrs ir dzimis Brazīlijā un bērnību pavadījis Indonēzijā, līdz viņa vecāki atgriezās dzīvot Kanādā?
- ... mongoloīdās rases pārstāvjiem ir raksturīga tumša acu un ādas krāsa, plakana seja, kurai ir stipri izvirzīti vaigu kauli un vidēji plats deguns?
- ... Kaives Senču ozols (attēlā) ir resnākais koks gan Latvijā, gan Baltijā, kā arī visapjomīgākais ozols Austrumeiropā?
- ... Ahmeds Hasans Ēģiptes futbola izlases sastāvā ir aizvadījis 184 oficiālas spēles, kas ir rekords starp futbolistiem vīriešiem?
- ... rūpnieks un mecenāts, atturības kustības aktīvists Augusts Dombrovskis bija viens no Ziemeļblāzmas kultūras nama ēkas celtniecības finansētājiem un projekta izstrādātājiem?
- ... 1928. gadā Albānija tika pārveidota par monarhiju, un Zogu I (attēlā) kļuva par tās karali?
- ... vistu un zosu virskārtas putnu mazuļi pēc izšķilšanās ir ļoti labi attīstīti, uzreiz spēj sekot līdzi vecākiem, baroties un ūdensputnu sugu mazuļi dažu stundu vecumā prot peldēt un nirt?
- ... Elvisa Preslija īpašums Greislenda ir kļuvis par vienu no apmeklētākajām privātajām mājām visā ASV, to ik gadu apmeklē 600 000 cilvēku?
- ... vairākums cilvēku nekad nav redzējuši meža klaidoņpeli (attēlā), kaut arī Eiropā šis dzīvnieks ir ļoti izplatīts?
- ... elektroiskās tirdzniecības uzņēmums PayPal pieder interneta izsoļu korporācijai eBay Inc.?
- ... 2001. gadā igaunis Marko Kristals kļuva par jaunāko Eiropas futbolistu, kas aizvadījis 100 spēles izlases sastāvā?
- ... Sudrabkalniņa piemineklis kritušajiem Rīgas aizstāvjiem pret bermontiešu uzbrukumu (attēlā) ir mūrēts no Daugavgrīvas cietokšņa aizsargvaļņa bluķiem un kalts no Brīvības pieminekļa pārpalikušā granīta?
- ... dzelzceļa līnijas Ventspils—Maskava nodošanu aizkavēja tilta būvniecība pāri Daugavai pie Jēkabpils, kuru vēlējās redzēt pilsētas teritorijā, tomēr nesaskaņu dēļ Zeļķu tilts atrodas 7 km no Jēkabpils?
- ... viena no pirmajām imunoloģijā gūtajām atziņām ir tā, ka cilvēki atkārtoti nesaslimst ar lipīgajām slimībām, kuras ir pārslimojuši?
- ... 2014. gada oktobrī Polijas pilsētā Slubicē tika atklāts pasaulē pirmais Vikipēdijas piemineklis (attēlā)?
- ... 1602. gadā zviedri, stratēģisku apsvērumu vadīti, izpostīja Limbažu pili un nojauca pilsētas mūrus, tāpēc līdz mūsdienām ir saglabājusies tikai pils dienvida korpusa ārējā siena?
- ... vācu ārsts Jozefs Mengele, kas Otrā pasaules kara laikā darbojās Aušvicas koncentrācijas nometnē un veica tur nežēlīgus eksperimentus ar ieslodzītajiem, pēc kara aizbēga uz Dienvidameriku?
- ... Lielā Ziemeļu kara laikā 1704. gadā Rūjienas pili (attēlā pilsdrupas 18. gadsimta beigās J. K. Broces zīmējumā) ieņēma Pētera I karaspēks, pēc tam pili sagrāva un tā vairs netika atjaunota?
- ... Vācijas Nacionālā bibliotēka atrodas Leipcigā un Frankfurtē pie Mainas?
- ... Somijas rakstniece, uzņēmēja un komunistu politiķe Hella Vuolijoki ir dzimusi mūsdienu Igaunijas dienvidos?
- ... starp zīdītājiem tikai mājas pele ir pasaulē vēl plašāk izplatīta nekā pelēkā žurka (attēlā)?
- ... Wikimedia Foundation izpilddirektore Laila Tretikova ir dzimusi Maskavā, bet 16 gadu vecumā emigrējusi uz ASV?
- ... Luiss Monti ir vienīgais futbolists, kas spēlējis divās FIFA Pasaules kausa finālspēlēs divu dažādu izlašu sastāvā?
- ... pirms pēdējā ledus laikmeta dambrieži (attēlā) dzīvoja lielākajā daļā Eiropas, bet holocēna laikā izplatība samazinājās un tie bija sastopami vairs tikai Tuvajos Austrumos un, iespējams, Vidusjūras reģionā?
- ... tradicionāli tiek uzskatīts, ka pizza Margherita ir nosaukta Itālijas karalienes Margaritas vārdā?
- ... oriģinālā Pārdaugavas Švarcmuižas celtne būvēta 17. gadsimtā Heinriha Hāgena vajadzībām, no kura vārda veidojies Āgenskalna nosaukums?
- ... Baložu ģerbonis (attēlā) simbolizē Baložu pilsētas atrašanos purvainā vietā?
- ... medikaments klenbuterols, ko atzīst par dopingu, var nokļūt organismā ar uzturā lietojamo gaļu, jo dažās valstīs to izmanto nobarojamo lopu muskuļu masas palielināšanai?
- ... 14. gadsimta beigās Limbažos esot dzīvojuši ap 6000 iedzīvotāju, un tā pēc Rīgas esot bijusi otrā lielākā pilsēta tagadējā Latvijas teritorijā?
- ... Gueļa parka Barselonā (attēlā) platība ir 17,18 ha, kas to padara par vienu no lielākajiem arhitektūras darbiem Dienvideiropā?
- ... Francijas pilsēta Albērvila ir nosaukta Sardīnijas karaļa Kārļa Alberta vārdā?
- ... 16. gadsimtā Čerkasi (mūsdienu Ukrainas vidienē) kļuva par vienu no kazaku sociālā slāņa veidošanās centriem?
- ... par pamatu Auces ģerbonim (attēlā) esot ņemts Kurzemes hercoga Jēkaba tirdzniecības flotes karogs?
- ... pēc Vācijas uzbrukuma PSRS 1941. gada 26. jūnijā Červjeņas pilsētas apkaimē Baltkrievijā NKVD daļas veica masu slepkavību, nošaujot apmēram 5000 Minskas cietumu ieslodzītos?
- ... pēdējo Rietumromas imperatoru Romulu Augustulu gāza viņa armijas ģermāņu algotņu vadonis Odoakrs un šis notikums parasti tiek uzskatīts par Viduslaiku sākumu Rietumeiropā?
- ... gardeguna bruņnesis (attēlā) sameklē barību galvenokārt ar lieliskās ožas palīdzību?
- ... lēmums par Slavutičas pilsētas būvniecību tika pieņemts 1986. gada 2. oktobrī, dažus mēnešus pēc Čornobiļas AES katastrofas, un pilsēta bija paredzēta atomelektrostacijas personāla dzīvošanai no evakuētās Pripjatas pilsētas?
- ... Karkuses pili Dienvidigaunijā sagrāva Lielā Ziemeļu kara laikā 1708. gadā un tā vairs netika atjaunota?
- ... 19. gadsimta sākuma Rīgas (Vidzemes, Igaunijas un Kurzemes) ģenerālgubernators Filips Pauluči (attēlā) pirms Krievijas Impērijas bija dienējis vairāku citu valstu armijās?
- ... mānija ir patoloģisks stāvoklis, kas parasti norāda uz garīgiem traucējumiem, galvas smadzeņu traumām vai organiskām slimībām, infekcijas slimībām un intoksikācijām?
- ... karalis Viktors Emanuels III 1946. gada 9. maijā atteicās no troņa par labu dēlam Umberto II, tomēr tas nelīdzēja uzlabot monarhijas tēlu, un Itālija referendumā nobalsoja par monarhijas atcelšanu?
- ... Alūksnes ģerbonī (attēlā) attēlotā grāmata ir pirmā latviešu valodā tulkotā Bībele, ko iztulkoja Alūksnes vācu mācītājs Ernests Gliks?
- ... Perejaslava-Hmeļnicka ir viena no senākajām Ukrainas pilsētām, pirmoreiz pieminēta 907. gadā?
- ... 2014. gada oktobrī zviedru valodas Vikipēdijā bija vairāk kā 1,9 miljoni rakstu un tā bija otrā lielākā Vikipēdijas versija pēc ievietoto rakstu skaita, atpaliekot vien no Vikipēdijas angļu valodā?
- ... dienvidu gludā vaļa (attēlā) galva ir milzīga — tā aizņem apmēram vienu ceturto daļu ķermeņa garuma?
- ... Saļihorska Baltkrievijā ir viens lielākajiem kālija sāļu ieguves centriem (2010. gadā tās apkaimē veica 16% no pasaules ieguves)?
- ... par Norvēģijas oficiālo valūtu krona kļuva 1875. gadā?
- ... senākais Aizputes ģerbonis nāk no 14. gadsimta zīmoga, kurā attēlots garīdznieks ar biķeri rokā, un nav līdzīgs mūsdienu pilsētas ģerbonim (attēlā)?
- ... 2014.—2015. gada KHL sezonā Kontinentālās hokeja līgas dalībnieču pulkam pievienojās trīs jaunas komandas: Helsinku "Jokerit", HK "Soči" un Toljati "Lada"?
- ... dabā absolūti melni ķermeņi nepastāv?
- ... šaha spēlē karalis nekad netiek nokauts — spēle beidzas, kad karalim ir pieteikts mats (attēlā mats melno karalim)?
- ... epidemioloģijas pirmsākumi meklējami 3.—4. tūkstošgadē p.m.ē., kad tikušas aprakstītas dažas infekcijas slimības?
- ... Dzūkijas nacionālais parks ir lielākais nacionālais parks Lietuvā?
- ... manula (attēlā) dzīves vidi apdraud to medīšana kažokādas dēļ, kā arī barības avotu — svilpējzaķu un murkšķu populāciju samazināšanās, tādēļ manuls ir iekļauts Sarkanajā grāmatā?
- ... Vikipēdijā nīderlandiešu valodā ir vairāk kā 1,7 miljoni rakstu, un tā ir trešā lielākā Vikipēdija pēc rakstu skaita?
- ... Edgars Kulda ir pirmais Latvijas hokejists, kas izcīnījis Kanādas hokeja līgas galveno balvu Memoriālo kausu, viņš tika atzīts arī par turnīra vērtīgāko spēlētāju?
- ... bērnu sanatorijas "Ogre" (attēlā) iekštelpu sienas apgleznojis Ansis Cīrulis, šīs freskas ir valsts nozīmes mākslas piemineklis?
- ... angļu aktrise Vanesa Redgreiva nāk no ģimenes, kuras pārstāvji jau piecās paaudzēs ir aktieri?
- ... viens karāts, ko izmanto, lai mērītu dārgakmeņu un pērļu masu, ir vienāds ar vienu piektdaļu no grama?
- ... 17.—18. gadsimtā Baturina (attēlā) bija kazaku Ukrainas galvaspilsēta, hetmaņu rezidence?
- ... kopš 2010. gada informācija The World Factbook mājaslapā tiek atjaunota reizi nedēļā?
- ... Bēthovena 9. simfonija ir izmantota Eiropas Savienības himnā "Oda priekam"?
- ... Gruzijas karogs (attēlā) tiek saukts arī par Piecu krustu karogu?
- ... Arnolds Jirgensons bija Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības ķīmiskās fabrikas izveidotājs, kurā ražoja kazeīna plastmasu galalītu jeb mākslīgo ragu?
- ... ar vairāk kā 1,14 miljoniem rakstu Vikipēdija itāļu valodā ir devītā lielākā Vikipēdija pēc rakstu skaita?
- ... Komunistiskā terora upuru piemiņas vietu Torņakalnā (attēlā) sākotnēji bija iecerēts izvietot Esplanādē?
- ... 1654. gadā senajā tirgotāju pilsētā Ņižinā Ukrainas ziemeļos dzīvoja 11 600 cilvēku, kamēr Kijivā tajā pat laikā — 7800?
- ... Kaņepju dižozols ir otrs resnākais ozols gan Latvijā, gan Baltijā?
- ... Grieķijas karoga (attēlā) zilā krāsa simbolizē debesis un jūru, bet baltā — mākoņus un viļņus?
- ... grieķu-romiešu cīņā ir aizliegts satvert pretinieku zemāk par jostasvietu, kā arī izmantot paņēmienus ar kājām, šīs abas lietas ir atļautas brīvajā cīņā?
- ... mākslinieka Ģederta Eliasa brālis Kristaps Eliass bija visu četru pirmo Saeimu deputāts, divreiz izsūtīts uz Sibīriju: 1907. un 1948. gadā?
- ... Komods (attēlā) bija pirmais Romas imperators, kura tēvs un vectēvs bijuši divi iepriekšējie imperatori, taču viņš tika nogalināts galma sazvērestībā, līdz ar to bija pēdējais Antonīnu dinastijas imperators?
- ... Novhoroda-Siverska ir vistālāk ziemeļos novietotā Ukrainas pilsēta?
- ... Eiropas Savienībā kopumā ir vairāk nekā 26 000 aizsargājamās dabas teritorijas, kas iekļautas Natura 2000 sarakstā?
- ... laikapstākļi dienā, kad Otrajā pasaules karā notika izcelšanās Normandijā (attēlā) nebija labākie, tomēr operācijas atlikšana nozīmētu kavēšanos par vismaz divām nedēļām, jo tikai dažas dienas katrā mēnesī bija derīgas iebrukumam?
- ... Baltkrievijas pilsēta Zaslavje (Izjaslavļa) ir nosaukta Polockas Rurikoviču dinastijas pamatlicēja Izjaslava Vladimiroviča vārdā?
- ... progresējošā osificējošā fibrodisplāzija ir viena no retākajām slimībām pasaulē, kas skar tikai 1 no 1 000 000 — 2 000 000 iedzīvotājiem?
- ... parasto delfīnu (attēlā) māte mazuli baro ar pienu zem ūdens, tādēļ viņš zīž ātri, jo ik pēc dažām sekundēm tam jāiznirst, lai ieelpotu?
- ... 1989. gadā Starptautiskā Olimpiskā komiteja oficiāli aizliedza augšanas hormona izmantošanu sportā, uzskatot to par dopingu?
- ... Ežēns Fransuā Vidoks ir pirmais pasaulē zināmais privātdetektīvs, viņš tiek dēvēts par modernās kriminālistikas tēvu?
- ... Hūvera aizsprosta (attēlā) celtniecībā piedalījās vairāki tūkstoši strādnieku, celtniecības laikā mira vairāki simti no viņiem?
- ... Peldošais tilts bija pats pirmais tilts Rīgā pār Daugavu, ko uzcēla Ziemeļu kara laikā pēc Zviedrijas karaļa Kārļa XII rīkojuma?
- ... 2018. gada Pasaules čempionāts hokejā norisināsies Dānijā, bet uz tā rīkošanu pretendēja arī Latvija?
- ... Rīgas 1. pilsētas vācu teātra jaunajā ēkā (attēlā 19. gadsimtā) kopš 1919. gada darbojas Latvijas Nacionālā opera?
- ... Ostlandes reihskomisariāta Jelgavas apgabala komisārs Otrā pasaules kara laikā Valters fon Mēdems iepriekš bija piedalījies karadarbībā Latvijas teritorijā Latvijas brīvības cīņu laikā pret boļševikiem un Bermontiādē Vācu leģionā?
- ... franku valdnieks Kārlis Martels, kas bija Kārļa Lielā vectēvs, iegājis vēsturē ar kauju pie Puatjē, kurā sakāva arābus, apturot to invāziju Eiropā?
- ... fotofiniša (attēlā) kameras tika attīstītas 20. gadsimta 40. un 50. gados?
- ... koka Lībekas tiltu pār Daugavu Rīgā Pirmā pasaules kara laikā uzcēla Vācijas armija, jo Krievijas armija atkāpjoties uzspridzināja gan Zemgales tiltu, gan Dzelzceļa tiltu?
- ... Latvijas Valsts universitātes vadību pēc Otrā pasaules kara pārņēma no PSRS atsūtītais emigrācijas latviešu ģeogrāfs Matvejs Kadeks?
- ... pirmā sieviete, kam pasniegta Nobela miera prēmija, Berta fon Zutnere (attēlā) ir attēlota uz Austrijas eiro monētām?
- ... pēc 2005. gada janvāra vētras Veczemju klinšu garums palielinājās no 160 līdz 480 metriem?
- ... Jergens Hvīds, ko dēvē par "dāņu ledus hokeja tēvu", divreiz kļuvis par Latvijas čempionu komandas "Unions Rīga" sastāvā?
- ... Krievijas žurnālistes Annas Poļitkovskas (attēlā) 2006. gadā notikusī slepkavība nav atklāta joprojām?
- ... Maikls Rodžerss ir trīskārtējs pasaules čempions šosejas riteņbraukšanas individuālajā braucienā, uzvarot trīs reizes pēc kārtas 2003., 2004. un 2005. gadā?
- ... Annas Brigaderes muzeju "Sprīdīši" ierīkoja un līdz 1940. gadam vadīja grāmatizdevējs Jānis Rapa?
- ... sekvojas (attēlā mūžzaļā sekvoja) ir vieni no pasaulē augstākajiem kokiem, to augstums var sasniegt 112 metrus, diametrs — 6 līdz 11 metrus, bet vecums — 2200 gadu?
- ... Brazīlijas pilsētu Novaodesu dibināja izceļotāji no Ukrainas 1905. gadā, vēlāk ieradās arī daudz latviešu, arī mūsdienās pilsētā redzama latviešu kultūras ietekme?
- ... pirmās Eiropas spēles notiks 2015. gadā Azerbaidžānas galvaspilsētā Baku, pēc tam Eiropas spēles notiks ik pēc četriem gadiem?
- ... 1938. gada 12. februārī lidotājs Edvīns Muižzemnieks ar Latvijā būvēto lidmašīnu KOD-1 (attēlā) pārbēga uz PSRS?
- ... pie Viļejkas pilsētas Baltkrievijā atrodas Krievijas kara flotes sakaru punkts, kurā tiek nodrošināti sakari ar zemūdenēm visā pasaulē?
- ... Krievijas Federālā drošības dienesta virsnieks Aleksandrs Ļitviņenko, kas aizbēga uz Lielbritāniju un apsūdzēja Krievijas valdību politiskās pasūtījuma slepkavībās un citos noziegumos, mira pēc saindēšanās ar radioaktīvo poloniju-210?
- ... Kipras eiro monētas (attēlā 5 centu monēta) ir apgrozījumā kopš 2008. gada 1. janvāra, nomainot Kipras mārciņu?
- ... eholālija dažreiz piemīt maziem bērniem, bet parasti norāda uz garīgiem traucējumiem un attīstības novirzēm?
- ... Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca ir vienīgais specializētais traumatoloģijas un ortopēdijas centrs Latvijā?
- ... gondolā (attēlā) var ietilpt divi līdz seši pasažieri?
- ... filma "Džezā tikai meitenes" tika nominēta sešām Amerikas Kinoakadēmijas balvām un, kaut arī saņēma tikai vienu (par kostīmiem), Amerikas Kinoinstitūts to ir atzinis par visu laiku labāko kino komēdiju?
- ... Natālija Draudziņa bija savas ģimnāzijas īpašniece un direktore no 1895. līdz 1940. gadam?
- ... 1709. gada 27. jūnijā pie Poltavas (attēlā dzelzceļa stacija) notika izšķirošā Ziemeļu kara kauja, kas noslēdzās ar Krievijas karaspēka uzvaru?
- ... vēlākais Suomen Kaapelitehdas izpilddirektors Verners Vekmanis bija Somijas pirmais olimpiskais čempions?
- ... Nīderlandes pilsēta Leleistade ir uzcelta uz zemes, kas ir atgūta no Ziemeļjūras, un atrodas zem jūras līmeņa?
- ... pāri Lielajam kanālam (attēlā satelītuzņēmumā), kas Venēciju sadala divās daļās, ved četri tilti?
- ... Krievijas pilsoņu kara laikā Melitopoles pilsētā (mūsdienu Ukrainā) vienpadsmit reizes mainījās valdība?
- ... visām eiro banknotēm visās eirozonas valstīs ir vienāds izskats?
- ... Frederiks Duglass (attēlā) kļuva par pirmo afroamerikāni, kas ticis nominēts ASV viceprezidenta amatam?
- ... vairumam augstāko dzīvnieku, kā arī cilvēkiem hermafrodītisms ir anomālija?
- ... "Ledus sirds" ir visu laiku ienesīgākā animācijas filma?
- ... parastā vampīrsikspārņa (attēlā) siekalās ir speciāla ķīmiska viela, kas novērš asins sarecēšanu?
- ... Erna Eltermane-Miķelsone bija ne vien Latvijas rekordiste vieglatlētikā un seškārtēja Latvijas čempione basketbolā, bet arī Latvijas čempione volejbolā un tenisā?
- ... mūsdienu Ukrainas ziemeļos esošā Hluhiva ir viena no Kijivas Krievzemes senākajām pilsētām, ko netieši avoti min kā pilsētu jau 992. gadā?
- ... oficiāli par šampanieti (attēlā) ir saucami tikai tie vīni, kas izgatavoti Šampaņas reģionā Francijā?
- ... Persepole tika pilnībā iznīcināta 330. gadā p.m.ē., kad to iekaroja Maķedonijas Aleksandrs?
- ... 2012. gadā žurnāls Forbes Irānas garīgo līderi Alī Hāmenejī ierindoja 21. vietā pasaules varenāko personu sarakstā?
- ... Zaporožjes apgabala pilsētas Enerhodaras divas elektrostacijas (TES un AES) saražo ceturto daļu Ukrainas elektrības, pie tam šeit esošā atomelektrostacija (attēlā) ir lielākā Eiropā?
- ... pirmie luksofori parādījās 1868. gadā Londonā?
- ... romānā "Vārnu ielas republika" ir aprakstīta 19. gadsimta beigu un 20. gadsimta sākuma dzīve Vārnu ielas apkārtnē Rīgā?
- ... Krišjāņa Barona dēls, Latvijas Universitātes Zobārstniecības institūta vadītājs Kārlis Barons (attēlā) traģiski gāja bojā Otrā pasaules kara beigās pēc tam, kad viņu notrieca Sarkanās armijas tanks?
- ... senākos laikos podagra bija pazīstama arī kā "karaļu slimība" vai "bagāto cilvēku slimība", taču tā ir kļuvusi par izplatītāku slimību pēdējās desmitgadēs?
- ... pēc sakāves pret Maķedonijas Aleksandra karaspēku Persijas valdnieks Dārijs III aizbēga uz mūsdienu Irānas austrumiem, kur viņu nogalināja Baktrijas satraps Bess, kas bija viņa brālēns?
- ... Alfonsīna Strada (attēlā) ir vienīgā sieviete, kura piedalījusies vienā no lielajām riteņbraukšanas tūrēm: 1924. gada Giro d'Italia organizatori viņu uzskatīja par vīrieti?
- ... kirilicas burts Д vēsturiski ir radies no grieķu alfabēta burta deltas (Δ)?
- ... Itālijas sporta laikraksts La Gazzetta dello Sport tiek iespiests uz rozā papīra?
- ... 13 dienas pēc ievēlēšanas pāvests Urbāns VII (attēlā) nomira no malārijas, kas ir visu laiku īsākais termiņš pāvesta amatā?
- ... pasaulē 22,9% no vēža saslimšanas gadījumiem starp sievietēm ir krūts vēzis?
- ... viena atommasas vienība atbilst 1⁄12 daļai no oglekļa-12 izotopa atoma masas?
- ... viens no sabiedroto izcelšanās Normandijā plānotājiem un realizētājiem Omars Bredlijs (attēlā) ir pēdējais no desmit pieczvaigžņu ģenerāļiem ASV vēsturē?
- ... Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca tika izveidota, apvienojot vairākas medicīnas iestādes, kas agrāk darbojās neatkarīgi viena no otras?
- ... Dailes teātra aktieris Aivars Siliņš ir tēvs politiķei, Saeimas deputātei Elīnai Siliņai un basketbolistam Ojāram Siliņam?
- ... jūraszirdziņiem (attēlā īsdeguna jūraszirdziņš) ir unikāla, tikai šai zivju grupai raksturīga vertikāla stāja, kurā tie peld arī uz priekšu, kā arī labi saskatāms un kustīgs kakls?
- ... amerikāņu ģenerālim Amerikas pilsoņu kara un Indiāņu karu laikā Filipam Šeridanam piedēvē teicienu "labs indiānis ir beigts indiānis"?
- ... 1957. gada kinofilmā "Divpadsmit saniknotu vīru" gandrīz visa darbība notiek vienā telpā, pavadītais laiks ārpus galvenās darbības vietas ir 3 minūtes?
- ... Salerno (attēlā) ir dibināta Schola Medica Salernitana, kas tiek uzskatīta par pirmo medicīnas skolu pasaulē un pastāv joprojām?
- ... Holivudas austrāliešu aktrise Aila Fišere ir dzimusi Omānas galvaspilsētā Maskatā?
- ... Ukrainas pilsēta Pavlohrada ir nosaukta par godu Krievijas troņmantiniekam Pāvilam?
- ... jūraszirdziņu apakšdzimtas pārstāvjiem (attēlā dzelkšņotais jūraszirdziņš) nav zivīm ierastās astes spuras, bet ir tvērējaste?
- ... Latvijas—Baltkrievijas robežas garums ir 172,912 km, un tā ir iezīmēta ar 417 robežstabiem, ieskaitot 17 bojas robežezeros?
- ... Novrūza izcelsme ir meklējama Ahemenīdu impērijas laikā, kad par dominējošo reliģiju Persijas valstī kļuva zoroastrisms?
- ... lielā skudrulāča (attēlā) mēli klāj sīki dzeloņi, un visu laiku mēli mitrina siekalas, taču tā nav lipīga, kā bieži vien tiek uzskatīts?
- ... svaru zīmi pārvaldošā planēta ir Venera?
- ... franču ģenerālis Maksims Veigāns bija tas cilvēks, kurš 1918. gada novembrī Pirmā pasaules kara noslēgumā nolasīja vācu delegācijai pamiera noteikumus dzelzceļa vagonā Kompjeņā?
- ... Končita Vursta (attēlā) pirms uzvaras 2014. gada Eirovīzijas konkursā ar dziesmu Rise Like a Phoenix bija piedalījusies jau 2012. gada Eirovīzijas Austrijas atlasē, paliekot otrajā vietā?
- ... 1873. gadā būvētā Bolderājas dzelzceļa stacija sākumā atradās tālāk uz Buļļupes pusi, un uz pašreizējo vietu tā tika pārcelta 1970. gadā?
- ... kopš Pļaviņu HES izbūves Sakas sala ir vairākkārt cietusi postošos palos?
- ... ir nepieciešami 4 līdz 5 kg vīnogu, lai iegūtu vienu kilogramu rozīņu (attēlā)?
- ... Sava ir lielākā Donavas pieteka pēc ūdens caurplūduma?
- ... 1887. gadā Kamjanskē tika uzbūvēta tā laika Krievijā lielākā metalurģijas rūpnīca?
- ... aktrises Lūsijas Liu (attēlā) vecāki ir ķīnieši, kas ASV ieceļojuši no Taivānas un satikušies Ņujorkā?
- ... adatzivju dzimtas zivīm piemīt unikāla īpašība rūpēties par saviem ikriem: pēc tam, kad mātīte iznērš ikrus, tēviņš tos apaugļo un nēsā sev līdzi, kamēr no ikriem izšķiļas jaunās zivtiņas?
- ... pēc tam, kad nacistiskā Vācija okupēja Franciju, tās premjerministrs Pols Reno tika ieslodzīts, bet 1942. gadā pārvests uz Vāciju, kur atradās ieslodzījumā līdz Otrā pasaules kara beigām?
- ... pļavu tilbītei (attēlā) visradniecīgākā ir dīķa un purva tilbīte, kuru kopējais priekštecis dzīvoja miocēna un pliocēna mijā?
- ... finansistu Rotšildu ģimene lielāko uzplaukumu piedzīvoja 19. gadsimtā, kad tika uzskatīts, ka tai ir tobrīd lielākā bagātība pasaulē?
- ... Benito Musolīni znots Galeaco Čano, kas bija nozīmīgs fašisma laika itāļu diplomāts un politiķis, piedalījās Lielajā Fašisma padomes sēdē, kur balsoja par Musolīni atcelšanu, tomēr tas neglāba viņu no nāvessoda?
- ... visvairāk rīcinauga sēklas tiek ievāktas Indijā (83% no visas pasaules ražas)?
- ... no katriem 1000 bērniem ar bērnu cerebrālo trieku slimo 2 līdz 3?
- ... Otrā pasaules kara laikā pēc Kijivas un Harkivas zaudēšanas vācu karaspēkam Kupjanska dažus mēnešus bija Ukrainas PSR valdības rezidence?
- ... Indijas dižsikspārnim (attēlā) ir līdz pat 130 cm liels spārnu plētums, līdz ar to tas ir viens no vislielākajiem sikspārņiem pasaulē?
- ... rakstnieces Annas Brigaderes brālis Jānis Brigaders bija grāmatizdevējs un aktieris?
- ... Djegu Kosta sākotnēji pārstāvēja Brazīlijas izlasi, tomēr 2013. gadā nolēma pārstāvēt Spānijas futbola izlasi?
- ... amerikāņu lidmašīna F-15 Eagle (attēlā) ir viens no visveiksmīgākajiem mūsdienu iznīcinātājiem, kas izcīnījis uzvaras vairāk nekā 100 gaisa kaujās?
- ... fluoresceīns (sintētiska organiskā krāsviela) nav toksisks, tādēļ to izmanto pazemes ūdeņu ceļa izsekošanai, ūdenstilpju iekrāsošanai dekoratīviem mērķiem un siltumtīklu noplūdes konstatēšanai?
- ... vēlākais Padomju Savienības maršals Andrejs Jerjomenko Staļingradas kaujas laikā komandēja Staļingradas fronti, noturot vācu armijas uzbrukumu?
- ... portugāļu jūrasbraucējs Pedru Alvarišs Kabrals (attēlā) kā pirmais atklāja Brazīlijas piekrasti, dodoties jūrasbraucienā uz Indiju un novirzoties pārāk tālu uz rietumiem?
- ... līvu izcelsmes entomologa Kārļa Prinča vārdā ir nosauktas divas prusaku ģintis?
- ... pie Odesas atomelektrostacijas bija plānota pilsēta ar 30 000 iedzīvotāju, bet pēc Čornobiļas AES katastrofas 1986. gadā būvniecības projekts tika pārskatīts un būvniecība apstādināta, tādēļ Teplodaras pilsēta ir ievērojami mazāka?
- ... padomju lidmašīna MiG-21 (attēlā), ko ražoja no 1959. līdz 1985. gadam, ir visvairāk ražotais virsskaņas reaktīvais iznīcinātājs pasaulē?
- ... hroma maisījums ir viens no visspēcīgākajiem oksidētājiem?
- ... Iļļičivskas osta ir trešā lielākā Ukrainā pēc kravu apgrozījuma?
- ... mūsdienās Austrālijā dzīvo 150 000 — 200 000 savvaļas kamieļu (attēlā), kas ir lielākā savvaļas kamieļu populācija pasaulē?
- ... ASV Armijas 173. gaisa desanta brigāde bija pirmā lielākā ASV vienība, kas tika nosūtīta uz Vjetnamas karu?
- ... senākā zināmā uguņošana ir notikusi Ķīnā 7. gadsimtā?
- ... T-54 un T-55 sērijas padomju tanki (attēlā T55A muzejā) joprojām tiek izmantoti militāros konfliktos 21. gadsimta sākumā, lai gan to ražošana tika uzsākta 1947. gadā?
- ... franču ķīmiķis un zinātnes vēsturnieks Marselēns Bertlo bija arī Francijas ārlietu ministrs un izglītības ministrs?
- ... gandrīz visi amerikāņi vai viņu priekšteči (izņemot Amerikas pamatiedzīvotājus) ir ieceļojuši mūsdienu ASV teritorijā pēdējo piecu gadsimtu laikā?
- ... Ukrainas prezidents, miljardieris Petro Porošenko (attēlā) ir iesaukts par "šokolādes karali", jo viņam piederošais uzņēmums Roshen ražo galvenokārt šokolādes izstrādājumus?
- ... amerikāņu kosmonauts Viljams Pougs vienīgo kosmisko lidojumu veica no 1973. gada 16. novembra līdz 1974. gada 8. februārim, kas bija tajā laikā ilgākais kosmiskais lidojums?
- ... Colo-Colo ir panākumiem bagātākais futbola klubs Čīles Primera División vēsturē, kas ir izcīnījis 30 čempiontitulus?
- ... dārza zemene (attēlā) ir hibrīdaugs, kas ir Čīles zemenes un Virdžīnijas zemenes krustojums?
- ... Losandželosas apgabala iedzīvotāju skaits pārsniedz 9 miljonus, tādējādi tas ir visapdzīvotākais apgabals ASV un ir apdzīvotāks par 42 ASV štatiem?
- ... HTTPS komunikācijas protokola izveides mērķis ir novērst informācijas nesankcionētu pārtveršanu datortīklos?
- ... Maskavas pēckara Staļina augstceltnēm līdzīgā Kultūras un Zinātnes pils Varšavā (attēlā) ir augstākā ēka Polijā?
- ... ASV ir 3007 apgabali un vēl 137 apgabaliem ekvivalentās administratīvi teritoriālā iedalījuma vienības (saskaņā ar 2013. gada datiem)?
- ... Medicīnas fakultāti 1950. gadā atdalīja no Latvijas Universitātes, un uz tās bāzes izveidoja Rīgas Medicīnas institūtu?
- ... Maijāra reakcijā ceptajai pārtikai rodas raksturīgā krāsa, smarža un garša (attēlā nobrūnējuši cepti kartupeļi)?
- ... Nacionālā fašistu partija, 1928. gadā ieguvusi vairākumu vietu Itālijas parlamentā, tajā pašā gadā aizliedza citas partijas un kļuva par vienīgo legālo partiju valstī?
- ... Irānas matemātiķe Marjama Mīrzāhāni 2014. gadā kļuva par pirmo sievieti, kas saņēmusi vienu no prestižākajiem apbalvojumiem matemātikā — Fīldsa prēmiju?
- ... mūsdienās Alojas dzelzceļa stacijas ēka (attēlā) tiek izmantota kā dzīvojamā māja un visi sliežu ceļi ir nojaukti?
- ... ultrasterilizācijā pārtikas produkti tiek karsēti ļoti īsu laika periodu (ap 1—2 sekundēm) temperatūrā, kas pārsniedz 135 °C?
- ... 1935. gadā vienā no Stahanovas pilsētas akmeņogļu šahtām Ukrainā aizsākās tā dēvētā «stahanoviešu» kustība, kad Aleksejs Stahanovs ar palīgiem vienas maiņas laikā 14 reizes pārpildīja izstrādes normu?
- ... Lielā izstāde (attēlā Kristāla pils Londonā, kur tā notika) bija pirmā no starptautiskajām izstādēm, kas kļuva populāras 19. gadsimtā un to apmeklēja ap 6 miljoni cilvēku?
- ... 2014. gada Latvijas Grand Prix izcīņu spīdvejā sākotnēji bija paredzēts aizvadīt Rīgā, taču slikto laikapstākļu dēļ sacensības tika aizvadītas Daugavpilī?
- ... Eiropas Savienības priekštece Eiropas Ogļu un tērauda kopiena tika dibināta ar 1951. gada Parīzes līgumu, ko parakstīja Beļģija, Francija, Rietumvācija, Itālija, Nīderlande un Luksemburga?
- ... Prinča Viljama un Katrīnas Midltones kāzās (attēlā jaunais pāris pēc ceremonijas) līgavaiņa vedējs bija brālis princis Harijs, savukārt Pipa Midltone bija līgavas māsa?
- ... līdz 1802. gadam Lisičanska mūsdienu Luhanskas apgabalā Ukrainā bija vienīgais Krievijas akmeņogļu ieguves rajons?
- ... ja Skotijas neatkarības referendumā, kas notiks 2014. gada 18. septembrī, balsotāji izlems par Skotijas atdalīšanos no Apvienotās Karalistes, tad Skotijas neatkarība varētu tikt pasludināta 2016. gadā?
- ... tiek lēsts, ka Namiba tuksnesī (attēlā Atlantijas okeāna piekraste) valda sauss klimats 55—80 miljonus gadu, līdz ar to tas varētu būt vecākais tuksnesis pasaulē?
- ... Oršas rajonā ir dzimis Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko, kā arī Taivānas prezidenta Cjana Czjingo sieva Faina Cjana?
- ... jau savā pirmajā pastāvēšanas sezonā basketbola klubs "Jēkabpils" iekļuva Latvijas Basketbola līgas ceturtdaļfinālā, bet otrajā sezonā kļuva par bronzas medaļu ieguvējiem?
- ... Tadžmahāls Āgrā ir uzbūvēts pie indiešiem svētās Jamunas upes (attēlā)?
- ... Sanmarīno dziedātāja Valentīna Moneta Eirovīzijas dziesmu konkursā pārstāvēja savu valsti trīs gadus pēc kārtas, katru reizi uzlabojot augstāko vietu, kādu šīs valsts dziesma ieņēmusi konkursā?
- ... ar 365 km2 platību Prato province ir mazākā no visām Itālijas provincēm?
- ... Raiņa piemineklis (attēlā) tika atklāts 1965. gada 11. septembrī, pirmajā Dzejas dienā?
- ... Lielo debašu galvenais strīdus jautājums bija vai tālie miglāji ir nelieli objekti, kas ietilpst mūsu galaktikā, vai tās pašas par sevi ir atsevišķas galaktikas?
- ... Dzisnas pilsēta pie Dzisnas upes ietekas Daugavā ir pēc iedzīvotāju skaita mazākā pilsēta Baltkrievijā?
- ... Saharova balvu saņēmusī pakistāniešu skolniece Malāla Jūsafzaja (attēlā) 16 gadu veucmā bija jaunākā Nobela miera prēmijai nominētā persona?
- ... 2014. gada aprīlī viņsaulē aizgājušais mūziķis Niks Matvejevs bija cēlies no poļu un vācbaltu vecākiem, bet krievu uzvārdu ieguvis no audžutēva?
- ... neatkarīgajā Latvijā laikraksts "Jaunākās Ziņas" kļuva par ietekmīgāko dienas laikrakstu un 1930. gados tā tirāža pieauga līdz 200 tūkstošiem eksemplāru?
- ... Rīgas Jēzus Evaņģēliski luteriskā baznīca (attēlā) ir lielākā koka celtne Latvijā, kā arī viena no lielākajām koka baznīcām Eiropā?
- ... Raiņa kapi tika oficiāli atklāti 1929. gadā, tad arī tie ieguva savu nosaukumu, jo šeit tika apglabāts Rainis?
- ... kopš 2014. gada apdrošināšanas akciju sabiedrība BALTA pieder Polijas apdrošināšanas grupai Powszechny Zakład Ubezpieczeń?
- ... Vitebskas apgabala Novalukomļā atrodas Baltkrievijas jaudīgākā elektrostacija — Novalukomļas termoelektrostacija (attēlā)?
- ... Alīse Laua ir pirmā Jāņa Endzelīna prēmijas laureāte, tiek uzskatīta par vienu no vispazīstamākajām latviešu valodniecēm?
- ... Eurostat centrālais birojs atrodas Luksemburgā?
- ... 1939. gadā komponists Jāzeps Vītols Latvijas Universitātes botāniskajam dārzam uzdāvināja Forstera hoveju (attēlā savvaļā), kas 75 gados ir izaugusi 12 m augsta un joprojām ir aplūkojama botāniskā dārza palmu mājā?
- ... pēc tam, kad 1924. gadā Antons Benjamiņš atsāka žurnāla "Atpūta" izdošanu, tas kļuva par populārāko Latvijas nedēļas žurnālu, kura metiens pieauga līdz vairāk nekā 70 tūkstošiem eksemplāru?
- ... Spensers Pērsevals ir vienīgais Apvienotās Karalistes premjerministrs, kas ticis nogalināts?
- ... līdz mūsdienām nav izdzīvojusi vienkupra kamieļa (attēlā) savvaļas forma, taču pasaulē mājo apmēram 15 miljoni vienkupra kamieļu, kuri visi ir mājdzīvnieki vai mājas kamieļu pēcteči, kas dzīvo savvaļas apstākļos?
- ... parasti izteicējs ir darbības vārds, bet var būt arī īpašības vārds, lietvārds, apstākļa vārds vai arī nedalāms vārdu savienojums?
- ... pēc Artura Ozola ierosmes Latvijas Pagaidu valdība 1919. gada 10. janvārī mobilizēja Liepājas ostā noenkuroto kuģi "Saratov" kara vajadzībām un tā mastā pacēla Latvijas Republikas karogu?
- ... Āfrikā azavakus (attēlā) joprojām audzē tuaregu ciltīs, kur tie pilda sargsuņu lomu?
- ... Kārlis Ābele bija pirmais latviešu augu anatoms, citologs un augu embriologs?
- ... Braslavas rajons ir vienīgais Baltkrievijas reģions, kas līdz 1917. gadam ietilpa Kauņas guberņā?
- ... Svjatohirskas pilsēta Ukrainas Doneckas apgabalā veidojusies pie 1624. gadā Siverskijdoņecas labajā krastā dibinātā pareizticīgo klostera (attēlā)?
- ... latviešu rakstnieks Jūlijs Pētersons mira izsūtījumā 1945. gada 8. augustā Kanskā, Krasnojarskas novadā?
- ... divdabim piemīt darbības vārda laika, kārtas un veida kategorija, tomēr tam nepiemīt izteiksmes un personas kategorija?
- ... 1906. gada Sanfrancisko zemestrīcē (attēlā pilsēta pēc katastrofas) un tai sekojošajā ugunsgrēkā gāja bojā apmēram 3000 cilvēku?
- ... kopējās Donbasa akmeņogļu iegulu rezerves līdz 1800 m dziļumam tiek lēstas ap 140,8 miljardiem tonnu?
- ... Andrejs Skabelka ir visu laiku rezultatīvākais Baltkrievijas hokeja izlases spēlētājs?
- ... 2014. gada 8. martā pazudušās Malaysia Airlines reisa 370 lidmašīnas (attēlā) joprojām nesekmīgā meklēšanas un glābšanas operācija ir plašākā un dārgākā šāda operācija pasaules vēsturē?
- ... līdzīgi kā amerikāņu debesskrāpji, arī Staļina augstceltnes Maskavā sākotnēji bija plānotas bez smailajām spicēm, taču vēlāk tās visas ieguva kremļa torņiem līdzīgas spices?
- ... vienā eiro ietilpst vairāk nekā 27 Čehijas kronas?
- ... ar nepilniem divdesmit tūkstošiem iedzīvotāju Jelounaifa (attēlā) ir Kanādas Ziemeļrietumu Teritoriju lielākā pilsēta, kā arī to administratīvais centrs?
- ... Monmartras kapsētā 20 000 kapavietu starpā ir tādu slavenu cilvēku kā Heinriha Heines, Stendāla, Zolā, Berlioza atdusas vietas?
- ... matemātiskās formulas tiek pielietotas, lai nodrošinātu matemātisko risinājumu reālās dzīves problēmām?
- ... sniedze (attēlā) ir vistālāk ziemeļos ligzdojošais zvirbuļveidīgais putns?
- ... Inčukalna pazemes gāzes krātuve ir izveidota porainā smilšakmens slānī aptuveni 700 m dziļumā un pazemes gāzes lauks stiepjas no Murjāņiem gandrīz līdz Inciemam?
- ... astroloģijā mežāža zīmi pārvaldošā planēta ir Saturns?
- ... Rīgas Visu Svēto pareizticīgo baznīcas (attēlā) vietā iepriekš stāvējusī koka baznīca 1882. gadā tika pārvesta uz Ivana kapiem?
- ... Rumānijas galēji labējā, ultranacionālistiskā, antikomunistiskā un antisemītiskā kustība Leģions jeb Dzelzs Gvarde atšķīrās no citām tā laika Eiropas radikālajām fašistu kustībām ar savu izteikto reliģiozitāti?
- ... Jorkšīras grāfistes lieluma dēļ tās funkcijas lielā mērā ir pārņēmušas apakšiedalījuma vienības Nortjorkšīra, Vestjorkšīra, Sautjorkšīra un Jorkšīras Īstraidinga?
- ... aizvadot cietumā savas dzīves pēdējos gadus, bijušais Francijas maršals un Višī Francijas valsts vadītājs Filips Petēns (attēlā) bija pasaulē vecākais cietumnieks?
- ... Arābu—izraēliešu konflikta saknes ir meklējamas 19. gadsimta beigās, kad aizsākās cionistu kustība, kuras mērķis bija izveidot neatkarīgu ebreju valsti?
- ... Indijas Nacionālais kongress ir pasaulē lielākā un viena no vecākajām demokrātiskajām politiskajām partijām?
- ... dzeltenā stērste (attēlā) 1862. gadā tika introducēta Jaunzēlandē, kur tā ir plaši izplatījusies?
- ... LTV1 pārraidītās spēles "Gudrs, vēl gudrāks" franšīze ir iegādāta no Lietuvas nacionālās televīzijas, kura pārraida līdzīgu raidījumu "Lietuvas tūkstošgades bērni" jau piekto sezonu?
- ... abioģenēze ir uzskats, ka dzīvība var rasties no nedzīvas matērijas?
- ... slavenā un skandalozā dejotāja Aisedora Dunkane (attēlā) gāja bojā autonegadījumā Nicā, kad viņas zīda šalle sapinās automašīnas riteņos un aizmugurējā asī, kas izraisīja kakla lūzumu?
- ... fašistiskās Horvātijas brīvvalsts vadītājs Otrā pasaules kara laikā Ante Paveličs pēc kara izceļoja uz Austriju un pēc tam uz Argentīnu, izvairoties no represijām?
- ... tradicionāli spageti bija apmēram 50 cm gari, tomēr 20. gadsimta otrajā pusē popularitāti sāka gūt īsāki spageti un mūsdienās visplašāk pieejamie ir apmēram 25—30 cm gari?
- ... rakstnieka Aleksandra Grīna vecākais brālis Jānis Grīns (attēlā) arī bija rakstnieks, kā arī izdevniecības "Valters un Rapa" līdzvadītājs un Nacionālā teātra direktors?
- ... maori ir cēlušies no ieceļotājiem no Austrumpolinēzijas, kas ieradās Jaunzēlandē apmēram starp 1250. un 1300. gadu?
- ... Palestīnas Atbrīvošanas organizācijai jau kopš 1974. gada ir novērotāja statuss ANO?
- ... Vecajā pasaulē stērstu dzimtas sugas (attēlā dzeltenā stērste) visbiežāk sauc par stērstēm, bet Amerikā par zvirbuļiem, lai gan šīs sugas nav tuvu radniecīgas Vecās pasaules zvirbuļu dzimtas sugām?
- ... Dienvidslāvijas karalis Aleksandrs I tika nogalināts 1934. gadā atentātā Marseļā kopā ar Francijas ārlietu ministru Luiju Bartū?
- ... šahā sicīliešu aizsardzība ir izplatītākā melno atbilde uz pirmo balto gājienu e4?
- ... pirmo akustisko stetoskopu (attēlā) izgudroja franču ārsts Renē Laeneks 1816. gadā Parīzes slimnīcā Necker-Enfants Malades?
- ... Viļums Skubiņš, kurš kā Vidzemes Zemes padomes pārstāvis 1917. gada 2. decembrī parakstīja Latviešu Pagaidu Nacionālās Padomes deklarāciju par Latvijas autonomiju, pēc Pirmā pasaules kara politikā vairs neiesaistījās?
- ... tagadējais Lielbritānijas ārlietu ministrs Viljams Heigs 2001. gadā atkāpās no Konservatīvās partijas vadītāja amata pēc parlamenta vēlēšanām, kad atkal uzvarēja Tonija Blēra vadītie leiboristi?
- ... 1929. gadā Dženeta Geinore (attēlā) kļuva par pirmo Amerikas Kinoakadēmijas balvas ieguvēju nominācijā "Labākā aktrise galvenajā lomā", un šī ir vienīgā reize, kad aktrise iegūst apbalvojumu par lomām vairākās filmās?
- ... Ziemeļkaukāzs ir vienīgais Krievijas federācijas federālais apgabals, kurā krievi ir mazākumā — tie veido tikai 30,26% no iedzīvotāju kopskaita?
- ... 25% ASV pilsētas Paloalto iedzīvotāju ir maģistra vai doktora grāds — starp ASV pilsētām ar iedzīvotāju skaitu virs 50 tūkstošiem tā ierindojas 1. vietā?
- ... Carskoje Selo pilsēta (mūsdinās Puškina) radusies ap Pētera I sievas Katrīnas I pils (attēlā) kompleksu, kas celta pēc Frančesko Bartolomeo Rastrelli projekta?
- ... Pavlovskas dzelzceļa stacija pie Sanktpēterburgas, kas pēc tā laika modes tika izmantota arī kā koncertzāle, saucās "Pavlovskas voksāle", un vārds вокзал krievu valodā kļuva par sugasvārdu dzelzceļa stacijas apzīmēšanai?
- ... vienā no Irmino pilsētas akmeņogļu ieguves šahtām aizsākās tā dēvētā «stahanoviešu kustība»?
- ... abiem cekulpīļu dzimumiem ir cekuls, bet tēviņam (attēlā) tas ir izteiktāks un pamanāmāks?
- ... terminu «atlants» pirmais lietojis flāmu kartogrāfs Gerhards Merkators?
- ... kravas kosmosa kuģis Orb-2 2014. gada 13. jūlijā nogādāja orbītā 1656 kg kravas, tajā skaitā 31 nanopavadoni?
- ... Oranienbumas pilī mūsdienu Lomonosovā (attēlā Lielā Menšikova pils) lielu daļu no mūža nodzīvoja Krievijas cars Pēteris III?
- ... Fērbenksa ir otra lielākā Aļaskas pilsēta?
- ... pēc nacistu nākšanas pie varas vācu gleznotāja Ēriha Hekela māksla tika ieskaitīta deģenaratīvās mākslas kategorijā?
- ... ka mūsdienās vislielākā ķimeņu (attēlā) raža ik gadu tiek ievākta Indijā (aptuveni 70% no kopējās pasaules ražas)?
- ... ka komponists, pedagogs un mūzikas kritiķis Jēkabs Poruks bija rakstnieka Jāņa Poruka tēva brālēna dēls?
- ... ka izgulējumu cēlonis ir pastāvīga spiediena radīti asinsrites traucējumi, kad cilvēkam smagas slimības vai traumas gadījumā ilgi jāguļ vai jāsēd nekustīgi?
- ... ka 1517. gada 31. oktobrī Mārtiņš Luters pie Vitenbergas (attēlā) baznīcas durvīm pienagloja «95 tēzes», ar ko tika aizsākta Rietumu kristīgās baznīcas reformācija?
- ... ka Cementa iela pirmoreiz Rīgas adrešu grāmatā minēta ap 1880. gadu ar savu tagadējo nosaukumu, kuru tā saglabājusi līdz pat mūsdienām?
- ... ka leģenda vēsta, ka Ukrainas Doneckas apgabala pilsētas Sņižnes (Sniegotā) nosaukums cēlies, kad imperatores Katrīnas II ekipāža iestigusi sniegā vienā no apkārtnes gravām un tā iesaukusies, ka «šī gan ir viena sniegota vieta»?
- ... ka vāciskā nosaukuma dēļ no 1944. līdz 1997. gadam Pēterhofa (attēlā pils) tika saukta par Petrodvorecu?
- ... ka kaplis ir attēlots Mozambikas, Angolas, Zimbabves un Tanzānijas ģerbonī?
- ... ka ģeopolitika pēta ģeogrāfisko faktoru, piemēram, valsts ģeogrāfiskā stāvokļa, dabas resursu, ietekmi uz valsts ārējo politiku?
- ... ka Lanvairpulguingilas ciema Velsā (attēlā dzelzceļa stacija) pilnais nosaukums velsiešu valodā Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch ar 58 rakstzīmēm ir garākais vietas nosaukums Eiropā?
- ... ka ir plānots, ka no 2018. gada UEFA Nāciju līga aizstās lielāko daļu starptautisko draudzības spēļu, kas pašlaik tiek aizvadītas starp Eiropas valstu futbola izlasēm?
- ... ka pilsētciemats Novhorodske Ukrainas austrumos Doneckas apgabalā līdz 1951. gadam saucās Ņujorka?
- ... ka no 1918. līdz 1940. gadam divus kilometrus uz ziemeļiem no Ļeņingradas priekšpilsētas Sestroreckas (attēlā Pētera un Pāvila baznīca) bija PSRS robeža ar Somiju, līdz Ziemas kara rezultātā robeža tika pārcelta tālāk uz rietumiem?
- ... ka augonis būtībā ir ķermeņa aizsardzības reakcija, lai infekcija neizplatītos blakus esošajos audos?
- ... ka Mela Gibsona filma "Kristus ciešanas" ir ierunāta rekonstruētā aramiešu valodā un latīņu valodā?
- ... ka, ja ziemā apstākļi kļūst īpaši smagi un barību atrast ir grūti, Pireneju ģemze (attēlā) spēj badoties līdz divām nedēļām, sagaidot labvēlīgākus apstākļus?
- ... ka 2014. gada FIFA Pasaules kausa pusfināla spēlē starp Vācijas un Brazīlijas futbola izlasi, kurā Vācija uzvarēja ar 7—1, Vācijas futbolists Miroslavs Kloze kļuva par visu laiku rezultatīvāko futbolistu šo sacensību vēsturē?
- ... ka Spilves iela pirmoreiz Rīgas ielu sarakstos minēta 1932. gadā ar savu tagadējo nosaukumu, kuru tā saglabājusi līdz pat mūsdienām?
- ... ka Lope de Vega (attēlā) ir viens no ražīgākajiem autoriem literatūras vēsturē: sarakstījis vairāk nekā 2000 lugas, vairāk nekā 200 poēmas un lielu skaitu cita veida darbus?
- ... ka Tēbas vairākas reizes bija Senās Ēģiptes galvaspilsēta: laikā no 2060. līdz 1785. gadam p.m.ē., no 1580. līdz apmēram 1353. gadam p.m.ē. un no apmēram 1332. līdz 1085. gadam p.m.ē.?
- ... ka violetā krāsa atrodas redzamās gaismas augšējā galā, gaisma ar nedaudz mazāku viļņa garumu nekā violetajai krāsai ir ultravioletais starojums un cilvēka acij nav redzams?
- ... ka 1456. gadā Romas pāvests Kaliksts III (attēlā) lika pārskatīt Žannas d'Arkas notiesāšanu, un viņa tika atzīta par nevainīgu?
- ... ka Vācijas sieviešu futbola izlase ar astoņām uzvarām ir veiksmīgākā komanda Eiropas čempionātā futbolā sievietēm?
- ... ka liela daļa no sakšiem viduslaiku sākumā pārcēlās dzīvot uz Lielbritānijas salu un bija viena no grupām, kas veidoja anglosakšus, kuri pēc tam izveidoja pirmo apvienoto Anglijas Karalisti?
- ... ka kopš dibināšanas Pētera I laikā Kronštate (attēlā Jūras katedrāle) bijusi Krievijas Baltijas flotes karabāze un sargājusi jūras pieeju Sanktpēterburgai?
- ... ka savā pirmajā sezonā kā NHL komandas treneris Marks Krofords kļuva par Džeka Adamsa balvas ieguvēju, kas tiek pasniegta katras sezonas labākajam NHL trenerim?
- ... ka samba tiek uzskatīta par vienu no populārākajām Brazīlijas kultūras izpausmēm, šī deja kļuvusi par Brazīlijas nacionālo identitāti?
- ... ka briesmu gadījumā ģemzes (attēlā) glābjas klintīs, spējot uzlēkt 2 metru augstumā un 6 m tālumā, kā arī šādā ainavā skriet ar ātrumu 50 km/h?
- ... ka ASV Valsts departamenta analogs citās valstīs ir ārlietu ministrija?
- ... ka Samsuna, kurā 1919. gadā Ataturks aizsāka Turcijas neatkarības karu, šobrīd ir lielākā Turcijas pilsēta Melnās jūras krastā?
- ... ka katra Senegālas galago (attēlā) ģimene savu teritoriju iezīmē ne tikai ar balsi, bet arī smaržu: uz zariem, lapām un priekšmetiem viņi atstāj savu urīnu?
- ... ka mūsdienās nav zināma neviena filmas The Way of All Flesh kopija, kas būtu saglabājusies, tādā veidā Emīls Janningss ir vienīgais Amerikas Kinoakadēmijas balvas ieguvējs par galvenās lomas atveidi, kas nav skatāma?
- ... ka Nīderlandes riteņbraucējs Niki Terpstra, kurš 2014. gadā uzvarēja velobraucienā Parīze—Rubē, karjeru sācis kā treka riteņbraucējs, kur izcīnījis medaļu Pasaules čempionātā?
- ... ka 1930. gados Puikules stacija (attēlā izdemolētā stacijas ēka mūsdienās) bija nozīmīgs dzelzceļa mezgls ar divām stacijas ēkām — platsliežu un šaursliežu dzelzceļu vajadzībām?
- ... ka ASV Aizsardzības departaments ir lielākais darba devējs pasaulē, tā kopējais darbinieku skaits 2009. gadā sasniedza 3,23 miljonus?
- ... ka neogēna periodā Āfrikā parādījās cilvēka priekšteči — hominīdi?
- ... ka, tā kā ziemeļu kotika (attēlā) ķermeni klāj biezs apmatojums, tā ir viena no astoņām roņu sugām, kuras joprojām medī ādas ieguvei?
- ... ka Hēraklija valdīšanas laikā grieķu valoda kļuva par oficiālo Bizantijas impērijas valodu, tāpat tā arī nomainīja latīņu valodu kā baznīcas oficiālā valoda?
- ... ka 1928. gadā Jenakijeve tika pārdēvēta par Rikovu par godu komunistu partijas funkcionāram Aleksejam Rikovam, taču pēc Rikova aresta 1937. gadā pilsētu pārdēvēja par Ordžonikidzi?
- ... ka Lihas grēda Kaukāzā (attēlā) ir vienīgā nepārtrauktā Melnās jūras un Kaspijas jūras baseinus atdalošā ūdensšķirtne, kas savieno Lielo Kaukāzu ar Mazo Kaukāzu?
- ... ka vienīgās valstis, kur laulības šķiršana nav atļauta, ir Filipīnas un Vatikāns?
- ... ka Gausa izslēgšanas metode ir nosaukta vācu matemātiķa Kārļa Frīdriha Gausa vārdā, tomēr tā ir bijusi pazīstama ķīniešu matemātiķiem jau mūsu ēras 179. gadā?
- ... ka Kanādas zoss (attēlā) ir introducēta daudzviet pasaulē, kur tā labi iedzīvojusies: Britu salās, Eiropas ziemeļrietumos un Jaunzēlandē?
- ... ka Teksasas pilsētas Korpuskristi nosaukuma tulkojums no latīņu valodas ir "Kristus ķermenis"?
- ... ka sporta drāma "Rokijs" ir saņēmusi Amerikas Kinoakadēmijas balvu kā gada labākā filma?
- ... ka Hērodots Rioni upi Kaukāzā (attēlā) uzskatīja par robežu starp Eiropu un Āziju?
- ... ka staļinkas Rīgas centrā parasti celtas pa vienai, Otrajā pasaules karā sagrauto vai veco koka ēku vietā?
- ... ka Roberts Arturs Telbots Gaskoins-Sesils, 3. marķīzs Solsberijs bija trīskārtējs Lielbritānijas premjerministrs un četrkārtējs Lielbritānijas ārlietu ministrs?
- ... ka baltpieres zosis (attēlā) veido ilgstošus, monogāmus pārus un vecākiem veidojas ļoti ciešas attiecības arī ar pēcnācējiem?
- ... ka Ūtejas sala Tīrifjūrena ezerā Norvēģijā bija viena no 2011. gada terorista uzbrukuma Norvēģijā notikuma vietām, šeit Annešs Bērings Breivīks nogalināja 69 cilvēkus?
- ... ka ir aplēsts, ka melodija Nokia tune visā pasaulē izskan 1,8 miljardu reižu dienā jeb 20 000 reižu sekundē?
- ... ka padomju monumentālā neoklasicisma arhitektūras jeb Staļinisma arhitektūras ievērojamākā celtne Latvijā ir Latvijas Zinātņu akadēmijas augstceltne (attēlā)?
- ... ka Radīšanas grāmatas stāsts par Jāzepu ir kalpojis par iedvesmas avotu Raiņa lugai "Jāzeps un viņa brāļi"?
- ... ka melno zirnekļpērtiķu dzimstība ir ļoti zema, jo mātītes dzemdē vidēji vienu mazuli katru trešo gadu?
- ... ka giboni (attēlā melngalvas gibons) spēj lēkt no zara uz zaru līdz 15 metriem tālumā un ar ātrumu 56 kilometri stundā?
- ... ka no Austrumkāpas ir nākuši vairāki ievērojami Dienvidāfrikas politiķi, tai skaitā Nelsons Mandela un Tabo Mbeki?
- ... ka mazākā no melnajām zosīm ir sarkankakla zoss, kuras mazāko īpatņu ķermeņa garums ir 53 cm, svars 1 kg?
- ... ka Senās Ēģiptes 18. dinastijas piektās faraones Hatšepsutas (attēlā) vīrs un priekšgājējs Tutmess II bija arī viņas pusbrālis?
- ... ka Pols Dešanels Francijas prezidenta pienākumus veica neilgi, jo amata pildīšanas laikā viņam parādījās psihiskas saslimšanas pazīmes?
- ... ka 2014. gadā TV NET no Somijas plašsaziņas līdzekļu grupas Sanoma iegādājās interneta ziņu un izklaides portālu Apollo, līdz ar to TV NET ieguva vislielāko ziņu portālu lietotāju skaitu Latvijā?
- ... ka Armēnijas augstākās virsotnes — aprimušā stratovulkāna Aragaca (attēlā) pēdējās vulkāniskās aktivitātes tiek saistītas ar vēlīno pleistocēnu?
- ... ka 4880 km garā Parana ir otra garākā upe Dienvidamerikā pēc Amazones?
- ... ka ģeotermālo enerģiju visvairāk izmanto seismiski aktīvos rajonos, piemēram, Islandē un Jaunzēlandē?
- ... ka gibonu dzimtas primātiem (attēlā) ir unikāla plecu locītava, pieļaujot īpašu roku kustīgumu; to izmantojot, viņi ir ātrākie un veiklākie kokos dzīvojošie zīdītāji?
- ... ka mūsdienās zobu puve ir pasaulē izplatītākā infekcijas saslimšana, un tā pastāvīgajos zobos ir bijusi apmēram 2,43 miljardiem cilvēku?
- ... ka Rietumu pasaulē par gudrības simbolu nereti tiek uzskatīta pūce?
- ... ka 11. gadsimtā Noridža (attēlā) bija Anglijas otra lielākā pilsēta pēc Londonas?
- ... ka mūsdienās korejiešu vārdiem tiek izmantoti apmēram 250 uzvārdi, no kuriem trīs visbiežāk lietotos (Kims, Ri/Ji, Paks) izmanto gandrīz puse korejiešu?
- ... ka speciālisti uzskata, ka nav viena vārda rietumu valodās, kas tulkotu Indijas reliģijās nozīmīgo vārdu darma?
- ... ka 2014. gadā mirušajam Mikijam Rūnijam (attēlā) bija viena no garākajām karjerām starp aktieriem, kas ilga 92 gadus, un viņš bija viens no pēdējiem dzīvajiem aktieriem, kas filmējušies mēmajā kino?
- ... ka 1992. gada ziemas olimpiskajās spēlēs Albērvilā Apvienotās komandas dalībnieki izcīnīja 23 medaļas un finišēja otrajā vietā medaļu kopvērtējuma tabulā pēc Vācijas, savukārt vasaras olimpiskajās spēlēs Barselonā tā bija medaļām bagātākā komanda?
- ... ka Gruzijas lara simbols ir ლ?
- ... ka rudais ķengurs (attēlā) ir vislielākais somainis, pieceļoties stāvus, tas ir pieauguša cilvēka augumā?
- ... ka bijusī padomju un krievu vieglatlēte, sprintere Marina Trandenkova, kas piedalījusies trijās olimpiskajās spēlēs, ir dzimusi Rīgā?
- ... ka Abšeronas pussalā atrodas bagātīgas naftas un dabasgāzes atradnes?
- ... ka Arrasa (attēlā) ir Francijas Padekalē departamenta administratīvais centrs, lai gan tā ir tikai trešā lielākā departamenta pilsēta pēc Kalē un Buloņas?
- ... ka tatāru šahists Gata Kamskis pārstāv ASV pēc tam, kad viņa ģimene 1989. gadā saņēma šai valstī politisko patvērumu?
- ... ka SKS 39. ekspedīcija bija pirmā reize, kad Starptautiskās kosmosa stacijas komandieris bija Japānas pārstāvis — Koiči Vakata?
- ... ka jaunais Spānijas karalis Felipe VI (attēlā 2008. gadā) piedalījās Barselonā notikušajās 1992. gada olimpiskajās spēlēs, kur bija arī Spānijas delegācijas karognesējs atklāšanas ceremonijā?
- ... ka Latvijā dzimušā Teodora Boronovska 1964. gada vasaras olimpiskajās spēlēs Tokijā izcīnītā bronzas medaļa bija vienīgā Austrālijas sportistu izcīnītā medaļa olimpisko spēļu džudo sacensībās līdz 2000. gadam?
- ... ka gonoreja var radīt neauglību?
- ... ka ātri un lēti būvējamās hruščovkas (attēlā viena no agrīnajām hruščovku sērijām) bija iecerētas kā pagaidu risinājums akūtajam dzīvokļu deficītam PSRS?
- ... ka luterāņu mācītājs un 4. Saeimas deputāts Jānis Teriņš Krievijas pilsoņu kara laikā bija nonācis Imantas pulkā Tālajos Austrumos?
- ... ka Brazīlijas futbolists Paulinju profesionāļa karjeru ir sācis Lietuvas futbola čempionāta A līgas klubā FC Vilnius?
- ... ka senajiem grieķiem un romiešiem Kubaņa (attēlā lejtecē) bija zināma kā Hipanisa?
- ... ka padomju fiziķis Ļevs Landaus pēc smagas autoavārijas bija slimnīcā, kad no Stokholmas pienāca ziņa par Nobela prēmijas fizikā piešķiršanu, turpat esot viņam prēmiju pasniedza Zviedrijas vēstnieks?
- ... ka pirmo reizi ideja par visu atzītu Pasaules šaha čempiona nosaukumu tika realizēta 1886. gadā, kad Vilhelms Steinics uzvarēja mačā Johannesu Cukertortu un kļuva par pirmo čempionu?
- ... ka polo spēlē (attēlā) katrā komandā piedalās četri dalībnieki uz zirgiem?
- ... ka Ganas futbola izlasi pārstāvošais Kevins Prinss Boatengs 2010. gada FIFA Pasaules kausa grupu turnīrā spēlēja pret savu pusbrāli Žeromu Boatengu, kas pārstāv Vācijas izlasi?
- ... ka Eiklīda "Elementi" tiek uzskatīta par visu laiku veiksmīgāko un ietekmīgāko mācību grāmatu?
- ... ka savā pēdējā vēstulē pirms nāvessoda izpildes Rumānijas diktators Otrā pasaules kara laikā Jons Antonesku (attēlā) aicināja savu sievu iestāties klosterī, apvainoja rumāņus nepateicībā un uzstāja, ka vēsture viņa rīcību attaisnos?
- ... ka 1954. gada FIFA Pasaules kausa finālists Ungārijas izlases sastāvā un turnīra rezultatīvākais spēlētājs Šāndors Kočišs izlases karjeras laikā 68 spēlēs guva 75 vārtus?
- ... ka pašreizējā Čīles himna ir apstiprināta 1828. gadā?
- ... ka dzejniece un skolotāja, Stērstu Andreja meita un Edvarta Virzas sieva Elza Stērste (attēlā) bija ieguvusi labu izglītību, tostarp studējusi klasisko filoloģiju Sorbonnas Universitātē Parīzē?
- ... ka Luiss Monti ir vienīgais futbolists FIFA Pasaules kausa vēsturē, kas divu dažādu valstu sastāvā spēlējis divos finālturnīros?
- ... ka Francijas prezidents 19. gadsimta nogalē Felikss Fors mira pēkšņā nāvē Elizejas pilī seksa laikā ar trīsdesmitgadīgu mīļāko?
- ... ka tikai pieaugušiem mandrilu tēviņiem (attēlā) ir spilgtas krāsas: seja un sēžas tulznas — izteiksmīgi zilā, sarkanā un violetā krāsā, sejas vidusdaļa un deguns — spilgti sarkans, deguna sāni — kobaltzilā krāsā?
- ... ka Adolfo Suaress bija pirmais demokrātiski ievēlētais Spānijas premjerministrs pēc Francisko Franko diktatūras režīma?
- ... ka no 1918. līdz 1927. gadam adigu valodas rakstība bija arābu alfabētā, no 1927. līdz 1938. gadam — latīņu alfabētā, kopš 1938. gada — kirilica?
- ... ka Tenesijs Viljamss (attēlā) ir saņēmis divas Pulicera balvas: par lugu "Ilgu tramvajs" un par lugu "Kaķis uz nokaitēta skārda jumta"?
- ... ka, lai noteiktu septiņus jaunos dabas brīnumus, tika rīkota balsošana internetā, kurā piedalījās vairāk kā 500 miljoni cilvēku no visas pasaules?
- ... ka 1950. un 1951. gadā PSRS drošības iestādēm iznīcinot latviešu inteliģences disidentu "Franču grupu", tika notiesāti 13 cilvēki, kam piesprieda no 7 līdz 25 gadiem ilgu ieslodzījumu soda nometnēs?
- ... ka lielākā daļa no apmēram 2,5 miljoniem adigu (attēlā etnogrāfiskajos tērpos) dzīvo diasporā Turcijā, Tuvajos Austrumos un Ziemeļāfrikā, bet tikai ap 700 tūkstošiem — savā vēsturiskajā teritorijā Krievijas dienvidos?
- ... ka uzņēmuma peļņas marža tiek rēķināta, dalot uzņēmuma gada tīro peļņu ar tā kopējiem gada ienākumiem, un tas ir galvenais uzņēmuma ienākumu plūsmas pelnītspējas rādītājs?
- ... ka National Science Foundation 31 gadu pēc kārtas ir ierindojuši Džonsa Hopkinsa Universitāti pirmajā vietā ASV akadēmisko institūciju sarakstā?
- ... ka Francijas prezidents Marī Fransuā Sadī Karno (attēlā) gāja bojā 1894. gadā pēc runas Lionā, kad viņu nodūra itāļu anarhists Sante Kazerio?
- ... ka Marlons Brando spēlēja Stenlija Kovaļska lomu gan pirmajā lugas "Ilgu tramvajs" izrādē Brodvejā, gan arī pirmajā tās kino versijā?
- ... ka ideja par senās ebreju valodas kā nācijas valodas atdzimšanu mūsdienu ivrita atjaunotājam Eliezeram Ben-Jehudam radusies, mācoties skolā Daugavpilī?
- ... ka Kalmikijas Republikas pirmais prezidents un Starptautiskās Šaha federācijas prezidents Kirsans Iļumžinovs (attēlā) Kalmikijas skolu pirmajās trīs klasēs kā obligātu priekšmetu ieviesa šahu?
- ... ka Septiņi jaunie pasaules brīnumi tika noteikti, jo no vecajiem septiņiem pasaules brīnumiem līdz mūsdienām ir saglabājušās tikai Gīzas piramīdas?
- ... ka akupunktūru ķīnieši sāka attīstīt aptuveni 2500 gadus pirms mūsu ēras?
- ... ka Armēnijas dramus (attēlā) izmanto arī Armēnijas un Azerbaidžānas strīdus teritorijā — Kalnu Karabahas Republikā?
- ... ka Latvijas Centrālās padomes memoranda oriģināls visu pēckara PSRS okupācijas laiku glabājās paslēpts zem grīdas dēļiem namā Peldu ielā Vecrīgā, kur tika nejauši atrasts, veicot remontdarbus?
- ... ka indoāriešu valodās runājošo skaits tiek lēsts ap 900 miljoniem?
- ... ka atšķirībā no citām tauriņu grupām sīksamteņi (attēlā parastais sīksamtenis) miera stāvoklī spārnus vienmēr tur sakļautus un no virspuses tos var aplūkot tikai tauriņa lidojuma laikā, tādēļ pazīmes, kas atrodas spārnu virspusē, praktiski netiek izmantotas sugas noteikšanai?
- ... ka tagadējā Krimas pilsēta Alušta aizsākās ar Bizantijas imperatora uzceltu cietoksni, kas vēlākos laikos piederējis Hazāru kaganātam, Teodoras kņazistei, Dženovas republikai, Osmaņu impērijai, Krievijas Impērijai?
- ... Igaunijas premjerministrs Tāvi Reivass ir jaunākais valdības vadītājs Eiropas Savienībā?
- ... ka simfoniskajā orķestrī parasti ir trīs tromboni (attēlā)?
- ... ka Artūra Motmillera 1933. gada sasniegums maratonā (2.41:38,2) Latvijas rekorda statusā noturējās 19 gadus?
- ... ka angļu mediķa Ronalda Rosa atklājums ļāva secināt, ka malārija izplatās ar moskītu palīdzību?
- ... ka Krimas pilsēta Eipatorija (attēlā) pašreizējā nosaukumā pārdēvēta 1784. gadā par godu senajam Pontas valdniekam Mitridatam IV Eipatoram?
- ... ka 2014. gada Giro d'Italia sākās Belfāstā, un sacensību distance šķērsoja ne vien Itāliju, bet arī gan Ziemeļīriju, gan Īriju?
- ... ka 34 sākotnējos darbības gados (no 1864. līdz 1898. gadam) Ainažu jūrskolā eksāmenus bija nokārtojuši 220 tālbraucēju kapteiņi, 371 tālbraucēju stūrmanis un 150 tuvbraucēju kapteiņi?
- ... ka An-225 Mrija (attēlā) ir garākā un smagākā lidmašīna, kas jebkad uzbūvēta, taču tas izdarīts tikai vienā eksemplārā?
- ... ka pirms Latvijas futbola Virslīgas 2014. gada sezonas sākuma Latvijas Futbola federācija startam nepieciešamo licenci nepiešķīra diviem klubiem — FC Daugava un Skonto FC —, tomēr pēc apelāciju izskatīšanas abas komandas tika pielaistas startam Virslīgā?
- ... ka, ietekmējies no radinieka Čārlza Darvina darba "Sugu izcelšanās", Frānsiss Galtons radīja eigēnikas jēdzienu?
- ... ka pirmo pilsētu tagadējās Krimas pilsētas Kerčas (attēlā osta) vietā senie grieķi dibināja 530. gadā pirms mūsu ēras?
- ... ka Džastins Hamiltons kļuva par pirmo Rīgas VEF spēlējušo basketbolistu, kurš pēc karjeras Latvijā spēlējis NBA?
- ... ka dzīvnieki un cilvēks nespēj savos organismos sintezēt nepieciešamo vitamīnu folijskābi un uzņem to ar barību vai arī izmanto zarnu mikrofloras sintezēto folijskābi?
- ... ka pelēko roņu mazuļi (attēlā) pēc piedzimšanas ir pilnīgi balti, bet jau pēc pāris nedēļām sāk mainīt krāsu uz pelēkbrūnu?
- ... ka Kijivas "Dinamo" komandas un Ukrainas futbola izlases trenera asistents Serhijs Rebrovs ir Ukrainas futbola Premjerlīgas visu laiku rezultatīvākais spēlētājs?
- ... ka populārais Holivudas "zelta laikmeta" aktieris Edvards Robinsons bija dzimis Rumānijas ebreju ģimenē kā Emanuels Goldenbergs?
- ... ka 18. gadsimtā Toboļska (attēlā) bija Sibīrijas gubernatora mītnes vieta, dēvēta par Sibīrijas galvaspilsētu?
- ... ka 2013. gada NBA Visu zvaigžņu spēles dalībnieka Bruka Lopesa dvīņubrālis Robins Lopess arī ir basketbolists un spēlē NBA?
- ... ka aktrise Kerola Lombarda 1930. gadu beigās bija augstāk apmaksātā aktrise Holivudā ar 500 tūkstošiem ASV dolāru lieliem ieņēmumiem; šī summa vairākas reizes pārsniedza ASV prezidenta atalgojumu?
- ... ka Sanktmorica (attēlā) 1948. gadā kļuva par pirmo pilsētu, kur notikušas divas ziemas olimpiskās spēles?
- ... ka otrais šobrīd spēcīgākais Latvijas maratonskrējējs pēc Valērija Žolneroviča ir bijušais orientierists Renārs Roze?
- ... ka Sidnijs Puatjē 1963. gadā kļuva par pirmo melnādaino personu, kas saņēmis Amerikas Kinoakadēmijas balvu kā labākais aktieris?
- ... ka kopš 1961. gada, kad, izbūvējot kara flotes bāzi, tika pārrakta dziļāko Krimas ezeru Donuzlavu (attēlā) no Melnās jūras atdalošā strēle, ezers faktiski ir pārtapis par jūras līci?
- ... ka Manute Bols ir vienīgais NBA basketbolists, kas karjeras laikā ir vairāk nobloķējis metienus, nekā guvis punktus (2086 bloki un 1599 punkti)?
- ... ka pēc Sibīrijas hanistes uzveikšanas cars Boriss Godunovs un viņa pēcteči sāka lietot Sibīrijas cara titulu un Sibīrijas caru ģerboni iekļāva Krievijas Impērijas ģerbonī?
- ... ka 2013.—2014. gada Anglijas futbola Premjerlīgas sezona bija pirmā Anglijas Premjerlīgas sezona bez Aleksa Fergusona (attēlā) Manchester United FC kluba galvenā trenera amatā?
- ... ka kontracepcijas spirāle ir viena no efektīvākajām atgriezeniskajām dzimstības regulēšanas metodēm, iespējamība palikt stāvoklī, lietojot vara spirāli, ir aptuveni 0,8%, bet hormonālo kontracepcijas spirāli — 0,2—0,33% pirmajā lietošanas gadā?
- ... ka 2013. gada beigās Sorijas provincē dzīvoja 93 291 iedzīvotāji, padarot to par mazāko Spānijas provinci pēc iedzīvotāju skaita?
- ... ka 1991. gada 8. decembrī noslēgtais Belovežas gāršas līgums par Neatkarīgo Valstu Savienības izveidi (attēlā līguma parakstīšana) izbeidza PSRS pastāvēšanu?
- ... ka 2014. gada UEFA Čempionu līgas fināls, kurā uzvarēja Madrides "Real", bija pirmā Čempionu līgas finālspēle, kurā sacentās divi klubi no vienas pilsētas?
- ... ka Gabriela Garsijas Markesa romāns "Simts vientulības gadu" ir tulkots 37 valodās un pārdoti vairāk nekā 30 miljoni tā eksemplāru?
- ... ka 1925. gada Nobela prēmijas fizikā ieguvējs Gustavs Hercs (attēlā) pēc Otrā pasaules kara darbojās PSRS un VDR?
- ... ka leģenda vēsta, ka Feidipīds pēc noskrietajiem 40 km no kaujas lauka Maratonā līdz Atēnām, lai paziņotu par grieķu uzvaru kaujā pār persiešiem, sabruka un nomira?
- ... ka Haenas provincē saražo vairāk nekā 60% no kopējā olīveļļas daudzuma, ko saražo Spānijā?
- ... ka Izmajilā (attēlā Pokrova katedrāle) atrodas lielākā Ukrainas osta pie Donavas upes?
- ... ka 1912. gada olimpiskajās spēlēs Stokholmā Andrejs Apsītis kā vienīgais no latviešiem finišēja 320 km riteņbraukšanas grupas braucienā, finišu sasniedzot 60. vietā ar rezultātu 12 stundas, 18 minūtes un 20,6 sekundes?
- ... ka no 1918. gada decembra līdz 1919. gada septembrim Ukrainas Tautas Republikas armijas štāba Operatīvās daļas priekšnieks bija latvietis Jānis Ceplītis?
- ... ka latviešu boļševiks Jānis Daumanis jeb Juris Gavens (attēlā) bija viens no padomju varas dibinātājiem Krimā?
- ... ka garspārnu raibeņu sugu tauriņu kāpuriem ir raksturīgi baroties ar indīgiem augiem, tādējādi arī paši kāpuri un vēlāk tauriņi kļūst indīgi?
- ... ka simts gadus pēc iepriekšējā Krievijas Grand Prix tāds tiks iekļauts Formula 1 kalendārā 2014. gada sezonā un šoreiz sacensības notiks Soču olimpiskā parka trasē?
- ... ka 1912. gada olimpiskajās spēlēs igauņu grieķu—romiešu stila cīkstoņa Martina Kleina pusfināla cīņa (attēlā) ar Somijas pārstāvi Alpo Asikainenu ilga 11 stundas un 40 minūtes, kas ir visu laiku ilgākā cīņa cīņas sporta vēsturē?
- ... ka pirmais aktieris, kas saņēmis Amerikas Kinoakadēmijas balvu nominācijā "Labākais aktieris galvenajā lomā", bija Emīls Janningss no Vācijas?
- ... ka Oktobra revolūcijas laikā latviešu boļševiks Kārlis Ziediņš vadīja matrožu grupu, kas ieņēma Ziemas pili Petrogradā 1917. gada 7. novembrī?
- ... ka Gojanija (attēlā) ir plānota pilsēta, ko dibināja 1933. gadā un jau dibināšanas laikā bija ieplānots, ka tā kļūs par jauno Brazīlijas Gojasas štata administratīvo centru?
- ... ka pēdējos piecus gadus pēc kārtas Pasaules kausu skeletonā ir ieguvis Latvijas sportists Martins Dukurs?
- ... ka pirmā ukraiņu nacionālā valsts Ukrainas Tautas Republika radās Krievijas Impērijas un Austroungārijas sabrukuma rezultātā 1918. gadā?
- ... ka pirmo olimpisko zelta medaļu kopš 1912. gada Grieķijai 1960. gada olimpiskajās spēlēs burāšanā ieguva vēlākais karalis Konstantīns II (attēlā 1978. gadā ar sievu)?
- ... ka vairāku Saeimas un Rīgas domes sasaukumu deputāts Jānis Strazdiņš ir bijis galvenais narkologs Latvijā?
- ... ka Midveja kauja Otrajā pasaules karā starp Japānu un ASV bija Japānas pirmais zaudējums jūras kaujās kopš 1863. gada?
- ... ka Latvijā īstie raibeņi (attēlā acainais raibenis) ir vieni no pirmajiem tauriņiem, kas izlido pavasara pirmajās siltajās dienās, jo liela daļa sugu pārziemo kā pieauguši tauriņi?
- ... ka ģimenes plānošanas un seksuālās izglītības popularizētāja Mārgarita Sengere tika arestēta par kontracepcijas propagandu?
- ... ka FK Liepāja, kas spēlē Latvijas futbola Virslīgā kā bankrotējušā FK Liepājas Metalurgs mantinieks, vada divi izcili bijušie Liepājas futbolisti: tā prezidents ir Māris Verpakovskis, bet galvenais treneris — Viktors Dobrecovs?
- ... ka viena no Bolivudas augstāk apmaksātajām aktrisēm un populārākajām slavenībām Indijā Prijanka Čopra (attēlā) 2000. gadā uzvarēja skaistumkonkursā Miss World?
- ... ka Anglijas—Zanzibāras karš 1896. gada 27. augustā ilga apmēram 40 minūtes, līdz ar to tas ir pasaules vēsturē īsākais karš, tomēr tajā bija ap 500 bojāgājušo un ievainoto?
- ... ka Neatzīto Valstu Sadraudzība ir nodibināta 2001. gadā kā "Kopiena par demokrātiju un tautu tiesībām" Kalnu Karabahas galvaspilsētā Stepanakertā?
- ... ka čehu nacionālais varonis Jans Žižka (attēlā) ir viens no nedaudzajiem karavadoņiem pasaules vēsturē, kurš nekad nav zaudējis kauju?
- ... ka sarkanie pipari nav radniecīgi melnajiem pipariem?
- ... ka 1960. gados dānis Bents Larsens bija gandrīz vai vienīgais Rietumu pasaules šahists, kas spēja konkurēt ar PSRS šaha skolu?
- ... ka 1945. gadā pēdējais Ķīnas imperators Puji tika apcietināts kā kara noziedznieks un ieslodzīts, pēc Ķīnas Tautas Republikas nodibināšanas viņš tika izdots Ķīnai un palika apcietinājumā līdz 1959. gadam?
- ... ka daudzkārtējais Amerikas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonijas vadītājs, 100 gadu vecais Bobs Houps, gulēdams uz nāves gultas, jautājumam, kur viņš gribētu tikt apglabāts, atbildējis: "Pārsteidziet mani"?
- ... ka eigēnikas piekritēji uzskata, ka cilvēku sociālā nevienlīdzība izriet no to psihes, intelekta un fizioloģiskās nevienlīdzības, bet cilvēces progress apstājas līdz ar dabiskās izlases procesa apstāšanos?
- ... ka Ukrainas augstākās virsotnes Hoverlas (attēlā) nosaukums ir cēlies no senungāru vai rumāņu valodas?
- ... ka Rīgas miera līgums pārtrauca Poļu—padomju karu, kas bija pēdējais lielais Pirmā pasaules kara seku karš?
- ... ka Baltic News Service jeb BNS 1990. gadā Igaunijā dibināja studentu grupa?
- ... ka Krimas tatāru politiskais līderis Refats Čubarovs (attēlā) no 1983. līdz 1991. gadam ir dzīvojis un strādājis Latvijā, bijis arī Rīgas domes deputāts Latvijas Tautas frontes frakcijā?
- ... ka horeja pastiprinās, ja slimnieks uztraucas, tā mazinās, slimniekam nomierinoties, bet miegā parasti izzūd?
- ... ka vācu fiziķis Filips Lenards bija Ādolfa Hitlera padomnieks, nacistu "āriešu fizikas" kā pretstata "ebreju fizikai" galvenais vadītājs?
- ... ka Krimas kalnu augstākā virsotne Romankošs (attēlā) sastāv no kaļķakmens, šeit raksturīgi karsta procesi?
- ... ka Zviedrijas dziedātāja Sanna Nilsēna, kas ieguva 3. vietu 2014. gada Eirovīzijas dziesmu konkursā, pirms tam ir sešas reizes neveiksmīgi piedalījusies Zviedrijas nacionālajā atlasē Eirovīzijai?
- ... ka Latvijas uzvara pār Turciju 2004. gada Eiropas čempionāta futbolā kvalifikācijas izslēgšanas turnīrā kļuva par lielāko panākumu Latvijas futbola izlases vēsturē?
- ... ka Nīderlandes grupas The Common Linnets (attēlā), kas ieguva 2. vietu 2014. gada Eirovīzijas dziesmu konkursā, nosaukums cēlies no dziedātājputna kaņepīša nosaukuma?
- ... ka retās un neārstējamās Hantingtona slimības vidējā izplatība ir 5—7 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju gadā?
- ... ka Dņipros uzņēmuma Južmaš, kas ražo arī kosmiskās raķetes, vadītājs Leonīds Kučma kļuva par Ukrainas premjerminstru un vēlāk arī par otro valsts prezidentu?
- ... ka vācu ārsts Kārlis Gebharts (attēlā) nacistu valdīšanas laikā koordinēja medicīniskos eksperimentus ar cilvēkiem Rāvensbrikā un Aušvicā, par ko pēc kara notiesāts ar nāvessodu par kara noziegumiem un noziegumiem pret cilvēci?
- ... ka 1974. gada Eirovīzijā uzvarējusī dziesma Waterloo, ko izpildīja Zviedrijas grupa ABBA, 2005. gadā tika atzīta par visu laiku labāko dziesmu konkursa vēsturē?
- ... ka Maratonas pilsētā notika 1896. un 2004. gada olimpisko spēļu maratona distances sākums?
- ... ka Ahemenīdu impērijas karalis Kserkss I (attēlā cilnī Persepolē) ir iegājis vēsturē kā Termopilu kaujas karavadonis, kur mazskaitlīgā spartiešu armija spēja stāties pretim Persijas pārspēkam?
- ... ka pirmā Eirovīzijas dziesmu konkursa uzvarētāja 1956. gadā Līsa Asija piedalījās konkursā arī nākamajos divos gados?
- ... ka Arabata strēle ir uzskalota pirms aptuveni 1000 gadiem, pazeminoties Azovas jūras līmenim, un sastāv galvenokārt no smiltīm un gliemežvāku drumslām?
- ... ka zīdtauriņa (attēlā kāpuri) izdzīvošana un vairošanās ir pilnībā atkarīga no cilvēku aprūpes un šī suga nav sastopama savvaļā, pie tam zīdtauriņi cilvēku aprūpes rezultātā ir zaudējuši spēju lidot?
- ... ka Latvijas hokeja izlases vārtsargs Artūrs Irbe, komentējot leģendāro uzvaru 3:2 pār Krieviju 2000. gadā, teica: "...es dzīvoju visus šos 33 gadus šai dienai, šai spēlei, un es būtu gatavs atdot vienkārši pus dzīvi..."?
- ... ka lielākā daļa barības vielu mitrajos tropu mežos ir saistītas biomasā, tāpēc to krājumi augsnē ir nelieli un augsnes lietusmežos ir nabadzīgas?
- ... ka slavenā Kopakabanas pludmale Riodežaneiro (attēlā) ir 4 km gara?
- ... ka pēc Pirmā pasaules kara šobrīd Ukrainā esošie Čerņivci tika atdoti Rumānijai, bet 1940. gadā pilsēta nonāca Padomju Savienības pakļautībā?
- ... ka Adobe Photoshop ir tirgus līderis rastrgrafikas rediģēšanas jomā?
- ... ka Panatinaiko stadions (attēlā), kurā notika pirmās atjaunotās olimpiskās spēles 1896. gadā un arī 2004. gada olimpisko spēļu sacensības ir ticis uzcelts apmēram 566. gadā p.m.ē.?
- ... ka Hersonas nosaukums ir radies no seno grieķu pilsētas Hersonesas nosaukuma, kas atradās Krimas pussalā?
- ... ka amiotrofās laterālās sklerozes slimnieki izdzīvo vidēji 39 mēnešus, tomēr slavenais fiziķis Stīvens Hokings ar šo slimību dzīvo jau vairāk kā 50 gadus?
- ... ka Šartras Dievmātes katedrāle (attēlā) ir svētceļojumu mērķis jau kopš 12. gadsimta beigām, kā arī populārs tūrisma objekts?
- ... ka viena no Čerņihivas sadraudzības pilsētām ir Ogre?
- ... ka apmēram 15% cilvēku kādā dzīves posmā cieš no migrēnas?
- ... ka viens no redzamākajiem Staļina Lielā terora upuriem bija Padomju Savienības maršals un Sarkanās armijas ģenerālštāba priekšnieks Mihails Tuhačevskis (attēlā)?
- ... ka Latvijā pastāv arī pievienotās vērtības nodokļa samazinātā likme, kas pašlaik ir 12%?
- ... ka teikuma priekšmets ir viens no trim teikuma virslocekļiem?
- ... ka angļu rakstnieks Džeroms K. Džeroms (attēlā) bija bārenis un 15 gadu vecumā sāka strādāt dzelzceļa kompānijā, kur nostrādāja četrus gadus, lasīdams pie sliedēm no vagoniem izkritušos ogļu gabalus?
- ... ka Kerčas šauruma vidū esošā Tuzlas sala ir teritoriālo strīdu objekts starp Krieviju un Ukrainu (tai piederošā Kerčas pussala šobrīd ir anektēta kopā ar pārējo Krimu)?
- ... ka rusīnu valoda ir viena no sešām oficiālajām valodām Serbijas autonomajā teritorijā Vojvodinā?
- ... ka 2014. gada ziemas olimpiskajās spēlēs Adelina Sotņikova (attēlā) izcīnīja zelta medaļu, kļūstot par pirmo Krievijas daiļslidotāju, kas uzvar sieviešu individuālajās sacensībās olimpiskajās spēlēs?
- ... ka Zaporižjas Seča bija viens no ukraiņu nācijas veidošanās centriem?
- ... ka Sentlorensa ir ļoti plata upe, lejtecē tās platums sasniedz 130 km?
- ... ka Azerbaidžānas manata (attēlā) nosaukums ir radies no krievu vārda монета (monēta)?
- ... ka vasarās seklais ūdens Sivašā stipri sasilst un izdala puvuma smaku, tāpēc dažkārt šo limānu sistēmu dēvē par Puvušo jūru?
- ... ka Trešā reiha slepenpolicijas — gestapo priekšnieks Heinrihs Millers pēdējo reizi tika manīts 1945. gada 1. maijā Fīrera bunkurā, un viņa nāves vai izglābšanās apstākļi līdz pat šai dienai nav noskaidroti?
- ... ka bijušā Pasaules tirdzniecības centra sestās ēkas vietā uzceltais One World Trade Center (attēlā) ir augstākais debesskrāpis Rietumu puslodē?
- ... ka Odrijas Hepbērnas tēlojums 1961. gada filmā «Brokastis pie «Tifanija»» parasti tiek uzskatīts par aktrises vislabāk atmiņā paliekošo lomu?
- ... ka 18 gadus vecā Mikeila Šifrina 2014. gada ziemas olimpiskajās spēlēs izcīnīja zelta medaļu kalnu slēpošanas slalomā, kļūstot par visu laiku jaunāko olimpisko čempioni šajā disciplīnā ?
- ... ka tukānu dzimtas putnu (attēlā raibknābja tukāns) lielais knābis ir ļoti viegls, jo starp divām kaula plātnēm tas pildīts ar keratīna sūkļveida audiem?
- ... ka Novaja Ladoga Ļeņingradas apgabalā, Krievijā, ir vēsturnieka Ulda Ģērmaņa dzimtā pilsēta?
- ... ka Anno Domini jēdzienu ir ieviesis Dionīsijs Mazais?
- ... ka 553,33 metrus augstais Toronto CN tornis (attēlā) bija pasaulē augstākā būve no 1976. līdz 2010. gadam?
- ... ka Latvijas Valsts robežsardzē dienesta pienākumus pilda vairāk kā 2000 robežsargi un darbinieki?
- ... ka zilā un dzeltenā līnija Ukrainas karogā simbolizē zilas skaidras debesis virs dzeltena kviešu lauka?
- ... ka Amerikas Kinoakadēmijas balvu kā labākā otrā plāna aktrise par lomu filmā "12 gadi verdzībā" saņēmusī Lupita Ņono (attēlā) ir no Kenijas, taču dzimusi Meksikā?
- ... ka Visocka Ļeņingradas apgabalā Somu līča krastā ir pēc iedzīvotāju skaita otrā mazākā pilsēta Krievijā?
- ... ka no militāro darbību sākuma Krimas krīzes laikā pagāja mazāk par mēnesi līdz līguma parakstīšanai par Krimas Autonomās Republikas un Sevastopoles iekļaušanu Krievijā?
- ... ka 1799. gadā Napoleona karaspēka atrastais Rozetas akmens ļāva uzsākt ēģiptiešu hieroglifu (attēlā) atšifrēšanu?
- ... ka dažādspārnu tauriņu infrakārta apvieno vairāk kā 99% no visām mūsdienu zvīņspārņu sugām?
- ... ka miokarda jeb sirds muskuļa audi pēc uzbūves un fizioloģiski būtiski atšķiras no skeleta šķērssvītrotajiem muskuļaudiem?
- ... ka klejojumus ārpus ligzdošanas areāla baltā pūce (attēlā) veic gados, kad samazinās tās galvenā pamatbarība — peļveidīgie grauzēji —, un šādās reizēs tā retumis ieklejo arī Latvijā?
- ... ka Somijas uzņēmums Stora Enso daļu nosaukuma guvis no pilsētas Enso, kas mūsdienās ir Svetogorska Krievijas Ļeņingradas apgabalā?
- ... ka tiek plānots, ka celtniecībā esošais Indijas tornis Mumbajā 2016. gadā būs otrā augstākā ēka pasaulē pēc Halīfa torņa?
- ... ka karaliskā kobra (attēlā) ir lielākā indīgā čūska pasaulē, tās ķermeņa garums var sasniegt 5,85 m, bet svars — 12 kg?
- ... ka pečeņegu iebrukšana Eiropas stepju joslā izspieda no turienes maģāru ciltis, kas pārcēlās pāri Karpatiem un apguva pašreizējo teritoriju?
- ... ka visiem sūcējsnuķaiņiem mutes orgāni ir par cauruļveida sūcējsnuķi pārveidojušies apakšžokļi?
- ... ka Krievijas daiļslidotāja Tatjana Volosožara, kas pārī ar Maksimu Traņkovu (attēlā) Soču Olimpiskajās spēlēs kļuva par divkārtējiem olimpiskajiem čempioniem, iepriekš jau piedalījusies divās olimpiskajās spēlēs, ar citim partneriem pārstāvot Ukrainu?
- ... ka 1913. gadā pie Ļeņingradas apgabala pilsētas Kamennogorskas purvā tika atrasts vecākais zināmais zvejas tīkls pasaulē, kura vecums tiek lēsts ar 8300 gadiem p. m. ē.?
- ... ka līdz 2010. gada 4. janvārim, kad pabeidza Halīfa torņa celtniecību, Trampa tornī Čikāgā atradās augstākie viesnīcas apartamenti pasaulē?
- ... ka UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļautā Vasilija Svētlaimīgā katedrāle Maskavā (attēlā) mūsdienās ir Valsts vēstures muzejs?
- ... ka topāzs ir Amerikas Savienoto Valstu Jūtas štata simbols?
- ... ka Mārgaritai Herikai piedēvē Amerikas Kinoakadēmijas balvas nosaukšanu par "Oskaru", jo, ieraugot statueti, viņa esot iesaukusies "izskatās gluži kā mans tēvocis Oskars"?
- ... ka pie Keilas ūdenskrituma (attēlā) Igaunijā ir filmēti skati latviešu filmai "Vella kalpi"?
- ... ka žurnāls Rolling Stone alternatīvā roka grupas Imagine Dragons singlu Radioactive nosauca par 2013. gada lielāko roka hitu?
- ... ka Ukrainas reihskomisariāta, kas aptvēra Nacistiskās Vācijas okupēto teritoriju Ukrainā un Baltkrievijā, galvenā pārvaldes pilsēta bija Rivne mūsdienu Ukrainas ziemeļrietumos?
- ... ka dzeltenās cielavas (attēlā nominālpasugas tēviņš) sistemātika ir šobrīd neatrisināta, atkarībā no informācijas avota sugai izdala 13—17 pasugas?
- ... ka Šveices biatlonistes Selīnas Gasparīnes jaunākās māsas Elīza un Aita arī ir biatlonistes, tāpat pārstāv Šveices izlasi, un visas trīs piedalījās 2014. gada ziemas olimpiskajās spēlēs?
- ... ka Novhorodskes pilsētciemata Ukrainā oficiālais nosaukums līdz 1951. gadam bija «Ņujorka»?
- ... ka leģendārā apaču virsaiša Džeronimo (attēlā) īstais vārds Goyaałé nozīmē "Tas Kurš Žāvājas"?
- ... ka 1959. gada amerikāņu episkā vēsturiskā drāma "Ben-Hurs" saņēma 11 Amerikas Kinoakadēmijas balvas, kas bija nepārspēts rekords, līdz to atkārtoja "Titāniks" un "Gredzenu pavēlnieks: Karaļa atgriešanās"?
- ... ka mūsdienās pie Hēras tempļa Olimpijā tiek iedegta olimpisko spēļu lāpa?
- ... ka titulētā Norvēģijas biatloniste Līva Grēte Šelbreida (attēlā) 2000. gadā apprecējās ar vēl titulētāko Francijas biatlonistu Rafaelu Puarē, viņiem ir dzimušas trīs meitas, un pēc pirmās piedzimšanas Līva Grēte spēja veiksmīgi atgriezties profesionālajā sportā?
- ... ka 2014. gadā par Satversmes tiesas tiesnesi ievēlētais Gunārs Kusiņš no 1990. gada līdz ievēlēšanai konsultēja Saeimu likumdošanas jautājumos?
- ... ka 1948. gadā Ļeņingradas apgabalā iekļauto somu pilsētu Keksholmu pārdēvēja par Priozjorsku, tomēr praksē ieviesās cits pilsētas nosaukums: Priozerska?
- ... ka ASV Armijas ģenerālis Otrajā pasaules karā Džordžs Patons (attēlā) jau pēc kara beigām, 1945. gada 9. decembrī, cieta autonegadījumā Vācijā un pēc 12 dienām mira Heidelbergas slimnīcā?
- ... ka Volta Disneja 1937. gada animācijas filma "Sniegbaltīte un septiņi rūķīši" uz īsu brīdi bija skaņas filma ar lielākajiem kases ieņēmumiem?
- ... ka 2016. gada Eiropas čempionāta futbolā kvalifikācija ir pirmais šāda līmeņa turnīrs, kurā piedalās Gibraltāra futbola izlase?
- ... ka par 2013. gada Gada augu Latvijā izvēlētā puskrūma ziemeļu linnejas (attēlā) stublājs var būt līdz pat 4 metriem garš, bet zari ar ziednešiem paceļas tikai 5—15 centimetrus augstu?
- ... ka 37 gadu vecumā Nīderlandes ātrslidotājs Bobs de Jongs 2014. gada ziemas olimpiskajās spēlēs kļuva par vecāko medaļnieku ātrslidošanā pēdējo 86 gadu laikā?
- ... ka Miloša Formana filma "Kāds pārlaidās pār dzeguzes ligzdu" bija tikai otrā filma, kas saņēma Amerikas Kinoakadēmijas balvu visās piecās lielajās nominācijās?
- ... ka parastā ūbele (attēlā) migrē pārziemot uz Āfriku, tomēr Latvijā ir novērots viens veiksmīgs ziemošanas gadījums?
- ... ka visas kobru dzimtas sugas ir indīgas čūskas, un to inde ir nāvējoša?
- ... ka Amerikas Kinoakadēmijas balvas statuetes dizaineris Sedriks Gibonss pats arī saņēmis 11 šīs balvas, pēc daudzuma piekāpjoties tikai Voltam Disnejam?
- ... ka Sāra Braitmena (attēlā) ir pasaulē pārdotākais soprāns — pārdevusi vairāk kā 30 miljonus ierakstu?
- ... ka Dominikas Gizinas un Tinas Mazes kopīgi izcīnītā uzvara nobraucienā 2014. gada ziemas olimpiskajās spēlēs Sočos bija pirmā reize olimpisko spēļu kalnu slēpošanas sacensībās, kad tiek pasniegtas divas zelta medaļas?
- ... ka kopš 1996. gada pie Priozerskas rajona Komsomoļskas ezera Ļeņingradas apgabalā atrodas Krievijas prezidenta Vladimira Putina vasarnīca?
- ... ka Sāmsalas dižpīle (attēlā mātīte) Latvijā sākusi ieceļot 19. gadsimta sākumā, pirmā ligzdošana pierādīta tikai 1973. gadā, toties šobrīd tā ir pastāvīga ligzdotāja gar Rīgas līča krastiem?
- ... ka grupas "Aarzemnieki" solists Jorans Šteinhauers jau 2008. gadā piedalījās Latvijas Eirovīzijas nacionālajā atlasē, taču neiekļuva tās finālā?
- ... ka visām augstākajām čūskām ir pilnībā izzudis iegurņa un pakaļkāju rudiments, kas toties ir saglabājies zemākajām čūskām, bet priekškāju rudimenti nav saglabājušies nevienai mūsdienās dzīvojošai čūsku sugai?
- ... ka tramvaju satiksme Daugavpilī (attēlā 3. maršruta tramvajs) tiek nodrošināta pa 3 maršrutiem, kuru kopgarums ir 27 km?
- ... ka Elizabetes Jarnoldas izcīnītā zelta medaļa skeletona sacensībās Soču Olimpiskajās spēlēs bija pēc kārtas otrā zelta medaļa šajā disciplīnā Apvienotajai Karalistei?
- ... ka 1703. gadā Ļeņingradas apgabala pilsētā Lodeinoje Poļe tika uzbūvēts vēsturē pirmais Krievijas Baltijas flotes kuģis — fregate "Štandart"?
- ... ka niedru lija (attēlā) barojas galvenokārt ar grauzējiem un putniem: visbiežāk perējošām mātītēm, mazuļiem un olām?
- ... ka Ernests Gulbis bija 1. un 2. Saeimas deputāts?
- ... ka pēdējā natčezu valodas pratēja nomira 1957. gadā, un, lai arī mūsdienās valoda tiek izmantota cilts ceremonijās, tikai 6 natčezi no 10 000 cilvēku lielās Oklahomas kopienas spēj saprasties šajā valodā?
- ... ka Sosnovijboras pilsētai Ļeņingradas apgabalā piekļuve ir ierobežota, jo pilsētā koncentrēti slepeni ražošanas un pētniecības objekti, tostarp Ļeņingradas atomelektrostacija (attēlā)?
- ... ka Padomju Savienības Varonis Pols Armāns, kas goda nosaukumu saņēma par uzvaru tanku kaujā Spānijas pilsoņu karā, bija dzimis latviešu zemnieku ģimenē kā Pēteris Pauls Tiltiņš?
- ... ka pēc Eiromaidana sacelšanās 2014. gada 27. februārī par Ukrainas pagaidu valdības premjerministru ievēlētais Arsēnijs Jaceņuks iepriekš jau bija bijis ministrs, kā arī parlamenta spīkeris?
- ... ka viduslaikos lāsumus heliotropā (attēlā) uzskatīja par Kristus asinīm, no kā minerāls ir ieguvis savu otro nosaukumu "asinsakmens"?
- ... ka viens no diviem Masļenku robežincidentā izdzīvojušajiem Latvijas robežsargiem Valdis Grīnvalds pēc atbrīvošanas no cietuma Ostrovā cīnījās Latviešu leģionā, bet pēc kara nokļuva ASV, kur kļuva par aktīvu trimdas latviešu sabiedrisko darbinieku?
- ... ka bobsleja treneris Jānis Skrastiņš ir strādājis ar PSRS, Latvijas, ASV un Beļģijas bobsleja izlasi?
- ... ka, lai arī Latvijai tuvākā vieta, kur mājo melnais grifs (attēlā) ir Eiropas dienvidi, reizēm tas ieklejo arī Latvijā, līdz šim reģistrēti 10 novērojumi?
- ... ka Šliselburgas cietoksnī dažādos laikos bijušas ieslodzītas daudzas pazīstamas personas, to starpā Kurzemes hercogs Ernsts Johans Bīrons?
- ... ka Latvijas daiļslidotāja Oļega Šļahova sadarbība ar vēlāko olimpisko čempioni no Krievijas Jeļenu Berežnaju beidzās 1996. gadā, kad treniņa laikā viņš trāpīja savai partnerei ar slidu pa galvu, un viņa pēc traumas uz laiku bija paralizēta un nespēja runāt?
- ... ka indiāņu karotāju galvassegas (attēlā Sēdošais Bizons ar galvassegu) izgatavoja tikai vīrieši?
- ... ka viena no tipiskākajām cielavu īpašībām ir astes gandrīz nepārtraukta cilāšana, kuras iemeslu zinātniekiem līdz šim nav izdevies izskaidrot?
- ... ka 2014. gadā Antarktikā un Subantarktikā funkcionēja 27 valstu 49 vissezonas un 52 vasaras sezonas permanentās polārstacijas?
- ... ka sava dekoratīvā apspalvojuma un patīkamās dziedāšanas dēļ 19. gadsimtā kaņepītis (attēlā) bieži tika turēts būrīšos iekštelpās?
- ... ka kamaniņu braucējs Roberts Suharevs ir piedalījies trijās ziemas olimpiskajās spēlēs, katrās no tām divniekā startējot ar citu pārinieku?
- ... ka būtiskas Karlosa Kastanjedas biogrāfijas detaļas ir neskaidras, jo rakstnieks, saskaņā ar savos darbos aprakstīto šamanisma praksi, tās ir apzināti slēpis vai izmainījis?
- ... ka trīs vienādi platās vertikālās joslas Rumānijas karogā (attēlā) simbolizē trīs vēsturiskās daļas, no kurām izveidojusies mūsdienu Rumānija: Moldāviju, Valahiju un Transilvāniju?
- ... ka 2014. gada NBA Visu zvaigžņu spēlē kopā tika gūti 318 punkti, kas ir jauns Visu zvaigžņu spēles rekords?
- ... ka sākotnēji par tomahaukiem sauca dažādas kaujas vāles, vēlāk — metāla kara cirvjus?
- ... ka par visu laiku populārāko bērnu lomu atveidotāju uzskatītā Šērlija Templa (attēlā) filmējās no 3 līdz 22 gadu vecumam?
- ... ka kamaniņu braukšanas stafete, kurā bronzas medaļu izcīnīja Latvijas izlase, Soču Olimpiskajās spēlēs pirmo reizi bija iekļauta spēļu programmā?
- ... ka 2013. gadā navahu valodā tika pārtulkota filma "Zvaigžņu kari: Jaunā cerība", kas bija pirmā lielā kinofilma, kuru pārtulkoja kādā no indiāņu valodām?
- ... ka 20. gadsimta sākumā tika precizēti Austrālijas Sniega kalnu virsotņu augstumi un atklājās, ka 3,7 km no Koscjuško kalna uz ziemeļiem izvietotais Taunsenda kalns ir par 18,9 m augstāks, tādēļ tika pieņemts lēmums samainīt vietām virsotņu nosaukumus, lai augstākā (attēlā) nestu Koscjuško vārdu?
- ... ka Ļeņingradas apgabala Kingisepas rajonā vēl ir saglabājušies cilvēki, kuri pārvalda izzūdošo votu un ižoru valodu?
- ... ka līdz 1801. gadam, kad briti pakļāva Indiju, Kānpura bija tikai ciemats, taču vēlāk tā strauji auga un šobrīd tajā dzīvo vairāk kā 2,7 miljoni iedzīvotāju?
- ... ka, 15 gadu vecumā uzvarot 2014. gada ziemas olimpisko spēļu daiļslidotāju komandu sacensībās, Jūlija Ļipņicka (attēlā) kļuva par otro jaunāko olimpisko spēļu čempioni daiļslidošanā?
- ... ka 1881. gadā Gatčina bija pirmā pilsēta Krievijas Impērijā, kurā tika ierīkots ielas elektriskais apgaismojums?
- ... ka Ziemeļamerikas indiāņu tlinkitu valoda ir izmirstoša, tajā spēj sazināties tikai daži simti no vairāk nekā 15 000 cilvēku lielās tlinkitu kopienas?
- ... ka Kanādas lūsis (attēlā) ir ļoti uzmanīgs plēsējs, tas nekad neiziet pārāk tālu atklātā laukā, ne tālāk par 100 metriem no meža malas?
- ... ka pirmais no eiropiešiem Torresa šaurumu starp Austrāliju un Jaungvineju 1605. gadā atklāja spāņu jūrasbraucējs Luiss Vass de Torress, taču viņa atklājums palika nezināms līdz 1769. gadam, kad skotu ģeogrāfs Aleksandrs Dalrimpls Filipīnās sagrābtajos dokumentos atrada piezīmes par atklājumu?
- ... ka 3 līdz 5 eritrocītu atrašana urīna parauga redzes laukā jau skaitās hematūrija?
- ... ka 2014. gada ziemas olimpiskajās spēlēs poļu tramplīnlēcējs Kamils Stohs (attēlā) izcīnīja divas zelta medaļas individuālajās disciplīnās, kamēr viņa daudz titulētākais tautietis Adams Mališs iepriekšējās olimpiskajās spēlēs abos veidos ieguva sudraba medaļas?
- ... ka Almerijas province ir viens no sausākajiem reģioniem Eiropā, tāpēc arī šeit bieži tikušas uzņemtas vesternu filmas?
- ... ka "Zudušais simbols" — trešais Dena Brauna romāns sērijā par Robertu Lengdonu — pirmajā grāmatas tirdzniecības dienā tika pārdots vairāk kā miljons eksemplāru tirāžā?
- ... ka attēlos hinduisma dieviete Kālī parasti stāv uz sava dzīvesbiedra Šivas ķermeņa (attēlā)?
- ... ka Zviedrijas izlases hokejists Aleksandrs Stīns ir dzimis Kanādā, Vinipegā, kuras NHL klubā "Jets" šai laikā spēlēja viņa tēvs Tomass Stīns?
- ... ka Austrālijas galējam ziemeļu punktam Jorkas ragam 1770. gadā jūrasbraucējs Džeimss Kuks deva nosaukumu par godu pirms trijiem gadiem mirušajam karaļa Džordža III brālim princim Edvardam, Jorkas un Olbani hercogam?
- ... ka Tintoreto (attēlā pašportrets) tiek uzskatīts par pēdējo diženo itāļu renesanses gleznotāju?
- ... ka kamaniņu braucējs Dainis Bremze 1976. gada ziemas olimpiskajās spēlēs Insbrukā ieguva 8. vietu gan individuāli, gan divniekos kopā ar Aigaru Kriķi?
- ... ka 15. gadsimta otrajā pusē Astrahaņas hans Ahmeds aicināja Maskavas lielkņazu kļūt par viņa vasali, bet jau nākamā gadsimta vidū Ivans IV sagrāva hanisti un pilnībā inkorporēja Krievijas caristes sastāvā?
- ... ka Jaunzēlandes augstākajā virsotnē Aoraki jeb Kuka kalnā (attēlā) 2003. gadā gāja bojā četru Latvijas alpīnistu grupa, tajā skaitā pazīstamais alpīnists Teodors Ķirsis?
- ... ka Kasimovas un Kazaņas hans Šigalejs bija viens no Krievijas karaspēka pavēlniekiem karos pret Kazaņas tatāriem, tapēc tatāru vēsturiskajā atmiņā kļuvis par nodevēja simbolu?
- ... ka Andalūzijas pilsētā Almerijā 2011. gada augustā tika reģistrēta 43 °C augsta gaisa temperatūra?
- ... ka 2014. gada ziemas olimpiskajās spēlēs čehu biatloniste Gabriela Soukalova (attēlā) izcīnīja sudraba medaļu masu startā 30 gadus pēc savas mātes izcīnītās Sarajevas olimpiskās medaļas distanču slēpošanā?
- ... ka trīs amata termiņus Norvēģijas premjerministres amatā aizvadījusī Grū Hārlema Bruntlanne tagad ir ANO īpašā sūtne klimata izmaiņu jautājumos?
- ... ka feniķiešu alfabētā, kas bija par pamatu vēlāko mūsdienu alfabētu izveidei, ir tikai līdzskaņi?
- ... ka Mogulu impērijas dibinātāja Bābura (attēlā) ciltskokā ir atrodams tjurku valdnieks Timurs un mongoļu valdnieks Čingishans?
- ... ka riteņbraucējs Māršals Teilors, kurš 1899. gadā uzvarēja Pasaules čempionātā treka riteņbraukšanā, bija pirmais afroamerikānis, kurš ieguvis pasaules čempiona titulu jebkurā no sporta veidiem?
- ... ka cilvēkam ir 33 mugurkaula skriemeļi?
- ... ka pēc komunistiskā režīma krišanas Austrumvācijā ilggadējais tā vadītājs Ērihs Honekers (attēlā) tika pakļauts kriminālvajāšanai un izbrauca no Vācijas — vispirms uz PSRS, bet vēlāk uz Čīli?
- ... ka latviešu ātrslidotājs Nikolajs Štelbaums piedalījās 1960. gada ziemas olimpiskajās spēlēs un pārstāvēja Krievijas PFSR, kur bija nokļuvis 1949. gada deportāciju laikā?
- ... ka mediju magnāts Teds Tērners pēc darba Time Warner vadībā atstāšanas ir kļuvis par vienu no lielākajiem privātajiem zemes īpašniekiem ASV?
- ... ka japāņu tramplīnlēcējs Noriaki Kasai (attēlā), 41 gada vecumā izcīnot divas medaļas Soču Olimpiskajās spēlēs (savās septītajās olimpiskajās spēlēs), kļuva par vecāko medaļnieku tramplīnlēkšanas sacensībās spēļu vēsturē?
- ... ka karjerā izveidotajā Radžu ūdenskrātuvē Jēkabpilī atrodas viens no lielākajiem Latvijas dižakmeņiem — Radžu dižakmens?
- ... ka neizmantotais pieturas punkts Liepājas—Vaiņodes dzelzceļa līnijā Ālande atrodas arī uz līnijas Jelgava—Liepāja, taču perona pie šīs līnijas sliedēm nekad nav bijis?
- ... ka Kuka šaurums (attēlā) starp divām galvenajām Jaunzēlandes salām ir nosaukts Džeimsa Kuka, pirmā no eiropiešiem, kas to caurkuģoja, vārdā?
- ... ka 1943. gada sprādziena Doma laukumā, kas mūsdienās tiek vērtēts kā terora akts, organizatoriem Latvijas PSR tika celti pieminekļi, viņu vārdā tika nosauktas ielas, skolas, kolhozi, pionieru pulciņi un pat kuģis?
- ... ka mūsdienu kalnu slēpošanas kūrortu Estosadoku, kur izbūvēti vairāki Soču Olimpisko spēļu objekti, 1886. gadā gadā dibināja 36 igauņu pārceļotāju ģimenes?
- ... ka 1920. gadu beigās ASV bija sācies skaņu filmu laikmets, tomēr Čārlijs Čaplins negribēja atteikties no mēmo filmu veidošanas un viņa 1931. gada filma "Pilsētas ugunis" (attēlā) ir mēmā filma, taču ar skaņu efektiem?
- ... ka Seidžs Kotsenburgs, uzvarot snovborda sloupstaila disciplīnā, kļuva par pirmo 2014. gada ziemas olimpisko spēļu čempionu?
- ... ka 2014. gada janvārī Rīgā izveidotā 56. autobusu maršruta kopējais garums ir aptuveni 64,1 km?
- ... ka 19. gadsimtā Jaunzēlandes Ziemeļsala (attēlā satelītuzņēmumā) lielākoties tika dēvēta par Jaunolsteru pēc Olsteras provinces Īrijā vai arī maoru vārdā par Ikaamāui?
- ... ka Zviedrijas vēsturiskā zeme Jētalande nosaukumu guvusi no seno ģermāņu cilts gotiem, kas Lielās tautu staigāšanas laikā nonāca Dienvideiropā un sagrāva Seno Romas impēriju?
- ... ka Pasaules koru olimpiāde notiek reizi divos gados, katru reizi citā kontinentā?
- ... ka postošos plūdus, kas notika Bauskā 1928. gada jūnijā, izraisīja pa Mēmeli pludināto baļķu sastrēgums (attēlā), kā rezultātā ūdens līmenis upē cēlās par sešiem metriem virs normas?
- ... ka 2014. gada ziemas olimpiskajās spēlēs tika sadalīti 98 medaļu komplekti 15 sporta veidos un vismaz vienu medaļu izcīnīja 26 valstis?
- ... ka ka Kanopuss ir otra spožākā zvaigzne nakts debesīs, un tā rādiuss ir teju 70 reizes lielāks nekā Saulei?
- ... ka riesta laikā gugatņu tēviņi (attēlā) kļūst par vieniem no krāšņākajiem tārtiņveidīgajiem putniem: tiem izaug īpašas "apkakles", kas var būt baltas, brūnas, melnas un raibas?
- ... ka vienīgais koks Kempbela salās ir ap 100 gadu veca stādīta egle, kas ierakstīta Ginesa rekordu grāmatā kā «pasaulē vientuļākais koks», jo tuvākie koki atrodas 220 km attālajās Oklendas salās?
- ... ka Krievijas Formula 1 pilots Daniils Kvjats 2014. gada F1 sezonas pirmajā sacīkstē kļuva par jaunāko pilotu Formula 1 vēsturē, kas guvis punktus?
- ... ka Dienvidsalas (attēlā satelītuzņēmumā) iedzīvotāju skaits strauji pieauga 1860. gadu zelta drudža laikā un līdz pat 1910. gadiem tā bija Jaunzēlandes apdzīvotākā daļa, taču mūsdienās to apdzīvo tikai 23% valsts iedzīvotāju?
- ... ka viena no divām galvenajām 2014. gada ziemas olimpisko spēļu norises vietām Krasnaja Poļana atrodas apvidū, no kura pēc Kaukāza kara padzina vietējās čerkesu tautas?
- ... ka Eiropas Savienības Muitas savienība paredz, ka Eiropas Savienības valstis, Turcija, Andora, Sanmarīno un Monako lieto vienotus muitas tarifus?
- ... ka Lielo ezeru reģiona indiāņu virsaiša Pontiaka (attēlā) vārdā ir nosauktas apdzīvotas vietas Mičiganā, Ilinoisā un Kvebekā, kā arī General Motors automašīnu marka?
- ... ka ar Eduarda Bērziņa velosipēdu darbnīcas velosipēdu "Baltija" Stokholmas Olimpiskajās spēlēs 1912. gadā izcilus rezultātus sasniedza viens no pazīstamākajiem tā laika latviešu riteņbraucējiem Andrejs Apsītis?
- ... ka Dānijas Formula 1 pilots Kevins Magnusens 2014. gada sezonā kļuva par pirmo debitantu pēc Luisa Hamiltona, kas pirmajā sacīkstē izcīnījis vietu pirmajā trijniekā?
- ... ka 1849. gadā Oklendas salās (attēlā) tika nodibināta lauksaimnieku un vaļu mednieku kolonija Hārdvika, bet nelabvēlīgo klimatisko apstākļu dēļ kolonizācijas mēģinājums bija neveiksmīgs un pēc 2 gadiem un 9 mēnešiem salas tika pamestas?
- ... ka zaļi krāsoto gāzēto dzērienu "Tarhūns" 1887. gadā izgudroja gruzīnu farmaceits Mitrofans Lagidze, kurš saviem estragona sīrupa maisījumiem sāka pievienot gāzētu ūdeni?
- ... ka pirms evakuēšanas Čornobiļas pilsētā dzīvoja 14 tūkstoši iedzīvotāju?
- ... ka nosaukumu "grozgalvji" tītiņi (attēlā) ir ieguvuši tādēļ, ka spēj pagriezt savas galvas par gandrīz 180°?
- ... ka 2012. gadā Gustava Ērenpreisa brāļa mazmazdēls Toms Ērenpreiss atjaunoja ideju par velosipēdu ražošanu Latvijā un izveidoja ražotni, kas ir leģendārās Gustava Ērenpreisa velosipēdu fabrikas pēctece?
- ... ka Šveices kalnu slēpotāja Lara Guta 17 gadu un 237 dienu vecumā ir kļuvusi par jaunāko sportisti, kas Pasaules kausa posmā izcīnījusi uzvaru supergiganta distancē?
- ... ka atšķirībā no citām subantarktiskajām salām, Snērsu salās (attēlā) nav tikuši ievazāti dzīvnieki no ārpuses, tādēļ tur vispilnīgāk saglabājusies endēmā ekosistēma?
- ... ka Jānis Bojārs, kam joprojām kopš 1984. gada pieder Latvijas rekords vieglatlētikā lodes grūšanā, ir publiski atzinis, ka karjeras laikā lietojis dopingu?
- ... ka Erdēša skaitlis apzīmē īsāko attālumu no kāda zinātnieka līdz ungāru matemātiķim Pālam Erdēšam, mērot to pēc kopīgajām zinātniskajām publikācijām?
- ... ka hominīda skelets Lūsija (attēlā), kura īpašniece dzīvoja apmēram 3,2 miljonus gadu atpakaļ, ieguva savu vārdu, kad, paleoantropologiem svinot atradumu, vairākas reizes tika atskaņota The Beatles dziesma Lucy in the Sky with Diamonds?
- ... ka Bauskas Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības 25 gadu jubileja 1894. gadā tika atcelta, jo Bauskā plosījās holēras epidēmija, toties par neiztērēto naudu tika nopirkts jauns ūdens pumpis?
- ... ka Lietuvas okupācijas laikā 1940. gadā valsts prezidents Antans Smetona pameta valsti un aizbēga uz Vāciju?
- ... ka pirmie eiropieši, kas nonāca mūsdienās Jaunzēlandei piederošajās neapdzīvotajās Kermadeka salās (attēlā), bija britu cietumnieku transporta kuģis Lady Penrhyn 1788. gadā?
- ... ka "Nārnijas hronika" sastāv no 7 atsevišķām grāmatām?
- ... ka trīs reizes olimpiskajās spēlēs sešiniekā iekļuvušais vieglatlēts Oto Grigalka aktīvās sportošanas gados dzīvoja PSRS galvaspilsētā Maskavā?
- ... ka meža avenes (attēlā augļi) pirmā gada dzinumi neziedoši, otrā gada ir ziedoši?
- ... ka distanču slēpotāja Raisa Smetaņina ir pirmā sportiste starp sievietēm, kas ziemas olimpiskajās spēlēs ir izcīnījusi desmit medaļas, kā arī pirmā, kas medaļu izcīnījusi piecās ziemas olimpiskajās spēlēs pēc kārtas?
- ... ka lādēto daļiņu plūsma no pārmilzu zvaigznes Alnilama Oriona zvaigznājā var sasniegt 2000 km/s lielu ātrumu, tādējādi tas zaudē savu masu ap 20 miljonus reižu ātrāk kā Saule?
- ... ka Galisijas pilsēta Bigo (attēlā pilsētas panorāma) ir viena no lielākajām zvejas ostām Eiropā?
- ... ka Krimas Autonomās Republikas priekštece Krimas APSR tika nodibināta 1921. gada 18. oktobrī Krievijas PFSR sastāvā un Krimas pussala ietilpa Krievijā līdz 1954. gadam, kad to nodeva Ukrainas PSR?
- ... ka benzpirēns, kas tiek uzskatīts par kancerogēnu savienojumu, dabīgi izdalās meža ugunsgrēku un vulkānu izvirdumu laikā?
- ... ka, salīdzinot ar citiem dzilnveidīgajiem putniem, zaļo dzilnu ģints dzilnām (attēlā zaļā dzilna) knābis ir vājāks, un tās kaļ tikai mīkstu koku?
- ... ka Eiropas mikrovalstu monetārā vienošanās ar Eiropas Savienību ir starpvalstu vienošanās, kas paredz četrām Eiropas mikrovalstīm (Andorai, Monako, Sanmarīno, Vatikānam) izmantot eiro kā savu valūtu un izlaist savas eiro monētas?
- ... ka Trīkingsa salas jeb Manavatāfi bija pirmā Jaunzēlandes teritorija, ko atklāja eiropieši?
- ... ka 1473. gadā dibinātais Pečoru klosteris (attēlā) No 16. gadsimta līdz 18. gadsimta sākumam bija svarīgs Krievijas caristes stratēģiskais punkts pie Livonijas Pārdaugavas hercogistes, vēlāk Zviedru Vidzemes robežas?
- ... ka Baltkrievijas, Kazahstānas un Krievijas Muitas savienības valstis ir atcēlušas iekšējās muitas un ierobežojumus, lieto vienotus muitas tarifus pret trešajām valstīm?
- ... ka dažus mēnešus pirms slavenā dumpja uz kuģa Bounty, kā rezultātā izveidojās Pitkērnas salas kolonija, kuģa ekipāža atklāja Baunti salas Klusā okeāna dienvidos?
- ... ka visiem dzilnu apakšdzimtas putniem (attēlā melnā dzilna) ir gara mēle, ar kuras palīdzību putns var izvilkt kukaiņus no ļoti dziļām un šaurām spraugām?
- ... ka Eiropas Ekonomiskās telpas mērķis ir ļaut trijām no Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijas valstīm (Islandei, Lihtenšteinai, Norvēģijai) piedalīties Eiropas vienotajā tirgū bez pievienošanās Eiropas Savienībai?
- ... ka Soču Olimpiskajā stadionā, kur notika 2014. gada ziemas olimpisko spēļu atklāšanas un noslēguma ceremonija, tiks aizvadītas arī 2018. gada FIFA Pasaules kausa spēles?
- ... ka sprādzieni Oklahomasitijā 1995. gadā (attēlā ēka pēc sprādziena), kuros gāja bojā 168 cilvēki, bija lielākais terorisma akts ASV vēsturē līdz 2001. gada 11. septembra uzbrukumam?
- ... ka Čingishana pēcteča Simeona Bekbulatoviča kronēšana par visas Krievijas valdnieku historiogrāfijā tiek uzskatīta par iezīmi Krievijas tapšanai par Eirāzijas lielvalsti un Zelta Ordas politisko mantinieci?
- ... ka neapdzīvotās Antipodu salas ir atzītas par putniem nozīmīgu vietu, šeit ligzdo ap 200 000 divu sugu pingvīnu pāru?
- ... ka slavenā vijolniece Vanesa Meja (attēlā) pārstāvēja Taizemi 2014. gada ziemas olimpiskajās spēlēs kā Vanesa Vanakorna, paliekot pēdējā vietā kalnu slēpošanas milzu slalomā?
- ... ka termins lustrācija ir pārņemts no Senās Romas jēdziena lustrum, kas nozīmēja piecu gadu periodu, kurā notika šķīstīšanās jeb attīrīšanās?
- ... ka Palkinas rajona dienvidrietumu daļa starp pasaules kariem atradās Latvijas sastāvā, savukārt Pečoru rajona lielākā daļa atradās Igaunijas sastāvā, bet galējā dienvidu daļa — arī Latvijā?
- ... ka pēc PSRS sabrukuma uz likvidētās Valsts drošības komitejas pamatiem tika izveidots Krievijas Federācijas Federālais drošības dienests (attēlā emblēma), ko ir vadījis arī pašreizējais Krievijas prezidents Vladimirs Putins?
- ... ka Keita Blanšeta ieguva Amerikas Kinoakadēmijas balvu kā labākā otrā plāna aktrise par Ketrinas Hepbērnas attēlošanu filmā "Aviators" un šis ir vienīgais gadījums balvu pasniegšanas vēsturē, kad Oskara balvu saņem aktieris par cita Oskara balvas ieguvēja attēlošanu?
- ... ka Heidelbergas cilvēka vīrietis bija vidēji 1,75 m garš un 62 kg smags, sieviete — 1,57 m gara un 51 kg smaga?
- ... ka par 2014. gada sēni izraudzītā dzīslkāta beka (attēlā) agrāk ir bijusi zināma vienīgi Ziemeļamerikā un Taivānā, bet pagājušā gadsimta beigās sēne pamanīta arī Eiropā: Lietuvā, Kuršu kāpās, un nu ir sastopama arī Latvijā?
- ... ka neilgi pirms 1948. gada vasaras olimpiskajām spēlēm trimdas latviešu vieglatlēts Jānis Stendzenieks šķēpa mešanā sasniedza rezultātu 71,31 m, kamēr olimpiskajās spēlēs, kur viņš nevarēja startēt, uzvarētāja rezultāts bija 69,76 m?
- ... ka 2014. gada sākumā Lietuvas mazumtirdzniecības uzņēmums "Palink" pārdeva Latvijas veikalu tīklu IKI vietējam uzņēmumam "Mego"?
- ... ka mājas vistu šķirne čehu vista (attēlā gailis) pirmo reizi minēta jau 1205. gadā?
- ... ka Ķīnas kosmiskā misija Chang'e-3, kas 2013. gada 14. decembrī nolaidās uz Mēness virsmas, ir pirmā mīkstā nolaišanās uz Mēness pēdējos 37 gados pēc padomju Luna-24?
- ... ka Billijs Smits ir pirmais vārtsargs Nacionālās hokeja līgas vēsturē, kuram izdevies gūt vārtus?
- ... ka pupu laputis (attēlā) tiek uzskatītas par vieniem no nopietnākajiem lauka pupu kaitēkļiem, taču tās ir kaitēkļi arī daudzām citām lauksaimniecības kultūrām?
- ... ka nelielā Korkuļupe pazūd ūdensrijējos, līdz kļūst pilnīgi sausa, ūdensrijējs kopā ar sausgultni ir Latvijā rets ģeoloģisks un hidroloģisks objekts?
- ... ka 1990. gados Makdonalda salās bija ievērojama vulkāniskā un tektoniskā aktivitāte, kas apmēram divas reizes palielināja galvenās salas teritoriju, apvienojot to ar kādreiz atsevišķo Fletas salu un iznīcinot visu salas augāju?
- ... ka slavenais kavalērijas ģenerālis ASV pilsoņu karā Džordžs Ārmstrongs Kasters (attēlā) krita Indiāņu karu Mazās Bighornas kaujā pret indiāņu koalīciju Sēdošā Bizona vadībā?
- ... ka 2014. gada kukainis Latvijā Mannerheima īsspārnis ir nosaukts par godu Somijas kukaiņu pētniekam Karlam Gustavam Mannerheimam, maršala Karla Gustava Mannerheima vectēvam?
- ... ka Rēzeknes Valsts poļu ģimnāzijā strādā trīs viesskolotājas no Polijas?
- ... ka lakša (attēlā) lapām ir izteikta ķiploku smarža?
- ... ka Austrālijas augstākā virsotne ir aktīvais vulkāns Mosona smaile, kas atrodas tās valdījumā esošajā Hērda salā Indijas okeānā?
- ... ka Lata iela Viļānos tika atklāta 2014. gadā un ir pirmā iela Latvijā, kam dots nosaukums par godu latam?
- ... ka 2004. gada Oranžā revolūcija Ukrainā (attēlā protestētāji Neatkarības laukumā) bija vērsta pret nelikumīgo Viktora Janukoviča uzvaru prezidenta vēlēšanās?
- ... ka 2013.—2014. gada Pasaules kauss skeletonā bija otrais pēc kārtas, kurā par uzvarētāju kļuva Martins Dukurs, bet otro vietu ieņēma viņa brālis Tomass Dukurs?
- ... ka mūsdienās zinātnieki uzskata, ka matriarhāts kā iekārta vai laikmets nav pastāvējis?
- ... ka parastā jūraszīle (attēlā) ir sastopama gandrīz visu jūru un okeānu piekrastēs, tomēr par jūraszīļu dzimteni tiek uzskatīta Amerika, no kurienes, attīstoties kuģniecībai, tās ir izplatījušās pa visu pasauli, piestiprinoties pie kuģiem?
- ... ka BBC One ir pats populārākais Lielbritānijas televīzijas kanāls, to skatās vairāk kā 20% no visiem skatītājiem?
- ... ka 2014. gada Soču ziemas olimpisko spēļu ātrslidošanas sacensībās Nīderlandes sportisti izcīnīja 23 medaļas no 36 iespējamajām, tai skaitā 8 no 12 zelta medaļām?
- ... ka Liepājas Svētā Nikolaja pareizticīgo Jūras katedrāles (attēlā) būvniecībā pirmo reizi ir izmantota monolītās betona liešanas metode, tāpēc vairāk kā 50 m augstais dievnams ir bez atbalsta kolonnām, visu milzīgo piecu kupolu masu tur četras krustojošās arku velves?
- ... ka īsto putnu galvenās pazīmes ir knābji bez zobiem, ļoti ātra vielmaiņa un ātra augšanas spēja?
- ... ka Krievijas delegācijas medaļām bagātākais sportists Soču Olimpiskajās spēlēs Viktors Ans, kurš iepriekš pārstāvēja Dienvidkoreju, kļuva arī par pirmo sportistu ziemas olimpisko spēļu vēsturē, kas izcīnījis zelta medaļu divu dažādu valstu sastāvā, medaļām bagātāko šorttrekistu un pirmo, kas uzvarējis visās četrās šorttreka distancēs olimpiskajās spēlēs?
- ... ka lēcas (attēlā) ir vieni no senākajiem kultūraugiem pasaulē?
- ... ka konflikta laikā ar Jaunzēlandes pamatiedzīvotājiem maoriem 26 franču jūrnieki, tajā skaitā Dienvidu okeāna izpētes ekspedīcijas vadītājs Marks Žozefs Marions di Frens, tika nogalināti un apēsti?
- ... ka "Karoga pacelšana Ivodzimā" ir, iespējams, visu laiku visvairāk pavairotā fotogrāfija?
- ... ka elektroenerģijas un siltuma ražošanai Rīgas TEC-2 (attēlā) var izmantot dabasgāzi un dīzeļdegvielu?
- ... ka vislielākā spāru virskārtas sugu dažādība bija vērojama paleozoja beigās, kad dzīvoja arī visu laiku lielākais kukainis — milzu spāre Meganeura monyi, kuras spārnu izplētums bija 75 cm?
- ... ka Endrū Loida Vebera mūzikls "Operas spoks" ir visilgāk izrādītais šovs Brodvejas vēsturē?
- ... ka Pelē vulkāna (attēlā) izvirdumā 1902. gada 8. maijā tika izpostīta Senpjēras pilsēta Martinikā un gāja bojā apmēram 30 000 cilvēku?
- ... ka Latvija ir nominējusi piecas filmas Amerikas Kinoakadēmijas balvai nominācijā Labākā filma svešvalodā?
- ... ka viens no ievērojamākajiem baroka dekoratīvās tēlniecības pārstāvjiem Latvijā Nikolass Sēfrenss miris 1710. gadā Lielā mēra laikā?
- ... ka Nobela prēmiju fizikā par ieguldījumu supravadītāju un suprašķidrumu teorijā saņēmušā Vitālija Ginzburga (attēlā) izcelsme ir saistīta ar mūsdienu Latvijas teritoriju?
- ... ka starp kāpuru un pieaugušu kukaini pilnas pārvērtības kukaiņa īpatnim jāizdzīvo caur radikālu metamorfozi, kas notiek kūniņas stadijā?
- ... ka kalnu slēpotāji Mārtiņš Onskulis un Agnese Āboltiņa, kuri pārstāv Latviju Soču Olimpiskajās spēlēs, nekad nav piedalījušies Pasaules kausa posmos?
- ... ka 1944. gadā Sarkanās armijas uzbrukumā Otrā pasaules kara laikā Jelgavas Sv. Simeona un Sv. Annas pareizticīgo katedrāle (attēlā) tika sagrauta un dievnams tika atjaunots tikai pēc Latvijas neatkarības atgūšanas?
- ... ka Dienvidāfrikas vienīgais aktīvais vulkāns Maskarēna smaile atrodas Prinča Edvarda salās Indijas okeānā?
- ... ka Soču Olimpisko spēļu dalībniece distanču slēpošanā Inga Dauškāne ir startējusi arī militārās pieccīņas sacensībās, vieglatlētikā, piedzīvojumu sacīkstēs un rogainingā?
- ... ka 1980. gadu daiļslidošanas zvaigzne Katarīna Vita (attēlā) ir viena no divām daiļslidotājām, kas izcīnījušas sešus Eiropas čempiones titulus pēc kārtas?
- ... ka Latvijas Republikas Iekšlietu ministrijas ēkas aizstāvēšana 1991. gada 20. janvārī notika pret uzbrucējiem no Rīgas OMON un joprojām nezināmu kaujinieku grupu?
- ... ka attīstības laikā nepilnas pārvērtības kukaiņi vairākas reizes nomaina savu ārējo apvalku, līdz pakāpeniski sasniedz pieauguša īpatņa lielumu?
- ... ka Soču Olimpisko spēļu čempione kalnu slēpošanas supergigantā Anna Fenningere (attēlā) Pasaules junioru čempionātos ir ieguvusi 7 medaļas, kas padara viņu par vienu no medaļām bagātākajām sportistēm šo sacensību vēsturē?
- ... ka Romas pāvests Francisks savai ap 60 miljonus lietotāju lielajai auditorijai internetā ievieto pašfoto ar Vatikāna apmeklētājiem?
- ... ka pāris gadu pēc sensacionālajiem brāļu Mongolfjē lidojumiem ar gaisa balonu notika Ernesta Johana Bīnemaņa izgatavotā aerostata publiska demonstrēšana Jelgavā?
- ... ka pēc sagraušanas Otrajā pasaules karā no Jelgavas Svētās Trīsvienības luterāņu baznīcas ir saglabājies vienīgi tornis (attēlā), kurā ierīkots tūrisma informācijas centrs un muzejs?
- ... ka 1908. gada Mariona salas ziemeļu krastā norvēģu roņu mednieku kuģa Solglimt avārijā cietušie izveidoja ciematiņu, taču pēc diviem mēnešiem jūrnieki tika izglābti, tomēr dažus gadus vēlāk šis ciemats vēlreiz kalpoja par pavērumu kuģa katastrofā cietušajiem?
- ... ka 36 Ņujorkas Universitātes studenti, pasniedzēji vai darbinieki ir bijuši Nobela prēmijas laureāti?
- ... ka vienīgā triumfa arka Latvijā Aleksandra vārti (attēlā) sākotnēji atradās tagadējā Brīvības ielā pie Gaisa tilta?
- ... ka bobsleja pilots Oskars Ķibermanis iepriekš ar panākumiem trenējies vieglatlētikā un piedalījies Eiropas Jaunatnes Olimpiādē 110 m barjerskrējienā?
- ... ka BBC seriāla "Šerloks" sižets ir balstīts uz Artura Konana Doila romānu motīviem par detektīvu Šerloku Holmsu, taču tā darbība notiek mūsdienās?
- ... ka Otrā pasaules kara vajadzībām izstrādātais amerikāņu kāpurķēžu visurgājējs transportieris M29 Weasel (attēlā) pēckara gados plaši tika izmantots Arktikas un Antarktikas izpētes ekspedīcijās?
- ... ka ugunsgrēkos dūmu saelpošanās ir galvenais nāves iestāšanās iemesls?
- ... ka ar afroamerikāņu līderi 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā Bukeru Vašingtonu mēdza konsultēties ASV prezidenti Teodors Rūzvelts un Viljams Tāfts?
- ... ka Latvijā retumis ieklīstošie maitēdēji baltgalvas grifi (attēlā) mēdz pieēsties tā, ka nav spējīgi pēc tam palidot?
- ... ka vislielākā senspārņu sugu dažādība dzīvoja karbona periodā, kam sekoja masveida izmiršana perma periodā?
- ... ka 2014. gada janvārī palaistie LituanicaSAT-1 un LitSat-1 ir pirmie Lietuvas Zemes mākslīgie pavadoņi?
- ... ka Nāves ieleja (attēlā) ir viszemāk zem jūras līmeņa novietotā un sausākā vieta Ziemeļamerikā, kā arī karstākā vieta pasaulē?
- ... ka viens no 1991. gada janvāra barikāžu laika upuriem Ilgvars Grieziņš gāja bojā nelaimes gadījumā barikāžu celtniecības laikā pie Saeimas nama?
- ... ka Windows XP darbvirsmas tapetei pēc noklusējuma Bliss izmantotā fotogrāfija tikusi uzņemta Sonomas apgabalā, Kalifornijā?
- ... ka, neskaitot Antarktiku, Kempbela salas (attēlā) ir vistālāk dienvidos izvietotā Jaunzēlandes teritorija?
- ... ka, debitējot 2014. gada ziemas olimpiskajās spēlēs Sočos, šorttrekists Roberto Puķītis, pateicoties Japānas sportista diskvalifikācijai, iekļuva pusfinālā?
- ... ka sākotnējie bungu komplekti parādījās 19. gadsimta beigās, kad līdz ar bungu pedāļu radīšanu kļuva iespējams vienam bundziniekam spēlēt visus pamata sitaminstrumentus vienlaicīgi?
- ... ka, atšķirībā no citiem putniem, sloku (attēlā Amerikas slokas) knābja augšējās daļas gals ir plastisks?
- ... ka flāmu kosmogrāfs Gerhards Merkators ir ievērojams arī ar to, ka viņa grāmatā tika publicēta pirmā detalizētā Livonijas Konfederācijas karte?
- ... ka mitoloģiskajam radījumam baziliskam tiek piedēvēta spēja nogalināt ar savu elpu vai skatienu?
- ... ka Academia Petrina fizikas un dabaszinātņu profesors Johans Jakobs Ferbers (attēlā) ir viens no modernās ģeoloģijas pamatlicējiem?
- ... ka Amerikas Kinoakadēmijas balvu par labāko oriģinālscenāriju filmai "Pazudis tulkojumā" saņēmusī Sofija Kopola ir kinorežisora Frānsisa Forda Kopolas meita?
- ... ka Eiropas Tautas partija ir lielākā partija Eiropas Parlamentā kopš 1999. gada?
- ... ka par Trūmenu Kapoti (attēlā) uzņemtajā Holivudas filmā "Kapote" galveno lomu atveidoja 2014. gadā viņsaulē aizgājušais Filips Sīmors Hofmans, kurš par šo lomu saņēma Amerikas Kinoakadēmijas balvu?
- ... ka arhitekts Artūrs Krūmiņš ir sarakstījis libretu Alfrēda Kalniņa operai "Baņuta", kas ir pirmā latviešu opera?
- ... ka lai arī niedrāju kaķis nekad nav bijis domesticēts, Ēģiptē reizēm atrod šīs sugas mūmijas?
- ... ka 2010. gada olimpiskajās spēlēs japāņu daiļslidotāja Mao Asada (attēlā) kļuva par pirmo sievieti, kas vienās sacensībās izpildījusi trīs trīskāršos akselus, kas tika atzīmēts Ginesa rekordu grāmatā?
- ... ka Forum Cinemas pirmās zāles ekrāna izmērs ir 242 m2, un tas ir lielākais ekrāns Ziemeļeiropā?
- ... ka britu arheologa un ēģiptologa Hovarda Kārtera lielākais sasniegums bija ieejas faraona Tutanhamona kapenēs atklāšana 1922. gadā?
- ... ka vāciete Krista Lūdinga (attēlā) ir pirmā un pēdējā sportiste olimpisko spēļu vēsturē, kas vienā gadā izcīna medaļu gan vasaras, gan ziemas olimpiskajās spēlēs?
- ... ka pašreizējais NHL kluba Bostonas "Bruins" prezidents Kems Nīlijs 1993.—94. gada sezonā traumas dēļ izlaida 35 spēles, toties spēja atzīmēties ar 50 gūtiem vārtiem pārējās 49 spēlēs?
- ... ka Floridas pilsētā Sentpītersbērgā ir vidēji 361 saulaina diena gadā, tāpēc to bieži sauc par "Saules pilsētu"?
- ... ka sloku (attēlā) tēviņam ir raksturīgs riesta lidojums, ko tas izpilda krēslas stundās, cenšoties pievērst mātīšu uzmanību?
- ... ka Provansa bija Senās Romas pirmā province otrpus Alpu kalniem un no nosaukuma Provincia Romana ir radies Provansas mūsdienu nosaukums?
- ... ka Rīgā dzimušais Holivudas aktieris Iļja Baskins ir piedalījies arī pēdējo gadu lielbudžeta filmās "Eņģeļi un dēmoni" un "Transformeri 3: Mēness no otras puses"?
- ... ka 2013. gadā atklātais Melvila raga lapastes gekons (attēlā), gaidot medījumu, spēj apbrīnojami saplūst ar apkārtējo vidi?
- ... ka Kanādas hokeja līga aptver trīs nozīmīgākās Kanādas junioru hokeja līgas: Ontārio hokeja līgu, Kvebekas junioru hokeja līgu, kā arī Rietumu hokeja līgu?
- ... ka pliocēna epohas vidū vidējā gaisa temperatūra uz Zemes bija aptuveni 2—3 °C augstāka nekā mūsdienās, savukārt pasaules okeāna ūdens līmenis — par 25 m augstāks?
- ... ka vislielākā mandarīnu (attēlā) raža tiek ievākta Ķīnā — gandrīz puse no kopējās pasaules ražas?
- ... ka Orinoko upes baseins bifurkācijas rezultātā ir savienots ar Amazones upes baseinu?
- ... ka laikraksta "Latgolas Vords" dibinātāja bija pirmā akadēmisko izglītību ieguvusī sieviete Latgalē Valērija Seile?
- ... ka 18. gadsimta otrajā pusē Rīgā katru pavasari nonāca 700—1400 strūgu (attēlā), no kurām vasaras darba meklējumos nokāpa 30 līdz 40 tūkstoši krievu un baltkrievu?
- ... ka Kambodžai endēmo Kambodžas šuvējputnu atklāja valsts galvaspilsētā Pnompeņā 2009. gadā putnu gripas laikā un viss tā nelielais izplatības areāls atrodas šīs pilsētas nomalē?
- ... ka bijusī Limbažu dzelzceļa stacijas ēka mūsdienās funkcionē kā autoosta un gar to uzsākta jaunas tranzītielas izbūve?
- ... ka 910 kilometrus garā Ebro (attēlā Saragosā) ir otra garākā upe Pireneju pussalā?
- ... ka trijās sacensībās, kas ietilpst trīskāršā kausa sacensību ciklā, amerikāņu tīrasiņu sacīkšu zirgs Sekretariāts 1973. gadā uzstādīja distances rekordus, kas nav pārspēti joprojām?
- ... ka senākie zināmie svari ir tikuši izmantoti jau 2400.—1800. gadā p.m.ē.?
- ... ka Kompjeņas pamiers (attēlā pamiera parakstīšana), kas pārtrauca karadarbību Pirmā pasaules kara Rietumu frontē, tika noslēgts Francijas maršala Ferdinanda Foša dzelzceļa vagonā, kas tobrīd atradās Kompjeņas mežā?
- ... ka pēdējais kravas vilciens dzelzceļa līnijas Rīga—Rūjiena posmā Limbaži—Skulte aizgāja 2001. gadā, lai gan pasažieru satiksme tika pārtraukta jau divus gadus agrāk?
- ... ka karbona perioda nosaukums ir cēlies no akmeņogļu nosaukuma, jo karbonā notika pastiprināta to veidošanās?
- ... ka no 1973. līdz 1998. gadam Čikāgas debesskrāpis Sears Tower (mūsdienās Vilisa tornis) (attēlā) bija augstākā ēka pasaulē?
- ... ka Oriona miglājs ir ievērojams kā vieta, kurā veidojas jaunas zvaigznes: līdz šim tajā ir atklātas apmēram 700 zvaigznes dažādās attīstības stadijās?
- ... ka 15 sievietes ir starp Nobela miera prēmijas laureātiem, kas ir vairāk nekā citās Nobela prēmijas kategorijās?
- ... ka pēdējais Brazīlijas imperators Pedru II (attēlā) kļuva par valdnieku 5 gadu vecumā un valdīja vairāk kā 50 gadus?
- ... ka trimdas latviešu ģeologs Aleksis Dreimanis tiek uzskatīts par vienu no izcilākajiem Kanādas ģeologiem?
- ... ka Trijstūra galaktika ir viens no tālākajiem objektiem, kuru var saskatīt ar neapbruņotu aci?
- ... ka par Kabomani tapīra (attēlā) atklāšanu tika paziņots 2013. gada decembrī, un tas kļuva par pirmo nepārnadžu sugu, kas atklāta pēdējos 100 gados?
- ... ka rakstnieks Roalds Dobrovenskis kļuva par vienu no pirmajiem trim cilvēkiem, kam tikusi piešķirta Latvijas pilsonība par īpašiem nopelniem?
- ... ka augstskolu organizēšana fakultātēs aizsākās jau viduslaikos?
- ... ka pirmais Teksasas republikas prezidents Sems Hjūstons (attēlā) ir arī vienīgais cilvēks, kas bijis divu dažādu ASV štatu gubernatora amatā?
- ... ka Antonio Meuči dažkārt tiek uzskatīts par īsto telefona radītāju?
- ... ka leģendārais havajiešu mūziķis un ukuleles spēles meistars Izraēls Kamakavivo'ole svēra 343 kilogramus un mira no aptaukošanās izraisītas slimības?
- ... ka Britu Sadraudzības Transantarktiskā ekspedīcija (attēlā Antarktīdas apstākļiem pielāgoti traktori) pirmā pa virszemi caur Dienvidpolu šķērsoja Antarktīdas kontinentu?
- ... ka Latvijas uzņēmējs Valērijs Belokoņs ir viens no Anglijas futbola kluba Blackpool F.C. īpašniekiem?
- ... ka žurnālists Arturs Vinns ir pazīstams kā modernās krustvārdu mīklas izgudrotājs?
- ... ka servalam (attēlā) proporcionāli ir visgarākās kājas visā kaķu dzimtā?
- ... ka pašpasludinātās Bavārijas valsts pirmo premjerministru Kurtu Eisneru monarhists Antons fon Arko-Vallijs nogalināja, kad Eisners devās paziņot par atkāpšanos?
- ... ka dažkārt Albertu Santušs-Dimons tiek uzskatīts par pirmās veiksmīgās lidmašīnas izgudrotāju, jo viņa radītais lidaparāts nolidoja apmēram 60 metrus 5 metru augstumā, neizmantojot papildierīces, lai paceltos?
- ... ka Apvienotās Karalistes polārstacija Kingedvardpointa (attēlā) formāli ir Dienviddžordžijas un Dienvidsendviču Salu administratīvais centrs, taču reāli valdība atrodas Stenli Folklenda Salās?
- ... ka Hairems Maksims, kurš visvairāk pazīstams kā Maksima ložmetēja izgudrotājs, ir konstruējis arī peļu slazdu, inhalatoru, aparātu pulksteņu demagnetizēšanai, ugunsdzēsības signalizāciju un citas iekārtas?
- ... ka sociāldemokrātu politiķis Jūlijs Celms bija apbalvots ar Lāčplēša Kara ordeni par dalību Bermontiādē?
- ... ka Landsbergas cietumā (attēlā) bija ieslodzīti nacisti, tajā skaitā Ādolfs Hitlers, Rūdolfs Hess un citi, kurus notiesāja par piedalīšanos Alus pučā?
- ... ka sarkanie punduri ir visbiežāk sastopamais zvaigžņu veids mūsu galaktikā, tomēr tie ir grūti novērojami objekti savas mazās starjaudas dēļ?
- ... ka Rigvēda ir ap 3200 gadu sena un to uzskata par vienu no vissenākajiem rakstiem kādā indoeiropiešu valodā?
- ... ka krievu operdziedātājs Fjodors Šaļapins (attēlā) sāka solista karjeru, kad tika izraudzīts dziedāt partiju saslimušā kolēģa vietā?
- ... ka Ilzeskalna pareizticīgo baznīcu 1832. gadā cēla Ilzenbergas muižas īpašnieks Mihails Kuļņevs sava brāļa 1812. gada kara varoņa Jakova Kuļņeva pārapbedīšanai no Sivošinas tagadējā Baltkrievijā?
- ... ka tiek uzskatīts, ka slavenajā fotogrāfijā "Pusdienas uz debesskrāpja" redzamais brīdis ticis iestudēts, lai popularizētu jauno debesskrāpi, kaut arī nofotografētie celtnieki ir īsti?
- ... ka par brūnajiem punduriem (attēlā mākslinieka skatījumā) dēvē debess ķermeņus, kuru masa ir mazāka kā zvaigznēm, jo to dzīlēs nenotiek zvaigznēm tipiskas kodolreakcijas?
- ... ka Latvijas hokeja izlases rindās Ronalds Ozoliņš ir aizvadījis tikai 19 spēles, toties ir piedalījies mačā pret Lietuvu, kas bija pirmā izlases spēle pēc neatkarības atjaunošanas?
- ... ka Leonīds Slaucītājs ir, domājams, ievērojamākais latviešu polārpētnieks, strādājis Argentīnas Antarktikas zinātniskajās ekspedīcijās, tāpat ir bijis Latvijas Universitātes simfoniskā orķestra diriģents?
- ... ka no Bauņu muižas pils (attēlā Broces zīmējumā), kas bija viena no skaistākajām 18. gadsimta beigu Vidzemes pilīm, mūsdienās daļēji saglabājušies ir tikai gala spārni?
- ... ka datorspēle Grand Theft Auto V pirmajās trijās dienās guva 1 miljardu ASV dolāru lielus ieņēmumus, kļūstot par visātrāk pārdotāko izklaides produktu industrijas vēsturē?
- ... ka Centrālajā Hārlemā afroamerikāņu īpatsvars 2000. gadā sasniedza 77% no visiem iedzīvotājiem, kamēr citos Ņujorkas rajonos tas ir mazāks?
- ... ka Vienības nams Daugavpilī (attēlā) ir lielākā kompleksā būve Latvijā, kas celta 1930. gados?
- ... ka kainozoja ēras jaunākais periods ģeoloģiskajā laika skalā kvartārs turpinās joprojām?
- ... ka Māris Baldonieks ir Latvijas hokeja izlases ģenerālmenedžeris kopš 2004. gada?
- ... ka līdz ieslodzījumam cietumā naftas magnāts Mihails Hodorkovskis (attēlā 2001. gadā) bija bagātākais cilvēks Krievijā un viens no bagātākajiem pasaulē?
- ... ka Billundā atrodas "Lego" galvenā mītne, rūpnīca, kur saražo 90% produkcijas, un "Legolandes" atrakciju parks?
- ... ka trimdas latviešu izgudrotāja Jāņa Robiņa radītā metāla liešanas tehnoloģija joprojām plaši tiek pielietota metālapstrādē visā pasaulē?
- ... ka Ārlingtonas nacionālajā kapsētā (attēlā) kopumā ir apbedītas 400 000 personas?
- ... ka 2013. gada 23. jūlijā tika paziņots, ka "sociālās kataloģizēšanas" tīkls Goodreads ir sasniedzis 20 miljonu lietotāju robežu, divreiz palielinot lietotāju skaitu 11 mēnešu laikā?
- ... ka Staļina "Kastaņu runa" iezīmēja pagrieziena punktu attiecību uzlabošanai starp Vāciju un PSRS, kas noveda pie Molotova—Ribentropa pakta noslēgšanas?
- ... ka Krievijas armijas virsnieka un 1812. gada kara varoņa Jakova Kuļņeva (attēlā) vārdā ir nosaukta iela viņa dzimtajā pilsētā Ludzā?
- ... ka 1993. gadā spēlējot pret Gariju Kasparovu, Naidžels Šorts kļuva par pirmo Anglijas šahistu pēc Izidora Gunsberga 1891. gadā, kas cīnījies mačā par Pasaules šaha čempiona nosaukumu?
- ... ka Kārlis Būmeisters ir bijis 1., 2. un 3. Saeimas deputāts?
- ... ka katrs no Urāna pavadoņa Umbriela (attēlā) poliem 42 gadus ir vai nu pilnībā apgaismots, vai atrodas pilnīgā tumsā?
- ... ka Imanta Kalniņa rokopera "Ei, jūs tur!" ir pirmā latviešu rokopera?
- ... ka gaisa mitruma noteikšanai izmanto psihrometrus vai higrometrus?
- ... ka pēc 2012. gadā veiktas muzikālās akcijas trīs no Krievijas feministiskā pankroka grupas Pussy Riot (attēlā) dalībniecēm tika tiesātas un viņām piesprieda reālu brīvības atņemšanu?
- ... ka vienlaicīgi ar Neuzbrukšanas līgumu starp Latviju un Vāciju 1939. gada 7. jūnijā Berlīnē parakstīja arī Igaunijas-Vācijas neuzbrukšanas līgumu?
- ... ka ASV pilsēta Atlantiksitija tiek saukta par "austrumu krasta azartspēļu galvaspilsētu"?
- ... ka amerikāņu biznesa magnāts Džons Rokfellers (attēlā) bieži tiek atzīts par bagātāko cilvēku vēsturē?
- ... ka Fēlikss Circenis bija gan vieglatlēts, gan šahists, gan arī viens no biatlona aizsācējiem Latvijā?
- ... ka Krievijas Antarktikas ekspedīcija Fabiāna fon Belinshauzena vadībā Kuka salu nosauca tās pirmatklājēja Džeimsa Kuka vārdā?
- ... ka Viduslaikos Tules (attēlā 1539. gada kartē) nosaukums dažādos laikos attiecināts uz daļu Britānijas, Skandināvijas, Jitlandes, Fēru, Šetlendas, Hebridu salām, Islandi, Grenlandi un pat Sāmsalu?
- ... ka Ziemeļkorejas valsts vadītāja Kima Čenira sievas brālis Čans Sontheks viņa dēla, nākamā līdera Kima Čonina valdīšanas laikā krita nežēlastībā un tika sodīts ar nāvessodu 2013. gadā?
- ... ka psihiatriskajā slimnīcā pie Pirnas Vācijā no 1940. līdz 1942. gadam akcijas T4 ietvaros darbojās eitanāzijas centrs, kurā tika nogalināti apmēram 15 000 pacientu?
- ... ka lielākā daļa Latvijas sudrabkaiju (attēlā) populācijas ligzdo Rīgā, pārsvarā uz ēku jumtiem?
- ... ka Padomju Karēlijas vadošais partijas darbinieks Edvards Jillins Lielā terora laikā tika notiesāts par kontrrevolucionāras nacionālistiskas organizācijas veidošanu un nošauts?
- ... ka ādas virsējais slānis epiderma, kas ir 0,01 mm biezs, satur pigmentus, kas nosaka ādas krāsu?
- ... ka 1992. gadā, pēc tam, kad Maskavā tika aplaupīts starptautiskā lielmeistara šahā Artura Jusupova (attēlā) dzīvoklis, viņš pārcēlās uz dzīvi Vācijā?
- ... ka Argentīnas polārstacija Dienvidsendviču salās Korveta Urugvaja tika iznīcināta Folklendu kara laikā?
- ... ka Nokia 2160 bija pasaulē pirmais divu sistēmu mobilais telefons, kas varēja darboties gan ciparu D-AMPS gan analogajā AMPS tīklā?
- ... ka Kurzemes hercogistes grāmatu iespiedējs Johans Frīdrihs Štefenhāgens (attēlā) karjeru hercogistē sāka kā Jelgavas ķirurgs un bārddzinis?
- ... ka kādreiz kaiju ģints apvienoja gandrīz visas kaiju dzimtas sugas, tomēr, attīstoties ģenētiskajiem pētījumiem, ir izdalītas jaunas ģintis, un sugu skaits kaiju ģintī ir samazinājies?
- ... ka Vatikāns ir kategorisks filmas "Eņģeļi un dēmoni" pretinieks, tāpēc tika aizliegta filmēšana tā ēkās?
- ... ka pildījumam jābūt ap 50% no pelmeņu (attēlā) tilpuma?
- ... ka Filipīnu šahists Euhenio Torre bija pirmais Āzijas starptautiskais lielmeistars?
- ... ka 2014. gada Kontinentālās hokeja līgas Zvaigžņu spēle norisināsies Ondrej Nepela Arena Bratislavā, pirmoreiz ārpus bijušās Padomju Savienības teritorijas?
- ... ka tradicionālais somu tautas strinkšķināmais stīgu instruments kantele (attēlā) senāk tika grebtas no viena koka gabala un tām bija 5—6 stīgas, veidotas no zirgu krēpēm vai astes sariem?
- ... ka 2014. gadā Eiropas Kino balvu pasniegšanas ceremonija notiks Latvijas Nacionālajā operā, Rīgā?
- ... ka Viktors Arājs kara beigās tika iecelts par Latviešu leģiona 15. ieroču SS divīzijas 34. pulka 1. bataljona komandieri, bet pēc nedēļas par nekompetenci tika atstādināts?
- ... ka apspalvojuma trūkums padara Kanādas sfinksa (attēlā) ādu ļoti siltu, kaķa ķermeņa temperatūra var sasniegt 42 grādus?
- ... ka starptautiskais lielmeistars šahā Viktors Korčnojs abus mačus par Pasaules čempiona nosaukumu aizvadīja pēc tam, kad 1976. gadā lūdza Nīderlandes varas iestādēm politisko patvērumu, aizbēgot no Padomju Savienības?
- ... ka Argentīnas vasaras polārstacija (patvērums) Tenjente Eskivela bija pirmā cilvēku apdzīvotā vieta Dienvidsendviču salās?
- ... ka 440 tūkstošus m2 lielais Tjanmeņas laukums Pekinā (attēlā 1988. gadā) ir viens no lielākajiem pilsētas laukumiem pasaulē?
- ... ka zemūdens Skotijas kalnu grēda ir Kordiljeru kalnu sistēmas turpinājums, savienojot to ar Rietumantarktīdas kalniem?
- ... ka skeletonists Martins Dukurs 2013. gada Latvijas Gada balvu sportā pasniegšanas ceremonijā labākā sportista balvu saņēma jau trešo reizi?