Veidne:Vai tu zināji/Arhīvs1
Šeit ir veidnes Veidne:Vai tu zināji izmantoto faktu arhīvs, relatīvi jaunākie izmantotie fakti saglabājas turpat, kur bija. Saraksta sākumā ir jaunākie fakti, beigās — vecākie. (Diskusijas daļai jaunākie ieraksti ir apakšā, vecākie — augšā).
Veidnes "Vai tu zināji" izmantotie fakti (2008—2013)
[labot pirmkodu]- ... ka līdz mūsdienām ir saglabājušās 48 Johana Gūtenberga iespiestās bībeles (attēlā) kopijas, no kurām tikai 21 ir pilnīga?
- ... ka viens no galvenajiem Polijas autoceļiem — Autoceļš 1 — četras reizes šķērso Vislas upi?
- ... ka Rūtiņu kļava ir lielākā parastā kļava ne tikai Latvijā, bet arī Baltijas valstīs?
- ... ka septiņu sezonu laikā, kuras Mičs Ričmonds (attēlā) spēlēja Sakramento "Kings", viņš bija rezultatīvākais spēlētājs, taču komanda tikai vienu reizi kvalificējās NBA izslēgšanas spēlēm?
- ... ka saistībā ar dopinga lietošanu riteņbraukšanā pazīstamais spāņu sporta ārsts Eufemiano Fuentess ir apgalvojis, ka ir sadarbojies arī ar citu sporta veidu pārstāvjiem un ir teicis: "Ja es runātu, Spānijas futbola izlasei tiktu atņemts 2010. gada Pasaules kauss"?
- ... ka Google meklētājs ir populārākais internetā, katru dienu tajā tiek veikti vairāk nekā trīs miljardi meklējumu?
- ... ka 61% amerikāņu atzīst, ka tic Džona Kenedija atentāta sazvērestības teorijām (attēlā prezidenta auto īsu brīdi pirms atentāta), nevis vientuļā šāvēja Lī Hārvija Osvalda uzbrukumam?
- ... ka Vācijas Impērijas Baltijas jūras divīziju, kas piedalījās Somijas pilsoņu karā Balto somu pusē, komandēja vēlākais vācu spēku komandieris Bermontiādes laikā Rīdigers fon der Golcs?
- ... ka Igo un citu mūziķu iedziedātajā albumā "Pasaule Ziemassvētku krāsās" ietvertas dažādu tautu Ziemassvētku dziesmas latviešu, angļu, franču, armēņu, krievu, igauņu, norvēģu, ķīniešu, spāņu un vācu valodā?
- ... ka šaha brīnumbērns Semjuels Reševskis iemācījies spēlēt 4 gadu vecumā un jau 8 gadu vecumā sniedzis simultānspēles seansus (attēlā)?
- ... ka Rīgas Politehniskā institūta direktors Voldemārs fon Knīrīms mūža nogali pavadīja Skangaļu muižā, kur pie viņa vasarās ciemojās arī mazmazdēls, vēlākais Zviedrijas premjerministrs Ūlofs Palme?
- ... ka Postkrosinga kustības ietvaros ir nosūtīti un saņemti vairāk kā 20 miljoni pastkaršu?
- ... ka no neobaroka stilā celtās Valmiermuižas kungu mājas līdz mūsdienām saglabājies vienīgi pils tornītis (attēlā)?
- ... ka Ziemassvētku dziesma "Klusa nakts, svēta nakts" ir tikusi tulkota apmēram 140 valodās un 2011. gadā UNESCO to iekļāva nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā?
- ... ka ziemošanas laikā lielā susura ķermeņa temperatūra pazeminās līdz 3—4 °C, un elpošana palēninās līdz 1—3 ieelpām minūtē?
- ... ka Kolumbijas mūsdienu cukurrūpniecības pamatlicējs Santjago Eders (attēlā) ir dzimis mūsdienu Latvijas teritorijā, bet 19. gadsimta vidū emigrējis uz Ameriku?
- ... ka Rīgas Politehniskās augstskolas trešais direktors, dzejnieka Anša Līventāla dēls Kārlis Augusts Līventāls bija pirmais latvietis augstskolas vadībā?
- ... ka ekoskolas statuss Latvijā ir piešķirts 120 izglītības iestādēm?
- ... ka Francijas orientierists Tjerī Žoržu (attēlā) tiek dēvēts par Vidējās distances karali, jo Pasaules čempionātos šajā distancē ir uzvarējis vairāk reižu, kā visi pārējie sportisti kopā?
- ... ka mūsdienu latviešu literārajā valodā ir 10 divskaņi?
- ... ka Kubas šahists Huans Korso vēsturē pazīstams kā pirmais, kas nospēlējis maču ar nākamo Pasaules šaha čempionu Hosē Raulu Kapablanku?
- ... ka astes garums aizņem vairāk kā 60% no kopējā Indijas pāva tēviņa (attēlā) ķermeņa garuma, sasniedzot 1,4—1,6 m?
- ... ka, lai arī ir pierasts uzskatīt, ka ežu dzimtas dzīvniekiem ir adatu kažociņš, tomēr mataino ežu apakšdzimtas sugām nav adatu, bet to matojums ir spalvains un mīksts?
- ... ka mazumtirdzniecības tīkla "Maxima" lielākais akcionārs Nerijus Numa ar īpašumiem vairāku simtu miljonu eiro vērtībā tiek uzskatīts par bagātāko cilvēku Baltijas valstīs?
- ... ka Rovaniemi atrodas piecus kilometrus uz dienvidiem no Ziemeļu polārā loka, uz kura ierīkots Ziemassvētku vecīša ciemats (attēlā)?
- ... ka izcilākais fabulists krievu literatūrā Ivans Krilovs ir dzīvojis Rīgā, no 1801. līdz 1803. gadam bija Rīgas ģenerālgubernatora Segeja Goļicina kancelejas vadītājs?
- ... ka taifūns "Haijans", kas 2013. gada novembrī radīja smagus postījumus Filipīnās, ir viens no spēcīgākajiem fiksētajiem tropiskajiem cikloniem meteoroloģisko novērojumu vēsturē?
- ... ka Neptūna atklājējs Johans Gotfrīds Galle (attēlā) vienmēr noliedza, ka viņš atklājis planētu, apgalvojot, ka tas ir tikai Irbēna Leverjē nopelns?
- ... ka franču komponists Fromentāls Alevī bija Žorža Bizē skolotājs un sievastēvs?
- ... ka pirmajā oficiālajā mačā par Pasaules šaha čempiona nosaukumu Johanness Cukertorts izvirzījās vadībā ar 4:1, tomēr vēlāk Vilhelma Steinica pozicionālai spēles izpratnei bija izšķiroša nozīme, un viņš uzvarēja?
- ... ka Saturna pavadonis Mimass (attēlā) ir pats mazākais zināmais astronomiskais ķermenis ar gravitācijas iespaidā veidotu lodveida formu?
- ... ka dzelzceļa līnija Kārsava—Rēzekne I tika atklāta 1860. gada 8. novembrī un ir senākā dzelzceļa līnija Latvijā?
- ... ka pirmo kritušo latviešu strēlnieku Andreja Stūra, Jēkaba Voldemāra Timmas un Jāņa Gavenas izvadīšana izvērtās par plašu tautas manifestāciju no Latviešu biedrības nama līdz Meža kapiem?
- ... ka Āfrikas bifelis (attēlā) ir viens no bīstamākajiem dzīvniekiem, katru gadu tie nogalina apmēram 200 cilvēku?
- ... ka garākais starptautiskā E ceļu tīkla autoceļš ir E40, kas stiepjas vairāk kā 8000 kilometru garumā?
- ... ka, uzvarot šķēpa mešanas sacensībās 1968. gada olimpiskajās spēlēs, Jānis Lūsis kļuva par trešo Latvijas šķēpa metēju pēc Ineses Jaunzemes un Elvīras Ozoliņas, kas izcīnījis zelta medaļu šajā disciplīnā?
- ... ka Latvijas brīvības cīņu varonis Kārlis Fihtenbergs (attēlā) krita gūstā Bermontiādes laikā 1919. gada 15. oktobrī, veicot māņu uzbrukumu pāri Dzelzceļa tiltam, un viņa mirstīgās atliekas ar spīdzināšanas pazīmēm tika atrastas iesalušas Daugavā pēc Pārdaugavas atbrīvošanas?
- ... ka Neptūna gredzeni sastāv no ledus daļiņām, klātām ar silikātiežu putekļiem un, iespējams, arī oglekli saturošām vielām?
- ... ka vairāku Saules sistēmas planētu pavadoņu atklājējs Viljams Lasels nopelnīja ievērojamus līdzekļus, brūvējot alu, un tas viņam ļāva pievērsties astronomijai?
- ... ka Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Polijas un Somijas valdību pārstāvji Bulduru konferencē (attēlā) 1920. gada 6. augustā izlēma veidot Baltijas savienību jeb Baltijas Antanti?
- ... ka Frānsisa Beikona 1969. gada glezna "Luciāna Freida trīs studijas" 2013. gada novembrī tika pārdota par 142,4 miljoniem ASV dolāru, kas augstākā samaksa izsolēs par kādu mākslas darbu?
- ... ka, salīdzinot ar citām dzelzceļa līnijām Latvijā, dzelzceļa līnijā Zemitāni—Šķirotava kursē visvairāk kravas vilcienu diennaktī — 45 vilcieni abos virzienos?
- ... ka Indijas pilsētā Daramsalā (attēlā) atrodas Dalailamas rezidence un Tibetas valdība trimdā?
- ... ka visu Rietumberlīnes blokādes laiku 1948. un 1949. gadā rietumu sabiedrotie veica pārtikas piegādes pilsētai ar lidmašīnām?
- ... ka Krišjāņa Barona mazdēls Latvijas Bruņoto spēku leitnants Kārlis Barons krita varoņa nāvē Latvijas brīvības cīņās?
- ... ka Lielbritānijas salas un Apvienotās Karalistes augstāko virsotni Nevisu (attēlā) gadā apmeklē ap 100 000 tūristu?
- ... ka bijušais Krievijas finanšu ministrs Aleksejs Kudrins ir dzimis Dobelē un skolas gaitas uzsācis Tukumā?
- ... ka pēc Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā "Latvijas balzamam" izdevās saglabāt vēsturisko nosaukumu "Rīgas šampanietis" savam ražotajam dzērienam, lai gan saskaņā ar regulu par šampanieti drīkst saukt tikai Francijas Šampaņas provincē ražotu dzirkstošo vīnu?
- ... ka Vācijas populārākais tūrisma objekts Ķelnes katedrāle (attēlā) tika būvēta no 1248. līdz 1880. gadam un pēc pabeigšanas kļuva par tā laika augstāko celtni pasaulē?
- ... ka Aigars Voitišķis un Ingus Ulmanis nodibināja savu grupu "Lādezers" pēc tam, kad domstarpību dēļ par muzikālo stilu atšķēlās no grupas "Jumprava"?
- ... ka Neptūna pavadonis Nēso ir vistālāk no savas planētas riņķojošais pavadonis Saules sistēmā?
- ... ka Bulgārijas šahists Kirils Georgijevs (attēlā) 2009. gadā uzstādīja pasaules rekordu simultānspēles seansā, vienlaicīgi spēlējot ar 360 pretiniekiem?
- ... ka indiešu galvā rēķinātāja Šakuntala Devi spējusi 28 sekunžu laikā pareizi sareizināt divus 13 ciparu lielus skaitļus, šis fakts tika iekļauts Ginesa rekordu grāmatā?
- ... ka Mauritānijas futbola izlases smagākais zaudējums ir spēle pret Gvinejas futbola izlasi 1972. gadā, kas tika zaudēta ar 0—14?
- ... ka vislielāko kivi (attēlā) ražu novāc Itālijā un Jaunzēlandē, lai gan to dabiskais izplatības areāls ir Ķīnas dienvidi?
- ... ka SI sistēmā leņķa mērvienība ir radiāns, bet ierastā mērvienība grāds ir vienāds ar π/180 radiāniem?
- ... ka, uzvarot 1985. gada "Mikrofona" aptaujā ar dziesmu "Zibsnī zvaigzne aiz Daugavas", Mirdza Zīvere kļuva par aptaujas pirmās vietas ieguvēju jau ceturto reizi?
- ... ka, tā kā Francijas likumi paredzēja, ka jebkurai valstī dzimušajai personai jādienē tās armijā, vēlākā britu rakstnieka un spiega Somerseta Moema (attēlā) tēvs — vēstniecības darbinieks — izkārtoja, ka Moems dzimis britu vēstniecībā?
- ... ka Edinburgas Universitātes kanclers ir Princese Anna?
- ... ka vienīgais Nobela prēmijas fizikā laureāts, kas balvu saņēmis divas reizes, ir Džons Bardīns?
- ... ka Aleksandra Dimā ārlaulības dēls Aleksandrs Dimā (dēls) (attēlā) par sava pazīstamākā romāna "Kamēliju dāma" galvenās varones prototipu izraudzījās savu mīļāko Mariju Diplesī?
- ... ka cenzūra 1979. gada "Mikrofona" aptaujā aizliedza atskaņot Raimonda Paula un Valda Artava dziesmu "Trīs runči" leģendārā aktiera Edgara Liepiņa izpildījumā?
- ... ka itāļu futbolists Marko Materaci pēc 2006. gada Pasaules kausa finālturnīra kļuva plaši pazīstams ar Zinedina Zidāna izprovocēšanu uz sarkano kartīti turnīra finālspēlē?
- ... ka Rīgas Svētās Trīsvienības pareizticīgo baznīca (attēlā pirms Pirmā pasaules kara) ir senākais pareizticīgo dievnams Pārdaugavā?
- ... ka 2013. gadā mirušais bijušais Polijas ministru padomes priekšsēdētājsTadeušs Mazoveckis bija pirmais nekomunistiskais premjerministrs Austrumu blokā pēc 1946. gada?
- ... ka 2014. gada Soču ziemas olimpisko spēļu olimpiskā lāpa ar kosmosa kuģi Sojuz TMA-11M pirmoreiz vēsturē tika nogādāta kosmosā?
- ... ka 1972. gada Minhenes olimpisko spēļu čempions basketbolā Sergejs Belovs (attēlā) aizdedza olimpisko lāpu 1980. gada Maskavas olimpiskajās spēlēs?
- ... ka Rīgas Esplanādē rīkoto muzikāli teatrālo masu uzvedumu Atdzimšanas dziesma Ulmaņa apvērsuma atbalstam esot apmeklējuši 160 000 cilvēku?
- ... ka pēdējā reize, kad "Mikrofona" aptaujā uzvarēja Raimonda Paula dziesma, bija 1982. gadā?
- ... ka Rīgas Mārtiņa luterāņu baznīca (attēlā 20. gadsimta sākumā) ir senākā Pārdaugavas luterāņu baznīca?
- ... ka 100 m finālskrējiens 1988. gada olimpiskajās spēlēs nereti tiek saukts par visu laiku "netīrāko" sacīksti: tās uzvarētājs Bens Džonsons ar jaunu pasaules rekordu tika pieķerts dopinga lietošanā un viņam zelta medaļa tika atņemta?
- ... ka latviešu izcelsmes padomju spiegs Alfrēds Tiltiņš bija triju (vai divu) Sarkanā Karoga ordeņa un viena Ļeņina ordeņa kavalieris?
- ... ka viens no spilgtākajiem neoeklektisma paraugiem Latvijas arhitektūrā Ķemeru viesnīca (attēlā 1930. gados) tiek rekonstruēta jau vairāk kā 10 gadus, taču bez rezultāta?
- ... ka debess ziemeļpols atrodas Mazā Lāča zvaigznājā, bet debess dienvidpols Oktanta zvaigznājā?
- ... ka, lai gan ģimenē lielmeistare Sofija Polgāra tika uzskatīta par talantīgāko no māsām, tomēr viņas šaha rezultāti nesasniedza Judītes un Žužas līmeni?
- ... ka tradicionāli tiek uzskatīts, ka Svētais Labrencis (attēlā ar imperatoru Valeriānu) ticis uzcepts uz metāla režģa, tāpēc dažkārt tiek attēlots kopā ar šo režģi?
- ... ka ēkā, kurā atradās Rīgas Lomonosova sieviešu ģimnāzija, tagad atrodas Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas intitūts?
- ... ka Čikāgas "Blackhawks" sastāvā Glenns Hols astoņu sezonu garumā aizvadīja 502 pilnas spēles pēc kārtas, kas vēl joprojām ir NHL rekords starp vārtsargiem?
- ... ka Napoleons savu jaunāko brāli Luiju Bonapartu (attēlā) iecēla par Holandes karali un viņš valdīja no 1806. līdz 1810. gadam?
- ... ka ar izcīnītām deviņām medaļām Klaudija Pehšteina ir medaļām bagātākā ātrslidotāja olimpisko spēļu vēsturē un pirmā sportiste, kas izcīnījusi medaļu piecās olimpiskajās spēlēs pēc kārtas?
- ... ka Zemes rotācijas ass slīpums samazinās par 0,013° katros simts gados?
- ... ka Kiribati galvaspilsētu Teinainano (attēlā) veido vairāki atsevišķi ciemi, kas atrodas Taravas atola dienvidos un faktiskā valsts galvaspilsēta ir Bairiki ciems?
- ... ka 1941. gada jūnija notikumos Litenē nogalināja apmēram 50 Latvijas Bruņoto spēku karavīrus, bet no vairāk nekā 560 deportētajiem atgriezās tikai 70, pārējie tika nošauti vai gājuši bojā Gulaga nometnēs?
- ... ka, protestējot pret PSRS veikto Čehoslovākijas okupāciju, 1969. gada 13. aprīlī matemātiķis Iļja Ripss aizdedzinājās pie Brīvības pieminekļa Rīgā, par ko viņam piesprieda piespiedu psihiatrisku ārstēšanu?
- ... ka 2005. gadā Anglijas futbola Premjerlīgas klubs "Chelsea" par Maikla Esjēna (attēlā) pāreju samaksāja Lionas "Olympique" 24,4 miljonus mārciņu, tādējādi Ganas futbolists kļuva par dārgāko Āfrikas spēlētāju?
- ... ka viena kalorija ir vienāda ar siltuma daudzumu, kas nepieciešams, lai vienu gramu ūdens uzsildītu par vienu Celsija grādu?
- ... ka mūsdienās visplašāk lietotais un populārākais teksta procesors pasaulē Microsoft Word pirmoreiz tika izlaists 1983. gadā ar nosaukumu Multi-Tool Word?
- ... ka pirmās dzīves dienas lauku baložu (attēlā) putnēni tiek baroti ar "baložu pienu" — īpašu substanci, kas izstrādājas gremošanas trakta augšgalā esošajos kakla dziedzeros?
- ... ka astoņkājis Pols, kas pareizi prognozēja visu Vācijas izlases spēļu rezultātus 2010. gada FIFA Pasaules kausa finālturnīrā, pareizi paredzēja arī turnīra finālspēles iznākumu?
- ... ka Amerikas Kinoakadēmijas balvu īpašnieki ir gan amerikāņu aktieris Džons Voits, gan viņa meita Andželīna Džolija?
- ... ka Latvijas Nacionālais dabas muzejs (attēlā) ir Baltijā vecākais kompleksais dabaszinātņu muzejs?
- ... ka 1946. gada vidū Latvijas PSR darbojās 20 iznīcinātāju bataljoni ar 15 202 cīnītājiem, kas apsargāja vietējās padomju iestādes un piedalījās akcijās pret nacionālajiem partizāniem?
- ... ka spēlē Argentīna—Anglija 1986. gada FIFA Pasaules kausa finālturnīrā tika gūti, iespējams, divi slavenākie vārti futbola vēsturē, un abus guva Djego Maradona?
- ... ka 1904. gadā izveidotā Orkadasas polārstacija Dienvidorkneju salu Lorija salā (attēlā) ir vissenākā cilvēku apdzīvotā vieta Antarktikā?
- ... ka Otrā pasaules kara sākumā vairāk nekā 75 tūkstoši Latvijas ebreju palika Ostlandes reihskomisariātā un pēc holokausta Latvijā atgriezās tikai mazliet vairāk nekā tūkstotis no tiem?
- ... ka ikdienā vietējie iedzīvotāji Hertogenbosu dēvē par Den Bosch, kas nozīmē "mežs"?
- ... ka Hjū Hefners (attēlā), lai sāktu izdot žurnālu Playboy, ieguva naudu no investoriem, mātes un bankas aizdevuma?
- ... ka Eliasa Lenrūta sastādītā somu nacionālā eposa Kalevala ietekmē Frīdrihs Kreicvalds izveidoja igauņu eposu Kalevipoegs?
- ... ka Latvijas lietuviešu mazākumtautība ir aptuveni desmit reižu lielāka kā Latvijas igauņu mazākumtautība?
- ... ka Dienvidšetlendas salu augstākajā virsotnē Fostera kalnā (attēlā) pirmā ekspedīcija uzkāpa 1996. gadā?
- ... ka peldētājs Artūrs Jakovļevs savās trešajās olimpiskajā spēlēs 2000. gadā Sidnejā startēja 33 gadu vecumā, būdams Latvijas Peldēšanas federācijas ģenerālsekretārs?
- ... ka mūsdienu karaspēkos divīzija ir mazākā kombinēto ieroču vienība, kura spējīga darboties neatkarīgi?
- ... ka viens no grupas The Rolling Stones dibinātājiem Kīts Ričardss (attēlā) ir filmējies arī kino, tostarp divās no "Karību jūras pirātu" sērijas filmām?
- ... ka 35,9% no Latvijas krieviem pēc 2010. gada datiem nebija Latvijas pilsoņi?
- ... ka Beludžistāna ir lielākā Pakistānas province, aizņemot 44% no valsts teritorijas, toties šeit dzīvo tikai 5% Pakistānas iedzīvotāju?
- ... ka vienīgais katastrofas Monparnasas stacijā (attēlā) upuris bija vakara avīžu pārdevēja, uz kuras kioska uzgāzās sienas gruveši?
- ... ka pēc Kurzemes hercogistes inkorporācijas Krievijas Impērijā hercogam Pēterim piederējušās Kroņvircavas muižas un Svētes muižas ēkas pārbūvēja armijas vajadzībām?
- ... ka vīriešu personvārds Filips ir cēlies no grieķu valodas Φίλιππος — ‘zirgu mīļotājs’, ‘zirgu draugs’?
- ... ka britu virsnieks T. E. Lorenss, kas vairāk pazīstams kā Arābijas Lorenss (attēlā), gāja bojā motocikla avārijā Dorsetā, nevis Arābu sacelšanās notikumos Tuvajos Austrumos, kur viņam bija nozīmīga loma?
- ... ka pēc 2008. gada izdotajās Beļģijas eiro monētās tika atjaunināts karaļa portrets, lai atbilstu izmaiņām viņa izskatā, bet tā kā Eiropas Savienība pieņēma rekomendāciju, ka monarha portretu var atjaunināt tikai reizi 15 gados, vēlāk kaltajām monētām atkal tika izmantots iepriekšējais portrets?
- ... ka Vācijas pilsēta Johanngeorgenštate, kas atrodas pie Čehijas robežas, 1654. gadā tika dibināta kā patvērums protestantu bēgļiem no Bohēmijas?
- ... ka Lustes pils, no kuras mūsdienās saglabājušās tikai iespaidīgas ārsienas (attēlā), savulaik bija viena no greznākajām Kurzemes un Zemgales hercoga Pētera pilīm?
- ... ka pirmās latviešu garīgo tekstu rokasgrāmatas autors Johans Rīvijs "nekārtīgas dzīves" dēļ bija spiests atstāt Rīgu un pārcelties uz Dobeli?
- ... ka asteroīds 274301 Wikipedia tiešsaistes enciklopēdijas Vikipēdija vārdā tika nosaukts 2013. gada janvārī?
- ... ka amerikāņu aktieris Bills Marijs (attēlā) ir dzimis īru katoļu izcelsmes ģimenē, kurā bija deviņi bērni, pie tam par aktieriem kļuva vēl trīs no Mariju ģimenes dēliem?
- ... ka pastāvīgi apdzīvotas pētnieciskās stacijas izveidošana Sanpedru un Sanpaulu salās ļāva ievērojami paplašināt Brazīlijas speciālo ekonomisko zonu?
- ... ka 0,026 km2 platībā Kouluņas pilsētcietoksnī Honkongā 1987. gadā dzīvoja 33 000 cilvēku?
- ... ka Amazones deltā esošā Maražo (attēlā) ir lielākā upju sala pasaulē?
- ... ka 2010. gadā tika pasniegta "aizmirstā" Bukera balva par 1970. gada darbiem, ko saņēma Džeimss Gordons Farels?
- ... ka Jāņa 3:16 tiek saukts par Bībeles populārāko pantu?
- ... ka tad, kad Pirmā Opija kara laikā Honkongas salu (attēlā) okupēja Lielbritānija, tajā bija ap 3000 iedzīvotāji, kamēr mūsdienās tās iedzīvotāju skaits ir 1 289 500?
- ... ka sieviešu priekšvārds Nora Latvijas teritorijā pirmoreiz ir reģistrēts Matīšos 1792. gadā?
- ... ka 800 m uz ziemeļrietumiem no Dienvidamerikas kontinentālās daļas galējā austrumu punkta Seišasa raga atrodas Kabubranku zemesrags, kas agrāk tika uzskatīts par kontinenta galējo punktu?
- ... ka jau kopš Disepšenas salas atklāšanas laikiem Fostera osta (attēlā) tiek uzskatīta par vienām no drošākajām enkurvietām Antarktikā?
- ... ka 8. oktobrī Sanhosē "Sharks" 19 gadus vecais čehu hokejists Tomāšs Hertls kļuva par jaunāko NHL spēlētāju kopš 1987.—88. gada sezonas, kas vienā spēlē guvis četrus vārtus?
- ... ka karaļa Karluša I valdīšanas laikā Portugāles valsts divreiz deklarēja bankrotu?
- ... ka pretēji Eiropas Savienības 2008. gadā izdotajām rekomendācijām, uz Vācijas eiro monētām (attēlā 5 centu monēta) nav norādes par to izdevējvalsti?
- ... ka jūrasbraucējs Vilems Barencs gāja bojā savas pēdējās ekspedīcijas laikā jūrā, kas vēlāk tika nosaukta viņa vārdā, ceļā no Novaja Zemļas uz Kolas pussalu?
- ... ka tortiljas nosaukuma izcelsme saistāma ar spāņu konkistadoriem, kuriem šie plāceņi atgādināja omletes, ko Spānijā apzīmē ar vārdu tortilla?
- ... ka Portugāles karaliene no 1826. gada līdz 1853. gadam Marija II (attēlā) ir vienīgais Eiropas monarhs, kas dzimis ārpus Eiropas?
- ... ka 1979. gadā atentātā nogalinātais Korejas Republikas prezidents Paks Čonhi bija pašreizējās prezidentes Pakas Kinhje tēvs?
- ... ka Let It Be bija pēdējais The Beatles singls pirms Pols Makartnijs paziņoja par aiziešanu no grupas?
- ... ka dzeguzes (attēlā parastā dzeguze) barojas ar lieliem kukaiņiem un to kāpuriem, spalvainos tauriņu kāpurus ieskaitot, kurus citi putni nemedī?
- ... ka 7 Amerikas Kinoakadēmijas balvas saņēmušo Lielbritānijas kinofilmu "Arābijas Lorenss" Amerikas Kinoinstitūts ir nosaucis par visu laiku labāko episkā žanra filmu?
- ... ka 2013. gadā Nobela miera prēmiju saņēmusī Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija apvieno 190 dalībvalstis?
- ... ka 1774. gadā izdotā Gotharda Frīdriha Stendera Augstas gudrības grāmata no pasaules un dabas (attēlā) ir pirmā enciklopēdija latviešu valodā?
- ... ka citplanētas Kepler-7b, kas atrodas Liras zvaigznājā, vidējais blīvums ir mazāk par vienu septiņpadsmito daļu no Jupitera blīvuma, līdz ar to tā ir viena no "irdenākajām" pašlaik zināmajām planētām?
- ... ka apmēram 50 dzegužveidīgo putnu sugas ir ligzdošanas parazīti — tie olas paši neperē, bet dēj tās citu putnu ligzdās?
- ... ka 2001. gada pavasarī Kolorādo "Avalanche" vārtsargs Dāvids Ebišers (attēlā) kļuva par pirmo Šveices hokejistu, kurš izcīnījis Stenlija kausu?
- ... ka gan Nivejas kalns Dienvidorkneju salās, gan Pagodromas aiza Eimerija oāzē savus nosaukumus ieguvuši no sniega vētrasputna zinātniskā nosaukuma Pagodroma nivea?
- ... ka mūsdienu bruņotajos spēkos kājnieki veido sauszemes spēku kodolu?
- ... ka Paranas un Urugvajas upju satekestuāra Laplatas (attēlā satelītuzņēmumā) platums sasniedz 220 km pie ietekas Atlantijas okeānā?
- ... ka 2013. gadā pasaulē dzīvoja 110 cilvēki, kuru īpašumi pēc Forbes datiem bija novērtēti vairāk kā desmit miljardu ASV dolāru vērtībā?
- ... ka atšķirībā no vairuma citu kentauru sengrieķu mitoloģijā, kam piemita naidīgums pret cilvēkiem, Hīrons bija gudrs un labsirdīgs, mācīja Ahilleju un citus varoņus?
- ... ka Beļģijas karalis Leopolds II (attēlā) vēsturē iegājis kā Kongo Brīvvalsts nodibinātājs un īpašnieks: 1884. gada Berlīnes konferencē viņam tā tika piešķirta kā privātīpašums?
- ... ka visām eiro monētām ir vienota reversa puse, bet aversa pusē katra eiro zonas valsts kaļ savus simbolus?
- ... ka dēļ Latvijas okupācijas 1940. gadā Latviešu konversācijas vārdnīcas izdošanu apturēja pie šķirkļa Tjepolo, tomēr izdotais 21 sējums satur 43 008 šķirkļu?
- ... ka 1710. gadā Albrehtsburgas pilī Meisenē (attēlā) nodibināja porcelāna manufaktūru — pirmo kvalitatīva porcelāna ražotni ārpus Ķīnas?
- ... ka Nokia 9000 Communicator tiek uzskatīts par Nokia pirmo viedtālruni?
- ... ka lidojumi virs 100 000 metru jeb 100 kilometru augstuma pēc Starptautiskās Aeronautikas federācijas definīcijas tiek saukti par kosmiskajiem lidojumiem?
- ... ka peļu dzimtā (attēlā meža klaidoņpele) ir vairāk nekā 700 mūsdienās dzīvojošas sugas un tādējādi tā ir lielākā zīdītāju dzimta pasaulē?
- ... ka uz slaktiņa Kūsinena klubā upuru kapakmeņa tika uzrakstīts "Balto somu upuri", lai gan vainīgi bija pašu Somijas komunistiskās partijas biedri?
- ... ka Kongo Republikas galvaspilsēta Brazavila ir nosaukta Āfrikas apceļotāja un Franču Centrālafrikas koloniju pamatlicēja Pjēra Savornjāna de Brazas vārdā?
- ... ka Ēģiptes vāli Muhameds Alī pašā (attēlā), kurš dažkārt tiek uzskatīts par mūsdienu Ēģiptes pamatlicēju, pēc izcelsmes bija tagadējās Grieķijas teritorijā dzimis albānis?
- ... ka 1991. gada 13. janvārī jeb Asiņainajā svētdienā notikušajā Padomju armijas specvienības uzbrukumā Viļņas Televīzijas tornim gāja bojā 15 cilvēki?
- ... ka ASV federālais deficīts 2011. gadā sasniedza 1,4 triljonus ASV dolāru, bet triljons Zimbabves dolāru 2009. gadā bija apmēram 4 Latvijas latu vērtībā?
- ... ka vācbaltiešu luterāņu mācītājs Frīdrihs Erdmans Štolls (attēlā) nodarbojās arī ar ornitoloģiju un ir nošāvis un ievācis kolekcijai sārto strazdu Vidzemē, kas ir senākais mūsdienās zināmais šīs sugas novērojums Latvijā?
- ... ka somu revolucionārs Eino Rahja 1917. gadā palīdzēja Ļeņinam bēgt uz Somiju un pēc tam atgriezties atpakaļ Petrogradā?
- ... ka Laperūza ekspedīcijā apkārt zemeslodei, kura pazuda Klusajā okeānā, bija pieteicies arī 16 gadus vecais Napoleons, taču netika uzņemts?
- ... ka kapsētā pie vaļu mednieku bāzes antarktiskajā Disepšenas salā (attēlā) ir apglabāti 35 cilvēki, bet kapsēta pati tika apbērta ar pelniem 1969. gada vulkāna izvirdumā?
- ... ka dzelzceļa līnijas Liepāja—Vaiņode slēgšana notika ar ievērojamu iedzīvotāju pretestību, arī vilciena sliežu bloķēšanu, par ko tika ierosināta krimināllieta, un policijas izkliedētu protesta akciju?
- ... ka marokāņu izcelsmes Beļģijas futbolists Zakarija Bakali, gūstot trīs vārtus 17 gadu un 96 dienu vecumā, ir jaunākais Eredivisie spēlētājs, kas guvis hat trick?
- ... ka dievlūdzējiem (attēlā Āfrikas milzu dievlūdzējs) ir ļoti laba redze un tie spēj novērtēt ļoti smalkas detaļas līdz 20 metru attālumam?
- ... ka Debesbraukšanas diena vienmēr tiek svinēta ceturtdienā, laika posmā no 30. aprīļa līdz 3. jūnijam?
- ... ka, piedraudot ar pārcelšanos uz Austriju, Lihtenšteinas firsts Hanss Ādams II spēja panākt uzvaru referendumā, kurā nostiprināja ietekmi valsts politikā?
- ... ka platknābim (attēlā) knābja malās ir labi attīstītas lamellas: smalkas plāksnītes, kas uzķer katru planktona kripatiņu no cauri plūstošā ūdens?
- ... ka Bauskas Svētā Gara evaņģēliski luteriskā baznīca ir senākā Bauskas vecpilsētas celtne?
- ... ka Somijas pilsoņu kara Tamperes aizstāvēšanas laikā Ēro Hāpalainens tika atcelts no Sarkanās gvardes virspavēlnieka amata alkoholisma dēl?
- ... ka Atlantijas makrelei (attēlā), lai elpotu, visu laiku ir jākustas, jo tai ir jānodrošina nepārtraukta ūdens kustība cauri žaunām?
- ... ka Amerikas kauss ir pasaulē vecākās starptautiskās sporta sacensības, kas notiek vēl joprojām?
- ... ka saskaņā ar Ginesa rekordu grāmatu Wiki Loves Monuments ir pārspējis reģistrēto pasaules rekordu kā lielākais fotokonkurss?
- ... ka Reinīra kalns (attēlā) ir topogrāfiski ievērojamākais kalns ASV kontinentālajos štatos un Kaskāžu kalnos?
- ... ka saskaņā ar 1866. gada pagastu pašvaldību likumu Latvijā pirmo reizi zemnieki paši pilnībā atbildēja par nodokļu nomaksu, ceļu labošanu, veco un slimo aprūpi, algu noteikšanu, budžeta apspriešanu, pagasta skolas skolotāja ievēlēšanu?
- ... ka Plutona pavadonis Hidra tika atklāts 2005. gadā, izpētot ar Habla kosmisko teleskopu iegūtos attēlus?
- ... ka purva pūcei (attēlā) kā visām ausainajām pūcēm ir dekoratīvie ausu pušķi, bet tie parasti nav redzami, taču, kad pūce ir satraukta un ieņem aizsargāšanās pozu, tā tos izslej?
- ... ka amerikāņu diska metējs Els Orters visās četrās olimpiskajās spēlēs, kurās piedalījās, izcīnīja zelta medaļu ar jaunu olimpisko rekordu?
- ... ka Baltijas jūrā ir novērotas 2 makreļu apakšdzimtas sugas: Atlantijas makrele (Scomber scombrus) un pelamida (Sarda sarda)?
- ... ka dāliju (attēlā) dabiskais izplatības areāls ir Meksika, kā arī citas Centrālamerikas valstis?
- ... ka kopš dzimšanas aklā peldētāja Triša Zorna ir piedalījusies septiņās Paraolimpiskajās spēlēs, kopumā izcīnot 55 medaļas?
- ... ka Pirmā pasaules kara kaujās Latvijas teritorijā gāja bojā 16 somu jēgeri?
- ... ka Havjers Dzaneti (attēlā) ir Argentīnas izlasē visvairāk spēles aizvadījušais futbolists?
- ... ka Džons Fords ir vienīgais kinorežisors, kas četras reizes saņēmis Amerikas Kinoakadēmijas balvu kā labākais režisors?
- ... ka visas makreļu apakškārtas zivis ir ļoti ātras peldētājas?
- ... ka ēkā, kurā iekārtots Rūdolfa Blaumaņa muzejs "Braki" (attēlā), Blaumanis ir radījis lielāko daļu savu darbu?
- ... ka 1950. gada 7. janvārī Maskavas VVS MVO hokeja komanda cieta aviokatastrofā, kurā gāja bojā visi lidmašīnā esošie komandas locekļi, tostarp divi latviešu hokejisti Harijs Mellups un Roberts Šūlmanis?
- ... ka pēc Rīgas sindika Dāvida Hilhena ierosmes no Reformācijas laikā katoļu klosteros un skolās konfiscētajām grāmatām izveidoja Rīgas pilsētas bibliotēku?
- ... ka 1918. gadā notikušajā Somijas pilsoņu karā (attēlā "balto" uzvaras parāde Helsinkos) bojā gāja aptuveni 37 000 cilvēku, no kuriem lielākā daļa bija "sarkano" piekritēji?
- ... ka Vācijas pilsēta Grimma cieta 2002. gada Eiropas plūdos, kad tika aizskalots 18. gadsimtā celtais tilts pār Muldi, ko 2012. gadā atjaunoja, bet 2013. gadā plūdos atkal aizskaloja?
- ... ka 2006. gada olimpiādes olimpiskās lāpas iededzēja Stefānija Belmondo bija otrā sieviete, kas ziemas olimpiskajās spēlēs izcīnījusi desmit medaļas?
- ... ka ir pierādījumi, ka pakalns, kurā atrodas Atēnu akropole (attēlā) ir ticis apdzīvots jau 4. gadu tūkstotī p.m.ē.?
- ... ka amerikānis Bills Bredlijs pēc sekmīgas basketbolista karjeras, kurā izcīnījis uzvaru olimpiskajās spēlēs un NBA čempionātā, iekļuva ASV Senātā, kur darbojās 20 gadus?
- ... ka Alans Aleksandrs Milns lāci Vinniju Pūku nosauca dēlam Kristoferam Robinam piederējuša rotaļu lāča vārdā?
- ... ka slēptkakla bruņurupuču (attēlā Indijas punktainais mīkstbruņrupucis) galvenā iezīme ir spēja pilnībā paslēpt zem bruņām kaklu un galvu?
- ... ka krievu hokejista Vladimira Konstantinova karjera pārtrūka, kad pēc pasākuma, kurā tika atzīmēta Stenlija kausa izcīnīšana, limuzīns, kurā brauca spēlētājs, avarēja un viņš guva smagas traumas?
- ... ka Somijas uzņēmums Tiimari, kam 2012. gada beigās piederēja 194 veikali, no kuriem 20 — Baltijas valstīs, 2013. gada 18. septembrī iesniedza bankrota pieteikumu?
- ... ka Dienvidamerikas kontinentālās daļas galējais dienvidu punkts Frovorda rags (attēlā) nosaukumu ieguvis no tā apkārtnē pastāvošajiem neprognozējamajiem un skarbajiem laikapstākļiem?
- ... ka Skotijs Boumens deviņas reizes ir izcīnījis Stenlija kausu kā NHL komandas treneris un vēl vairākas reizes, ieņemot citus amatus klubos?
- ... ka The Rolling Stones 1965. gada dziesma (I Can't Get No) Satisfaction Apvienotajā Karalistē tika atskaņota vienīgi pirātiskajās radiostacijās, jo tās vārdi tika uzskatīti par pārāk seksuāli ierosinošiem?
- ... ka No 1704. līdz 1709. gadam Huana Fernandesa salu Robinsona Krūzo salā (attēlā) vienatnē dzīvoja skotu jūrnieks Aleksandrs Selkērks, kas kļuva par prototipu Daniela Defo romāna "Robinsons Krūzo" galvenajam varonim?
- ... ka amerikāņu basketboliste Lūsija Herisa ir pirmā un vienīgā sieviete, kas izraudzīta NBA draftā?
- ... ka Andersa Sūrna akvarelis Sommarnöje 2010. gadā tika pārdots par rekordaugstu summu zviedru mākslinieka darbam — 26 miljoniem kronu?
- ... ka Gustavs V (attēlā) bija pēdējais Zviedrijas karalis, kurš tieši iejaucās valsts politiskajos procesos, kad 1914. gada 6. februāra runā kritizēja valdību par nepietiekamu valsts militāro attīstību?
- ... ka 2013. gadā viņsaulē aizgājušais bijušais hokejists Ulvis Katlaps, spēlējot PSRS U-18 izlasē bija arī tās kapteinis?
- ... ka populārā burtveidolu grupa Times New Roman tika ieviesta 1931. gadā britu laikrakstā The Times?
- ... ka Kriss Horners (attēlā) 2013. gadā 41 gada vecumā uzvarēja Vuelta a España velobraucienā, kļūdams par vecāko Lielās tūres uzvarētāju riteņbraukšanas vēsturē?
- ... ka terminu vivisekcija ieviesa dzīvnieku aizstāvji, kas iestājās pret izmēģinājumiem ar dzīvniekiem?
- ... ka Ādolfs Ēriks Nordenšelds, kura vadītā ekspedīcija pirmā veica Ziemeļu jūras ceļu no Atlantijas uz Kluso okeānu, bija arī Zviedrijas parlamenta deputāts, lai gan bija dzimis Krievijai piederošajā Somijā?
- ... ka, lai arī Zviedrijas karalis Gustavs I (attēlā) tiek vērtēts kā tirāns, tomēr viņš ir uzskatāms par mūsdienu Zviedrijas pamatlicēju?|
- ... ka pirmo darba versiju romānam "Mūsu cilvēks Havanā" Greiems Grīns sarakstīja jau 1946. gadā kā scenāriju filmai, kur darbība norisinās Igaunijā 1938. gadā?
- ... ka Rēzekne ir viena no Latvijas pilsētām, kur Brīvības iela nav starp galvenajām ielām, vēsturiski tā bijusi arī Stacijas iela un Vienības iela?
- ... ka grāmatu par trollīšiem Muminiem autore Tūve Jānsone (attēlā) ir cēlusies no Somijas zviedru minoritātes un rakstīja zviedru valodā?
- ... ka lai arī bieži Mežonīgo rietumu laupītājs Džesijs Džeimss ticis attēlots kā sava laika Robins Huds, kas aplaupīja bagātos un laupījumu atdeva nabadzīgajiem, tomēr tam nav nekādu pierādījumu?
- ... ka 2. tūkstošgades pirmajos septiņos gadsimtos pasaules iedzīvotāju skaits pieauga divas reizes, taču pēc tam izaugsme kļuva daudz straujāka?
- ... ka pēc kārtas seši Roda Stjuarta (attēlā) mūzikas albumi ir ierindojušies Apvienotās Karalistes topa pirmajā vietā?
- ... ka visilgāk vienspēļu sieviešu tenisa WTA ranga līderes godā ir bijusi Štefija Grāfa, savukārt vīriešu ATP ranga līdera godā — Rodžers Federers?
- ... ka Brīvības salai Ņujorkā līdz 1956. gadam oficiālais nosaukums bija Bedlo sala?
- ... ka Krievijas prezidenta rezidencei un vēsturiskajam celtņu kompleksam Maskavas kremlim (attēlā) ir 20 torņi?
- ... ka The Wall Street Journal ir lielākais laikraksts ASV pēc pārdotajiem eksemplāriem: vidēji darba dienās tā metiens pārsniedz 2,378 miljonus?
- ... ka Andreass Vezālijs tiek uzskatīts par mūsdienu cilvēka anatomijas zinātnes aizsācēju?
- ... ka Kanādas latviešu ātrslidotāja Silvija Burka (attēlā), kas bija trīs olimpisko spēļu dalībniece, bijusi Kanādas čempione arī treka riteņbraukšanā?
- ... ka Somijas alus ražotājam Olvi pilnībā pieder Igaunijas kompānija A. Le Coq un gandrīz pilnībā Latvijas kompānija "Cēsu alus"?
- ... ka Džastina Bībera dziesma Baby ir vairāk pārdotākā dziesma ASV vēsturē, bet tās videoklips 2010. gada jūlijā kļuva par visu laiku skatītāko video YouTube?
- ... ka Livonijas Apgaismības laikmeta sabiedriskā darbinieka Johana Kristofa Broces dzimtā pilsēta Gerlica (attēlā) mūsdienās ir visvairāk uz austrumiem esošā Vācijas pilsēta?
- ... ka deja Moonwalk guva popularitāti visā pasaulē, kad Maikls Džeksons to nodejoja dziesmas Billie Jean izpildīšanas laikā 1983. gadā?
- ... ka Joensū "Jokipojat" hokeja klubā, kas sadarbojas ar Rīgas "Dinamo", savulaik spēlējis arī Rīgas kluba galvenais treneris Artis Ābols?
- ... ka 18. gadsimta Krievijas Impērijas galminieks un intrigants Lestoks (attēlā) pēc kanclera Alekseja Bestuževa pavēles tika nolemts nāvessodam un tikai ķeizarienes Elizabetes Petrovnas apžēlošana viņu izglāba?
- ... ka Kirovs Lipmans jau kopš 1998. gada ir Latvijas Hokeja federācijas vadītājs?
- ... ka iespējamais galvenais 2001. gada 11. septembra uzbrukuma ASV organizators Hālids Šeihs Muhameds esot atzinies, ka ir piedalījies vairākos no pēdējo 20 gadu lielākajiem terora aktiem?
- ... ka jaunais Starptautiskās Olimpiskās komitejas prezidents Tomass Bahs (attēlā) 1976. gada vasaras olimpiskajās spēlēs Monreālā izcīnīja zelta medaļu Vācijas sastāvā komandu sacensībās paukošanā ar floreti un ir pirmais SOK vadītājs, kam ir olimpiskā medaļa?
- ... ka 2013. gada Eiropas U-18 čempionāta basketbolā labākajam metienu bloķētājam Kristapam Porziņģim tiek prognozēta vieta 2015. gada NBA drafta pirmajā kārtā?
- ... ka no jēlas liellopu gaļas pagatavoto Lady Gaga kleitu nosodīja dzīvnieku tiesību aizstāvju grupas?
- ... ka ieslodzītais Bavārijas karalis Ludvigs II (attēlā) jau nākamajā dienā pēc izsūtīšanas uz Bergas pili tika atrasts noslīcis Štarnbergas ezerā?
- ... ka aptuveni 99% no asarām veido ūdens?
- ... ka „Jāņa Rozes apgāda” saknes sniedzas 1914. gadā, kad grāmatnieks Jānis Roze sāka izdot grāmatas?
- ... ka Deivida Frosta (attēlā) intervijas ar bijušo ASV prezidentu Ričardu Niksonu vēroja vairāk nekā 45 miljoni televīzijas skatītāju, kas ir lielākā auditorija vēsturē, kas skatījusies politisku interviju?
- ... ka Špenglera kausa izcīņa hokejā, kurā Rīgas "Dinamo" 2011. gadā ieguva otro vietu, notiek jau kopš 1923. gada?
- ... ka Kristenas Stjuartas atveidotā galvenā loma kinofilmā "Sniegbaltīte un mednieks" tika piedāvāta arī dziedātājai Teilorai Sviftai, taču viņa atteicās?
- ... ka dzejnieka un žurnālista Vensku Edvarta (attēlā) un Jura Alunāna brāļa meitas Luīzes Skujenieces dēls Marģers kļuva par Latvijas Ministru prezidentu un bija visu četru pirmskara Saeimu deputāts?
- ... ka 872 dienu ilgās Ļeņingradas blokādes pirmajā ziemā no bada katru dienu gāja bojā vairāki tūkstoši civiliedzīvotāju?
- ... ka kinofilmu studija 20th Century Fox pieder masu mediju uzņēmumam 21st Century Fox?
- ... ka Urugvajas prezidents Hosē Muhika (attēlā) sava vienkāršā dzīvesveida dēļ tiek saukts par "pasaulē nabadzīgāko prezidentu", 90% no savas algas viņš ziedo trūkumcietējiem?
- ... ka pirmais kosmiskais aparāts, kas tuvumā pētījis Saturnu, Pioneer 11 darbojās vairāk kā 22 gadus?
- ... ka Jurjānu Andreja kora dziesmas "Nevis slinkojot un pūstot" vārdu autors ir čehu rakstnieks Františeks Čelakovskis, bet Juris Alunāns 1860. gadā dzejoli vien latviskojis, vēlāk pievienojot ceturto pantu?
- ... ka pita (attēlā) tiek uzskatīta par vienu no senākajiem maizes veidiem, kas lietota jau Senajā Grieķijā un minēta Vecajā Derībā?
- ... ka pirmais Vienības brauciens tika organizēts 1936. gadā ar Kārļa Ulmaņa atbalstu?
- ... ka Gunāra Pieša 1990. gada mākslas filmā "Maija un Paija" galvenajā lomā filmējusies pašreizējā Saeimas deputāte Elīna Siliņa, bet Ciesas lomā — cita deputāte Inese Laizāne?
- ... ka retos gadījumos ūpja (attēlā) medījums var sasniegt pieaugušas lapsas un jauna briedēna lielumu, līdz pat 17 kg?
- ... ka pirmais Rīgas vagonbūves rūpnīcā ražotais vilciens ER1 nonāca ekspluatācijā 1958. gadā un kalpoja līdz pat 1992. gadam?
- ... ka Zemes ģeoloģiskās vēstures pašreizējā ēra kainozojs sākās pēc masveida izmiršanas krīta perioda beigās?
- ... ka raksturīgākā narvaļu (attēlā) pazīme ir tēviņu 1,5—3,1 m garais ilknis, kas parasti ir labi attīstīts kreisais augšējais ilknis un aug augšžoklī cauri lūpai?
- ... ka Žila Verna fantastikas romānā "20 000 ljē pa jūras dzelmi" zemūdene Nautilus ir būvēta Motala Verkstad Mūtalas pilsētā Zviedrijā?
- ... ka Baltijas valstu augstākā ēka ir 149 m augstā Viļņas augstceltne Eiropas tornis?
- ... ka Monsenmišela (attēlā) ir viens no populārākajiem tūrisma apskates objektiem Francijā, ko katru gadu apmeklē ap 3 miljoni tūristu?
- ... ka tradicionālais arābu ēdiens felāfels tiek plaši lietots citur pasaulē veģetāriešu un vegānu ēdienkartē?
- ... ka dzelzceļa līnija Rēzekne—Daugavpils tika uzbūvēta 1860. gadā kā daļa no Sanktpēterburgas—Varšavas līnijas un ir viena no senākajām dzelzceļa līnijām Latvijā?
- ... ka ASV starpplanētu zonde Pioneer 10, kas veica Jupitera pirmo pārlidojumu, kļuva par pirmo kosmisko aparātu, kurš sasniedzis ātrumu Saules sistēmas atstāšanai?
- ... ka 4. Saeimas un Tautas Saeimas deputāts Fricis Bergs piedzīvoja Latvijas neatkarības atjaunošanu un tolaik izteica atbalstu partijai "Līdztiesība"?
- ... ka Gods Dievam augstībā ir viens no senākajiem kristīgās baznīcas dziedājumiem, kas saglabājies līdz mūsdienām?
- ... ka ūpju (attēlā Amerikas ūpis) īstās ausis nav redzamas, tās atrodas sejas spoguļa malās, kā ļoti garas, plašas atveres, turklāt tās nav simetriskas — viena atrodas zemāk, otra augstāk?
- ... ka izžūstot gaisā, lavašs strauji sacietē un tādā stāvoklī var tikt uzglabāts līdz pat gadam?
- ... ka antracēna molekula ir viena no vissarežģītākajām organiskajām molekulām, kādas konstatētas starpzvaigžņu vidē?
- ... ka 1960. gados Abū Simbelas tempļi (attēlā) tika sazāģēti blokos un pārcelti uz augstāku vietu, jo tika būvēts Asuānas aizsprosts, kā rezultātā Nīlas ūdens līmenis pacēlās, un tempļi būtu applūduši?
- ... ka Tunisijas revolūcijas ietekmē aizsākās Arābu pavasaris — nemieru vilnis, kas skāra Arābu pasauli, jo īpaši valstis, kurās valdīja autoritāri režīmi?
- ... ka franču rakstnieces Koletes skūpsts ar sievieti uz Moulin Rouge skatuves 1907. gadā izraisīja skandālu un policijas iejaukšanos?
- ... ka monarhistu Francijas prezidents maršals Patriss de Makmahons (attēlā) ir piedzimis kā sešpadsmitais bērns 17 bērnu ģimenē?
- ... ka laikā, kad Hermanis Adolfi bija Liepājas pilsētas galva, viņa dvīņubrālis Armins Adolfi bija Kuldīgas pilsētas galva?
- ... ka garākais vietvārds ir Taumatafakatanihanakoauauotamateaturipukakapikimaunahoronukupokaifenuakitanatahu, kas ir kalna nosaukums Jaunzēlandē?
- ... ka reizi gadā uz Aglonas staciju (attēlā) no Rīgas kursē īpašs dīzeļvilciens, lai atvieglotu svētceļnieku nokļūšanu Aglonas bazilikā?
- ... ka, lai arī astainie abinieki ārēji ir līdzīgi ķirzakām, tās savstarpēji nav tuvu radniecīgas grupas, bet tuvākie radinieki tiem ir bezastainie abinieki?
- ... ka Rīgas Svētā Alberta Romas katoļu baznīca ir vislielākā katoļu baznīca Latvijā: tajā var ietilpt 2500 cilvēku?
- ... ka neapdzīvotā vulkāniskas izcelsmes Malpelo sala (attēlā) Klusajā okeānā ir vienīgā 300 km garās platās Malpelo grēdas virsūdens daļa?
- ... ka sendvičs ir nosaukts par godu Sendvičas grāfam Džonam Montegjū, kas 18. gadsimtā esot to izgudrojis?
- ... ka pašreizējā Pasaules un Eiropas čempiona šķēpa mešanā Vītezslava Veselija treneris ir pasaules rekordists šajā vieglatlētikas disciplīnā Jans Železnijs?
- ... ka Carnikavas baronese Auguste Juliāna fon Mendgena (attēlā ar imperatoru Ivanu VI) bija ne vien Krievijas Impērijas Pirmā galma dāma, bet arī reģentes Annas Leopoldovnas vistuvākā draudzene, favorīte un mīļākā?
- ... ka būdams Latvijas delegācijas priekšsēdētājs, tobrīdējais Rīgas pilsētas galva Andrejs Frīdenbergs 1920. gada augustā parakstīja Latvijas—Krievijas miera līgumu?
- ... ka alkoholiskais hepatīts aknās attīstās 5 līdz 7 regulāras alkoholisko dzērienu lietošanas gadu laikā?
- ... ka Kokosas salā (attēlā) pirmais izkāpa spāņu jūrasbraucējs Huans Kabesass un nosauca to par Kokesas un Santakrusas salu (Gliemežvāku un Svētā krusta salu), taču vēlāk kartogrāfu kļūdu rezultātā nosaukums transformējās tagadējā formā?
- ... ka kamambēra siera gatavošanā tiek izmantota Penicillium camemberti pelējuma sēnīte, kas dod sieram tā raksturīgo izskatu un garšu?
- ... ka lai gan Ceturtais Krusta karš tika organizēts ar mērķi iekarot tagadējās Ēģiptes ziemeļu daļu, venēciešu tirgotāji novirzīja krustnešus uz Konstantinopoli, kas krita latīņu bruņinieku rokās?
- ... ka Āzijā plaši lietotā tandira krāsns (attēlā) minēta jau 18. gadsimtā pirms mūsu ēras Poēmā par Gilgamešu?
- ... ka bijušajā Gaujienas muižas aldara mājā no 1922. līdz 1944. gadam dzīvoja komponists Jāzeps Vītols, pašlaik tur atrodas memoriālais muzejs "Anniņas"?
- ... ka Hokeja slavas zālē ir uzņemts ne vien viens no izcilākajiem NHL spēlējušiem hokejistiem Fils Espozito, bet arī viņa jaunākais brālis vārtsargs Tonijs Espozito?
- ... ka čedars (attēlā) mūsdienās ir visplašāk pirktais un ēstais siers?
- ... ka Emīla Dārziņa 1904. gadā komponētais instrumentālais opuss "Melanholiskais valsis" ir kļuvis par vienu no pašiem populārākajiem latviešu simfoniskajiem skaņdarbiem?
- ... ka franču fiziķis Pols Lanževēns bija Pjēra Kirī skolnieks, pēc tam viņa atraitnes Marijas Sklodovskas-Kirī mīļākais?
- ... ka Gaujienas viduslaiku pilī (attēlā drupas 18. gadsimta beigās) vairākus gadus Livonijas ordenis turēja gūstā Rīgas arhibīskapu Brandenburgas Vilhelmu?
- ... ka dziesmas, kas visvairāk reižu ir iekļautas Vispārējo latviešu Dziesmu svētku programmā, ir Jāzepa Vītola "Gaismas pils" un Emiļa Melngaiļa "Jāņuvakars"?
- ... ka 86. Kinoakadēmijas balvas tiks pasniegtas nedēļu vēlāk nekā ierasts, lai nesakristu ar 2014. gada ziemas olimpiskajām spēlēm Sočos?
- ... ka viena no titulētākajām sprinterēm vieglatlētikas vēsturē Merlīna Otija (attēlā vidū) 52 gadu vecumā skrēja Slovēnijas 4×100 metru stafetes komandā, kļūstot par vecāko sportistu, kas startējis Eiropas čempionātā?
- ... ka Argentīnas Čubutas provincē aptuveni 10% no iedzīvotājiem ir ieceļotāji no Velsas, kas runā velsiešu valodā?
- ... ka Pūniešu karu rezultātā Kartāgas pilsēta tika pilnībā nopostīta un beidza pastāvēt arī kartāgiešu valsts?
- ... ka Senajā Ēģiptē baltais grifs jeb maitērglis (attēlā) bija dievietes Izīdas svētais putns un tika izmantots kā simbols valdniekam un varai?
- ... ka 1940. gada 14. jūnija naktī, divas dienas pirms Latgales Dziesmu svētkiem, notikušo robežincidentu pie Masļenkiem dēļ Valsts prezidents Kārlis Ulmanis svētkos neieradās, bet viņa uzrunu varēja noklausīties radiofona pārraidē?
- ... ka lielākā daļa Itālijas ziemeļos esošās Bolcāno autonomās provinces iedzīvotāju runā vācu valodā?
- ... ka 19. gadsimta beigās Tevantepekas zemesšaurumā tika projektēts kuģu transportēšanai paredzēts vairāku ceļu dzelzceļš (attēlā)?
- ... ka Latvijas futbola Virslīgas komandā Rīgas "Daugava" spēlējošais Povils Lukšis trīs reizes ir kļuvis par Lietuvas futbola čempionāta A līgas rezultatīvāko spēlētāju?
- ... ka politiķis Klāvs Lorencs bijis ieslodzījumā dažādu režīmu valdīšanas laikā: izsūtīts uz Sibīriju gan 1913. gadā, gan 1951. gadā, ieslodzīts Liepājas koncentrācijas nometnē 1934. gadā?
- ... ka ar 78 360 skatītāju sēdvietām Lužņiku stadions (attēlā), kur notika 2013. gada Pasaules čempionāts vieglatlētikā, ir lielākais stadions Krievijā?
- ... ka Čehoslovākijas Komunistiskās partijas vadītājs no 1952. līdz 1968. gadam Antonīns Novotnijs Otro pasaules karu pavadīja ieslodzījumā Mauthauzenes koncentrācijas nometnē?
- ... ka tolaik trimdā Kanādā dzīvojošā komponista Jāņa Norviļa patriotiskās dziesmas skanēja tautas manifestācijā "Par tiesisku valsti" Mežaparkā un citos Atmodas laika pasākumos?
- ... ka IX Vispārējo latviešu Dziesmu svētku protektors bija Kārlis Ulmanis (attēlā svētku plakāts) un tika noteikts, ka svētku programmai jābūt „diženai, patriotiskai, ar lieliem tautas vienības svētkiem piemērotām dziesmām”?
- ... ka 1994. gada jauno spēlētāju izvēlē Toivo Sūrso kļuva par pirmo Igaunijas hokejistu, kas iekļuvis NHL draftā?
- ... ka gada laikā visā pasaulē tiek izņemti ap 2 miljoniem patentu?
- ... ka ziemeļu gulbis (attēlā) ir viens no smagākajiem lidojošiem putniem: datētais lielākais tēviņš ir svēris 15,5 kg?
- ... ka Niues futbola izlase ir spēlējusi tikai divas oficiālas spēles abas 1983. gadā: 0-19 pret Papua-Jaungvineju un 0-14 pret Taiti?
- ... ka divkupru kamielis ir nosaukts par baktriānu Baktrijas reģiona vārdā, lai gan nav liecību, ka senajā Baktrijā dzīvojuši savvaļas kamieļi?
- ... ka līdz 16. gadsimta vidum tagadējā Vecdaugava (attēlā) bija Daugavas galvenā notece uz Rīgas līci?
- ... ka Astoto latvju vispārējo dziesmu svētku nosaukums sākotnēji bija "Atceres dziesmu dienas" un tika veltīti Pirmo vispārīgo latviešu dziedāšanas svētku 60 gadu atcerei?
- ... ka spārneņu apakšklasē ir apkopotas visas spārnaino kukaiņu sugas, ieskaitot arī tos, kuri evolūcijas gaitā lidošanas spēju ir zaudējuši?
- ... ka Reformācijas laikā Cvikava (attēlā pilsētas centrālais laukums) bija otrā pilsēta aiz Vitenbergas, kas pieņēma luterismu?
- ... ka zirņu laputs mātīte dzīves laikā dzemdē ap 100 meitām, kuras turpina partenoģenētisko vairošanos, bet rudenī sāk dzimt tēviņi, un pēc pārošanās ar tiem mātītes dēj olas pārziemošanai?
- ... ka nedemokrātiski ievēlētās Tautas Saeimas priekšsēdētāja biedre Ieva Paldiņa 1940. gada augustā, tērpusies tautastērpā, bija viena no delegātiem Maskavā, kas lūdza Latvijas uzņemšanu PSRS?
- ... ka apsveikuma dziesmas "Daudz baltu dieniņu" autors Jēkabs Graubiņš (attēlā) bijis soda nometņu ieslodzītais gan 1919. gadā LSPR laikā, gan 1951. gadā LPSR laikā?
- ... ka Aleksandrs Birzenieks bija visu trīs 1930. gados notikušo Vispārējo latviešu Dziesmu svētku celtņu projektu autors?
- ... ka Kalifornijas līcī ir sastopama bioluminiscentā protistu suga Noctiluca miliaris, kas naktīs rada ūdenī sārtu spīdumu, kā dēļ līci dažkārt dēvē par Cinobra jūru?
- ... ka Krievijas pilsēta Ivangoroda atrodas Narvas upes krastā tieši pretī Igaunijas pilsētai Narvai (attēlā skats uz robežupi)?
- ... ka Starptautiskās Riteņbraukšanas savienības prezidents Patriks Makvaids nāk no 10 bērnu ģimenes, kurā visi septiņi dēli nodarbojās ar velosportu un vairāki startējuši olimpiskajās spēlēs un Pasaules čempionātos?
- ... ka rakstniece Dace Rukšāne kļuva pazīstama ar savu pirmo romānu "Romāniņš", kurā atklāti iztirzāja sievietes seksualitātes jautājumus?
- ... ka VII Vispārējiem latviešu Dziesmu svētkiem speciāli būvētā estrāde (attēlā) bija paredzēta 12 000 dziedātāju, bet laukums — 35 340 skatītāju izvietošanai?
- ... ka kapibaru ģints zinātniskais nosaukums Hydrochoerus cēlies no grieķu vārdiem — ὕδωρ (hýdor, ūdens) un χοίρος (choíros, cūka), kas tiešā latviešu tulkojumā nozīmē 'ūdenscūka'?
- ... ka Manilas konurbācijas lielākā pilsēta Kesonsitija bija Filipīnu galvaspilsēta no 1948. līdz 1976. gadam?
- ... ka bahāisma ticības dibinātājs Bahāullāhs (attēlā) savu uzskatu dēļ dzīves pēdējos 24 gadus nodzīvoja cietumā?
- ... ka tad, kad spāņi 16. gadsimta pirmajā pusē sasniedza Kalifornijas pussalu, tai tika dots Garsi Rodrigesa de Montalvo romānā "Esplandiešu piedzīvojumi" aprakstītās salas nosaukums?
- ... ka Derbentā — Krievijas pilsētā pie Kaspijas jūras — visvairāk dzīvo lezgīni, azerbaidžāņi un tabasarani?
- ... ka laputis (attēlā zirņu laputs) vairojas ļoti ātri, tām gadā attīstās no 4 līdz 16 paaudzēm?
- ... ka Klusajam okeānam piederīgās Sališu jūras platība ir tikai 18 000 km2?
- ... ka Somijas hokejists Sami Kapanens 17 gadu vecumā debitēja pieaugušo hokejā Kuopio "KalPa" sastāvā, bet tagad 40 gadu vecumā atkal spēlē šai pat klubā, būdams arī tā īpašnieks?
- ... ka vairāk kā metru garā kapibara (attēlā), kas sver tikpat, cik sver pieaudzis cilvēks, ir pasaules lielākais grauzējs?
- ... ka tā vietā, lai pieņemtu titulu "Velsas princese", prinča Čārlza dzīvesbiedre Kamilla izvēlējās titulu "Kornvolas hercogiene", jo Velsas princeses tituls tiek asociēts ar Čārlza pirmo sievu princesi Diānu?
- ... ka sākotnēji V Vispārējos latviešu Dziesmu svētkus bija paredzēts rīkot 1904. gadā, bet šo nodomu izjauca Krievijas—Japānas karš, pēc tam aizkavēja 1905. gada revolūcija, un svētki notika tikai 1910. gadā?
- ... ka lielākais Eirāzijā dzīvojošais sauszemes zīdītājs Āzijas zilonis (attēlā) vienā dienā apēd 150 kg dažādu augu barības?
- ... ka Čehijas Ekstralīgas hokeja kluba HC Plzeň 1929 kapteinis Martins Straka ir arī komandas ģenerālmenedžeris un līdzīpašnieks?
- ... ka pilnas biļetes cena Ogres sabiedriskajā transportā ir 35 santīmi?
- ... ka IV Vispārējo latviešu Dziesmu un Mūzikas svētku rīkošanai uzbūvētā ēka (attēlā) bija toreiz lielākā koka konstrukcija pasaulē?
- ... ka 2013. gada 22. jūlijā dzimušais Kembridžas princis Džordžs ir trešais Apvienotās Karalistes monarhijas mantošanas līnijā pēc sava vectēva prinča Čārlza un tēva prinča Viljama?
- ... ka lietuviešu izcelsmes amerikāņu futbola spēlētājam Džonijam Junaitam 52 gadus piederēja rekords par visvairāk pēc kārtas aizvadītajām spēlēm ar piezemējuma piespēli Nacionālajā futbola līgā?
- ... ka 245 metrus garais dirižablis LZ 129 Hindenburg (attēlā) uzbūvēšanas brīdī bija lielākais lidaparāts pasaulē?
- ... ka Latvijas izlases izcīnītās sudraba medaļas 2013. gada Eiropas U-20 čempionātā basketbolā ir augstākais sasniegums vīriešu basketbola izlašu turnīros pēc neatkarības atjaunošanas?
- ... ka 1973. gada 3. aprīlī ASV telesakaru iekārtu ražotājs Motorola demonstrēja pirmā portatīvā mobilā telefona prototipu?
- ... ka Āfrikas ziloņiem (attēlā Āfrikas savannas zilonis), atšķirībā no Āzijas ziloņa, ilkņi ir abiem dzimumiem?
- ... ka 1864. gada latviešu dziesmu diena Dikļos sākotnēji bija iecerēta kā parasts koru koncerts slēgtās telpās, taču mācītājs Juris Neikens izšķīrās to sarīkot brīvā dabā, tā aizsākot latviešu dziesmu svētku tradīciju?
- ... ka angļu airētājs Stīvs Redgreivs ir piedalījies piecās olimpiskajās spēlēs un izcīnījis zelta medaļu katrās no tām?
- ... ka slavenā Zemes fotogrāfija "Zilā marmora bumbiņa" (attēlā) ir uzņemta no 45 tūkstošu kilometru liela attāluma?
- ... ka Buļļu sala izveidojusies 1755.—1757. gados, Lielupei pavasara palos pārraujot šauro akumulatīvo strēli un izveidojot jaunu ieteku līcī?
- ... ka viens no pazīstamākajiem mūsdienu igauņu rakstniekiem Andruss Kivirehks ir divkārtējs Jāņa Baltvilka balvas laureāts?
- ... ka Anglijas karaļa Čārlza II sieva Bragansas Katrīna (attēlā) nespēja sagādāt karalim pēcteci, toties viņam bija krietns daudzums ārlaulības bērnu, no kuriem viņš par saviem oficiāli atzina 14?
- ... ka senākais zināmais snuķainis Eritherium azzouzorum bija mazs, lapsas izmēra dzīvnieks?
- ... ka 1789. gadā Antuāns Lorāns de Žisjē publicēja augu klasifikāciju, kas pamatos tiek izmantota arī mūsdienās?
- ... ka purva piekūns (attēlā) ir ātrs un izveicīgs mednieks, kas var nomedīt pat baložus, kas ir līdzīgā lielumā?
- ... ka Kārļa Ulmaņa valdības finanšu ministra Alfrēda Valdmaņa dēls Gundars Valdmanis pēc atgriešanās no trimdas Kanādā arī darbojās politikā un bija ievēlēts 6. Saeimā?
- ... ka Bifons, kas izvirzīja tēzi par sugu izmaiņām ārējo apstākļu ietekmē, tā likdams pamatus Darvina teorijai, ir arī viens no zinātniskā rasisma pamatlicējiem?
- ... ka slaveno Holivudas zīmi (attēlā) sākotnēji veidoja uzraksts HOLLYWOODLAND?
- ... ka serbu šahistes Alisa Mariča un Mirjana Mariča ir vienīgās dvīņu māsas pasaulē ar lielmeistares tituliem?
- ... ka starp kristīgajām baznīcām Krievu Pareizticīgā baznīca ir otrs lielākais novirziens pēc Romas Katoļu baznīcas pēc sekotāju skaita?
- ... ka tā kā Čimboraso (attēlā) atrodas ļoti tuvu Zemes ekvatoram, tā ir vistālāk no Zemes centra esošā virsotne?
- ... ka astotā Pasaules čempione šahā Žuža Polgāra 2005. gadā uzstādīja pasaules rekordu šaha simultānspēles seansā, vienlaicīgi spēlējot ar 326 pretiniekiem?
- ... ka PSRS čempionāta hokejā 1987.—1988. gada sezona bija veiksmīgākā Rīgas "Dinamo" vēsturē, jo tajā tika izcīnītas čempionāta sudraba medaļas?
- ... ka Daugavpils Svētā Borisa un Svētā Gļeba pareizticīgo katedrālē (attēlā) vienlaikus var atrasties 5000 cilvēki, kas to padara par lielāko pareizticīgo baznīcu Latvijā?
- ... ka vienu no nozīmīgākajiem Indas ielejas civilizācijas centriem Mohendžodaro cilvēki pameta 19. gadsimtā p.m.ē. un tikai mūsu ēras 1922. gadā to atklāja no jauna?
- ... ka Tirzas kora dalībnieku uzstāšanās tautastērpos II Vispārīgos latviešu Dziedāšanas svētkos izraisīja lielu interesi, bet jau III Vispārīgos latviešu Dziedāšanas svētkos tautastērpi vairs nebija gluži retums?
- ... ka pašreizējā Pasaules čempione Ķīnas šahiste Hou Jifaņa (attēlā) 14 ar pusi gadu vecumā izpildīja vīriešu lielmeistara normu, kļūstot par visu laiku jaunāko sievieti, kas to paveikusi?
- ... ka jūrascūciņveidīgajiem, sasniedzot Dienvidameriku, eksplozijas veidā izveidojās liela zālēdāju sugu dažādība, sākot ar žurkas izmēra grauzējiem un beidzot ar bizona izmēra mūsdienās izmirušām sugām?
- ... ka Pirmo pasaules karu aizsākušais atentāts pret Franci Ferdinandu bija sekmīgs kroņprinci vedošās automašīnas vadītāja pieļautās kļūdas dēļ?
- ... ka Rīgas un visas Latvijas metropolīts Aleksandrs (attēlā) pirms iesvētīšanas par priesteri ir strādājis par skolotāju un oficiantu?
- ... ka 2013. gada NHL draftā ar kopējo 124. numuru izvēlētais Kristers Gudļevskis kļuva par otro latviešu vārtsargu pēc Artūra Irbes, kurš ticis draftēts?
- ... ka lignīns ir otrs izplatītākais biopolimērs augu valstī pēc celulozes, tas nodrošina augu audu spēju pārkoksnēties?
- ... ka Jaunķemeru attīstība sākās pēc tam, kad no Ķemeriem līdz pludmalei 1912. gadā izbūvēja elektriskā tramvaja līniju (attēlā galapunkts Jaunķemeros)?
- ... ka dzelzceļa stacija Sabile atrodas Jaunpagastā, 11 km attālumā no Sabiles?
- ... ka Latvijas Televīzijas seriāla "Neprāta cena" un TV3 Latvija seriāla "UgunsGrēks" galvenais varonis Leons Timmermanis ir bijis sašauts, akls un paralizēts?
- ... ka saskaņā ar leģendu Romas pāvestam (bīskapam) Sikstam II (attēlā) bija seši pirksti?
- ... ka pirmais futbola klubs Latvijā Britannia (British Football Club) ir dibināts 1907. gadā un tajā spēlēja Rīgā dzīvojošie angļu tautības spēlētāji?
- ... ka pirmās Oksfordas—Kembridžas airēšanas sacensības notika 1829. gadā, un visvairāk uzvaru ir izcīnījusi Kembridžas Universitāte — 81?
- ... ka 2013. gada NBA draftā ar pirmo numuru izraudzītais Entonijs Benets (attēlā) kļuva par pirmo ar visaugstāko numuru izraudzīto Kanādas basketbolistu?
- ... ka Kataras emīrs Tamīms bin Hameds al Tānī ir absolvējis Sandhērstas militāro akadēmiju un ir Starptautiskās Olimpiskās komitejas loceklis?
- ... ka 2013. gada Tour de France bija 100. Tour de France velobrauciens?
- ... ka Ventspils dzelzceļa stacija (attēlā) 1901. gadā tika atklāta kā uzbūvētās Ventspils—Maskavas līnijas pagaidu galastacija, jo projektā bijis paredzēts staciju izvietot Ventas kreisajā krastā?
- ... ka amerikāņu vieglatlēts Edvīns Mozess laikā no 1977. līdz 1987. gadam 400 metru barjerskrējienā izcīnīja uzvaru 122 skrējienos pēc kārtas?
- ... ka Anglijas karalienes Henrietas Marijas vārdā ir nosaukts ASV štats Mērilenda?
- ... ka daudzās valstīs cikāžu dzimtas kukaiņi (attēlā kalnu cikāde) tiek izmantoti kā cilvēku pārtika, pie tam ēšanai vērtīgākas skaitās mātītes, jo tām ir vairāk "gaļas"?
- ... ka Fanta ir radīta 1940. gadā Vācijas tirgum, izmantojot tur pieejamās sastāvdaļas, kas ļāva Coca-Cola Company apiet tirdzniecības ierobežojumus ar Vāciju?
- ... ka Zviedrijas papīra izstrādājumu ražotājs Svenska Cellulosa Aktiebolaget SCA ir viens no lielākajiem privātajiem meža īpašniekiem valstī ar 2,6 miljoniem hektāru?
- ... ka bijušais ASV CIP un Nacionālās drošības aģentūras darbinieks Edvards Snoudens (attēlā) Maskavas Šeremetjevas lidostas tranzītzonā uzturas jau kopš kopš 24. jūnija?
- ... ka tiek uzskatīts, ka padomju filmas "Likteņa ironija jeb Vieglu garu!" pirmizrādi televīzijā 1976. gada 1. janvārī noskatījās apmēram 100 miljoni cilvēku?
- ... ka pirmā amerikāniete, kas vienās olimpiskajās spēlēs izcīnījusi trīs zelta medaļas, Vilma Rūdolfa bija 20. bērns 22 bērnu ģimenē?
- ... ka Dāniju pārstāvošā vieglatlēta Vilsona Kipketera (attēlā) uzstādītais pasaules rekords 800 metru distancē netika pārspēts gandrīz 13 gadus, līdz to 2010. gadā laboja Deivids Rudiša?
- ... ka 1940. gada 15. jūnija Masļenku robežincidents bija vērsts pret trim robežsargu posteņiem, ne vien Masļenkos, bet arī Šmaiļos un Žurgos?
- ... ka dažu sugu cikāžu izdotās skaņas ir dzirdamas vairāku simtu metru attālumā?
- ... ka pirms 24 gadu laulības ar Anglijas karali Henriju VIII Aragonas Katrīna (attēlā) bija precējusies ar viņa vecāko brāli Velsas princi Artūru?
- ... ka 1905. gada revolūcijas laikā, pēc atgriešanās no Vjatkas trimdas līdz emigrācijai uz Šveici, Pumpuros dzīvoja Rainis un Aspazija?
- ... ka Somijas akadēmiķis, politiķis un uzņēmējs, viens no Nokia dibinātājiem Leo Mēšelins pārvaldīja piecas valodas, bet somu valodu neapguva?
- ... ka 1819. gada 19. februārī britu jūrnieku ieraudzītā Livingstona sala (attēlā) bija pirmā cilvēku atklātā cietzeme Antarktikā?
- ... ka vēlākā Eiropas Parlamenta deputāta no Itālijas Pjetro Menneas 1979. gadā uzstādītais pasaules rekords vieglatlētikas 200 metru sprinta distancē noturējās nepārspēts gandrīz 17 gadus?
- ... ka atšķirībā no citām simbiozes formām, parazītisma rezultātā saimniekorganisms no attiecībām negūst nekādu labumu?
- ... ka 1893. gadā Lipuškos bija vislielākā vecticībnieku draudze Baltijā (attēlā vecticībnieku lūgšanu nams)?
- ... ka Kanādas hokejistam Markam Popovičam, kurš nākamajā sezonā pārstāvēs KHL jaunpienācēju Zagrebas "Medveščak" no Horvātijas, ir horvātu izcelsme?
- ... ka no Mediči dzimtas nākamais Romas pāvests Leons X bija pēdējais pāvests, kurš ievēlēšanas brīdī nebija priesteris?
- ... ka lai arī surikātiem (attēlā) ir raksturīga altruistiska uzvedība, gadās, ka tie nogalina jaunākos bara locekļus, lai uzlabotu savu pēcnācēju vietu hierarhijā?
- ... ka Raundas salā endēmas ir visas četras šeit sastopamās rāpuļu sugas?
- ... ka 1755. gadā Lielupe izlauzās uz jūru tagadējā ietekas vietā, līdz ar to Buļļu muižas zemes sadalījās divās daļās, kas mūsdienās ir Jūrmalas Buļļuciems un Rīgas Rītabuļļi un Vakarbuļļi?
- ... ka pēc 2013. gada Pasaules čempionāta Šveices orientieristei Simonai Nigli (attēlā uz čempionāta goda pjedestāla) pieder jau 23 Pasaules čempiones tituli?
- ... ka Bulduru luterāņu baznīcā no 1953. gada līdz 1992. gadam atradās Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs?
- ... ka Brazīlijas futbola vārtsargs Rožeriu Seni ir guvis vairāk nekā 100 vārtus, visus no 11 metru soda sitieniem vai tiešajiem brīvsitieniem, kļūstot par pirmo un vienīgo vārtsargu, kas sasniedzis šo robežu?
- ... ka paceplīša (attēlā) zinātniskais nosaukums Troglodytes troglodytes ir cēlies no sengrieķu vārda τρωγλοδύτης, kas nozīmē „dzīvojošais alā”?
- ... ka decibels ir desmitā daļa no retāk izmantotā bela, kas nosaukts par godu Aleksandram Greiemam Bellam?
- ... ka Žans de Lafontēns aizsāka fabulas žanru franču literatūrā?
- ... ka nelielā Hāfmūnas sala (attēlā) Dienvidšetlendas salu arhipelāgā bija pirmā vieta Antarktikā, kur tika izveidots Google Maps StreetView pakalpojums?
- ... ka Imants Zauls, kurš kopā ar Teodoru Ķirsi kā pirmais Latvijas alpīnists uzkāpa pasaules augstākajā virsotnē Everestā, nodarbojas arī ar krustu, gaiļu un zvanu uzstādīšanu baznīcās?
- ... ka Noras Džonsas debijas albums Come Away with Me ieguva astoņas Grammy balvas?
- ... ka ugunsgrēka Rīgas pilī (attēlā) novēršanā tika iesaistīti 79 glābēji, 11 autocisternas, 3 autokāpnes, 1 pacēlājs un 3 specializēti transportlīdzekļi?
- ... ka Beļģijas province Flāmu Brabante no visām pusēm ieskauj Briseles galvaspilsētas reģionu?
- ... ka koptu valoda mūsdienās ir mirusi valoda, lai gan joprojām tiek izmantota kā liturģiskā valoda Koptu Pareizticīgajā baznīcā un Koptu Katoļu baznīcā?
- ... ka peidžeru (attēlā) popularitāte maksimumu sasniedza 1990. gadu vidū, bet tad tos izspieda mobilie telefoni?
- ... ka dzelti izraisa žults pigmenta bilirubīna koncentrācijas palielināšanās asinīs?
- ... ka Fātiha islāmā ir tikpat svarīga kā kristietībā Tēvreize?
- ... ka Romas imperatora Klaudija trešā sieva Mesalīna (attēlā) mūsdienās ir kļuvusi par seksuālās izvirtības simbolu?
- ... ka Krievijas televīzijas seriāla "Muhtars atgriežas" galvenā varoņa Muhtara lomā ir bijuši pavisam desmit suņi?
- ... ka Džerolāmo Kardāno vārdā ir nosaukts kardāna pārvads, kuru viņš aprakstījis, tomēr nav izgudrojis?
- ... ka rudajam gārnim pirksti ir garāki kā citām gārņu sugām un tas bez grūtībām spēj staigāt pa lielām ūdensaugu lapām?
- ... ka Platona akadēmijas slēgšanu dažkārt uzskata par seno laiku beigām un viduslaiku iestāšanos?
- ... ka Zviedriju pārstāvošajam hokejistam Džonijam Odujam, kas Čikāgas "Blackhawks" sastāvā ieguva Stenlija kausu 2013. gadā, viens no vecākiem ir cēlies no Kenijas?
- ... ka Jūrmalas kā kūrorta senākā daļa ir Kaugurciems (attēlā — sena pastkarte), kur peldu viesi apmetās jau 18. gadsimtā?
- ... ka Romas Katoļu baznīcas svētais Aloīzijs Gonzaga tiek godināts kā studējošās jaunatnes un AIDS slimnieku aizbildnis?
- ... ka Amerikas Savienotajās Valstīs dzīvo ap 4,7 miljoniem norvēģu un to pēcteču?
- ... ka varānu virsdzimtai pieder gan izmirušās visu laiku lielākās zināmās ūdens un sauszemes ķirzakas, gan lielākā mūsdienās dzīvojošā ķirzaka — Komodo varāns (attēlā)?
- ... ka fiziķis Edgars Imants Siliņš ir visbiežāk citētais latviešu zinātnieks?
- ... ka 2013. gada UEFA Čempionu līgas fināls bija pirmais, kurā savā starpā spēlēja divi Vācijas futbola klubi?
- ... ka Mazārešarīfā (attēlā), iespējams, ir apglabāts Muhameda znots Alī ibn Abū Tālibs, tādēļ tā tiek uzskatīta par nozīmīgāko musulmaņu svētceļojumu galamērķi Afganistānā?
- ... ka Kitija Laksa nepilnu 17 gadu vecumā debitēja Latvijas basketbola izlases sastāvā un 2013. gada Eiropas čempionātā kļuva par turnīra jaunāko spēlētāju?
- ... ka 1583. gada 12. decembrī, kad vēlākais pāvests Leons XI kļuva par kardinālu, par kardināliem iecēla vēl trīs citus vēlākos Romas pāvestus, taču neviens no šiem četriem pāvesta amatā nebija ilgāk par gadu?
- ... ka Raudu mūrim (attēlā) ir divi sektori — pie viena lūgšanas skaita sievietes, pie otra — vīrieši?
- ... ka 2013. gada Daugavpils domes vēlēšanās iepriekšējās priekšsēdētājas Žannas Kulakovas pārstāvētais Mūsu partijas un Reformu partijas kopējais saraksts neiekļuva domē, no 5% barjeras atpaliekot vien par 0,01%?
- ... ka aptuveni pirms 3600 gadiem notikušais vulkāna izvirdums Santorinē, iespējams, izraisīja Mīnojas civilizācijas norietu?
- ... ka Antona Čehova brāļadēls aktieris Mihails Čehovs (attēlā) no 1931. līdz 1934. gadam strādājis Rīgā, tāpēc viņa vārdā nosaukts Rīgas Krievu teātris?
- ... ka Allahābādā ir dzimuši trīs Indijas premjerministri: Džavāharlāls Nehru, Indira Gandija un Višvanats Prataps Singhs un vēl četri Indijas premjerministri ir ar šo pilsētu saistīti?
- ... ka Sibīrijas mēra baktērijas var saglabāties ādā vai vilnā vairākus gadu desmitus?
- ... ka Romas pāvests Klements XIII (attēlā) aizliegto grāmatu reģistrā iekļāva Denī Didro vadībā tapušo "Enciklopēdiju"?
- ... ka Nelija Jezdakova pirms kļūšanas par Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektori divreiz bijusi šī amata pienākumu izpildītāja?
- ... ka Pirmā pasaules kara un Brīvības cīņu varone Līna Čanka iestājās Latviešu strēlnieku vienībās ar sava mirušā brāļa dokumentiem un vārdu 'Jānis'?
- ... ka par Darela savvaļas parka (attēlā dodo statuja pie parka ieejas) izveidošanu Džeralds Darels rakstījis savās grāmatās "Zvērudārzs manā bagāžā. Muiža dzīvniekiem" un "Noķeriet man kolobusu"?
- ... ka līdz miršanas brīdim 2013. gada 2. jūnijā Grizelda Kristiņa bija pēdējā dzīvā lībiešu valodas runātāja, kam tā bija dzimtā valoda?
- ... ka Arktikā sastopamais baltvalis vienu reizi ir novērots arī Baltijas jūrā?
- ... ka Dubultu luterāņu baznīca (attēlā) ir lielākā jūgendstila mūra baznīca Latvijā?
- ... ka gruzīnu šahistes Nona Gaprindašvili un Maija Čiburdanidze bija pirmās sievietes, kam piešķīra vīriešu šaha lielmeistara nosaukumu?
- ... ka hiperinflācijas dēļ 1990. gadu sākumā Polijas valūta zlots tika denominēts un viens jaunais zlots atbilst 10 000 vecajiem?
- ... ka Nokia dibinātājs Fredriks Idestams (attēlā) uzņēmumu 1865. gadā izveidoja, lai ražotu celulozi?
- ... ka narvaļu dzimtas sugas ir ļoti vokālas un, lai sazinātos, izdod dažādas skaņas, kā arī izmanto navigācijai eholokāciju?
- ... ka Seleikīdu impērijas valdnieku dinastijas dibinātājs bija Seleiks I Nikators, kas bija viens no Aleksandra Lielā vadošajiem ģenerāļiem?
- ... ka tāpat kā citu invazīvo latvāņu sula, arī Mantegaca latvāņa (attēlā) sula var radīt ādas apdegumus?
- ... ka 1945. gadā Francijas gaisa transporta uzņēmumi tika nacionalizēti un viss gaisa transporta tīkls nodots Air France pārziņā, kas joprojām ir daļēji valstij piederoša kompānija?
- ... ka Eirāzijas galējo austrumu punktu Dežņova ragu no Ziemeļamerikas galējā rietumu punkta Velsas Prinča raga šķir tikai 86 km Beringa šauruma ūdeņu?
- ... ka Komandora salas (attēlā Beringa sala) bija neapdzīvotas līdz 1825. gadam, kad tajās nomitināja aleutus no Atkas un Atu salām?
- ... ka viens no izcilākajiem indiāņu karavadoņiem Virsaitis Džozefs tiek uzskatīts par visbiežāk citēto Ziemeļamerikas pamatiedzīvotāju?
- ... ka izcilā padomju šahista Dāvida Bronšteina tēvs tika nepamatoti represēts 1937. gadā kā iespējams Ļeva Trocka (īstajā vārdā — Leiba Bronšteins) radinieks?
- ... ka no briesmām fazāni (attēlā parastais fazāns) parasti izvairās, skrienot un skriet tie var ļoti ātri, sasniedzot 32 km/h ātrumu?
- ... ka divās Mikrofona dziesmu aptaujās uzvarējušais estrādes dziedātājs Ojārs Grinbergs ir bijis 6. Saeimas deputāts?
- ... ka pirmais Latvijas Pareizticīgā Baznīcas Rīgas un visas Latvijas metropolīts Augustīns Pētersons 19. gadsimta beigās aktīvi piedalījies latviešu tautas dziesmu vākšanā?
- ... ka pēc nāvessoda izpildes Oregonas indiāņu modoku cilts virsaiša Kintpuaša (attēlā) atliekas tika iebalzamētas un izmantotas karnevālu atrakcijās?
- ... ka svārsta mehānisms bija pasaulē precīzākais laikrādis līdz pat 1930. gadiem?
- ... ka Tatāru šauruma nosaukums cēlies no etnonīma "tatāri", ar ko eiropieši līdz pat 18. gadsimtam apzīmēja lielāko daļu Ziemeļāzijas tautu?
- ... ka Cugaru šaurumu (attēlā) šķērso 53,85 km garais Seikana tunelis, kas ir garākais dzelzceļa tunelis pasaulē?
- ... ka ūdens trīskāršais punkts tika izmantots termodinamiskās temperatūras SI pamatvienības kelvina definēšanai?
- ... ka lauku zvirbulis ārēji ir ļoti līdzīgs mājas zvirbulim, tāpēc līdz 1713. gadam uzskatīja, ka tā ir viena suga?
- ... ka Peru futbolists Klaudio Pisarro (attēlā) ir visvairāk vārtus guvušais ārvalstu spēlētājs Vācijas Bundeslīgā?
- ... ka liela daļa cilvēku mītnēs atrodamo putekļu rodas no paša cilvēka ādas, no tās noloboties sīkām raga kārtas plēksnītēm?
- ... ka pareizticībā Klusā nedēļa sākas vienu dienu agrāk kā citos kristietības novirzienos — ar Lācara sestdienu, kas ir tieši pirms Pūpolu svētdienas?
- ... ka ASV Federālais izmeklēšanas birojs ir izsludinājis atlīdzību 25 miljonu dolāru apmērā par Al-Qaida līdera Aimana az Zavāhirī (attēlā) neitralizēšanu?
- ... ka abiem cekuldūkuru vecākiem atstājot ligzdu, olas tiek noslēptas un apsegtas ar trūdošiem augiem, kas trūdot izdala siltumu un tupina sildīt olas?
- ... ka bijušais Krievijas riteņbraucējs Deniss Meņšovs 2009. gadā kļuva par simtā Giro d'Italia velobrauciena uzvarētāju?
- ... ka mērkaziņa (attēlā) savu nosaukumu ieguvusi no riesta lidojuma, kura laikā rada blēšanai līdzīgu skaņu, astes malējām spalvām ātri vibrējot vējā?
- ... ka ik gadu ar dzelteno drudzi slimo 200 tūkstoši cilvēku, kas nav bijuši vakcinēti, un šīs slimības dēļ notiek 30 tūkstoši nāves gadījumu?
- ... ka Marakanas stadions Riodežaneiro, kur notika 2014. gada FIFA Pasaules kausa spēles un 2016. gada vasaras olimpiskās spēles, atklāšanas brīdī bija pasaulē lielākais stadions?
- ... ka viena no nedaudzajām ar Lāčplēša Kara ordeni apbalvotajām sievietēm Elza Žiglevica (attēlā) tika ieskaitīta armijā pēc nāves, jo šo ordeni piešķīra tikai karavīriem?
- ... ka pūslīši atšķirībā no vairuma sloku dzimtas putnu barojas peldot?
- ... ka visvairāk čempiontitulus Pasaules čempionāta hokejā 3. divīzijā ir izcīnījušas Jaunzēlandes un Ziemeļkorejas hokeja izlases?
- ... ka Bērnijs Eklstons (attēlā), kas tiek uzskatīts par galveno personu Formula 1, pats kā braucējs ir piedalījies divās sacīkstēs 1958. gadā, tomēr nevienā no tām neizgāja uz starta?
- ... ka bezdelīgu piekūns pamatā barojas ar lieliem lidojošiem kukaiņiem, bet mazi putni ir mazāk svarīgs barības objekts, lai arī sugas nosaukums liecina par pretējo?
- ... ka vienas no divām civilajām apdzīvotajām vietām Antarktikā Viljas las Estreljasas nosaukums spāņu valodā nozīmē ‘Zvaigžņu pilsēta’?
- ... ka Latvijā bieži sastopamais krīklis (attēlā tēviņš) ir mazākā no peldpīlēm, vairāk kā divas reizes mazāks par meža pīli?
- ... ka tagadējais Zigfrīda Annas Meierovica bulvāris tika izveidots 19. gadsimta 50. gadu beigās pēc Rīgas pilsētas aizsargvaļņu nojaukšanas?
- ... ka Fēlikss Baumgartners, veicot lēcienu no vairāk nekā 39 km augstuma ar vidējo ātrumu 377,12 m/s, kļuva par pirmo personu, kas brīvajā kritienā pārsniedzis skaņas ātrumu?
- ... ka mūsdienās daudzās tropu zemēs audzēto maizeskoku (attēlā auglis) ārpus Klusā okeāna salām pirmoreiz sāka audzēt Jamaikā, lai nodrošinātu ar lētu pārtiku vergus?
- ... ka Karalienes Šarlotes salas jeb Haida Gvaī ir viena no mitrākajām vietām uz Zemes ārpus ekvatoriālajiem reģioniem?
- ... ka vecākā atrastā ķemme ir 5000 gadus veca, un tā ir atrasta Senās Persijas teritorijā?
- ... ka Harāma mošeja Mekā (attēlā ar Kaabu centrā) aizņem 35,68 ha lielu platību un ir lielākā mošeja pasaulē?
- ... ka pēc FIB datiem aptuveni 27% ķīlnieku izrāda Stokholmas sindroma pazīmes?
- ... ka Višī Francijas premjerministrs no 1942. līdz 1944. gadam Pjērs Lavals pēc kara tika notiesāts ar nāvi nošaujot?
- ... ka Ibērijas lūsis (attēlā) ir visapdraudētākā kaķu apakšdzimtas suga pasaulē?
- ... ka latviešu izcelsmes Austrālijas basketbola treneris Andrejs Lēmanis kopš 2013. gada aprīļa ir Austrālijas basketbola izlases galvenais treneris?
- ... ka ne vienmēr ziloņkauls tiek iegūts no ziloņiem, to var iegūt arī no nīlzirgiem, valzirgiem, cūkām, mamutiem, kašalotiem un narvaļiem?
- ... ka Vilhelms fon Urahs (attēlā) bija ne vien ievēlēts par Lietuvas karali Mindaugu II, bet arī pretendēja uz Monako un Albānijas troni?
- ... ka Neretas muižas centrs atradās ap 7 km attālumā no tagadējās Neretas?
- ... ka daudz baltismu ir somu valodā?
- ... ka jaunākais no Apvienotās Karalistes bruņniecības ordeņiem — Britu Impērijas ordenis (attēlā) — ir arī britu ordenis ar vislielāko saņēmēju skaitu?
- ... ka visas četras lamu ciltī mūsdienās dzīvojošās sugas savā starpā var pāroties un radīt vairoties spējīgus pēcnācējus?
- ... ka pirmatklājējs Bartolomeu Diašs ragu Āfrikas dienvidrietumos nosauca par Vētru ragu, tomēr Portugāles karalis Žuāns II pārdēvēja to par Labās Cerības ragu, cerot, ka tiks atklāts jūrasceļš uz Indiju?
- ... ka, atriebjot atentātu, kurā tika nogalināts viens no Trešā reiha vadošajiem politiķiem Reinhards Heidrihs (attēlā), tika nopostīti divi ciemi Čehijā un nogalināti gandrīz visi to iedzīvotāji?
- ... ka Jaja Ture ir bijis Kotdivuāras, Grieķijas, Spānijas un Anglijas futbola Premjerlīgas čempions futbolā?
- ... ka fotogrāfa Viļa Rīdzenieka uzņemtā fotogrāfija "Latvijas Republikas pasludināšana 1918. gada 18. novembrī" ir vienīgā valsts pasludināšanas vizuālā liecība?
- ... ka Denī Didro vadībā sastādītā "Enciklopēdija" (attēlā) tika izdota vairāk kā divdesmit gadu laikā no 1751. līdz 1772. gadam?
- ... ka šosejas riteņbraucējs Kriss Frūms ir dzimis Kenijā un uzaudzis Dienvidāfrikā, taču pārstāv vecvecāku dzimteni Lielbritāniju?
- ... ka komunistiskās Čehoslovākijas vadītājs Klements Gotvalds mira 1953. gada 14. martā — dažas dienas pēc Staļina bērēm?
- ... ka amerikāņu uzņēmējs Endrū Kārnegijs (attēlā) tiek uzskatīts par vienu no visu laiku bagātākajiem pasaules iedzīvotājiem?
- ... ka no Rīgas "Dinamo" spēlējušajiem KHL draftā komandas izraudzītajiem hokejistiem visaugstākais drafta numurs bijis Robertam Bukartam?
- ... ka gaismas zobens tiek uzskatīts par vispopulārāko ieroci filmu vēsturē?
- ... ka Frankfurtes fondu biržā (attēlā) tiek veikti vairāk nekā 90% visu Vācijas vērtspapīru darījumu?
- ... ka NBA basketbolists Džeisons Kolinss ir pirmais Ziemeļamerikas lielo profesionālo līgu spēlētājs, kas publiski atzinis, ka ir homoseksuāls?
- ... ka bijušās Latvijas Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas vīrs Imants Freibergs ir bijis Dainu skapja digitalizācijas idejas autors?
- ... ka divkupru kamielim (attēlā) piemīt spēja iztikt bez ūdens dzeršanas apmēram mēnesi?
- ... ka Čehijas pilsēta Frīdekmīsteka ir izveidota 1943. gadā, kad tika apvienota Silēzijā esošā Frīdeka ar Morāvijā esošo Mīsteku?
- ... ka Sergejs Seņins pirms vairākiem Pasaules čempionātiem hokejā ir bijis pēdējais hokejists, kas atskaitīts no Latvijas izlases?
- ... ka lielākā no uzstādītajām moai statujām (attēlā) ir 9,8 metrus augsta un sver aptuveni 82 tonnas?
- ... ka Ķīnas polārstacija Antarktikā Čančena ir nosaukta par godu Lielajam Ķīnas mūrim?
- ... ka Dreifusa lietas centrālā persona Alfreds Dreifuss, kas tika apžēlots pēc soda par valsts nodevību, Pirmā pasaules kara laikā atgriezās dienestā Francijas armijā?
- ... ka Rīgas domes deputāta kandidāte 2013. gada pašvaldību vēlēšanās Inese Aizstrauta (attēlā) par Jūrmalas domes priekšsēdētāju tika ievēlēta 2005. gada 18. martā ar "Jūrmalgeitas" skandālu saistītajās vēlēšanās?
- ... ka pēdējais nāvessods, kas ticis izpildīts Rietumeiropā, tika veikts ar giljotīnu?
- ... ka pasaulē pirmais klonētais zīdītājs — aita Dollija — nodzīvoja līdz sešu gadu vecumam?
- ... ka Balvu muižas neoklasicisma stilā celtā kungu māja (attēlā) bijusi nodegusi 1920. un 1944. gadā?
- ... ka 1930. gada Pasaules čempionāts hokejā bija pirmais atsevišķais Pasaules čempionāts hokejā, ārpus olimpiskajām spēlēm, pie tam tas tika rīkots trīs valstīs?
- ... ka Sojuz-1 avārija 1967. gadā, kurā gāja bojā kosmonauts Vladimirs Komarovs, bija pirmā reize, kad cilvēks gājis bojā kosmiskā lidojuma laikā?
- ... ka atombumbu "Resnais vīrs" (attēlā) Otrajā pasaules karā sākotnēji bija plānots uzspridzināt virs Kokuras, nevis Nagasaki?
- ... ka Spratlija salas Dienvidķīnas jūrā ir teritorija ar starptautiski nenoregulētu statusu — uz to pilnībā vai daļēji pretendē sešas valstis?
- ... ka viens no modernākajiem kuģiem Latvijas 1930. gadu tirdzniecības flotē "Hercogs Jēkabs" pēc Otrā pasaules kara tika izmantots ieslodzīto transportēšanai Ohotskas jūrā?
- ... ka Austroungārijas imperatora Franča Jozefa I sieva Bavārijas Elizabete (attēlā), ko mūsdienās biežāk dēvē par Sisī, gāja bojā anarhista uzbrukumā uz ielas Ženēvā?
- ... ka Dainu skapī atrodas 268 815 lapiņas ar četrām līdz astoņām tautasdziesmas rindām uz katras no tām?
- ... ka futbola spēle Austrālija 31—0 ASV Samoa bija iemesls priekšsacīkšu kārtas izveidei FIFA Pasaules kausa kvalifikācijas sistēmā Okeānijas zonai?
- ... ka 2013. gada aprīlī par Venecuēlas prezidentu ievēlētais Nikolass Maduro (attēlā) bija Hosē Visentes Rangela miesassargs neveiksmīgajā 1983. gada prezidenta vēlēšanu kampaņā?
- ... ka Tonkinas līča ķīniešu valodas nosaukums «Beibu līcis» nozīmē — Ziemeļu līcis, lai arī tas atrodas pašos Ķīnas dienvidos?
- ... ka aktieris Arnis Līcītis kopumā tēlojis apmēram 150 dažādās filmās, galvenokārt Krievijā?
- ... ka viena Boeing 767 lidmašīna (attēlā) maksā 160 — 200 miljonus dolāru?
- ... ka aktrise Džūlija Endrūsa savu vienīgo Amerikas Kinoakadēmijas balvu kā labākā aktrise ir saņēmusi par savu debijas kinofilmu "Mērija Popinsa"?
- ... ka, atrodoties 430 metrus virs jūras līmeņa, Rahiva Aizkarpatu apgabalā ir Ukrainas visaugstāk novietotā pilsēta?
- ... ka Slovākijas nacionālā bibliotēka atrodas Martinā (attēlā pilsētas centrs), nevis valsts galvaspilsētā Bratislavā?
- ... ka Karaliskā Griničas observatorija ir vieta, caur kuru iet Griničas (nulles) meridiāns?
- ... ka Igaunijas orientierists Timo Silds sacensībās, kas notiek Latvijā, pārstāv klubu OK Alūksne un trīs reizes ir kļuvis par Latvijas čempionu?
- ... ka Zārai Filipsai (attēlā) 2012. gada vasaras olimpiskajās spēlēs sudraba medaļu jāšanā pasniedza viņas māte karaliskā princese Anna?
- ... ka Lainas salas ir izvietotas abpus ekvatoram, no kura angliskā nosaukuma (The Line) arī ir cēlies salu grupas nosaukums?
- ... ka amerikāņu vieglatlētes Florensas Grifitas-Džoineres 1988. gadā uzstādītie labākie rezultāti 100 un 200 metru sprinta distancēs joprojām ir pasaules rekordi?
- ... ka bonobo (attēlā) un parastās šimpanzes DNS salīdzinoši ar cilvēka (Homo sapiens) DNS sakrīt par 98%, un abas šimpanžu sugas ir tuvāk radniecīgas cilvēkiem, nekā gorillām?
- ... ka otrā senākā zināmā ungāru valdnieka Ārpāda vadībā ungāru ciltis pārgāja Karpatu kalnus un ieradās mūsdienu Ungārijas teritorijā?
- ... ka Aksas mošeja Jeruzalemē ir trešā svētākā vieta islāmā pēc Harama mošejas Mekā un Nabavi mošejas Medīnā?
- ... ka Aizkarpatu apgabala centrs Užhoroda (attēlā) pēdējos 100 gados bijusi Austroungārijas, Čehoslovākijas, Ungārijas, PSRS un Ukrainas sastāvā?
- ... ka Somijas mobilo telefonu ražotājs Nokia uzņēmumu NAVTEQ, kas nodarbojās ar ģeogrāfiskās informācijas sistēmu un navigācijas programmatūras izstrādi, iegādājās par 8,1 miljardu dolāru?
- ... ka Vācijas slidotāja Anni Frīzingere-Postma ir medaļām bagātākā sportiste ātrslidošanas Pasaules čempionātos atsevišķās distancēs — izcīnījusi 22 medaļas, no kurām 12 ir zelta?
- ... ka Belinshauzenas polārstacijā Antarktikā atrodas pasaulē vistālāk dienvidos uzbūvētā baznīca (attēlā), kurā ir savs pastāvīgs mācītājs un kurš kalpo visu gadu?
- ... ka vācu vieglatlēts Ūve Hons ir vienīgais šķēpa metējs, kas sacensībās šķēpu raidījis tālāk par 100 metriem?
- ... ka bendijā spēlētāji (izņemot vārtsargus) spēles laikā nedrīkst pieskarties bumbai ar galvu, rokām un plaukstām?
- ... ka slavenais ieroču izgudrotājs Mihails Kalašņikovs (attēlā) Otrā pasaules kara sākumā dienēja tanku daļā, taču pēc ievainojuma pievērsās ieroču konstruēšanai?
- ... ka Kurzemē dzimušais dabas pētnieks Kārlis Bergs gandrīz 30 gadus darbojies Dienvidamerikā, kur aprakstījis simtiem jaunu dzīvnieku sugu?
- ... ka viens no lielākajiem telesakaru tīklu ražotājiem pasaulē Ericsson ir dibināts 1876. gadā kā darbnīca telegrāfa aparātu un signālaparatūras remontam?
- ... ka sākotnēji "Londonas acs" (attēlā) bija paredzēta vienīgi tūkstošgades svinībām un bija plānota panorāmas rata nojaukšana, taču tas darbojas joprojām?
- ... ka Gvano salu akts ļāva salas ar gvano krājumiem padarīt par ASV teritorijām ar nosacījumu, ka salas ir neapdzīvotas un neatrodas citas valsts jurisdikcijā?
- ... ka Francijas suverenitāte uz visām tai piederošajām Indijas okeāna izklaidus salām tiek apstrīdēta?
- ... ka Edvards Gereks (attēlā), kas desmit gadus bija vadījis Polijas Tautas Republiku, 1981. gadā uz gadu tika ieslodzīts cietumā kā vainīgais par ekonomikas slikto stāvokli valstī?
- ... ka Austrijas himnai līdz Otrajam pasaules karam tika izmantota Jozefa Haidna mūzika, bet kopš 1946. gada — Volfganaga Amadeja Mocarta mūzika?
- ... ka Marianas salu lielāko salu Guamu Japānas karaspēks 1941. gadā ieņēma vienlaicīgi ar Pērlhārboras bombardēšanu?
- ... ka Francijas Dienvidjūru un Antarktikas Zemēs ietilpstošā Basa da Indija (attēlā atola satelītattēls) savu tagadējo nosaukumu ieguvusi kartogrāfu kļūdu dēļ?
- ... ka Franča Jozefa Zemi ar kuģi iespējams sasniegt tikai dažās vasaras nedēļās, kad atkūst ledus Ziemeļu Ledus okeānā?
- ... ka Vecrīgas ielas, kas veido mūsdienu Bīskapa gāti, viduslaikos atradās Rīgas arhibīskapa pils teritorijā?
- ... ka Hāpsalu stacijā (attēlā), lai arī tā nav savienota ar pārējo Igaunijas dzelzceļa tīklu, ir ierīkots Igaunijas dzelzceļa muzejs?
- ... ka Ņujorkas štata ciems Leikplesida ir bijusi divu ziemas olimpisko spēļu norises vieta?
- ... ka vairākas valstis, tostarp arī Latvija, bija liegušas Anglijā mirušajam Krievijas miljardierim Borisam Berezovskim iebraukt to teritorijās?
- ... ka latviešu tautības Zviedrijas politiķe Laila Freivalde (attēlā) trīs reizes bijusi ministre Zviedrijas valdībā?
- ... ka Spāres baznīca atšķiras no pārējām Kurzemes baznīcām — tā ir centriska astoņstūru "šķērsbaznīca" bez torņa?
- ... ka no Nikolausa fon Himzela kolekcijas 1773. gadā izveidoja publisko muzeju (tagad Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs), kas ir viens no vecākajiem Eiropā?
- ... ka Īrijas mūziķis Džonijs Logans (attēlā 1980. gada Eirovīzijā) ar trim uzvarām (divas kā dziedātājam, viena kā dziesmas autoram) ir veiksmīgākais mākslinieks Eirovīzijas dziesmu konkursa vēsturē?
- ... ka Malajas arhipelāgs ir lielākais arhipelāgs pasaulē gan pēc platības, gan pēc iedzīvotāju skaita?
- ... ka Vilis Cimmermanis ir pirmais Latvijas čempions vieglatlētikā — 1920. gada 19. septembrī viņš uzvarēja 5000 metru distancē I Latvijas Vispārējos sporta svētkos?
- ... ka Antiļu salu (attēlā) nosaukums ir cēlies no leģendārās Antilijas salas, kas viduslaiku kartēs tika zīmēta starp Kanāriju Salām un Indiju?
- ... ka Amazon.com ir pasaulē lielākais tiešsaites mazumtirdzniecības uzņēmums?
- ... ka Anžela Brice ir viena no diviem Latvijas sportistiem, kas pārstāvējusi valsti olimpiskajās spēlēs biatlonā un distanču slēpošanā?
- ... ka zušveidīgajām zivīm (attēlā Eiropas zutis) nav vēdera spuru, daudzām sugām — arī krūšu spuru, bet muguras spura un anālā spura ir savienotas ar astes spuru, veidojot garu spuras lenti?
- ... ka Brūss Beners filmā "Nepārspējamais Halks" kļūst par Halku ar gamma starojuma palīdzību?
- ... ka suitu kopienas veidošanās saistāma ar katoļticīgo fon Šverinu dzimtu, kam no 1574. līdz 1738. gadam piederēja vairākas muižas ap Alšvangu?
- ... ka sultāna Suleimana I sieva Roksolana (attēlā), viena no ietekmīgākajām sievietēm Osmaņu impērijas vēsturē, valdnieka harēmā nokļuva caur vergu tirgu?
- ... ka Peskāras Grand Prix izcīņa ir notikusi tikai vienas Formula 1 sezonas ietvaros, toties tai joprojām pieder garākās trases rekords — 25 km?
- ... ka Jānis Ciaguns ir pirmais latviešu kalnu slēpotājs, kas jau padomju laikā startējis gan Pasaules čempionātā, gan Pasaules kausa izcīņā?
- ... ka Džons Demjaņuks (attēlā tiesas procesā Jeruzalemē) vairākkārt ticis tiesāts par noziegumiem Otrā pasaules kara laikā, tomēr sodu nepaspēja izciest?
- ... ka Somālijas augstākā līmeņa domēns .so ilgu laiku bija neaktīvs?
- ... ka E3 Harelbeke, šosejas riteņbraukšanas sacensības Beļģijā, nosaukumu ieguvušas no Harelbekes pilsētas tuvumā esošās autostrādes E3?
- ... ka vēlākais Krievijas Impērijas armijas feldmaršals Frīdrihs fon Bergs (attēlā) 1812. gada kara sākumā piedalījās Ķekavas kaujā, pirms kuras viņš esot pārģērbies par latviešu zemnieku un izlūkojis pretinieka pozīcijas?
- ... ka Fēru Salu futbolista un šahista Torčila Nilsena abi dēli arī spēlē gan futbolu, gan šahu?
- ... ka Queen dziesma We Are the Champions bija 1994. gada FIFA Pasaules kausa futbolā oficiālā dziesma?
- ... ka Monzunda šauruma (attēlā) igauniskais nosaukums «Veinameri» tulkojumā nozīmē «šaurumu jūra»?
- ... ka studijas Pixar Animation Studios pirmās burvju pasakas "Drošsirde" veidotāji smēlās iedvesmu no Andersena un brāļu Grimmu darbiem?
- ... ka pāvesta Leona XII īstais vārds bija Annibāls Frančesko Klements Melkiors Džirolāmo Nikola Sermatejs della Dženga?
- ... ka Francisks (attēlā) ir pirmais Romas pāvests no Dienvidu puslodes?
- ... ka vācbaltu dzimta Lēvisi of Menāri Zviedru Vidzemē ir ieceļojuši no Skotijas?
- ... ka bijušais latviešu riteņbraucējs Andris Reiss strādā Krievijas riteņbraukšanas komandā Katusha par masieri?
- ... ka Saturna gredzenus (attēlā) pirmais novēroja Galileo Galilejs 1610. gadā?
- ... ka Kanādas hokejists Kreigs Adamss ir dzimis Brunejā?
- ... ka Zvārtavas ciems vairs neatrodas Zvārtavas pagastā, bet Zvārtavas pasta nodaļa atrodas Stepu ciemā, kam uz ceļa norādēm rakstīts — «Kalnaine»?
- ... ka kristītā Kijivas kņaziene Olga (attēlā) nepievērsa kristietībai savu dēlu Svjatoslavu, tādēļ par kristietības galējo ieviesēju Kijivas Krievzemē kļuva Olgas mazdēls Vladimirs Svjatoslavičs?
- ... ka Amazones lietus mežs ietver vairāk nekā pusi no pasaulē palikušajiem lietus mežiem?
- ... ka Pāvila 1. vēstule korintiešiem ir pirmais zināmais darbs, kurā tiek pieminēts pēdējais vakarēdiens?
- ... ka Mārgarita Korta (attēlā) 1970. gadā kļuva par pirmo tenisisti atklātajā ērā, kas vienā kalendārajā gadā uzvar visos četros Grand Slam vienspēļu turnīros?
- ... ka Sendijas Hukas pamatskolas apšaude ir otra nāvējošākā apšaude ASV mācību iestāžu vēsturē pēc slaktiņa Virdžīnijas Tehniskajā universitātē?
- ... ka Džeimsa Vedela atklātā jūra, ko viņš nosauca par Džordža IV jūru, 1900. gadā tika pārdēvēta atklājēja vārdā?
- ... ka Radzivila hronika (attēlā ilustrācija) glabājas Pēterburgā, Krievijas Zinātņu akadēmijas bibliotēkā kopš 1758. gada, kad Septiņgadu kara laikā Krievijas karaspēks ieņēma Kēnigsbergu un nolaupīja tās rokrakstu?
- ... ka televīzijas seriālā "Likteņa līdumnieki" ir parādīts laika posms no 1885. līdz 1995. gadam?
- ... ka Vilhelms Roberts fon Bulmerinks 1915. gadā tika izsūtīts uz Irkutsku, bet formāli turpināja būt Rīgas pilsētas galva, jo jauns netika ievēlēts līdz 1917. gada pašvaldību vēlēšanām?
- ... ka griķiem (attēlā) līdz pat salam ir ziedi un tos bieži izmanto kā nektāra avotu medus bitēm?
- ... ka Krisa Everte ir sasniegusi finālu 34 Grand Slam turnīru finālos, kas ir profesionālā tenisa rekords gan starp sievietēm, gan vīriešiem?
- ... ka Krāslavas Valsts ģimnāzijas pirmā direktore bija Valērija Seile — pirmā sieviete Latgalē, kas ieguvusi akadēmisko izglītību?
- ... ka Latvija un Igaunija ir vienīgās valstis Eiropā, kur svītrainā pūce (attēlā) ir izzudusi kā ligzdotāja?
- ... ka itāļu kalnu slēpošanas leģenda Alberto Tomba ar izcīnītām 50 uzvarām atsevišķos Pasaules kausa posmos atpaliek tikai no Ingemara Stēnmarka un Hermaņa Maiera?
- ... ka Džona Kenedija starptautiskā lidosta savu pašreizējo nosaukumu ieguva mēnesi pēc atentāta pret ASV prezidentu Džonu Kenediju?
- ... ka pirmā sieviete, kuru iesāka saukt par pirmo lēdiju (attēlā Armēnijas, ASV, Krievijas un Bulgārijas prezidentu dzīvesbiedres 2003. gadā) bija neprecētā ASV 15. prezidenta Džeimsa Bjūkenena radiniece Heriete Leina?
- ... ka Latvijas Basketbola līgas Zvaigžņu spēles notiek jau kopš 1993. gada?
- ... ka Cēsu Valsts ģimnāzijas vēsturi var izsekot no 1825. gada un šai laikā skolai ir bijuši 10 dažādi nosaukumi?
- ... ka Hercs Franks (attēlā) bija viens no latviešu poētiskā dokumentālā kino tradīcijas radītājiem?
- ... ka ievērojamā latviešu gleznotāja Augusta Annusa dēls Jānis Annuss arī bija gleznotājs?
- ... ka Eglaines katoļu baznīcā (attēlā) ir kristīts pašreizējais Rīgas arhidiecēzes arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs?
- ... ka 1945. gada 8. maijā, kad Vācijas karaspēks Kurzemes katlā parakstīja kapitulācijas aktu, Sarkanajai armijai padevās 146 000 karavīru?
- ... ka organizācija "Simona Vīzentāla centrs" ir izveidota Simona Vīzentāla dzīves laikā un nosaukta viņa vārdā, bet nav viņa radīta vai vadīta?
- ... ka impalai (attēlā tēviņš) grūsnības periods ilgst 6—7 mēnešus, un tā uz vienu mēnesi spēj novilcināt dzemdību brīdi, ja nav piemēroti apstākļi?
- ... ka dižakmens «Lāčplēša gulta» agrāk atradies Daugavas gultnē, bet 1938. gadā tas tika pārvests uz Ķeguma HES ūdenskrātuves krastu pirms tās uzplūdināšanas?
- ... ka lielākā daļa pļavas ķirzakas populācijas ir dzīvdzemdētājas, nevis oldējējas, atšķirībā no lielā vairuma ķirzaku?
- ... ka pēc katoļu baznīcas kanoniem beatifikācija (attēlā Jāņa Pāvila II beatifikācija) nevar sākties agrāk nekā 5 gadus pēc personas nāves?
- ... ka psihoanalītiķa Vilhelma Reiha grāmatas Die Massenpsychologie des Faschismus pēc varas iestāžu lēmuma savulaik tika sadedzinātas gan nacistu Vācijā, gan vēlāk ASV?
- ... ka 22 gadus vecais Melnkalnes basketbolists Nikola Vučevičs jau pirmajā sezonā Orlando "Magic" sastāvā uzstādīja kluba rekordu, izcīnot 29 bumbas zem groziem?
- ... ka Igaunijas otra garākā upe Pernu (attēlā) ir kuģojama tikai 9 kilometru garumā tās lejtecē?
- ... ka eksponentfunkcijas ex atvasinājums ir pati funkcija ex?
- ... ka zviedru tenisists Stefans Ēdbergs četras reizes Zviedrijas komandas sastāvā uzvarējis Deivisa kausa izcīņā?
- ... ka Lonē ir saglabājusies Viesītes šaursliežu dzelzceļa līnijas Jēkabpils—Nereta dzelzceļa stacijas ēka (attēlā)?
- ... ka Altonavas iela šķērso divas dzelzceļa līnijas: Rīga—Tukums un Rīga—Jelgava?
- ... ka Dreika šaurums ir grūti kuģojams, jo tajā ir biežas, spēcīgas un neprognozējamas vētras, dienvidu daļā — aisbergi?
- ... ka 1973. gada naftas krīzes (attēlā) laikā naftas cena pieauga no trīs līdz divpadsmit dolāriem par barelu?
- ... ka vācbaltiešu ģeologa, Bērzaines ģimnāzijas absolventa Konstantīna fon Grēvinka vārdā nosaukts šļūdonis Aļaskā?
- ... ka Saukā atrodas Latvijas fotogrāfijas pamatlicēja Mārtiņa Buclera muzejs?
- ... ka norvēģu kalnu slēpotājs Hjētils Andrē Omots (attēlā) ir gan jaunākais, gan vecākais zelta medaļas ieguvējs kalnu slēpošanā olimpiskajās spēlēs?
- ... ka Lielais Klusā okeāna atkritumu plankums aizņem 0,4—8% Klusā okeāna teritorijas un satur vairāk kā miljonu tonnu atkritumu?
- ... ka Boulsa ragā Klerensas salas dienvidos ligzdo vairāk kā 112 tūkstoši pāru zodasiksnas pingvīnu?
- ... ka filmas «Vīri melnā» galvenās lomas atveidotājs Tomijs Lī Džonss (attēlā) ir saņēmis Amerikas Kinoakadēmijas balvu tikai kā labākais otrā plāna aktieris par lomu 1993. gada trillerī The Fugitive?
- ... ka bērnu grāmatu autore un ilustratore Dzidra Rinkule-Zemzare bijusi Rīgas zoodārza zilonītes Zuzītes "krustmāmiņa", aktīvi piedalījusies līdzekļu vākšanā Zuzes atpirkšanai no Maskavas zoodārza?
- ... ka Materhorns (attēlā) ir viena no bīstamākajām Alpu virsotnēm — laikā no 1865. līdz 1995. gadam, kāpjot kalnā, dzīvību zaudējuši apmēram 500 cilvēki?
- ... ka volejboliste Minjona Hehta bija pirmā latviešu sportiste, kas izcīnījusi pasaules čempiones titulu kādā no sporta veidiem?
- ... ka pašreizējās Jūrkalnes katoļu baznīcas priekšteces, vecās baznīcas, pamati mūsdienās ir ieskaloti jūrā?
- ... ka Tilgaļu milzakmens (attēlā) ir vislielākais dižakmens Kurzemē?
- ... ka 2013. gada Pasaules čempionātā biatlonā 11 medaļas izcīnīja Norvēģijas biatlonisti, tostarp Tūra Bergere ieguva četras zelta un divas sudraba medaļas?
- ... ka Dvīņu zodiaka zīmi pārvaldošā planēta ir Merkurs?
- ... ka Ištvāns II (attēlā) par Ungārijas karali tika kronēts jau kā bērns 1105. gadā, tēvam karalim Kālmānam dzīvam esot?
- ... ka pēc Stīvena Kinga romāna motīviem tapusī filma «Zaļā jūdze» bija nominēta četrām Amerikas Kinoakadēmijas balvām (arī kā labākā filma), taču neieguva nevienu no tām?
- ... ka Latvijas regbija izlase savā debijas spēlē 1992. gadā zaudēja Gruzijas izlasei ar rezultātu 3—28?
- ... ka Dienvidšetlendas salas (attēlā) ir visblīvāk apdzīvotā teritorija Antarktikā — šeit izvietojušās 13 valstu 17 polārstacijas?
- ... ka Māris Ziediņš ir pirmais Talsu hokeja audzēknis, kas iekļuvis Latvijas hokeja izlasē?
- ... ka Latvijā ir sastopamas 13 abinieku sugas, no kurām 4 ir ierakstītas Latvijas Sarkanajā grāmatā?
- ... ka Zemgales Svētā Krusta pagodināšanas Romas katoļu baznīca (attēlā) ierīkota bijušajā Zemgales dzelzceļa stacijas ēkā?
- ... ka Longailendas salā dzīvo vairāk cilvēku kā Īrijā vai Jamaikā?
- ... ka kuģošanas maršrutus rēcošajos četrdesmitajos jūrnieki sauc arī par «miroņu taku»?
- ... ka no Norfolkas galvaspilsētas Kingstonas (attēlā) pirmajiem 22 iedzīvotājiem 15 bija ieslodzītie?
- ... ka no austriešu rakstnieka Leopolda fon Zahera-Mazoha uzvārda ir radies jēdziens mazohisms?
- ... ka lielākajā no sabiedriskās ēdināšanas uzņēmuma "Lido" restorāniem vienlaikus var tikt uzņemti aptuveni 1000 cilvēki?
- ... ka Bērzaines ģimnāzija pie Cēsīm (attēlā) līdz Pirmajam pasaules karam tika uzskatīta par par vienu no labākajām Baltijas ģimnāzijām?
- ... ka austrāliešu mūziķa Nika Keiva pirmais romāns «Un ēzelis ieraudzīja eņģeli» ticis izdots arī latviešu valodā?
- ... ka ukraiņu dzejnieks Tarass Ševčenko tika izpirkts no dzimtbūšanas ar gleznas palīdzību?
- ... ka sausais sāls un sakaltušu dubļu līdzenums Etoša (attēlā) atrodas sena ezera gultnē, kas bijis pildīts ar ūdeni pirms 16 000 gadiem?
- ... ka Aknīstes Svētā Ignācija Romas katoļu baznīcas projekts ir veidots pēc Kauņas katedrāles parauga?
- ... ka glodenes, līdzīgi kā ķirzakas, briesmu gadījumos nomet asti, kas vēlāk ataug?
- ... ka vācbaltiešu ornitologs, Berlīnes Universitātes profesors Haralds Loudons (attēlā) bijis pirmais putnu sistemātiķis Latvijā?
- ... ka amerikāņu saksofonists un komponists Ornets Kolmens bija viens no galvenajiem mūziķiem, kas 1960. gados radīja brīvā džeza mūzikas kustību un žanru?
- ... ka GEOS 1980. gadu otrajā pusē bija otrā pārdotākā grafiskā operētājsistēma pēc MacOS un trešā pārdotākā operētājsistēma pēc MS-DOS un MacOS?
- ... ka Francijas izlases vārtsargs Kristobals Iē (attēlā) ir pirmais franču hokejists, kas ieguvis Stenlija kausu?
- ... ka Sinklērs Lūiss 1930. gadā kļuva par pirmo amerikāņu rakstnieku, kas saņēmis Nobela prēmiju literatūrā?
- ... ka ukraiņu dzejnieka Ivana Franko vārdā nosaukta Ivanofrankivskas pilsēta?
- ... ka britu ķīmiķis un izgudrotājs Hamfrijs Deivijs (attēlā) 1815. gadā izgudroja eksplozijdrošu lampu ogļraču vajadzībām?
- ... ka 1909. gadā Ukrainas pilsētas Borislavas apkaimē ieguva 5% no pasaules naftas?
- ... ka Daugavpils skrošu rūpnīcā (attēlā) atrodas Eiropā vienīgais svina liešanas tornis, kas joprojām darbojas?
- ... ka zvaigžņu skaits Eiropas karogā netiek mainīts atkarībā no Eiropas Savienības un Eiropas Padomes dalībvalstu skaita?
- ... ka sudraba nitrātu sauc arī par elles akmeni?
- ... ka Lielā sfinksa (attēlā) ir pasaulē lielākā monolīta statuja un vecākā zināmā monumentālā skulptūra?
- ... ka singls Someone like You 2011. gadā kļuva par pirmo un pagaidām vienīgo Adeles dziesmu, kas ierindojusies pirmajā vietā Apvienotās Karalistes topā?
- ... ka Superkauss XLVII bija pirmā Nacionālās futbola līgas Super Bowl spēle, kad abu komandu galvenie treneri bija brāļi — Džons Harbo un Džims Harbo?
- ... ka pirmās zelta zivtiņas (attēlā) tikušas domesticētas Ķīnā pirms vairāk nekā 1000 gadiem?
- ... ka ukraiņu dzejniece un publiciste Lesja Ukrainka 1902. gadā ukrainiski tulkojusi Komunistiskās partijas manifestu?
- ... ka gandrīz divus tūkstošus gadu pēc uzcelšanas Romas Panteona (attēlā) kupols joprojām ir pasaulē lielākais dzelzsbetona kupols?
- ... ka Čehijas karogs ir cēlies no Čehoslovākijas karoga, kas sākotnēji bija vienāds ar Polijas karogu, tāpēc 1920. gadā tika mainīts?
- ... ka Ziemeļamerikā nav nevienas iekšzemes valsts?
- ... ka krāpnieks un vērtspapīru viltotājs Frenks Abagneils (attēlā) 1980. gadā sarakstījis autobiogrāfiju Catch Me If You Can, pēc kuras tikusi uzņemta filma, kurā viņu attēlo Leonardo Di Kaprio?
- ... ka pašpasludinātās Kalnu Karabahas galvaspilsētā Stepanakertā dzimuši divi Armēnijas prezidenti?
- ... ka cianīdu un zilskābes nosaukums radies, pateicoties Berlīnes zilā krāsai?
- ... ka Latvijas Republikas apbalvojums Atzinības krusts (attēlā) tika veidots pēc Kurzemes hercogistes Atzinības ordeņa līdzības?
- ... ka Liepājas futbolists Ainārs Linards ir guvis pirmo vārtus Latvijas futbola izlases labā pēc neatkarības atgūšanas?
- ... ka šūnu fragmenta trombocīta vidējais dzīves ilgums ir no 5 līdz 9 dienām?
- ... ka Albānijā no 1967. līdz 1986. gadam tika uzbūvēti vairāk kā 700 tūkstoši dzelzsbetona bunkuru (attēlā) — uz četriem valsts iedzīvotājiem viens bunkurs?
- ... ka politiskā žargona termina «noderīgais idiots» izcelsmi piedēvē Ļeņinam?
- ... ka no Ketleru dzimtas nākuši septiņi hercogi Kurzemes un Zemgales hercogistes tronī?
- ... ka Kūra (attēlā) tiek uzskatīta par vecāko Šveices pilsētu ar 5000 gadu senu vēsturi?
- ... ka uzņēmējs Gunārs Ķirsons trīs reizes kļuvis par Latvijas čempionu sambo, bet 2009. gadā ticis ievēlēts par Latvijas Džudo federācijas valdes priekšsēdētāju?
- ... ka Baltkrievijas vistālāk rietumos esošā pilsēta Visokaje ir atradusies Lietuvas lielkņazistes, Rečas Pospoļitas, Prūsijas, Krievijas, Polijas, PSRS un Baltkrievijas sastāvā?
- ... ka latviešu diriģents Teodors Kalniņš (attēlā) 1934. gadā ticis apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni, bet 1948. gadā saņēmis Latvijas PSR Nopelniem bagātā mākslas darbinieka goda nosaukumu?
- ... ka mūsdienās ainu valodas pratēju skaits tiek lēsts no 15 līdz 150 cilvēkiem, lai gan ainu etniskās grupas pārstāvju skaits tiek lēsts ap 25 tūkstošiem?
- ... ka Latvijas prezidentūra Eiropas Savienības Padomē, kas notiks 2015. gada pirmajā pusē, būs pirmā prezidentūra Latvijas vēsturē?
- ... ka lielāko daļu no Sardīnijas Karalistes (attēlā ģerbonis) pastāvēšanas laika tās politiskā un ekonomiskā galvaspilsēta bija Turīna, kas neatrodas Sardīnijas salā?
- ... ka masas mērvienība puds rakstu avotos minēta jau 1134. gadā?
- ... ka 2012. gada vasaras olimpiskās spēles bija pirmās, kurās vīrieši un sievietes sacentās vienādā skaitā riteņbraukšanas disciplīnu?
- ... ka Fīrera bunkurā (attēlā saspridzināts 1947. gadā) bija trīsdesmit istabas ar kopējo platību 250 m²?
- ... ka kolumbiešu narkobarons miljardieris Pablo Eskobars ir bijis ievēlēts Kolumbijas parlamenta apakšpalātā?
- ... ka Žeļko Obradoviča vadītie basketbola klubi ir astoņas reizes uzvarējuši Eirolīgā, kas ir rekords starp treneriem?
- ... ka termini sadisms un sadists ir atvasināti no rakstnieka un filozofa Marķīza de Sada (attēlā) vārda?
- ... ka amerikāņu aviators Čārlzs Lindbergs bija pirmais, kurš vienatnē pārlidoja pāri Atlantijas okeānam?
- ... ka pēc karalienes Beatrikses atteikšanās no troņa kroņprincis Vilems Aleksandrs kļūs par pirmo vīriešu kārtas Nīderlandes valsts galvu pēc Vilema III, kurš valdīt beidza 1890. gadā?
- ... ka ebreju tirgotājs un poļu armijas kavalērijas pulkvedis Bereks Joselevičs (attēlā) tiek uzskatīts par pirmo ebreju militāro vienību izveidotāju un komandieri Jaunākajos laikos?
- ... ka vācu ķīmiķis, Nobela prēmijas laureāts Hermanis Emils Fišers atklāja veidu, kā sintezēt kofeīnu?
- ... ka Igates Svētā Jāņa Kristītāja un Svētās Marijas Magdalēnas baznīca ir pirmā konsekrētā ekumēniskā baznīca Latvijā?
- ... ka, lai sterilizētu savas pa maitu sabristās kājas, grifi (attēlā) urinē tām tieši virsū?
- ... ka baktēriju bālo treponēmu par "bālo" sauc tādēļ, ka to nevar nokrāsot ar anilīnkrāsvielām?
- ... ka no Amerikas Kinoakadēmijas balvas ir atteikušies trīs cilvēki — Dadlijs Nikolss, Džordžs Skots un Marlons Brando?
- ... parazītisko kāšgalvjtārpu (attēlā) izmēri variē no dažiem milimetriem līdz pat 65 centimetriem?
- ... ka katoliskajās zemēs populārie vārdi Havjers un Ksavers ir doti par godu Svētajam Franciskam Ksaverijam?
- ... ka no ērkšķu plūmes ir cēlušās kultūraugu sugas kā ķiršveida jeb Kaukāza plūme un mājas plūme?
- ... ka norvēģu polārpētnieks Karls Antons Larsens (attēlā) tiek uzskatīts par Antarktikas vaļu medību industrijas izveidotāju?
- ... ka Ungurpils latviskais nosaukums cēlies no Pirkeles muižas īpašnieku baronu Ungernu dzimtas uzvārda?
- ... ka The Verve pašķiršanās laikā tās līderis Ričards Eškrofts noraidīja runas par atkalapvienošanos, sakot: "Drīzāk varētu apvienot visus četrus Bītlus," taču 2007. gadā grupa apvienojās?
- ... ka Siguldas Jaunā pils (attēlā) celta kā Siguldas muižas īpašnieku dzīvojamā māja, bet mūsdienās tajā atrodas Siguldas novada dome?
- ... ka romiešu mitoloģijas debesu dieviete Junona ir gan Jupitera māsa, gan sieva?
- ... ka egļu rudmiese ir ēdama sēne, bet tās garša ir rūgta un tā netiek tik augstu vērtēta kā tai līdzīgā suga priežu rudmiese?
- ... ka Baltkrievijas pilsētas Smarhoņas ģerbonī (attēlā) attēlots dejojošs lācis, jo 17. un 18. gadsimtā pie pilsētas Radzivili bija ierīkojuši dresēto lāču skolu?
- ... ka pašlaik ātrākais superdators vienā sekundē spēj izpildīt 17,59 kvadriljonus instrukciju?
- ... ka Latvijas izlases basketbolists Edgars Rūja 1935. gadā divas spēles aizvadījis arī Latvijas futbola izlasē?
- ... ka Eiropas kokvardes (attēlā) pirkstu galos ir piesūcekņi, ar kuru palīdzību dzīvnieks spēj pārvietoties pa zariem un lapām?
- ... ka portāls Inbox.lv pēdējos četrus gadus ietilpst mīlētāko Latvijas zīmolu trijniekā?
- ... ka dažiem četrkājaiņiem, piemēram, čūskām, kājas var būt pavisam izzudušas?
- ... ka 2013. gada sākumā Holivudas Slavas alejā (attēlā) bija 2488 izklaides industrijā panākumus guvušiem cilvēkiem veltītas zvaigznes?
- ... ka rakstnieka Ēvalda Vilka īstais vārds ir Ēvalds Lācis?
- ... ka pēc Meksikas likumiem tekilu ir atļauts ražot tikai Halisko štatā un ierobežotos dažu citu štatu reģionos?
- ... ka maitas putnu (attēlā) kuņģa sula bez problēmām tiek galā ar botulīna toksīnu, cūku mēri vai Sibīrijas mēri, kas daudziem citiem maitēdājiem varētu izraisīt nāvi?
- ... ka amerikāņu inženieris un uzņēmējs Pols Berans ir viens no interneta pamatlicējiem, pakešu komutācijas izgudrotājs?
- ... ka Baltkrievijas pilsēta Ļida ir bijusi Lietuvas dižkunigaitijas valdnieka Aļģirda rezidence?
- ... ka amerikāņu gangsteris Meirs Lanskis (attēlā) bija viens no Lasvegasas azartspēļu industrijas pamatlicējiem?
- ... ka Maskavas apgabala pilsētā Kubinkā atrodas viens no pasaulē lielākajiem bruņutehnikas muzejiem?
- ... ka Ķīnas Komunistiskā partija ar vairāk nekā 80 miljoniem biedru (6% no kopējā kontinentālās Ķīnas iedzīvotāju skaita) ir pasaulē lielākā partija?
- ... ka Ans Lī (attēlā) kļuva par pirmo aziātu, kas ieguvis Amerikas Kinoakadēmijas balvu kā labākais režisors?
- ... ka biedrība „Demokrātiskie patrioti” ir sabiedriski politiska organizācija (nav partija), tomēr tā veido savu frakciju Rīgas domē?
- ... ka lipeklis ir tas, kas piešķir mīklai elastību, veicina tās rūgšanu un piešķir maizei sīkstumu?
- ... ka gārgaļu (attēlā brūnkakla gārgale) ģintī ir piecas mūsdienās dzīvojošas sugas, no kurām četras sastopamas Latvijā?
- ... ka 16. gadsimtā Ašmjani bija ievērojams kalvinisma centrs?
- ... ka jaunnorvēģu valodu kā oficiālo valodu deklarējušas 27% no Norvēģijas pašvaldībām?
- ... ka Svētais Filips (attēlā) ir cepurnieku, konditoru un Urugvajas aizgādnis?
- ... ka Vikipēdijā latgaliešu valodā joprojām ir tikai 744 raksti?
- ... ka Dānijas hokeja kluba Herning Blue Fox sastāvā spēlējuši Latvijas hokejisti Sergejs Seņins, Aleksandrs Semjonovs un Agris Saviels?
- ... ka virpotājiem (attēlā) ķermeņa priekšējā galā ir skropstiņu gredzeni, kas kalpo gan kā barošanās, gan arī kā pārvietošanās līdzeklis?
- ... ka Inčukalna kaujā pret Baltijas landesvēru Sarkanās armijas daļas vadīja latvieši Roberts Apinis un Jānis Fabriciuss?
- ... ka pasterizēšana nosaukta tās izgudrotāja franču ķīmiķa un mikrobiologa Luija Pastēra vārdā?
- ... ka upes nēģim (attēlā) ir trīs acis?
- ... ka hiolītu pārakmeņojumi ir zināmi nogulumos no kembrija līdz permam?
- ... ka Kalnišķi ir mūziķes Austras Pumpures dzimtā vieta?
- ... ka Senajā Grieķijā mājas apogs (attēlā) bija gudrības un dievietes Atēnas simbols?
- ... ka amerikāņu komiksu mākslinieks Stens Lī ir viens no Zirnekļcilvēka un Halka izgudrotājiem?
- ... ka faktiskā Palestīnas autonomijas galvaspilsēta Rāmalla agrāk bija kristiešu pilsēta?
- ... ka par pirmo imāmu kļuva pravieša Muhameda znots Alī ibn Abū Tālibs?
- ... ka Paka Kinhje ir pirmā sieviete — Korejas Republikas prezidente?
- ... ka Nobela prēmijas laureāts Vole Šojinka (attēlā) dzeju galvenokārt raksta jorubu valodā, bet prozu un drāmu — angļu valodā?
- ... ka Dieva Jērs ir viens no kristietības pamatsimboliem, kas simbolizē Jēzus Kristus nesto upuri, lai atpestītu cilvēci no bojāejas?
- ... ka Pāvilostas Lielais akmens ir lielākais jūrakmens Latvijā?
- ... ka Padomju Savienības maršals Ovaness Bagramjans, būdams Baltijas kara apgabala virspavēlnieks, dzīvojis Mežaparkā?
- ... ka Ēģiptes luterāņu baznīca ir vietējās nozīmes kultūras piemineklis?
- ... ka par godu karalienei Elizabetei II nosaukti divi apgabali Antarktīdā — Princeses Elizabetes Zeme 1931. gadā un Karalienes Elizabetes Zeme 2012. gadā?
- ... ka rododendri (attēlā) mēdz būt gan mūžzaļi, gan vasarzaļi?
- ... ka Taiti futbola izlase ir 2012. gada Okeānijas Nāciju kausa ieguvēja?
- ... ka Alberts Hofmanis savu atklājumu LSD raksturoja kā "zāles dvēselei" un izteica nožēlu par vielas aizliegumu?
- ... ka reformācijas laikmeta Rīgas grāmatu iespiedējs Nikolajs Mollīns ir iespiedis apmēram 180 darbu latīņu, vācu un latviešu valodā?
- ... ka Irānas Islāma revolūcijas sākotnējā posmā vienoti pret valdošo dinastiju kopā ar islāmistiem iestājās arī liberāļi un komunisti?
- ... ka, atšķirībā no vēlāk izveidotajām Latviešu leģiona vienībām, Latviešu policijas bataljonu apgāde bija trūcīga un tie bija vāji bruņoti?
- ... ka viena no Trīs brāļu (attēlā) ēkām ir vecākais mūra dzīvojamais nams Rīgā, kas ir saglabājies līdz mūsdienām?
- ... ka Ārlingtona ir lielākā pilsēta ASV, kurā nav sabiedriskā transporta sistēmas?
- ... ka ģeoloģiskais veidojums ar 500 km diametru, kas atrodas zem Antarktīdas ledus vairoga Vilksa Zemes rajonā, tiek uzskatīts par gigantisku meteorīta krāteri?
- ... ka basku futbolists Hoseba Lorente ir iesitis ātrākos vārtus Spānijas "La Liga" vēsturē — 7,82 sekundes pēc spēles sākuma?
- ... ka jau savu debijas sezonu NHL Marsels Dions noslēdza kā Detroitas "Red Wings" rezultatīvākais spēlētājs?
- ... ka perma-triasa izmiršana bija lielākā biosfēras katastrofa Zemes vēsturē, kuras rezultātā izmira 96% jūras sugu un 70% sauszemes mugurkaulnieku sugu?
- ... ka parasti vairāku fazānu mātīšu (attēlā pa kreisi) barā ir sastopams tikai viens tēviņš (attēlā pa labi)?
- ... ka aktieris un dziedātājs Johanness Hēsterss līdz pat nāvei turpināja uzstāties un tika uzskatīts par vienu no vecākajiem jelkad praktizējušajiem aktieriem pasaulē?
- ... ka 1976. gadā Esperansas polārstacijā atklātā kapela ir pirmā katoļu sakrālā celtne Antarktikā?
- ... ka perms ir vienīgā ģeoloģiskā sistēma, kas sākotnēji tika izdalīta Austrumeiropā, nevis Rietumeiropā?
- ... ka App Store ir tikuši iegādāti vairāk kā 12 miljoni videospēles Angry Birds kopiju?
- ... ka Grūtas parks tā tapšanas stadijā radīja daudzus protestus, tomēr mūsdienās kļuvis par vienu no apmeklētākajiem tūristu objektiem Lietuvā?
- ... ka Galapagu bruņurupucis (attēlā) ir viens no ilgāk dzīvojošajiem mugurkaulniekiem — savvaļā tas nodzīvo vairāk nekā 100 gadus, nebrīvē pat vairāk nekā 170 gadus?
- ... ka The Walt Disney Company ir lielākais mediju konglomerāts pasaulē pēc ienākumiem?
- ... ka Šveices hokeja līgas kluba SC Bern mājas spēles PostFinance Arena jau 10 gadus ir apmeklētākās visā Eiropā?
- ... ka no 1796. līdz 1834. gadam Bādenē pie Vīnes ik vasaru uzturējās imperators Francis II, ērtības labad pasludinot pilsētu par savu vasaras rezidenci?
- ... ka operu galvenās partitūras baritoniem sāka rakstīt vien 18. gadsimta otrajā pusē?
- ... ka Rīgas VEF basketbolists Donāts Zavacks ir izcīnījis ULEB Eirokausu "Lietuvos rytas" sastāvā?
- ... ka 1945. gadā pēc Nacistiskās Vācijas kapitulācijas slavenā aktrise Marika Reke (attēlā) tika apsūdzēta kolaboracionismā un saņēma uzstāšanās aizliegumu Vācijā?
- ... ka 18. gadsimtā pie Bārbeles sēravota izveidotā sērūdens vannu dziedniecības iestāde bija pirmais šāda veida objekts Latvijā?
- ... ka Rumānijas galvaspilsētā Bukarestē uzceltā Parlamenta pils ir platības ziņā lielākā ēka Eiropā?
- ... ka pirmais dators, kas izmantoja grafisko saskarni, bija Xerox Alto, ko izlaida 1973. gadā?
- ... ka Ina Strazdiņa jau vairākus gadus ir vienīgais Latvijas mediju pārstāvis, kas pastāvīgi strādā Briselē?
- ... ka zīdītāju sēklinieku maisiņa galvenā funkcija ir neļaut sēkliniekiem sasilt līdz normālai ķermeņa temperatūrai?
- ... ka gandrīz visā pasaulē sastopamās mājas peles (attēlā) dabiskais izplatības areāls ir tikai Eirāzija un Āfrikas ziemeļi?
- ... ka skolotājs un etnogrāfs Matīss Siliņš bija pirmais kartogrāfs, kas sastādījis un izdevis kartes latviešu valodā?
- ... ka latviešu izcelsmes Krievijas miljardieris Pjotrs Avens ir apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni?
- ... ka slavenais vesternu aktieris Čārlzs Bronsons dzimis 15 bērnu Lietuvas emigrantu ģimenē kā Karolis Bučinskis?
- ... ka hindustāņu valoda ir veidojusies kā lingua franca, balstoties uz hindi un urdu valodām?
- ... ka rumu iegūt ar raudzēšanu pirmo reizi uzsāka 17. gadsimtā cukurniedru plantācijās Karību reģionā?
- ... ka Ņeva (attēlā Sanktpēterburgā) ir trešā lielākā upe Eiropā pēc ūdens caurplūduma, kaut arī tās garums ir tikai 74 kilometri?
- ... ka pirmais demokrātiski ievēlētais Sanktpēterburgas mērs Anatolijs Sobčaks ir "krievu Parisas Hiltones" Ksenijas Sobčakas tēvs?
- ... ka pirmais čukču valodas alfabēts bija veidots uz latīņu alfabēta pamata?
- ... ka dzelzceļa līnijā Daugavpils—Kurcums tika uzbūvēts pirmais pastāvīgais tilts pār Daugavu Latvijas teritorijā?
- ... ka no 16. gadsimta astronoma un astrologa Zaharija Stopija Pierīgas muižiņas vārda radies Stopiņu novada nosaukums?
- ... ka angļu aktieris Džons Gilguds spēlējis Hamletu sešos dažādos iestudējumos?
- ... ka pēc Prūsijas karalienes Luīzes (attēlā) nāves Napoleons esot teicis: "Prūsijas karalis zaudējis savu spējīgāko ministru"?
- ... ka lietuviešu atmodas darbinieks Jons Basanavičs bija Bulgārijas pilsonis?
- ... ka Windows 1.0 ir visilgāk atbalstītā Microsoft Windows operētājsistēma, ko atbalstīja 16 gadus?
- ... ka 101. kilometrs bija neoficiāls nosaukums tiesību ierobežojumam, kas pastāvēja Padomju Savienībā pret atsevišķām iepriekš sodīto personu kategorijām?
- ... ka Kaļiņingradas apgabala pilsētā Gvardejskā ir labi saglabājusies viduslaiku Tapiavas pils, kura gan nav pieejama apmeklētājiem, jo tajā ierīkots cietums?
- ... ka pēc Staļina nāves Georgijs Maļenkovs dažus mēnešus bija faktiskais PSRS valsts vadītājs?
- ... ka vācu astronomam un matemātiķim Frīdriham Beselim (attēlā) nebija pat ģimnāzijas izglītības?
- ... ka Īru Republikāņu armijas kaujinieks Bobijs Sendss, atrazdamies cietumā, tika ievēlēts Lielbritānijas parlamentā un uz nepilnu mēnesi (līdz nāvei badastreikā) kļuva par tā jaunāko deputātu?
- ... ka autoceļš P47 Rugāju novadā 7 km garā posmā piecas reizes šķērso Vārnienes upi?
- ... ka Latvijas šķēpa mešanas vēsturē pirmais fiksētais rezultāts bija 28,35 metri?
- ... ka itāļu avantūrists Džakomo Kazanova savā mīlas piedzīvojumiem bagātajā dzīvē uzturējies arī Rīgā un Jelgavā?
- ... ka Juris Binde ir LMT vadītājs jau kopš 1992. gada?
- ... ka periodā starp abiem pasaules kariem lidojums ar pasažieru dirižabli (attēlā militārs dirižablis) bija daudz komfortablāks, nekā ar toreizējām lidmašīnām?
- ... ka kērlingā izmantoto akmeņu svars sasniedz 20 kilogramus?
- ... ka roņu mednieks Džons Deiviss tiek uzskatīts par pirmo cilvēku, kas izkāpis krastā kontinentālajā Antarktīdā?
- ... ka KHL kluba Maskavas "Spartak" mājvietā Sokoļņiku Sporta pilī notika 1980. gada olimpisko spēļu handbola turnīrs?
- ... ka saulgriežu laikā terminatora līnija pieskaras Zemes arktiskajam un antarktiskajam polārajam lokam?
- ... ka pirmie zīdītāji izveidojās mezozoja ēras pirmajā (triasa) periodā, bet pirmie putni vēlāk — vidējā (juras) periodā?
- ... ka Pļaviņu HES celtniecības laikā gandrīz katra Latvijas ģimene devās atvadīties no Staburaga (attēlā 19. gadsimta gravīrā)?
- ... ka laikraksts "Ziemeļlatvija" ar pārtraukumiem un dažādiem nosaukumiem iznāk kopš 1925. gada?
- ... ka Gruzijas basketbola izlases kapteinis Zaza Pačulija jau 13 gadu vecumā sasniedza 204 cm augumu?
- ... ka Somijas valstij pieder 50,1% Neste Oil akciju?
- ... ka Polijas šahista Akiba Rubinšteina ģimene cerēja, ka viņš kļūs par rabīnu, tomēr viņš aizrāvās ar šahu un pameta Talmūda studijas?
- ... ka jautājuma zīmes izskats ir radies no burta q — latīņu vārda quaestio (‘meklēt (atbildi)’) pirmā burta?
- ... ka divās Somijas atomelektrostacijās (attēlā Lovīsas atomelektrostacija) saražo ap 30% no visa valsts elektroenerģijas patēriņa?
- ... ka treka riteņbraucēji Ainārs Ķiksis un Viesturs Bērziņš augstāko vietu olimpiskajās spēlēs ir ieguvuši komandu sprintā kopā ar BMX braucēju un vēlāko treneri Ivo Lakuču?
- ... ka "Jēru klusēšana" saņēma piecas "lielās" balvas 1991. gada "Oskara" ceremonijā, kļūstot par tikai trešo šādi novērtēto filmu?
- ... ka Austerlicas kauju dēvē arī par Trīs imperatoru kauju, jo tajā iesaistītos karaspēkus vadīja Napoleons Bonaparts, Aleksandrs I un Francis II?
- ... ka kamaniņu braucēja Iluta Gaile ir bijusi Rīgas domes deputāte?
- ... ka neskaidrās situācijas dēļ Ungārijā 14. gadsimta sākumā karalis Kārols I tika kronēts trīs reizes?
- ... ka Maunakea vulkāna (attēlā) kopējais augstums no pamatnes okeāna gultnē līdz virsotnei ir 10 200 m, kas ir daudz vairāk nekā lielākajam kalnam pasaulē — Everestam?
- ... ka revolucionārs un padomju diplomāts Ādolfs Joffe nošāvās 1927. gadā pēc Staļina uzvaras pār Trocki politiskajā cīņā par varu PSRS?
- ... ka prognozēts, ka XXV Vispārējos latviešu Dziesmu un XV Deju svētkos piedalīsies aptuveni 39 000 dalībnieku un tos apmeklēs ap 800 000 skatītāju?
- ... ka aktrises Ilzes Ķuzules māte ir dzejniece Māra Zālīte?
- ... ka Siemens ir lielākais Eiropā bāzētais elektronikas un elektrotehnikas uzņēmums?
- ... ka Ruslans Ponomarjovs šaha lielmeistara nosaukumu ieguva 14 gadu vecumā, bet Mangnuss Kārlsens — 13 gadu vecumā?
- ... ka Isloms Karimovs (attēlā) kā Uzbekijas PSR komunistiskās partijas vadītājs un pēc tam kā Uzbekistānas prezidents valsti nepārtraukti vada jau kopš 1989. gada?
- ... ka somu vieglatlēts Mati Jervinens, uzvarot 1932. gada vasaras olimpiskajās spēlēs Losandželosā, šķēpu raidīja 72,21 metra tālumā, tādēļ tik augsts tornis tika uzcelts 1952. gada Helsinku Olimpiskajam stadionam?
- ... ka Jura ir jaunākais Šveices kantons, kas 1977. gadā atdalījās no Bernes kantona un 1979. gadā oficiāli pievienojās Šveices Konfederācijai?
- ... ka Everi Brendidžs ir vienīgais Starptautiskās Olimpiskās komitejas prezidents, kas nav no Eiropas?
- ... ka par biofizikas pirmsākumiem uzskata 1771. gadā veiktos eksperimentus ar mirušu vardi, kad, pārlecot elektriskajai dzirkstelei uz tās kājām, tika novērota saraušanās?
- ... ka Itālijas paukotāja Valentīna Vecāli ir viena no tikai četriem sportistiem vasaras olimpisko spēļu vēsturē, kas ir spējuši iegūt piecas medaļas vienā disciplīnā?
- ... ka Sidnejstrītas aplenkums (attēlā) bija kauja starp latviešu anarhistiem un Londonas policiju un armiju, ko vadīja toreizējais Lielbritānijas iekšlietu ministrs Vinstons Čērčils?
- ... ka latviešu vieglatlēts Oto Jurģis vairākas reizes šķēpa mešanā pārspēja pasaules rekordu, taču tas netika iesniegts apstiprināšanai Starptautiskajā vieglatlētikas federācijā?
- ... ka Lielā terora laiku Butovas un Komunarkas poligona masu kapi vēl 1990. gadu vidū bija apjozti ar dzeloņstiepļu žogu un apsargāti kā VDK "specobjekts"?
- ... ka Ungārijas un Horvātijas karalis Bēla III bija viens no sava laikmeta bagātākajiem valdniekiem Eiropā?
- ... ka Ķīnas peldētāja Je Šiveņa 2012. gada vasaras olimpiskajās spēlēs 400 m kompleksā peldējuma finālā pēdējos 50 m nopeldēja ātrāk par uzvarētāju analogā vīriešu distancē Raienu Lohti?
- ... ka džinsu izgudrotājs ir Rīgā dzimušais Džeikobs Deiviss?
- ... ka latviešu skolotājs Vilhelms Knoriņš (attēlā) bijis it kā Staļina sarakstītās grāmatas «Vissavienības Komunistiskās (boļševiku) partijas vēstures īsais kurss» redkolēģijas vadītājs?
- ... ka polārstacija Gabrjela Gonsalesa Videla nosaukta par godu Čīles prezidentam Gabrjelam Gonsalesam Videlam, kurš 1948. gada februārī kļuva par pasaulē pirmo valsts galvu, kas apmeklējis Antarktīdas kontinentu?
- ... ka japāņu rakstniece Murasaki Šikibu ir sarakstījusi romānu «Leģenda par Gendži», kas ir vispāratzīts par Japānas literatūras augstāko sasniegumu?
- ... ka neidentificētais latviešu revolucionāro kaujinieku barvedis Pēteris Krāsotājs kļuva par antivaroņa prototipu Žorža Simenona pirmajā romānā par detektīvu Megrē «Pēteris Latvietis»?
- ... ka Libānas dienvidu pilsēta Sūra bieži ir pieminēta Bībelē, gan Vecajā Derībā, gan Jaunajā Derībā?
- ... ka Melhiora salu arhipelāgā atsevišķās salas nosauktas pēc grieķu alfabēta burtiem?
- ... ka latviešu rakstnieka un politiķa Leona Paegles (attēlā) vārdā līdz 1990. gadam bija nosaukta Rīgas Valsts 1. ģimnāzija?
- ... ka Ministru kabineta sēžu zālē atrodas bijušajam tieslietu ministram Hermanim Apsītim veltīta piemiņas plāksne?
- ... ka Ļudovīts Štūrs un Aleksandrs Dubčeks ir dzimuši vienā ēkā?
- ... ka Martins Mīrseps ir vienīgais Igaunijas basketbolists, kas spēlējis NBA?
- ... ka pie Pārogres dzelzceļa stacijas 1935. gadā bija iestādītas arī palmas?
- ... ka pēc Lielajiem ģeogrāfiskajiem atklājumiem lielvalstis pirātismu izmantoja, lai kaitētu citu kuģiem un nenonāktu līdz savstarpējām jūras kaujām?
- ... ka Visbija (attēlā) ir viena no vislabāk saglabājušajām viduslaiku pilsētām Skandināvijā?
- ... ka Beļģijas polārpētnieka Adriena de Žerlaša ekspedīcija bija pirmā, kas pārziemoja Antarktikā, jo kuģis Belgica tika iesprostots pakledū?
- ... ka Tautas Saeima savā pirmajā sēdē 1940. gada 21. jūlijā pasludināja Latvijas Republikas likvidēšanu?
- ... ka pāli valodā cilvēki Indijā ikdienā beidza sarunāties jau ap 14. gadsimtu, tomēr tā joprojām pastāv kā budistu liturģiskā valoda?
- ... ka "Čikāgas piecīšu" leģendāro 1989. gada koncertturneju Latvijā kopumā apmeklēja ap 180 000 cilvēku?
- ... ka Zemes ozona slānis absorbē 97—99% no Saules izstarotā ultravioletā starojuma?
- ... ka pirmā britu polārstacija Antarktīdas pussalā Portlokruā (attēlā) mūsdienās darbojas kā muzejs un gadā to apmeklē vairāk kā 10 000 tūristu?
- ... ka latviešu mūziķis un dziesmu autors Eduards Rozenštrauhs strādājis leļļu teātrī?
- ... ka Nīštates miera līgums starp Krievijas caristi un Zviedrijas karalisti izbeidza 21 gadu ilgušo Lielo Ziemeļu karu?
- ... ka dimantus saturošie kimberlītu ieži varētu būt atrodami arī Latvijā?
- ... ka Hlodvigs I bija pirmais no franku karaļiem, kas par savas valsts galvaspilsētu 508. gadā izvēlējās Parīzi?
- ... ka Jurim Tonem pieder divi Latvijas rekordi vieglatlētikā, tomēr visas trīs olimpiskās spēles, kurās viņš piedalījies, ir notikušas ziemā?
- ... ka kameņu (attēlā) pūkainais apmatojums tās pasargā no vēsa laika?
- ... ka līdz 1973. gadam, kad latīņu alfabēts oficiāli tika pieņemts par somāļu valodas rakstības veidu, somāļu valoda tikpat kā nebija pierakstāma?
- ... ka Latviju pārstāvējusī daiļslidotāja Jeļena Berežnaja 1996. gadā guva galvas traumu, uz laiku bija paralizēta un nespēja runāt, tomēr viņa atsāka trenēties un 2002. gadā kļuva par olimpisko čempioni, jau pārstāvot Krieviju?
- ... ka pēc Zemgales galīgās nopostīšanas zemgaļi izlēma atstāt savu zemi un lielākā daļa pārcēlās uz Lietuvas dižkunigaitiju?
- ... ka 2012. gada Eiropas čempionātā vieglatlētikā nenotiek soļošanas sacensības un maratonskrējieni?
- ... ka Neciklopēdija ir pieejama vairāk nekā 75 valodās?
- ... ka izcilā dziedātāja lakstīgala (attēlā) ir neliela auguma dziedātājputns, ar neuzkrītošu, pelēkbrūnu apspalvojumu?
- ... ka uz pirmā žurnāla Playboy vāka bija Merilinas Monro fotoattēls?
- ... ka Čičenica ir viens no apmeklētākajiem arheoloģiskajiem pieminekļiem Meksikā, ko katru gadu apmeklē apmēram 1,2 miljoni tūristu?
- ... ka Horvātijas izlases futbolists Ivica Oličs nepiedalās 2012. gada Eiropas čempionāta finālturnīrā, jo guva traumu četras dienas pirms tā sākuma?
- ... ka ausainajai pūcei, kā visām pūcēm, ir asimetriski ausu atvērumi: kreisās auss atvere ir augstāk nekā labā?
- ... ka Waffen-SS vienības frontē pakļāvās Vērmahtam?
- ... ka pāvesta Gregorija XIII (attēlā) veiktā kalendāra reforma aizsāka mūsdienu Gregora kalendāra lietošanu?
- ... ka dzelzceļa līnija Jaunkalsnava—Veseta joprojām tiek izmantota, un gadā pa to tiek aizvesti līdz 7000 vagonu grants dzelzceļa būvei?
- ... ka trīs olimpisko spēļu dalībniece soļošanā Anita Liepiņa pēc vieglatlētes karjeras beigām kļuvusi par divkārtēju pasaules čempioni rogainingā?
- ... ka ASV dzimušais žurnālists Kārlis Streips jau kopš 1991. gada pastāvīgi dzīvo Latvijā?
- ... ka no romiešu dieva Marsa vārda ir radies marta mēneša nosaukums, kas romiešu kalendārā bija gada pirmais mēnesis?
- ... ka pirmās ābeces latviešu valodā 17. gadsimta beigās izdeva vācu mācītāji?
- ... ka dzēlējlapseņu (attēlā parastā lapsene) indes dzelonis ir attīstījies no olu dējekļa, kas zaudējis spēju dēt olas?
- ... ka zvaigzne Betelgeize kļūs par pārnovu un tas var notikt visai drīz?
- ... ka vēlākais Latvijas kara un tieslietu ministrs Antons Ozols Bermontiādes laikā tika ievainots dienesta pienākumu pildīšanas laikā?
- ... ka otrais ANO ģenerālsekretārs Dāgs Hammaršelds gāja bojā amata pildīšanas laikā lidmašīnas avārijā Zambijā?
- ... ka Šveices orientieriste Simona Nigli-Lūdere divreiz atgriezusies sportā pēc bērnu piedzimšanas un atkal uzvarējusi sezonas lielākajās sacensībās?
- ... ka pirms pārošanās ķirmji savstarpēji sazinās, piesitot ar galvu pie alas sieniņas, ko māņticīgi cilvēki sauc par "nāves pulksteni"?
- ... ka Zviedrijas karalis Gustavs IV Ādolfs (attēlā) troni zaudēja apvērsuma rezultātā 1809. gadā?
- ... ka sinhronā peldēšana ir viens no diviem sporta veidiem olimpiskajās spēlēs, kurā sacensības notiek tikai sievietēm?
- ... ka sirseņi ir plēsēji, kas dabā pārtiek no citiem kukaiņiem un maitas?
- ... ka Londonas olimpiskajām spēlēm kvalificējušais Matīss Burģis būs pirmais Latvijas galda tenisists, kas piedalījies olimpiādē?
- ... ka cauruļzobis ir ļoti ātrs zemes racējs, kas spēj izrakt 60 cm mazāk kā 30 sekundēs?
- ... ka Spānijas riteņbraucēja Hoakima Rodrigesa iesauka ir Purito — "mazais cigārs"?
- ... ka sārtais pelikāns (attēlā) Latvijā kopš 1865. gada konstatēts tikai septiņas reizes, toties trīs no šiem novērojumiem notikuši 2012. gadā?
- ... ka kailo mieteni agrāk uzskatīja par ēdamu sēni, bet tagad par indīgu, tomēr daži to joprojām lieto uzturā?
- ... ka pašlaik spēkā esošie pasaules rekordi diska mešanā gan sievietēm, gan vīriešiem ir uzstādīti Neibrandenburgā?
- ... ka dirižabļu konstruktora Ferdinanda fon Cepelīna sieva bija vācbaltiešu muižniece no Gulbenes?
- ... ka pirmais Latvijas Olimpiskās komitejas prezidents Jānis Dikmanis ir arī vienīgais latvietis, kas bijis Starptautiskā Olimpiskās komitejas loceklis?
- ... ka karaliene Šarlote ieviesa Lielbritānijā Ziemassvētku egles tradīciju?
- ... ka Reformācijas laiku ārsts un tulkotājs Jans Kornārijs (attēlā) jaunības gados pēc Roterdamas Erasma ieteikuma devās strādāt par ārstu Rīgā?
- ... ka Margarita Perveņecka par savu pirmo romānu "Gaetāno Krematoss" saņēma 2011. gada Literatūras gada balvu?
- ... ka Stokholmas arēnā Ericsson Globe 2013. gadā būs risinājušās jau četru Pasaules hokeja čempionātu spēles?
- ... ka Izraēlas prezidents Šimons Peress vairāk nekā 66 gadus ilgajā politiskajā karjerā bijis 12 valdību loceklis?
- ... ka dienvidslāvu aktierim Gojko Mitičam, kurš vislabāk pazīstams ar indiāņu Čingačguka, Tekumsē un Oceolas lomām, kā nesmēķētājam vissarežģītākā filmēšanā esot bijusi miera pīpes ceremonija?
- ... ka Starptautiskā Riteņbraukšanas savienība veloķiveres lietošanu sacensībās kā obligātu ieviesa tikai 2003. gadā pēc Kazahstānas sportista Andreja Kiviļeva nāves?
- ... ka Bruknas muižā (attēlā) darbojas sabiedriska organizācija "Kalna svētību kopiena", kas veic narkomānu atveseļošanu, izmantojot lūgšanas un darba terapiju?
- ... ka Valmieras ģerbonī attēlotā vērša piere ir no Zviedrijas kanclera Aksela Oksenšernas dzimtas ģerboņa?
- ... ka divas Gunāra Birkerta projektētās ēkas ir iekļautas 150 visu laiku labāko ASV uzcelto ēku sarakstā?
- ... ka žultspūšļa izoperēšana nav bīstama cilvēka dzīvībai un to dara, ja ir izveidojušies žultsakmeņi?
- ... ka Jura Podnieka 1986. gada filmu "Vai viegli būt jaunam?" gada laikā bija noskatījušies 28 miljoni skatītāju?
- ... ka 1995. gada 14. maijā Teodors Ķirsis kopā ar Imantu Zaulu kā pirmie Latvijas alpīnisti uzkāpa pasaules augstākajā virsotnē Everestā?
- ... ka 1989. gada Latvijas šaha čempionātā tika nospēlēta pati garākā partija Latvijas šaha čempionātu vēsturē — Viesturs Meijers un Igors Rausis vienojās par neizšķirtu tieši 200. gājienā?
- ... ka Ziemeļkorejas pavadonis Kwangmyŏngsŏng-3 (attēlā tā nesējraķete starta laukumā), kura palaišana tika pieskaņota Kima Irsena simtajai gadadienai, tika zaudēts avārijā 2012. gada 14. aprīlī?
- ... ka Indijas prezidente Pratibha Patila ir pirmā sieviete šajā amatā?
- ... ka Lietuvas izlases futbolists Toms Tamošausks jau kopš 2006. gada spēlē Latvijas klubā Liepājas "Metalurgs" un ir šīs komandas kapteinis?
- ... ka 1986. gadā Stīvs Džobss atpirka kinostudiju Pixar Animation Studios no Džordža Lūkasa par 10 miljoniem ASV dolāru?
- ... ka svētceļojumā uz Jeruzalemi mirušās Polockas Eifrosīnijas mirstīgās atliekas Polockā atgriezās 1910. gadā, vairāk kā 700 gadus pēc viņas nāves?
- ... ka visvairāk Pasaules čempiona titulus riteņbraukšanas individuālajā braucienā ir izcīnījis Fabians Kančellāra?
- ... ka Kurzemes hercoga Jēkaba sieva Luīze Šarlote (attēlā) piederēja reformātu baznīcai un viņas laikā Jelgavā tika izveidota reformātu draudze?
- ... ka mātes diena dažādās valstīs tiek svinēta atšķirīgos datumos?
- ... ka 165 cm garais Ērls Boikinss ir otrais visu laiku īsākais NBA basketbolists līgas vēsturē?
- ... ka 1924. gada Latvijas šaha čempionāts "bija ievērojams ar to, ka bija pirmais Latvijas mērogā, un [..] tikai ar šo turnīru faktiski nodibinājās Latvijas šaha dzīve"?
- ... ka Versaļas pilī ir apmēram 2300 istabas, un kopējā celtnes platība ir 67 000 km2?
- ... ka 1939. gada Eiropas čempionātā basketbolā uzvaru guva Lietuvas izlase, bet otrajā vietā ierindojās Latvija?
- ... ka pēc tam, kad 1989. gada revolūcijā tika gāzts Nikolajes Čaušesku (attēlā) režīms Rumānijā, viņam tika izpildīts nāvessods?
- ... ka Brahmaputra ir kuģojama aptuveni 1300 km garumā?
- ... ka Tamāra Dauniene bija pirmā ārpus Latvijas augusī basketboliste, kas spēlējusi Rīgas TTT?
- ... ka Minskas kņazi bija Lietuvas dižkunigaišu vasaļi kopš 13. gadsimta vidus?
- ... ka visvairāk reižu (23) NHL Visu zvaigžņu spēlē ir piedalījies Gordijs Hovs?
- ... ka vācbaltiešu virsniekam, Baltās kustības dalībniekam Romānam fon Ungernam-Šternbergam par ieguldījumu Mongolijas atbrīvošanā no ķīniešu okupācijas tika piešķirts hana tituls?
- ... ka franču polārpētnieks Žans Batists Šarko (attēlā) savos ceļojumos komandējis četrus kuģus ar vienādu nosaukumu — Pourquoi Pas? (‘Kāpēc ne?’)?
- ... ka Džons Kenedijs ir pēdējais no četriem ASV prezidentiem, kas tikuši nogalināti atentātos?
- ... ka Jēkabs Janševskis savu pirmo romānu "Dzimtene" (piecos sējumos) ar pārtraukumiem rakstīja 40 gadus?
- ... ka Islandes premjerministre Jouhana Sīgurdardoutira ir pirmā pasaulē zināmā atklātā homoseksuālā valdības vadītāja?
- ... ka zvīņnešu gaļa ir iecienīta arī Ķīnā, kur tā tiek uzskatīta par delikatesi?
- ... ka pirmās sievietes Antarktīdā pārziemoja 1947. gadā Īstbeisas bāzē?
- ... ka pelēkā tintene (attēlā) ir indīga, lietojot to kopā ar alkoholu?
- ... ka Longjērbīene ir vistālāk uz ziemeļiem esošā apdzīvotā vieta, kuras iedzīvotāju skaits pārsniedz 1000?
- ... ka 1847. gadā 54 582 zemnieku Vidzemes guberņā pārgāja pareizticībā?
- ... ka riteņbraukšanas komandas Euskaltel-Euskadi braucēji ir gandrīz tikai no Basku zemes?
- ... ka operdziedātāja Kristīne Opolais ir precējusies ar diriģentu Andri Nelsonu?
- ... ka acteki bruņnešus sauc azotochtli, kas latviski nozīmē "bruņurupučtruši"?
- ... ka zvirbuļu vanagu mātītes ir līdz pat 25% lielākas par tēviņiem (attēlā) un var svērt pat divas reizes vairāk?
- ... ka no bērnības aklais dzejnieks Neredzīgais Indriķis ticis dēvēts par "latviešu Homēru"?
- ... ka britu aktrise Helēna Mirena saņēmusi atzinību par karalieņu Elizabetes I un Elizabetes II lomām filmās Elizabeth I un The Queen?
- ... ka Milhauss ir viens no nedaudzajiem animācijas seriāla "Simpsoni" varoņiem, kuram ir uzacis?
- ... ka "Latviešu Avīzes" (Latweeschu Awises), ko Jelgavā izdeva no 1822. līdz 1915. gadam, bija visilgāk izdotais preses izdevums latviešu valodā?
- ... ka automobiļu ražotājs Alfa Romeo ir daļa no koncerna FIAT Group?
- ... ka pēc vilnīšu (attēlā) novārīšanas indīgie toksīni tajos tiek iznīcināti, tāpēc dažos pasaules reģionos, arī Baltijas valstīs, to lieto uzturā kā ēdamu sēni?
- ... ka Francijas kara ministrs Andrē Mažino iniciējis nocietinājumu līnijas izbūvi uz valsts austrumu robežām — «Mažino līniju»?
- ... ka vācbaltiešu mācītājs Gustavs Reinholds fon Klots bijis Latviešu literārās biedrības dibinātājs un pirmais tās vadītājs?
- ... ka Saiplas polārstacijā Antarktīdā bija izbūvēta pasaulē lielākā (42 km gara) antena ļoti zemas frekvences viļņu raidītājiem?
- ... ka 2006. gadā dopinga lietošanā pieķēra Latvijas kērlinga spēlētāju Edgaru Soiku?
- ... ka 2012. gada vasaras olimpiskajās spēlēs Londonā Žoržs Tikmers jau piekto reizi būs Latvijas delegācijas vadītājs?
- ... ka starpkaru Latvijā slavenais gaišreģis Eižens Finks (attēlā) jaunībā bija ceļojoša cirka mākslinieks?
- ... ka pēdējais ceļotājbalodis nomira 1914. gadā Sinsinati zoodārzā, lai gan vēl 19. gadsimta vidū to skaits bija mērāms miljardos?
- ... ka 2011. gadā Vilnis Baltiņš kļuva par pirmo latvieti, kas saņēmis Starptautiskās Olimpiskās komitejas Olimpisko ordeni?
- ... ka Orsona Velsa 1938. gadā veidotais Herberta Velsa romāna "Pasauļu kari" radio inscenējums par citplanētiešu uzbrukumu izraisīja paniku ASV ziemeļaustrumu iedzīvotājos?
- ... ka Māteru Juris latviešu valodā ieviesis vairākus juridiskos terminus, piemēram, "laulības pārkāpšana" (laulības "laušanas" vietā)?
- ... ka sinotibetiešu valodu saime ir otra lielākā valodu saime pēc runātāju skaita aiz indoeiropiešu valodu saimes?
- ... ka basketbolists Džeremijs Lins (attēlā) divu nedēļu laikā no maz spēlējoša rezervista kļuva par Ņujorkas "Knicks" līderi un vairāku NBA rekordu īpašnieku?
- ... ka hokeja "policists" Džeremijs Jablonskis nopelnīja 56 soda minūtes jau savā pirmajā spēlē Čehovas "Vitjaz" sastāvā?
- ... ka velokrosa sacensību laikā ir atļauts mainīt velosipēdu?
- ... ka Vinstons Bišops, viens no seriāla New Girl galvenajiem varoņiem, ir spēlējis basketbolu profesionālā līmenī Latvijā?
- ... ka spēle Cirks ir cēlusies no Indijas, kur tā simboliski atainoja ceļu uz pestīšanu?
- ... ka Stefanam Peteranselam pieder uzvaru rekords (10) Dakaras rallijā, no kurām daļa iegūta motociklu klasē, daļa automobiļu klasē?
- ... ka komunistu revolucionārs Felikss Dzeržinskis (attēlā) 1898.—1909. gadā trīs reizes bijis izsūtīts uz Sibīriju, no kuras visas reizes izbēdzis?
- ... ka Šveices franks mūsdienās ir palikusi vienīgā valūta Eiropā, ko sauc par franku?
- ... ka 2011. gadā Kanāda kļuva par pirmo valsti, kas izstājusies no Kioto protokola?
- ... ka tiek uzskatīts, ka Kultūras revolūcijas laikā Ķīnā bojā gāja vairāk nekā 7,7 miljoni cilvēku?
- ... ka starpkontinentālie lidojumi ar Concorde notika uz pusi ātrāk nekā ar citām pasažieru lidmašīnām?
- ... ka Ņujorkas Taimskvērs ir pasaulē populārākais tūrisma objekts, katru gadu to apmeklē vairāk nekā 39 miljoni cilvēku?
- ... ka Igaunijas ģerbonis (attēlā) ar trīs lauvām uz vairoga ir radies no dāņu valdnieka Valdemāra II ģerboņa?
- ... ka ar karaļūdens palīdzību iegūst zeltu un platīnu no tos saturošiem atkritumiem?
- ... ka vairākkārtējais pasaules rekordists 800 m skrējienā Sebastjans Ko ir bijis Apvienotās Karalistes parlamenta deputāts no Konservatīvo partijas?
- ... ka triasa periodā uz Zemes parādījās pirmie lidojošie mugurkaulnieki, kā arī pirmie īstie zīdītāji?
- ... ka 11. Saeimas deputāts Ingmārs Čaklais ir dzejnieka un publicista Māra Čaklā dēls?
- ... ka Izraēlas premjerministrs Ariels Šarons 2006. gada 4. janvārī pārcieta insultu un kopš tā laika ir komas stāvoklī?
- ... ka Priedaines stacijā (attēlā) tika ierīkoti pirmie gaismas signāli Latvijas dzelzceļā?
- ... ka Ādolfam Hitleram par Alus puča sarīkošanu nācās nosēdēt cietumā mazāk nekā gadu?
- ... ka latviešu izcelsmes politiķis Antons Ābele ir jaunākais Zviedrijas parlamenta deputāts tā vēsturē?
- ... ka 2012. gada putns Latvijā jūras ērglis ir lielākais Latvijā ligzdojošais plēsīgais putns?
- ... ka Dižliepās augošā Elku liepa ir Baltijā resnākā parastā liepa?
- ... ka Olga Rajecka ir dzimusi Lietuvā?
- ... ka Bērzgales Dieva apredzības Romas katoļu baznīca (attēlā) ir viena no vecākām Latgales koka baznīcām?
- ... ka vēlākais Latvijas ministrs Voldemārs Salnais 1913. gadā izbēga no katorgas un emigrēja uz ASV?
- ... ka Orlando pilsētu ASV ik gadu apmeklē 51 miljons tūristu?
- ... ka 4. Saeima bija pēdējais demokrātiski ievēlētais Latvijas parlaments starpkaru periodā?
- ... ka Berknera sala ir pasaulē vistālāk dienvidos esošā sala?
- ... ka Vadims Vasiļevskis ir vienīgais Latvijas karognesējs olimpiskajās spēlēs, kam šis gods uzticēts divreiz?
- ... ka Džordža Sorosa (attēlā) īpašumi 2011. gadā novērtēti ar 22 miljardiem ASV dolāru, bet kopš 1979. gada 8 miljardus viņš ir ieguldījis ar cilvēktiesībām, veselību un izglītību saistītos projektos?
- ... ka Rīgas "Dinamo" 20 gadus vecais hokejists Juris Upītis izcēlies ar rezultativitāti, gūstot vārtus debijas spēlē un 3 vārtus pirmajās 9 spēlēs?
- ... ka līdz 2008. gadam General Motors 77 gadu garumā bija lielākais automobiļu ražotājs pasaulē?
- ... ka Latvijas Basketbola savienības priekšsēdētājs Valdis Voins iepriekš bija Latvijas Valsts policijas priekšnieks?
- ... ka baltegļu augstums var sasniegt pat 80 metrus?
- ... ka 1958. gada Latvijas čempions šahā Israels Zilbers mūža nogalē iztiku pelnīja Ņujorkas parkā, spēlējot ar apmeklētājiem, un no viņa dzīves stāsta radīts viens no tēliem filmā "Meklējot Bobiju Fišeru"?
- ... ka Sniegbaltītes kā Salatēta pavadones (attēlā kopā ar Salatēti) tēls ir attīstījies bijušajā PSRS, bet vispār tā pazīstama kopš 19. gadsimta beigām?
- ... ka agrāk Tabores pagasta Budišku ciems sastāvēja no trim viensētām, toties tagad apdzīvota ir vairs tikai viena?
- ... ka 2010. gadā 39. šaha olimpiādē Hantimansijskā Ilze Bērziņa izcīnīja bronzas medaļu pie trešā galdiņa, kas ir labākais Latvijas panākums šaha olimpiādēs pēc neatkarības atjaunošanas?
- ... ka "Oskarotā" Holivudas filma "Brīnišķais prāts" stāsta par amerikāņu zinātnieka Džona Neša matemātisko izcilību un cīņu ar šizofrēniju?
- ... ka Lielā terora laikā 1937. un 1938. gadā Josifs Staļins vērsās arī pret daudzām Padomju Savienībā dzīvojošām etniskām grupām, tostarp ar nāvessodu tika sodīti vairāk kā 16 000 latviešu?
- ... ka no vairāk kā 36 tūkstošiem Slovākijas pilsētas Komārno iedzīvotāju apmēram 60% ir ungāri?
- ... ka attīstīta termītu karaliene (attēlā) spēj izdēt 2000 olu dienā?
- ... ka Ladislavs Postums tika kronēts par Ungārijas karali mazāk kā trīs mēnešu vecumā?
- ... ka Jānis Serģis motokrosa karjeru beidza 1992. gadā, kad panākumus sāka gūt viņa dēls Kristers?
- ... ka Saeimas deputāte Iveta Grigule bija viena no pieciem deputātiem, kas Valsts prezidenta vēlēšanās virzīja Andri Bērziņu, bet drīz pēc tam viņa tika izslēgta no Zaļās partijas?
- ... ka Latvijā visiem uzņēmumiem un iestādēm ir jābūt izstrādātai darba aizsardzības sistēmai un jābūt speciālistam, kas to uzrauga un uztur?
- ... ka ziemas ceļi tiek ierīkoti arī Igaunijā satiksmei starp salām un cietzemi?
- ... ka rietumu anakardijas, ko kultivē tās augļu — Indijas riekstu jeb kešjuriekstu (attēlā) — dēļ, augļapvalkā ir indīga eļļa, ko izmanto rūpniecībā?
- ... ka jūras leopards ir otrais plēsīgākais dzīvnieks (aiz zobenvaļa) Antarktikas ūdeņos un mēdz uzbrukt arī cilvēkiem?
- ... ka Saeimas jaunākais deputāts Jānis Upenieks ir spēlējis Latvijas beisbola izlasē?
- ... ka Eiroparlamenta prezidents Ježijs Buzeks 2001. gadā pēc zaudējuma vēlēšanās bija pametis politiku?
- ... ka no Zemes atmosfērā esošajām gāzēm vislielāko ieguldījumu siltumnīcas efektā dod ūdens tvaiki?
- ... ka pašreizējais Latvijas Komercbanku asociācijas prezidents Mārtiņš Bičevskis 24 gadu vecumā kļuva par 7. Saeimas deputātu?
- ... ka pretēji savam nosaukumam krabjēdājronis (attēlā) nebarojas ar krabjiem, kuri nemaz nedzīvo Dienvidu okeānā, bet pamatā barojas ar Antarktikas kriliem?
- ... ka visiem vētrasputniem piemīt spēcīga ligzdošanas filopatrija: putni vienmēr atgriežas vienā un tajā pašā vietā, lai ligzdotu?
- ... ka Rūperts Grints Rona Vīzlija lomai Harija Potera filmu sērijā tika izraudzīts 11 gadu vecumā, bet līdz tam bija tēlojis vienīgi skolas lugās un vietējā teātra grupā?
- ... ka labākie rezultāti kaitslēpošanā ir sasniegti Grenlandē un Antarktīdā, kur tiek izmantots spēcīgais un noturīgais katabatiskais vējš?
- ... ka Rīgas VEF basketbolists Kortnijs Simss karjeras laikā piecas spēles aizvadījis NBA, pie tam trīs dažādos klubos?
- ... ka Bohēmijas karalis Otokārs II kļuva par Austrijas hercogu, apprecoties ar 26 gadus vecāko troņmantnieci Bābenbergu Margarētu?
- ... ka Skaistkalnes katoļu baznīca (attēlā) ir otra populārākā Dievmātes svētceļojuma apmeklējuma vieta Latvijā pēc Aglonas?
- ... ka Čans Kaiši žurnāla Time vērtējumā tika atzīts par 1937. gada "Gada cilvēku"?
- ... ka Antarktīdas augstākā virsotne Vinsona masīvs ir tikai par 799 m augstāks par kontinenta ledus vairoga augstāko punktu uz Arga leduskupola?
- ... ka ziedkāposts ir dārza kāposta pasuga?
- ... ka paši senākie zināmie Zemes ieži ir 3,92 miljardus gadu vecie Akastas pelēkie gneisi?
- ... ka Rīgas "Dinamo" hokejists Ville Nieminens 2000.—2001. gada NHL sezonā bija Stenlija kausa ieguvējs ar Kolorādo "Avalanche"?
- ... ka Francijas karalis Anrī IV (attēlā) ir gājis bojā atentātā — 1610. gadā viņu nāvīgi sadūra katoļu fanātiķis Fransuā Ravajaks?
- ... ka Latvijas valdība 1923. gadā Durbes muižas kungu māju piešķīra lietošanā dzejniekam Rainim?
- ... ka slavenais 1920. gadu laupītājs Ansis Kaupēns veicis vairāk nekā 30 laupīšanas un 19 slepkavības?
- ... ka vācbaltiešu muižnieks Kristofs Johans Frīdrihs fon Mēdems bija Krievijas imperatora Pāvila I pārstāvis Vašingtonā?
- ... ka Džozefs Pulicers pazīstams ar to, ka pēc savas nāves novēlēja 2 miljonus dolāru balvu fondam, ko tagad pazīst kā Pulicera balvu?
- ... ka pie redīsu sugas pieder arī rutki, kas ir redīsa pasuga?
- ... ka sniega vētrasputns (attēlā) var ligzdot Antarktīdas iekšzemē līdz pat 440 km attālumā no krasta?
- ... ka Valdgales pagasta ciems Gambija savu nosaukumu ieguvis kādreiz slikti izbraucamo ceļu dēļ?
- ... ka 1969. gada 20. jūlijā kā otrais cilvēks uz Mēness izkāpa Bazs Oldrins?
- ... ka dzelzceļa līnija Valka—Rūjiena—Pērnava bija pirmais šaursliežu dzelzceļš Latvijas teritorijā?
- ... ka padomju vingrotājs Aleksandrs Ditjatins ir ieguvis visvairāk olimpisko spēļu medaļas individuālajās sacensībās olimpisko spēļu vēsturē un vienīgais sportists, kas izcīnījis medaļas visās astoņās vingrošanas disciplīnās vienās olimpiskajās spēlēs?
- ... ka Kalifornijai, ASV štatam ar vislielāko iedzīvotāju skaitu, pašlaik ir 53 vietas Pārstāvju palātā?
- ... ka 1918. gada aprīlī, kad Volframs fon Rihthofens (attēlā) veica savu pirmo kaujas lidojumu, viņa brālis leģendārais Sarkanais barons Manfrēds krita kaujā?
- ... ka Noršēpingā atrodas Zviedrijā lielākais zoodārzs?
- ... ka 2012. gada ASV prezidenta vēlēšanu kandidāts Mits Romnijs ir bijis mormoņu misionārs Francijā?
- ... ka pārnestā nozīmē ar vārdu Volstrīta nereti saprot arī ASV finanšu tirgu kopumā?
- ... ka pastāv simtiem teoriju par Džeka Uzšķērdēja identitāti?
- ... ka uzņēmējs Raimonds Gerkens ir dzimis astoņu bērnu ģimenē?
- ... ka Asūnes katoļu baznīcā (attēlā) atrodas pirmā latgaliešu valodā izdotā grāmata, kas Asūnē tika apkopota 1730. gadā?
- ... ka pastāv teorija, ka vēlīnajā krīta periodā Gunnerusa grēda ir bijis sauszemes tilts starp Austrumantarktīdu un Madagaskaru?
- ... ka Aldis Drēģeris savā mūzikā aptvēris dažādus tematus, taču īpaši pazīstams ar dziesmām par alkoholu un sievietēm?
- ... ka Atakamas tuksnesis ir sausākais tuksnesis pasaulē?
- ... ka pasaulē lielākā irigācijas būve — Lielais Lībijas ūdensvads — kopā ar atzariem pārsniedz vairāk nekā 13 000 km garumu?
- ... ka ledus dziļurbumu šahtas, lai tās spiediena dēļ nedeformētos, piepilda ar petroleju?
- ... ka evolucionārās paleontoloģijas pamatlicējs Vladimirs Kovaļevskis (attēlā) dzimis Vārkavas pagastā?
- ... ka no grenlandiešu valodas ir cēlušies tādi vārdi kā iglu, anoraks, kajaks un nunataks?
- ... ka Vācijas Kristīgo demokrātu apvienības vadītāja ir pašreizējā Vācijas kanclere Angela Merkele?
- ... ka Rīgas Kinostudijas mākslas filma "Elpojiet dziļi" savu pirmizrādi piedzīvoja 20 gadus pēc uzņemšanas?
- ... ka sājūdens veidojas, sajaucoties jūras ūdenim ar saldūdeni?
- ... ka bijušais Francijas premjerministrs Robērs Šūmanis Pirmā pasaules kara laikā dienēja Vācijas Impērijas armijā?
- ... ka Pasienes katoļu baznīca (attēlā) tiek uzskatīta par vienu no izcilākajām poļu jeb Austrumeiropas baroka stila celtnēm Latgalē un Latvijā?
- ... ka Birgita Fišere ir visu laiku jaunākā (18 gadi) un vecākā (42 gadi) sportiste, kas smaiļošanā ir izcīnījusi zelta medaļu olimpiskajās spēlēs?
- ... ka pie kinoteātra "Splendid Palace", kad tajā 1940. gadā izrādīja filmu "Zvejnieka dēls", veidojās garas rindas un divos mēnešos visā Latvijā filmu noskatījās ap 250 000 skatītāju?
- ... ka latviešu šahists Igors Rausis starptautiskās sacensībās ir pārstāvējis arī Bangladešu?
- ... ka vācu dabaszinātnieks Georgs Forsters bijis Franču revolūcijas iedvesmotās Maincas Republikas pagaidu administrācijas viceprezidents?
- ... ka "Melnais pulkvedis" Viktors Alksnis ir viena no PSRS gaisa kara spēku izveidotājiem Jēkaba Alkšņa mazdēls?
- ... ka Naomi Kempbela (attēlā) tiek uzskatīta par sava laika slavenāko melnādaino modeli pasaulē?
- ... ka vikingu laika Dānijas karaļa Haralda Zilzobja vārdā nosaukts protokols Bluetooth?
- ... ka Vilis Samsons bija pēdējais dzīvais latviešu tautības Padomju Savienības Varonis?
- ... ka orientēšanās seriāls “Magnēts” ir vienīgās sporta sacensības Latvijā, kur dalībniekiem iespējams iegūt balvā automašīnu?
- ... ka Vācijas admirālis Erihs Rēders jaunībā bijis ķeizara Vilhelma II privātās jahtas apkalpē?
- ... ka Raivis Belohvoščiks 10 reizes uzvarējis 'Latvijas čempionātā šosejas riteņbraukšanā individuālajā braucienā?
- ... ka Višķu Svētā Jāņa Kristītāja Romas katoļu baznīca (attēlā) ir viens no nedaudzajiem Latvijas dievnamiem, kas būvēta no šķeltiem akmeņiem un ir viena torņa bazilikāņu krusta baznīcu tipa dievnams?
- ... ka amerikāņu starpplanētu zonde Voyager 2 tika palaista 1977. gadā un no tās joprojām tiek saņemta zinātniska informācija?
- ... ka Nīderlandes futbolists Klarenss Zēdorfs ir pirmais, kurš UEFA Čempionu līgā uzvarējis trīs klubu sastāvā (Ajax, Real un AC Milan)?
- ... ka amerikāņu ķīmiķis Lainuss Polings ir viens no četrām personām, kas saņēmuši vairāk nekā vienu Nobela prēmiju?
- ... ka Argentīnas futbola pirmās divīzijas visveiksmīgākais klubs ir River Plate, kas izcīnījis 33 čempiona titulus?
- ... ka Vilhelms Keitels parakstīja Vācijas bezierunu kapitulāciju Otrajā pasaules karā?
- ... ka pēc katastrofas 1982. gadā PSRS lidmašīnu Jak-42 (attēlā) ražošana tika pārtraukta un līdz 1985. gadam tās neekspluatēja?
- ... ka zilā ledus apgabali Antarktīdā tiek izmantoti lidlauku izveidošanai?
- ... ka Brigu katoļu baznīcu 1866. gadā atņēma katoļiem un atdeva pareizticīgajiem, lai gan katoļu draudzē bija 1154 ticīgie?
- ... ka pēc Stendes—Ventspils lauku dzelzceļu sistēmas likvidācijas tās stacija kalpo Talsu autoostas vajadzībām?
- ... ka Frankfurtes grāmatu gadatirgus ir lielākā grāmatu izstāde pasaulē?
- ... ka caur "Nord Stream" plānots gadā pārsūknēt 11% no Eiropā patērētā dabasgāzes apjoma?
- ... ka līdz novērojumiem 2006. gadā ziemeļpūce (attēlā) Latvijā netika novērota apmēram 100 gadus?
- ... ka Johans Bleiks ir viens no diviem visjaunākajiem vieglatlētiem, kas 100 m distanci veikuši ātrāk par 10 sekundēm?
- ... ka Rīgā dzimušais šahists Aleksandrs Voitkēvičs ir pārstāvējis PSRS, Poliju un ASV, bet ne Latviju?
- ... ka bokseris Rokijs Marčiāno karjeras beigšanas brīdī bija vienīgais smagsvaru čempions, kurš ne reizi nebija piedzīvojis zaudējumu?
- ... ka savu izcelsmi ar īriem saista ap 80 miljoni pasaules iedzīvotāju?
- ... ka Aijas Skrastiņas 2011. gadā kopā ar Somijas komandu Kalevan Rasti ieņemtā 5. vieta stafešu sacensībās Venla ir augstākā, kādu spējušas sasniegt Latvijas orientieristes?
- ... ka 1991. gada Augusta pučs (attēlā) paātrināja Padomju Savienības republiku, arī Latvijas, neatkarības iegūšanu?
- ... ka Progress M-12M avārija 2011. gada 24. jūnijā bija otrais negadījums pēc kārtas Krievijas kosmonautikā nedēļas laikā?
- ... ka populārā seriāla "Simpsoni" tēla Klauna Krastija pilns vārds ir "Hēršels Šmoikels Pinčass Jeručams Krustofskis"?
- ... ka pēc Lielā mēra daudzās Kurzemes draudzēs vairs nebija neviena iedzīvotāja?
- ... ka Dienvidāfrikas vieglatlēts Oskars Pistoriuss ir zināms kā "ātrākais cilvēks bez kājām"?
- ... ka vāraunieks ir Latgales keramikas pods ēdiena gatavošanai?
- ... ka krievu aktieris Jurijs Ņikuļins (attēlā) pēc demobilizācijas mēģināja iestāties Vissavienības Valsts kinematogrāfijas institūtā un vairāku teātru studijās, taču tika atraidīts "aktierspēju trūkuma dēļ"?
- ... ka Daugmales stacija un Daugmales ciems atrodas pretējos Daugavas krastos?
- ... ka bijušais serbu virsnieks Ratko Mladičs bēguļoja no tiesībsargājošām iestādēm no 1996. līdz 2011. gadam?
- ... ka Irlavā bijušā skolotāju semināra ēkā mūsdienās atrodas Raiņa vārdā nosauktais bērnunams?
- ... ka ģeogrāfijas vārdnīcā Pasaules zemes un tautas iekļauti šķirkļi par visām bijušās PSRS pilsētām?
- ... ka Sentkitsas un Nevisas vieglatlēts Kims Kolinss ir pirmais savas valsts pārstāvis, kurš iekļuvis 100 m distances finālā olimpiskajās spēlēs?
- ... ka Neivakenes baznīca (attēlā) Jaunpagastā ir viens no trim vecticībnieku dievnamiem Kurzemē?
- ... ka Krievijas Impērijas armijas ģenerālleitnants grāfs Valeriāns Zubovs bijis Rundāles pils īpašnieks no 1795. līdz 1804. gadam?
- ... ka melnā driģene ir indīgs augs un visas auga daļas satur alkaloīdus un glikozīdus?
- ... ka Azerbaidžānas Demokrātiskā (Tautas) republika bija pirmā valsts musulmaņu pasaulē ar demokrātisku pārvaldes formu?
- ... ka Karaliskie Antigvas un Barbudas aizsardzības spēki ir pasaulē mazākā armija pēc aktīvā personāla skaita?
- ... ka kanādietis Teds Nolans ir otrais Ziemeļamerikas treneris, kurš ir apstiprināts par Latvijas hokeja izlases galveno treneri?
- ... ka lidlaivu Dornier Wal (attēlā) savās ekspedīcijās ir izmantojuši Roalds Amundsens Arktikā un Alfrēds Ričers Antarktikā?
- ... ka par dižakmeni uzskatāms laukakmens, kura virszemes daļas tilpums pārsniedz 7 m3?
- ... ka armēņu izcelsmes franču dziedātājs Šarls Aznavūrs no 2009. gada ir Armēnijas vēstnieks Šveicē un ANO?
- ... ka 17. un 18. gadsimtos tagadējās Nīgrandes vietā atradās pilsētiņa Pīlesmiests?
- ... ka Latvijā 1984. gadā bija polderi apmēram 40 000 ha platībā?
- ... ka lai stadionā varētu notikt UEFA Čempionu līgas kvalifikācijas izslēgšanas spēles vai kāda no pamatturnīra spēlēm, tam jābūt ceturtās kategorijas stadionam?
- ... ka Alfreds fon Tirpics (attēlā) tiek dēvēts pār "Vācijas kara flotes tēvu"?
- ... ka mūsu ēras 3. gadsimtā armēņi kā pirmie pasaulē pieņēma kristietību par valsts reliģiju?
- ... ka Ropažu novada ciems Silakrogs līdz 1993. gadam bija Padomju armijas militārā pilsētiņa?
- ... ka Latvijas ceļu muzejs atrodas Šlokenbekas muižā?
- ... ka pēdējā Višķu pagasta Degļu ciema iedzīvotāja mirusi 2009. gadā?
- ... ka Ķoņu kalns ir augstākais un lielākais drumlins Latvijā?
- ... ka amerikāņu aktrises Emilijas Dešanelas (attēlā) vecvectēvs ir 11. Francijas prezidents Pols Dešanels?
- ... ka Latvijas U-19 basketbola izlases saspēles vadītājs Kaspars Vecvagars ir agrākā Latvijas pieaugušo izlases spēlētāja Arņa Vecvagara dēls?
- ... ka hemoroīdi var rasties arī ikdienā ilgstoši sēžot, piemēram, pie datora?
- ... ka pēc Forbes datiem Dalasas "Cowboys" amerikāņu futbola klubs ir vērtīgākais sporta klubs ASV?
- ... ka latviešu basketbolists Kristaps Purnis ir vienpadsmit reizes uzvarējis Latvijas Basketbola līgā?
- ... ka Lūžņa vēsturiski ir bijis lībiešu pēdējais apdzīvotais ciems 75 km garā posmā no Kolkas līdz Ventspilij?
- ... ka Monako firsts Albērs II bijis bobslejists, piedalījies piecās olimpiskajās spēlēs?
- ... ka Kārlis Skaubītis bija pirmais latvietis — balonlidotājs?
- ... ka Salpa līnijā nav notikusi karadarbība, lai gan nocietinājumi tajā bija daudz stiprāki kā Manerheima līnijā?
- ... ka 130. Latviešu strēlnieku korpuss tika saukts par nacionālo formējumu, tomēr tajā etniskie latvieši bija mazākumā līdz pat 1945. gada Kurzemes cietokšņa kaujām?
- ... ka dzelzceļa stacija Jāņavārti sākotnēji izveidota kā pieturas punkts Ērgļu dzelzceļa līnijas vajadzībām?
- ... ka pedagogs, dzejnieks un publicists Ernests Dinsbergs (attēlā) bija Krišjāņa Barona skolotājs?
- ... ka automobiļa garenbāze var būt dažāda labajā un kreisajā pusē?
- ... ka teiciens "Aizver muti!" ir kļuvis īpaši populārs pēc Saeimas deputāta Ingmāra Līdakas reakcijas uz skaļām deputātu sarunām laikā, kad viņš runā no tribīnes?
- ... ka Latvijas Basketbola līgā profesionāļa karjeru uzsākušais amerikānis Džons Roberts Holdens kļuva par pirmo tumšādaino spēlētāju Krievijas basketbola izlasē?
- ... ka par visu laiku izcilāko amerikāņu futbola spēlētāju uzskatītais Džerijs Raiss ir veicis visvairāk piezemējumu (208) visā NFL vēsturē?
- ... ka politiķe un Aināra Šlesera dzīvesbiedre Inese Šlesere ir bijusi "Mis Latvija"?
- ... ka Skansens (attēlā) ir pasaulē pirmais brīvdabas muzejs?
- ... ka horvātu basketbolists Nikola Vujčičs ir pirmais spēlētājs Eirolīgas vēsturē, kas spēlē sasniedzis triple-double?
- ... ka Aš bégu ir Laura Reinika albuma Es skrienu versija lietuviešu valodā?
- ... ka Naņdzjina trīs reizes ir bijusi Ķīnas galvaspilsēta?
- ... ka pazīstamos «Mārupes» gurķus un tomātus audzē Jaunmārupes siltumnīcās?
- ... ka pēc Kasteres Semenjas uzvaras 800 m distancē Pasaules čempionātā vieglatlētikā radās diskusijas par sportistes dzimumu?
- ... ka Dienvidāfrikas prezidents Jakobs Zuma (attēlā) ir poligāmists; precējies piecas reizes un viņam ir 20 bērnu?
- ... ka Rīgas Motormuzejs ir lielākais seno spēkratu muzejs Baltijas valstīs?
- ... ka Nesijas novērojumi ļāva Lohnesa ezeram kļūt par nozīmīgu tūrisma objektu?
- ... ka 10. Saeimas deputāts Edvards Smiltēns politikā iesaistījās, jo Saeimai bija ļoti zems sabiedrības uzticības reitings?
- ... ka Donaldam Dakam nav bikšu (izņemot gadījumus, kad viņš dodas peldēt)?
- ... ka Eiropas rekordists 10 000 m skrējienā Mohameds Farahs ir dzimis Somālijas galvaspilsētā Mogadīšo?
- ... ka Džonam Vilksam Būtam (attēlā) pēc atentāta pret Abrahamu Linkolnu izdarīšanas izdevās aizbēgt, bet viņš tika notverts un nošauts 12 dienas vēlāk?
- ... ka televīzijas kanāls CNN pirmais pasaulē piedāvāja ziņu pārraides 24 stundas diennaktī?
- ... ka ASV pilsoņu kara konfederātu prezidents Džefersons Deiviss pēc zaudējuma karā un saņemšanas gūstā netika tiesāts?
- ... ka terorists Muhammeds Atā vadīja American Airlines pasažieru lidmašīnu, kas 2001. gada 11. septembrī ietriecās Pasaules tirdzniecības centrā Ņujorkā?
- ... ka Losis ir Ventas kreisā krasta pieteka — Latvijas un Lietuvas robežupe?
- ... ka bijušais basketbolists Edgars Šneps ir bijis Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāra vietnieks?
- ... ka pastāv uzskats, ka svētbildei “Aglonas Brīnumdarītāja Dievmāte” Aglonas katoļu bazilikā (attēlā) piemīt dziednieciskas spējas?
- ... ka Panorāma ir vecākais televīzijas informatīvais ziņu raidījums Latvijā un tiek translēts kopš 1958. gada?
- ... ka Sāmsalas ciems Angla ir ievērojams ar tajā esošajām četrām vējdzirnavām?
- ... ka BK Ventspils basketbolists Brendons Hanters ir līdz šim NBA sevi vislabāk apliecinājušais spēlētājs, kurš karjeru turpinājis Latvijas klubā?
- ... ka Lielstraupes pils ir vienīgā pils Latvijā, kas vienā korpusā apvienota ar baznīcu?
- ... ka Kreuna kopā ar pietekām ir vienīgā Nemunas baseina upe Latvijā?
- ... ka 2011. gada Grimsvetna (attēlā) izvirduma pelnu mākonis sasniedza Eiropu, kur tika atcelti ap 900 avioreisu, tomēr tas neizraisīja plašu aviosatiksmes paralīzi, kā tas notika, kad izvirda Eijafjadlajegidls?
- ... ka Briseles simbols "Čurājošais puisēns" ir tikai 30 cm augsta bronzas skulptūra?
- ... ka Saeimas deputāte Dana Reizniece-Ozola jau 15 gadu vecumā pirmo reizi kļuva par Latvijas čempioni šahā?
- ... ka Zersenaja Tadeses uzvara 2006. gada Pasaules čempionātā pusmaratonā bija pirmā uzvara Pasaules čempionātā Eritrejas sporta vēsturē?
- ... ka Alūksnes Jaunajai pilij ir sarežģīta konfigurācija, jo visas telpas ir izvietotas no abām pusēm lielai parādes zālei, kas izpaužas ēkas ārējā apjomā?
- ... ka Džejam Baumīsteram pieder "dzelzs vīra" rekords starp aktīvajiem Nacionālās hokeja līgas spēlētājiem (piedalījies 424 spēlēs pēc kārtas)?
- ... ka dzelzceļa stacijas ēka Rītupē (attēlā) šobrīd vairs netiek izmantota un ir pamesta, lai arī ir arhitektūras piemineklis?
- ... ka 10. Saeimā ir ievēlēti brāļi Artūrs un Raimonds Rubiki, kamēr viņu tēvs Alfrēds Rubiks ir Eiropas Parlamenta deputāts?
- ... ka Šefīldas "United" bija pirmais sporta klubs, kurš izmantoja nosaukumu United?
- ... ka flogistona hipotēze bija pirmā zinātniskā teorija ķīmijas vēsturē?
- ... ka Sapatņu ciems, kas sastāv no divām apdzīvotām mājām, ir Latvijas uz austrumiem vistālāk esošā apdzīvotā vieta?
- ... ka mūsdienās ir sastopamas tikai ap 280 pleckāju sugām, kamēr fosilā veidā ap 30 000 sugu?
- ... ka 2005.—2006. gada sezonā, kad Kanādas junioru hokeja komanda Monktonas "Wildcats" izcīnīja Prezidenta kausu, tās sastāvā spēlēja arī latviešu hokejisti Mārtiņš Karsums un Oskars Bārtulis?
- ... ka Edinburgas hercogs Filips Mauntbatens (attēlā) pirms laulībām ar britu princesi Elizabeti bija Grieķijas un Dānijas princis?
- ... ka Čandīgarha vienlaicīgi ir administratīvais centrs diviem Indijas štatiem (Pendžābai un Harjānai), bet neietilpst nevienā no tiem un ir atsevišķa administratīva vienība?
- ... ka viens no BMX riteņbraukšanas aizsācējiem Latvijā Ivo Lakučs savās pirmajās olimpiskajās spēlēs Sidnejā startēja treka riteņbraukšanā?
- ... ka pēc bijušā Hitlera adjutanta Oto Ginšes nāves 2003. gadā palika dzīvs tikai viens fīrera pēdējo dzīves dienu aculiecinieks?
- ... ka saskaņā ar populārās NBA drafta apskatu interneta vietnes NBADraft.net vērtējumu Latvijas basketbolistam Dāvim Bertānam ir labas izredzes tikt izraudzītam 2011. gada drafta otrajā kārtā?
- ... ka Austrālijas tenisistes Jeļenas Dokičas ģimene 1991. gadā pameta Horvātiju, bēgot no pilsoņu kara?
- ... ka Turaidas pils (attēlā) uzcelta nodedzinātās līvu valdnieka Kaupo koka pils vietā?
- ... ka gangsteris Als Kapone ilgus gadus bija Čikāgas organizētās noziedzības galva, tomēr viņa notiesāšanas iemesls bija izvairīšanās no nodokļu nomaksas?
- ... ka Keidels Evanss ir pirmais austrālietis, kurš uzvarējis individuālajā braucienā Pasaules čempionātā šosejas riteņbraukšanā?
- ... ka vācu politiķis Augusts Vinnigs Vācijas valdības uzdevumā kā ģenerālpilnvarotais Baltijas zemēs 1918. gada 26. novembrī parakstīja Latvijas Pagaidu valdības atzīšanas notu?
- ... ka Rīgas Latviešu biedrības galvenie mērķi sākotnēji bija palīdzība trūkumcietējiem un derīgu zināšanu, "godīgas kārtības" un "gara apgaismošanas" izplatīšana starp Rīgas latviešiem?
- ... ka Rauls Kastro, kurš 2008. gada pārņēma Kubas prezidenta amatu no sava brāļa Fidela Kastro, tikai kopš 2011. gada ir arī Kubas Komunistiskās partijas vadītājs?
- ... ka Joldijas jūras nosaukums veidojies no gliemenes Joldia portlandia (attēlā), kas šajā periodā iekļuva jūrā no Atlantijas okeāna?
- ... ka Arvīda Krieva vēsturiskā drāma "Dancis pa trim" bija pēdējā filma, kurā filmējās Mārtiņš Freimanis?
- ... ka Fukusimas I AES avārija ir otrā kodolkatastrofa pēc Čornobiļas AES katastrofas, kas novērtēta ar 7. līmeni pēc Starptautiskās kodolnegadījumu skalas?
- ... ka pasaules rekords tāllēkšanā, ko 1968. gada Mehiko olimpiskajās spēlēs uzstādīja Bobs Bīmons, noturējās 23 gadus?
- ... ka holocēnā jeb pēcledus laikmetā ledāju kušanas rezultātā okeānu ūdens līmenis ir cēlies par apmēram 35 metriem?
- ... ka Džons Terijs ir pirmo vārtu autors Anglijas futbola izlases sastāvā jaunajā Vemblija stadionā?
- ... ka Vils Smits (attēlā) kļuva par pirmo aktieri, kurš filmējies astoņās filmās pēc kārtas, kuru ieņēmumi ASV pārsniedza 100 miljonus ASV dolāru?
- ... ka Liepna 200 m garumā ir Latvijas un Krievijas robežupe?
- ... ka pēc kopējā klubā aizvadīto spēļu skaita līderis starp visiem KHL kluba Rīgas "Dinamo" spēlētājiem ir Miķelis Rēdlihs?
- ... ka no Egļukalna virsotnē esošā skatu torņa var saskatīt ap 12 km tālo Daugavpili?
- ... ka, atšķirībā no citiem pākšaugiem, zemesriekstu augļi, ko cilvēki lieto uzturā, nogatavojas zem zemes?
- ... ka zviedru hokeja vārtsargs Pelle Lindbergs bija pirmais, kas virs vārtiem spēles laikā novietoja ūdens pudeli, jo cīnījās ar atūdeņošanos?
- ... ka sniega leoparda (attēlā) aste ir bieza un gaļīga, jo uz tās dzīvnieks uzkrāj tauku rezerves?
- ... ka Guntis Valneris jau 13 gadu vecumā uzvarēja Latvijas čempionātā krievu dambretē pieaugušajiem un PSRS jauniešu čempionātā?
- ... ka kopā ar vairākām citām sādžām arī Ādžūni ietilpa teritorijā, ko 1921. gadā Latvijas teritorijā iekļāva no Kauņas guberņas?
- ... ka Varis Krūmiņš 2007. gadā bija Latvijas jauniešu U-18 izlases treneris, kad tā izcīnīja pirmo Eiropas čempionāta medaļu vīriešu basketbolā pēc neatkarības atjaunošanas?
- ... ka Latvijas Ornitoloģijas biedrības simbols ir Latvijas nacionālais putns baltā cielava?
- ... ka sākotnēji ziemeļu divcīņā pirmā notika distanču slēpošana, kurai sekoja tramplīnlēkšana un kārtība tika mainīta 1950. gadā?
- ... ka itāļu fiziķis Alesandro Volta (attēlā) bija pirmais, kas atklāja un izolēja metāna gāzi?
- ... ka portugāļu futbolists Nani dzimis Kaboverdē?
- ... ka Dzierkaļu kalns pēc relatīvā augstuma (89,2 m) ir augstākais Latvijā?
- ... ka krustnagliņas ir žāvēti īstā nagliņkoka ziedpumpuri?
- ... ka Garezera ciems, kam 1935. gadā tika piešķirts biezi apdzīvotas vietas statuss, mūsdienās vairs neeksistē?
- ... ka Luijs XVI ir vienīgais Francijas karalis, kuram ticis izpildīts nāvessods?
- ... ka 1931. gada plūdos Jēkabpilī (attēlā) Daugavas līmenis pārsniedza vidējo vasaras līmeni par 5,56 metriem?
- ... ka agrāk radioaktivitātes mērīšanai lietoja ārpussistēmas mērvienību kirī, kas precīzi atbilst 3,7·1010 bekereliem?
- ... ka Seržs Ibaka ir pirmais NBA basketbolists no Kongo Republikas?
- ... ka Amatas novada pagasta centrs Zaube atrodas 42 km no attālumā no novada domes «Ausmās»?
- ... ka Somijas hokeja izlases ģenerālmenedžeris Jari Kurri NHL karjeras beigās bija visu laiku rezultatīvākais Eiropā dzimušais un uzaugušais spēlētājs?
- ... ka par Iana Fleminga romānu varoni Džeimsu Bondu ir uzņemtas 22 kinofilmas?
- ... ka Rīgas Kinostudijā (attēlā) bāzēto Tautas kinoaktieru studiju ir absolvējuši tādi aktieri kā Ivars Kalniņš, Lilita Ozoliņa, Alvis Hermanis un Mirdza Martinsone?
- ... ka kinorežisors Leonīds Leimanis vācu okupācijas laikā izveidoja un vadīja Rīgas pagrīdes antifašistisko organizāciju "Сīņа"?
- ... ka lielais dumpis skaļā sauciena dēļ, kas atgādina buļļa māvienu, ieguvis savu zinātnisko nosaukumu Botaurus (taurus latīniski nozīmē liellops)?
- ... ka divkārtējam olimpiskajam čempionam snovbordā Šonam Vaitam rudās matu krāsas dēļ dota iesauka The Flying Tomato (lidojošais tomāts)?
- ... ka Čornobiļas atomelektrostacija pārtrauca darbību tikai 1999. gadā, vairāk kā 13 gadus pēc katastrofas?
- ... ka 1966. gada Rīgas Kinostudijas filma "Noktirne" ir filmēta Rīgā, Armēnijā un Tjanšanā?
- ... ka kopš 2000. gada lielais baltais gārnis (attēlā) ir pastāvīgs ligzdotājs arī Latvijā, lai gan pirms tam bija tikai reti ieceļojoša suga?
- ... ka Republikāniskās partijas kandidāte ASV viceprezidenta amatam 2008. gada ASV prezidenta vēlēšanās Sāra Peilina jaunībā bijusi Aļaskas mazpilsētas skaistuma karaliene?
- ... ka Stade de France ir piektais lielākais futbola stadions Eiropā pēc skatītāju vietu skaita?
- ... ka sākotnēji bākas tika celtas no koka, tāpēc vētru laikā tās bieži sabruka?
- ... ka Vācijas hokeja izlases vārtsargs Dmitrijs Kočņevs ir dzimis Kazahstānas pilsētā Karaghandi?
- ... ka otrais Indonēzijas prezidents Suharto valsts vadītāja amatā pavadīja 31 gadu?
- ... ka ASV diplomāts Henrijs Kisindžers (attēlā) ir Nobela miera prēmijas laureāts?
- ... ka dabasgāzes galvenā sastāvdaļa ir metāns?
- ... ka Ugāle ir lielākā apdzīvotā vieta Ventspils novadā?
- ... ka čurkstu ģints zinātniskais nosaukums Delichon sengrieķu valodā nozīmē bezdelīga?
- ... ka Deivids Robinsons ASV basketbola izlases sastāvā piedalījies trijās olimpiskajās spēlēs un visās trijās viņa pārstāvētā komanda guva uzvaru?
- ... ka "Kaugurieši" ir pirmā pilnmetrāžas spēlfilma, kas uzņemta Rīgas Kinostudijā?
- ... ka 10. Saeimas deputāts Klāvs Olšteins nodeva deputāta zvērestu par vienu dienu vēlāk, jo Saeimas pirmajā darba dienā kļuva par tēvu?
- ... ka Dienviddžordžijas sala ir viena no divām vietām Dienvidu puslodē, kurā introducēti ziemeļbrieži?
- ... ka, neatkarīgi no dzimuma, ikvienam musulmanim vismaz vienu reizi dzīvē ir jāveic hadžs?
- ... ka arī mūsdienās vaļu medībās gadā visā pasaulē tiek nomedīti ap 1500 vaļu?
- ... ka Viesītes šaursliežu dzelzceļš bija lielākais 600 mm sliežu platuma dzelzceļu tīkls Latvijā?
- ... ka krievu režisora Kirila Serebreņņikova izrāde "Mirušās dvēseles" Nacionālajā teātrī tika atzīta par gada labāko izrādi Latvijā 2010. gadā?
- ... ka Latvijas zilā govs (attēlā) ir ļoti reti sastopama liellopu šķirne, kas faktiski atrodas uz izmiršanas robežas?
- ... ka pantāga ir tradicionāls latviešu Ūsiņa dienas un Lieldienu ēdiens?
- ... ka pašreizējais Latvijas finanšu ministrs Andris Vilks ir ieguvis augstāko izglītību kā ģeogrāfijas pasniedzējs?
- ... ka somi pēc ticības galvenokārt ir luterāņi?
- ... ka 95% no visām Latvijas aitām ir Latvijas tumšgalves šķirnes aitas?
- ... ka Dainis Dukurs tiek uzskatīts par skeletona aizsācēju Latvijā?
- ... ka Camp Nou (attēlā) ir lielākais futbola stadions Eiropā?
- ... ka Windows XP pēc 2011. gada janvāra datiem ir pasaulē plašāk lietotā operētājsistēma, kas izmanto internetu?
- ... ka Norvēģijas karalis Hokons VII bija viens no nedaudzajiem vēlētajiem Eiropas monarhiem?
- ... ka Latviešu nacionālo bruņoto spēku Ziemeļlatvijas brigāde līdz 1919. gada jūlijam bija pakļauta Igaunijas bruņoto spēku štābam un virspavēlniekam?
- ... ka 10. Saeimas deputāte Inese Laizāne ir filmējusies Jāņa Streiča filmā "Cilvēka bērns"?
- ... ka devona periodā parādījās pirmie sauszemes mugurkaulnieki (abinieki)?
- ... ka interneta tīmekļa vietnes Facebook izveidotājs Marks Zakerbergs (attēlā) 2008. gadā kļuva par jaunāko miljardieri pasaulē?
- ... ka aktieris Nikolass Keidžs ir cēlies no amerikāņu kino aprindās ievērojamās Kopolu dzimtas?
- ... ka matemātiķis Jānis Mencis vecākais ir viens no pirmajiem atjaunotā Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieriem?
- ... ka Futbola karš sākās pēc Hondurasas futbola valstsvienības zaudējuma Salvadoras valstsvienībai atlases spēlēs par ceļazīmi uz FIFA Pasaules kausu?
- ... ka sters ir tilpuma mērvienība, ko izmanto malkas vai citu kokmateriālu mērīšanai?
- ... ka reti, galvenokārt mutāciju dēļ, cilvēkam var būt vairāk nekā pieci pirksti uz vienas rokas?
- ... ka Čehijas prezidents Vāclavs Klauss (attēlā) tiek saukts par "Centrāleiropas Mārgaritu Tečeri"?
- ... ka Spēlmaņu nakts gada aktrises balva visvairāk — 4 reizes — ir piešķirta Rēzijai Kalniņai?
- ... ka Eiropas muflons tika sistematizēts kā atsevišķa suga, līdz DNS pētījumos tika atklāts, ka tā ir viena no savvaļas aitas pasugām?
- ... ka bijušā Lubānas pagasta teritorija šobrīd ir sadalīta divos pagastos un Lubānas pilsētā?
- ... ka jurists un politiķis Aleksejs Loskutovs uzņēmās Ilmāra Poikāna (Neo) aizstāvību VID datu noplūdes lietā?
- ... ka avokado dēvē arī par aligatorbumbieri?
- ... ka staltbrieži (attēlā) Latvijas teritorijā bija izzuduši, bet vācu muižnieki sugu Latvijā introducēja no jauna, ierīkojot iršu dārzus?
- ... ka rakstnieka Paulu Koelju slavenākais darbs "Alķīmiķis" ir iztulkots 71 pasaules valodā?
- ... ka Heopsa piramīda ir vecākais no septiņiem pasaules brīnumiem un vienīgais, kas ir saglabājies līdz mūsdienām?
- ... ka Folklendu karš ir pēdējais militārais konflikts, kurā Apvienotā Karaliste karoja bez neviena sabiedrotā?
- ... ka 2011. gada gada putns Latvijā ir meža pūce?
- ... ka viens no NSDAP galvenajiem ideologiem Alfrēds Rozenbergs ir dzimis Tallinā?
- ... ka Zaļā muiža (attēlā) ir ievērojama ar to, ka tās fasādes laika gaitā nav izmainītas?
- ... ka Hantsvilā ir dzimis Vikipēdijas izveidotājs Džimijs Veilss?
- ... ka Super Bowl XLI 30 sekunžu reklāma izmaksāja 2,6 miljonus ASV dolāru?
- ... ka Krampovas skrajciemā Vērēmu pagastā ir tikai viens iedzīvotājs?
- ... ka hokejists Kristiāns Pelšs jau sešpadsmit gadu vecumā spēlēja DHK Latgale rindās?
- ... ka angļu mūziķis Ēriks Kleptons ir vienīgais trīs reizes Rokenrola slavas zālē iekļuvušais cilvēks: vienu reizi kā solists, abas pārējās reizes kā grupu The Yardbirds un Cream dalībnieks?
- ... ka NHL Ziemas klasikas (attēlā) spēles vienmēr tikušas aizvadītas 1. janvārī?
- ... ka futbola klubs "FC Twente" vienreiz (1975. gadā) iekļuva UEFA kausa finālā?
- ... ka 17 gadu nepārtrauktas darbības laikā vissezonas polārstacija Neimaijere II bija iegrimusi sniegā un firnā par 14 m?
- ... ka Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra 2005. gadā saņēma Nobela miera prēmiju?
- ... ka Latvijā valsts apvērsums ir noticis vienreiz — 1934. gadā?
- ... ka abi grupas Zebrahead albuma Playmate of the Year singli tika izmantoti filmu skaņu celiņos?
- ... ka Arvils Ašeradens (attēlā) darba gaitas sāka "Latinform" krāsu fotolaboratorijā?
- ... ka 1976. gada Rīgas Kinostudijas spēlfilmā "Ģimenes melodrāma" ir filmējies "Parex bankas" bijušais īpašnieks Valērijs Kargins?
- ... ka pilnais Mēness aptumsums ilgst 104 minūtes?
- ... ka pēc Rīgas Mazās ģildes parauga Mazās ģildes nodibināja arī Cēsīs, Liepājā, Grobiņā, Jelgavā, Kuldīgā un Ventspilī?
- ... ka Jaunjelgavas rajonā bija divas ciema padomes ar identisku nosaukumu?
- ... ka Podkolzina pret Latviju bija pirmā lieta pret Latviju, kuru pēc būtības izsprieda Eiropas Cilvēktiesību tiesa?
- ... ka Leslijs Nīlsens (attēlā) TV debitēja 1948. gadā?
- ... ka panteru ģints pārstāvji ir vienīgie kaķu dzimtas dzīvnieki, kas spēj rēkt?
- ... ka caur Adenas līci tiek transportēti 11 procenti no visas pasaules naftas?
- ... ka viens no Baltās kustības līderiem Pjotrs Vrangelis dzimis mūsdienu Lietuvas teritorijā?
- ... ka Modheimas polārstaciju ierīkoja starptautiska ekspedīcija, kurā bija 6 norvēģi, 4 zviedri, 3 briti, 1 austrālietis un 1 kanādietis?
- ... ka Maiks Taisons savas pirmās 19 cīņas uzvarēja ar nokautu?
- ... ka bišu dzenis (attēlā) Latvijā agrāk bijis rets maldu viesis, bet kopš 2003. gada ligzdo katru gadu?
- ... ka Salaspils koncentrācijas nometnes oficiālais nosaukums bija "Policijas cietums un darba audzināšanas nometne"?
- ... ka 2001.—2002. gada NBA sezona bija pirmā sezona līgas vēsturē, kad sezonas rezultatīvākais spēlētājs, kurš šoreiz bija Elens Aiversons, neiekļuva simboliskajā pirmajā izlasē?
- ... ka politiķis Andris Ameriks skolas gados ir ieguvis meistara titulu dambretē?
- ... ka koherence izpaužas divu vai vairāku viļņu mijiedarbībā?
- ... ka Stenkomas-Vilsas glečers tika atklāts 1915. gadā un nosaukts par godu vienai no galvenajiem ekspedīcijas sponsoriem Dženetai Stenkomai-Vilsai?
- ... ka pirmās mākslīgās ziemassvētku egles (attēlā) parādījās Vācijā 19. gadsimtā?
- ... ka, lai mežu sauktu par lietus mežu, tā nokrišņu daudzumam ir jābūt vismaz 2000 mm gadā?
- ... ka visi degizrakteņi satur oglekli un ir veidojušies kā nogulumieži ģeoloģisku procesu rezultātā?
- ... ka politiķis Pēteris Tabūns pēc izglītības ir sporta skolotājs un žurnālists?
- ... ka par laterālu domāšanas stilu sauc nestandarta un radošu domāšanu ar mērķi atrisināt problēmu?
- ... ka zaudējot vairāk nekā 20% ķermeņa šķidruma, par nāves cēloni var kļūt atūdeņošanās?
- ... ka zaļā savvaļas vista (attēlā), atšķirībā no citiem vistu ģints putniem, spēj lidot garākus attālumus?
- ... ka Jakobs Benjamins Fišers bija pirmais akadēmiski izglītotais Rīgas dabaszinātnieks?
- ... ka Latvijā vienīgā savvaļas priežu suga ir parastā priede?
- ... ka 2010. gada Latgales futbola čempionāta uzvarētāji ir FK Ilūkste?
- ... ka Abavas ielas kādreizējais nosaukums ir Abavasmuižas iela?
- ... ka somu hokeja vārtsargs Antero Nītimeki 2006. gada ziemas olimpiskajās spēlēs tika atzīts par visa turnīra vērtīgāko spēlētāju?
- ... ka Veltins-Arena (attēlā) futbola stadionā notika 2010. gada Pasaules čempionāta hokejā atklāšanas spēle?
- ... ka Šetlendas salās galvenās nodarbošanās ir aitkopība un zvejniecība?
- ... ka vecākais Londonas futbola klubs ir Fulham FC?
- ... ka antiviela ir visdārgākā substance pasaulē?
- ... ka Dino Dzofs ir visu laiku vecākais Pasaules kausu ieguvušais futbolists?
- ... ka Princeses Astridas krastā darbojās vienīgā Vācijas Demokrātiskās Republikas polārstacija?
- ... ka zaļā vārna (attēlā) nav nedz zaļa, nedz tā ir vārna?
- ... ka 10. Saeimas deputāte Dace Reinika ir dziedātāja Laura Reinika māte?
- ... ka grupas Marilyn Manson sākotnējais nosaukums bija Marilyn Manson & the Spooky Kids?
- ... ka ASV Republikānisko partiju 1854. gadā dibināja pret verdzību noskaņoti aktīvisti?
- ... ka askēze ir hēdonisma pretstats?
- ... ka somu snaiperis Simo Heihe Ziemas karā nošāvis 505 ienaidniekus, kas ir vislielākais reģistrētais nogalināto skaits lielajos karos?
- ... ka Džilberts Arenass (attēlā) piedalījies trijās NBA Visu zvaigžņu spēlēs?
- ... ka koku žagatas ļoti reti nolaižas zemē, lai barotos?
- ... ka visvairāk cukurniedru tiek izaudzēts Brazīlijā?
- ... ka 2010. gada NBA Visu zvaigžņu spēli klātienē vēroja 108 713 skatītāji, kas ir visu laiku visvairāk apmeklētākā spēle basketbola vēsturē?
- ... ka ir pazīstamas vairāk nekā 400 vienkāršas vielas?
- ... ka Valentīna dienas pirmsākumi tiek saistīti ar romiešu svētkiem Luperkālijām?
- ... ka 15 gadu vecumā Luijs Brails (attēlā) pabeidza Braila raksta izveidi neredzīgajiem?
- ... ka Eduards Brencēns ir viens no profesionālās scenogrāfijas iedibinātājiem Latvijā?
- ... ka augstākais kalns ārpus Āzijas ir Akonkagva?
- ... ka Māris Gulbis bija viens no sabiedrībā populārākajiem Repšes valdības ministriem?
- ... ka Karalienes Fabiolas kalnu pakājē atrasts līdz pat 25% pasaules meteorītu?
- ... ka mikrobiologs Roberts Kohs atklājis tuberkulozes ierosinātāju?
- ... ka baltrīkles žagatsīlis (attēlā) ir bieži novērojams kafijas plantācijās?
- ... ka Pasaules tirdzniecības centra biroju telpu kopējā platība bija 1,24 miljoni m²?
- ... ka Džemma Skulme ir gleznotāja Oto Skulmes un tēlnieces Martas Skulmes meita?
- ... ka penicilīns bija pirmā atklātā dabiskā antibiotika?
- ... ka Plato polārstacijā 1968. gada jūlijā tikusi novērota pasaulē zemākā mēneša vidējā temperatūra −73,2 °C?
- ... ka Latvijas padomju enciklopēdijā iekļautas vairāk kā 600 karšu?
- ... ka Zviedrijas bijušais premjerministrs Ūlofs Palme (attēlā) bērnībā vasaras pavadījis Latvijā Skangaļu muižā?
- ... ka Eridana kā upe izzuda vidējā pleistocēna sākumā, kad apledojuma ledājs izraka Baltijas jūras gultni?
- ... ka pirmais oficiālais valsts līmeņa Brazīlijas čempionāts futbolā notika tikai 1971. gadā?
- ... ka Lietuvas prezidentu Antanu Smetonu studiju gados vairākkārt izslēdza no universitātes par nacionālistiskiem uzskatiem?
- ... ka līdz iekšdedzes dzinēja izgudrošanai benzīns bija petrolejas rūpniecības atkritumprodukts, ko sadedzināja īpašās bedrēs?
- ... ka viens no pirmajiem priekšmetiem, ko par $14,83 pārdeva eBay izsolē, bija sabojāts lāzera rādāmkociņš?
- ... ka Viltusdmitrijs I (attēlā) bijis Krievijas cars mazāk kā gadu?
- ... ka Marta Skulme bija pirmā profesionāli izglītotā latviešu sieviete — tēlniece?
- ... ka kovārnis ir viens no mazākajiem putniem vārnu ģintī?
- ... ka Štiglica Centrālajā tehniskās zīmēšanas skolā mācījušies Gustavs Šķilters un Teodors Zaļkalns?
- ... ka līdz 2009. gada janvārim visā pasaulē bija pārdoti 350 miljoni Rubika kubu?
- ... ka pirmos programmatūras ielāpus programmatūras apgādātāji piegādāja uz papīra lentēm vai perfokartēm?
- ... ka Rumbulā esošā Getliņu izgāztuve (attēlā) ir lielākā atklātā atkritumu izgāztuve Baltijā un Ziemeļeiropā?
- ... ka lielais dižkoksngrauzis ir vislielākā koksngraužu vabole Eiropā?
- ... ka Aizkraukles ģerbonī trīs ozola lapas simbolizē Pļaviņu HES turbīnas?
- ... ka 4 Saeimu deputāts Kārlis Leiškalns Latvijas PSR laikā ir strādājis par bārmeni?
- ... ka PSRS diplomāts Austrālijā Vladimirs Petrovs nodarbojās ar padomju pilsoņu uzraudzīšanu, lai neviens nepārbēgtu uz Rietumiem, bet pats vēlāk pieprasīja politisko patvērumu?
- ... ka biosfēras apakšējā robeža sniedzas līdz 4 — 5 km dziļumam Zemes dzīlēs?
- ... ka šimpanzes (attēlā) ir ģenētiski visradniecīgākā suga cilvēkam?
- ... ka Harisons Fords ticis atskaitīts no Riponas koledžas nesekmības dēļ?
- ... ka latīņu valodas izteiciens de facto tieslietās nozīmē "praksē, bet ne obligāti saskaņā ar likumu"?
- ... ka futbolists Kenijs Dalglišs ticis atzīts par pēckara labāko britu uzbrucēju?
- ... ka I Vispārīgajos latviešu Dziedāšanas svētkos piedalījās 45 kori?
- ... ka Konstantīns Petss bija viens no trim 1918. gada 24. februāra Igaunijas neatkarības deklarācijas parakstītājiem?
- ... ka īspirkstu mizložņa (attēlā) ir 345. savvaļā sastaptā putnu suga Latvijā?
- ... ka atlēts Terijs Fokss bija jaunākais cilvēks, kas tika apbalvots ar Kanādas ordeni?
- ... ka gleznotāja Emma Baltmane popularitāti ieguvusi ar Krustpils tirgus skatiem?
- ... ka armēņu kalendārā nav garā gada?
- ... ka Kuldīgas ķieģeļu tilts ir trešais garākais ķieģeļu tilts Eiropā?
- ... ka ASV nosauca Ho Ši Mina ceļu par vienu no lielākajiem militārās inženierijas sasniegumiem 20. gadsimtā?
- ... ka Krievijas Impērijas ģerbonis (attēlā) attīstījies no Bizantijas impērijas divgalvainā zelta ērgļa?
- ... ka futbolistam Žistam Fontēnam pieder rekords ar visvairāk gūtajiem vārtiem vienā Pasaules kausa finālturnīrā?
- ... ka Rietumaustrālija ir lielākais Austrālijas štats pēc platības?
- ... ka aktieris Dastins Hofmans ir saņēmis divas Amerikas Kinoakadēmijas balvas un piecus Zelta Globusus?
- ... ka visi Amerikas Hokeja Līgā spēlējošie hokeja klubi ir NHL komandu fārmklubi?
- ... ka iznīcinātāja MiG-29 nosaukums NATO terminoloģijā ir Fulcrum?
- ... ka krastu medniekzirneklis (attēlā) ir lielākais Latvijā sastopamais zirneklis?
- ... ka 1994. gada ziemas olimpiskās spēles bija pirmās, kas nenotika vienā gadā ar vasaras olimpiskajām spēlēm?
- ... ka GULAG pirmais priekšnieks no 1930. gada aprīļa līdz jūnijam bija latvietis Teodors Eihmans?
- ... ka amerikāņu aktrise Liva Tailere ir grupas Aerosmith vadošā vokālista Stīvena Tailera meita.
- ... ka pirmajā 1979. gadā izdotajā Latvijas PSR Sarkanajā grāmatā iekļuva 118 dzīvnieku sugas un 1 pasuga?
- ... ka Rubenšs Barikello 2010. gada Beļģijas Grand Prix kļuva par pirmo F1 pilotu, kas piedalījies 300 sacīkstēs?
- ... ka dalībnieku skaits orientēšanās sacensībās Kāpa (attēlā) pēdējos gados regulāri pārsniedz 1500 un tās ir lielākās daudzdienu sacensības Baltijā?
- ... ka kosmonauts Aleksejs Ļeonovs ir pirmais cilvēks, kas izgājis atklātā kosmosā?
- ... ka Apvienotās Karalistes himnas nosaukums, atkarībā no tā, vai tronī ir karalis vai karaliene, ir God Save the King vai God Save the Queen?
- ... ka Boloņas Universitāte ir vecākā pasaules universitāte?
- ... ka Boriss Cilevičs ar zelta medaļu pabeidza Daugavpils 3. vidusskolu?
- ... ka bīskaps gredzenu valkā vienmēr, izņemot Lielo piektdienu?
- ... ka norvēģu gleznotājs Edvards Munks (attēlā) ir viens no ekspresionisma aizsācējiem?
- ... ka šiītu paramilitārās un politiskās organizācijas Hezbollah nosaukums tulkojumā nozīmē 'Dieva partija'?
- ... ka amerikāniete Ketrina Bigelova ir pirmā sieviete, kas saņem "Oskaru" kā labākā režisore.
- ... ka visi primāti, kas dzīvo Madagaskarā, ir puspērtiķi?
- ... ka Lady GaGa singls "Poker Face" ir viena no visu laiku vislejuplādētākajām dziesmām Lielbritānijā?
- ... ka Meridā ir lielākā studentu pilsētiņa Venecuēlā?
- ... ka Penelope Krusa (attēlā) ir pirmā spāņu aktrise, kas ir saņēmusi Amerikas Kinoakadēmijas balvu?
- ... ka Mosona ir vecākā Austrālijas polārstacija un vecākā nepārtraukti apdzīvotā polārstacija aiz dienvidu polārā loka?
- ... ka Miļģerīns bija sēļu vai aukštaišu kunigaitis un Livonijas ordeņa vasalis?
- ... ka Fudzi ir aktīvs stratovulkāns, kura pēdējais izvirdums bija 1707.—1708. gadā?
- ... ka Pulicera balva tiek piešķirta saskaņā ar Kolumbijas Universitātes komitejas lēmumu?
- ... ka komiksu varonis Zirnekļcilvēks pirmo reizi parādās Amazing Fantasy 15. numurā 1962. gada augustā?
- ... ka bakas (attēlā) ir infekcijas slimība, kas raksturīga tikai cilvēkam?
- ... ka Maskavas Valsts universitāte tika izveidota 1755. gadā pēc krievu zinātnieka Mihaila Lomonosova iniciatīvas?
- ... ka 362 m dziļais Radoka ezers ir dziļākais zināmais ezers Antarktīdā?
- ... ka vācbaltiešu filosofa Hermaņa fon Keizerlinga māte 1890. gadā apprecējās ar mājskolotāju, kā dēļ viņš uz ilgu laiku sarāva attiecības ar māti?
- ... ka starp Valsts Kandavas lauksaimniecības tehnikuma absolventiem ir dziedātājs Ivo Fomins, politiķis Oskars Grīgs?
- ... ka 4087 m vjl izvietotā Kuņluņa ir Pasaulē augstākā polārstacija?
- ... ka cūku dzimtā (attēlā Buru babirusa cūka) ir 18 mūsdienās dzīvojošas sugas, kas iedalītas 6 ģintīs?
- ... ka 2010. gada Tour de France sākās Nīderlandes pilsētā Roterdamā?
- ... ka Anna Seile ir viena no tikai četriem Latvijas politiķiem, kas bijuši visu parlamentu deputāti pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas?
- ... ka Lietuva 1998.—1999. gadā lietoja Centrāleiropas vasaras laiku?
- ... ka apzīmējums Dzelzs priekškars pirmoreiz tika lietots Vinstona Čērčila 1946. gada 5. marta runā Fultonā?
- ... ka amerikāņu aktrise Eimija Ērvinga pretendējusi uz princeses Leas lomu filmā Zvaigžņu kari?
- ... ka padomju karavadonis Ivans Koņevs (attēlā) Otrā pasaules kara laikā komandējis 6 frontes?
- ... ka austrāliešu futbolists Ārčijs Tompsons vienā izlašu spēlē ir guvis 13 vārtus?
- ... ka antibiotikas tiek lietotas, lai ārstētu infekcijas, ko radījuši mikroorganismi, ieskaitot sēnītes un protozojus?
- ... ka latviešu gleznotājs Aleksandrs Drēviņš bijis Maskavas Augstāko mākslinieciski tehnisko darbnīcu (VHUTEMAS) vadītājs?
- ... ka senais Trāķijas reģions ir sadalīts starp Bulgāriju, Grieķiju un Turciju?
- ... ka amerikāņu peldētājs Marks Spics 1972. gada olimpiskajās spēlēs izcīnīja septiņas zelta medaļas?
- ... ka Višgorodoka (attēlā) no 1920. līdz 1944. gada bija Latvijas Augšpils pagasta centrs?
- ... ka ukraiņu bokseris Vitālijs Kličko ir uzvarējis 40 cīņās no 42 cīņām, kurās ir piedalījies?
- ... ka kristietībā un islāmā elle tiek attēlota kā ugunīga un ciešanu pilna vieta, kamēr citas reliģijas attēlo to kā aukstu un drūmu vietu?
- ... ka summārā arheju biomasa uz planētas (1014 tonnas) pārsniedz visu pārējo dzīvības formu aprēķināto biomasu (2,4x1012 tonnas)?
- ... ka Voruta bija Lietuvas dižkunigaiša Mindauga rezidence?
- ... ka Mirnija ir vecākā Krievijas vissezonas polārstacija Antarktīdā?
- ... ka Leonardo Fibonači (attēlā) vislabāk ir zināms, kā arābu skaitļu ieviesējs Eiropas zinātnē un kā Fibonači skaitļu izveidotājs?
- ... ka 1904. gada vasaras olimpiskajās spēlēs ASV izcīnīja 239 medaļas, bet pārējās valstis kopā — 41?
- ... ka ārsts un politiķis Pēteris Apinis bijis Latvijas Orientēšanās federācijas prezidents?
- ... ka Brazīlijas basketbola izlase olimpiskajās spēlēs ir izcīnījusi 3 bronzas medaļas?
- ... ka 2009. gadā Nobela prēmiju literatūrā saņēma Herta Millere?
- ... ka persiku izcelsmes vieta ir Ķīna?
- ... ka Sergejs Bubka (attēlā) ir uzstādījis 35 Pasaules rekordus kārtslēkšanā?
- ... ka 1892. gadā tika izstrādāta skaņuplašu pavairošanas metode?
- ... ka Javas smirdīgo āpsi iedala vai nu pie āpšiem, vai skunksiem?
- ... ka mājas cūku uzskata par vienu no meža cūkas pasugām?
- ... ka Endrū Bainams ir visjaunākais basketbolists, kas spēlējis NBA?
- ... ka kanoe airētājs Ivans Klementjevs ir triju olimpisko medaļu īpašnieks?
- ... ka ukraiņu anarhokomunistu Nestoru Mahno (attēlā) uzskata par tačankas izgudrotāju?
- ... ka vācu ģenerālfeldmaršals Ervins Rommels tika dēvēts par "Tuksnešu Lapsu"?
- ... ka Babītes pilskalnā 13. gadsimtā atradusies Svētās Marijas pils?
- ... ka baltās kustības līderis Aleksandrs Kolčaks 1909. gadā publicēja zinātnisku darbu "Karas un Sibīrijas jūru ledus"?
- ... ka, ieelpojot sēra heksafluorīdu, balss tembrs jūtami pazeminās?
- ... ka filosofs Mozess Mendelsons bija ebreju apgaismības (haskalas) aizsācējs?
- ... ka Zaratustras (attēlā) grieķiskais vārds Zoroastrs nozīmē "Zelta Zvaigzne"?
- ... ka Antarktīdas ledāja vairogs satur 30 000 000 km³ ledus?
- ... ka somu vieglatlēts Pāvo Nurmi ar 12 izcīnītajām medaļām ir visveiksmīgākais vieglatlēts visā olimpisko spēļu vēsturē?
- ... ka Āfrika ir vienīgais apdzīvotais kontinents, kurā nav trolejbusu satiksmes?
- ... ka skotu rakstnieks Roberts Luiss Stīvensons miris Samoa galvaspilsētā Apijā?
- ... ka 1984. gada NBA draftā tika draftēts amerikāņu vieglatlēts Karls Luiss?
- ... ka vulkāna Eijafjadlajegidla (attēlā) nosaukums tulkojumā no islandiešu valodas nozīmē "salu kalnu ledājs"?
- ... ka Dienvidpola amerikāņu polārstacija Amundsenskota-Sautpola ir būvēta no jauna trīs reizes?
- ... ka Panamas nosaukums ir cēlies no spāņu vārda panamá, kas nozīmē "daudz zivju"?
- ... ka bambusi, lai arī atgādina kokus, pieder pie graudzālēm?
- ... ka Volters Širra ir vienīgais astronauts, kas lidojis visās trijās pirmajās ASV kosmosa programmās: Mercury, Gemini un Apollo?
- ... ka saskaņā ar dokumentālo hipotēzi Tora tika sastādīta no četriem neatkarīgiem avotiem?
- ... ka tramvaju Tatra T3 (attēlā) no 1961. gada līdz 1999. gadam saražoja 13 963 eksemplāros?
- ... ka ar Tēvijas kara ordeni apbalvoti vairāk kā 9,1 miljons cilvēku?
- ... ka pirmais trolejbusu maršruts Rīgā tika izveidots 1947. gadā no Daugavpils ielas līdz Viestura dārzam?
- ... ka līdz 1975. gadam Spilves lidosta bija viena no lielākajām PSRS rietumu daļas lidostām?
- ... ka Mercury-Atlas 6 bija pirmā ASV pilotējamā orbitālā misija?
- ... ka Saturna pavadonis Fēbe bija pirmais pavadonis, kuru atklāja, izmantojot fotogrāfijas?
- ... ka Keipdenisonas polārstacija (attēlā) oficiāli ir atzīta par vējaināko vietu uz planētas jūras līmenī?
- ... ka Patagonijas cūkšņukura skunkss ir imūns pret klaburčūsku kodieniem?
- ... ka Mozambikas karogs ir vienīgais karogs pasaulē, uz kura ir attēlots mūsdienās pielietots ierocis — Kalašņikova automāts?
- ... ka Buses pilskalna apdzīvotība aizsākusies jau Bronzas laikmetā un turpinājusies līdz pat 14. gadsimtam?
- ... ka palu staipeknītim Latvija ir izplatības areāla austrumu robeža?
- ... ka sērūdeņradis slikti šķīst ūdenī, bet labi etanolā?
- ... ka biatlonists Halvars Hanevolls (attēlā) olimpiskajās spēlēs un pasaules čempionātos izcīnījis 22 medaļas?
- ... ka mildronāta sākotnējais nosaukums bija "kvaterīns"?
- ... ka krievu kosmonauts Germans Titovs bija pirmais, kas gulējis kosmosā?
- ... ka zebiekstes latīniskais nosaukums Mustela nivalis latviski nozīmē — sniega sermulis?
- ... ka dziedātāja Dona īstais vārds ir Arturs Šingerejs?
- ... ka Rotaļlietu stāsts bija pirmā pilnmetrāžas filma, kurā tika izmantota tikai datoranimācija?
- ... ka britu polārpētnieka Džeimsa Rosa (attēlā) vārdā Antarktikā ir nosauktas divas salas pretējās kontinenta pusēs?
- ... ka brāļu draudžu kustība bija viena no pirmās latviešu atmodas veicinātājiem?
- ... ka padomju Mēness zonde E-1 mērķi sasniedza tikai ar septīto mēģinājumu?
- ... ka pirmās pastāvīgās būves Antarktīdā tika uzceltas 1899. gadā Adēra ragā?
- ... ka studentu korporācija Fraternitas Vanenica ir jaunākā latviešu studentu korporācija?
- ... ka krievu tenisiste Anna Kurņikova ir visjaunākā olimpisko spēļu dalībniece Krievijas sastāvā?
- ... ka radiouztvērējs Spīdola (attēlā) bija Padomju Savienībā pirmais masveidā ražotais pārnēsājamais tranzistoru uztvērējs ar īsviļņu diapazonu?
- ... ka Volština ir vienīgā pilsēta Eiropā, no kuras saglabājušies regulāri pasažieru reisi ar tvaika lokomotīvi?
- ... ka Sentluisas neoficiālais nosaukums ir "Kurgānu pilsēta"?
- ... ka Birgita Eigemēla bija pirmā ne-itāliete, kas saņēma konkursa "Zelta Olīva" galveno balvu?
- ... ka Antarktīdas garākā upe Oniksa ir tikai 28 km gara?
- ... ka Dani Alviss šobrīd ir dārgākais futbola aizsargs?
- ... ka Kamerūnas ģerbonis (attēlā) ticis mainīts sešas reizes?
- ... ka Vižiska ir vācu raķešu konstruktora Vernera fon Brauna dzimtā pilsēta?
- ... ka pēdējais indiāņu patuksetu cilts pārstāvis mira 1622. gadā?
- ... ka Āfrikas svītrainā zebiekste savu upuri nogalina, iekožoties kaklā un nositot to ar savu augumu?
- ... ka Afganistānas nosaukums Taleban valdīšanas laikā bija Afganistānas Islāma Emirāts?
- ... ka Rīgas plānošanas reģiona teritorija ietver daļas no Vidzemes, Zemgales un Kurzemes?
- ... ka Kazdangas pils (attēlā) tiek uzskatīta par vienu no pirmajām zinātniskajām restaurācijām Latvijā?
- ... ka igauņu dziedātāja Mārja-Līsa Ilusa ir divas reizes pārstāvējusi Igauniju Eirovīzijā?
- ... ka Brazīlija robežojas ar Franciju?
- ... ka lietuviešu basketbolists Židrūns Ilgausks NBA spēlē kopš 1996. gada?
- ... ka Tadaiķu pagasta vēsturiskais centrs Tadaiķi nemaz neatrodas pagasta teritorijā?
- ... ka vispusīgais latviešu sportists Arvīds Jurgens spēlējis Latvijas futbola, hokeja, basketbola un bendija izlasēs?
- ... ka teflons Otrā pasaules kara laikā bija slepens stratēģisks materiāls?
- ... ka pasaulē visvairāk lidostu (attēlā) atrodas Savienotajās Valstīs?
- ... ka Latvijas Akadēmiskā bibliotēka ir viena no senākajām bibliotēkām Eiropā?
- ... ka amfetamīns spēj pamodināt cilvēku no visdziļākā miega?
- ... ka sākotnējie turku imigranti domāja, ka Vācijā ieradušies tikai uz laiku?
- ... ka Butānas Karalistē tiek mērīts nevis nacionālais kopprodukts, bet nacionālā kopējā laime?
- ... ka Kristofors Kolumbs ir nomiris Valjadolidā?
- ... ka Denverā atrodas Nacionālās hokeja līgas klubs Kolorādo "Avalanche"?
- ... ka no citrona (attēlā) iegūtā sulā ir 5 % citronskābes, kas tai piešķir skābeno garšu?
- ... ka Pasaules Tirdzniecības Organizācijā ir 153 dalībvalstis?
- ... ka Paragvajas galvaspilsētas Asunsjonas nosaukums spāņu valodā nozīmē "debesbraukšana"?
- ... ka kopš 1945. gada ir bijušas tikai 26 dienas, kad visā pasaulē vienlaicīgi ir valdījis miers un nav bijusi karadarbība?
- ... ka Leonardo da Vinči glezna "Mona Liza" pieder Francijas valdībai un atrodas Luvrā?
- ... ka no 155 km garā Berlīnes mūra mūsdienās ir saglabājies tikai trīs kilometru garš posms?
- ... ka jūras lauvas (attēlā) ļoti reti uzbrūk cilvēkam, tomēr šādi gadījumi ir reģistrēti?
- ... ka nikotīna piliens nogalina nevis vienu, bet trīs zirgus?
- ... ka Bolderāja, Jaunciems un Vecmīlgrāvis bija Rīgas pilsētai pakļauti pilsētciemati?
- ... ka Pēteris Radziņš bija pirmais, kuram pasniedza Lāčplēša Kara ordeni?
- ... ka Santantioko ir Itālijas ceturtā lielākā sala?
- ... ka Harijs Mellups bija PSRS hokeja izlases vārtsargs tās starptautiskajā debijas hokeja spēlē pret Čehoslovākiju?
- ... ka tvaikoņa Everasma (attēlā) 1942. gadā veiktā nacistiskās Vācijas zemūdenes nejaušā taranēšana ir vienīgais zināmais gadījums, kad, piedaloties aktīvā karadarbībā, sadursmē jūrā kāds Latvijas kuģis ir nogremdējis pretinieka kuģi?
- ... ka Lusaka ir Zambijas galvaspilsēta?
- ... ka Jozefs Gebelss bija Vācijas kanclers tikai vienu dienu?
- ... ka Als Pačīno slavu ieguva ar Maikla Korleones lomu filmā "Krusttēvs"?
- ... ka Armēnijas augstākā līmeņa domēnu .am reliģisku iemeslu dēļ nedrīkst izmantot neķītrām mājas lapām?
- ... ka Bernhards Rīmanis bija viens no neeiklīda ģeometrijas pamatlicējiem?
- ... ka kvadrātskābes (struktūrformula attēlā) nosaukums cēlies tās molekulas kvadrātveida formas dēļ?
- ... ka Pretorija ir tikai viena no trim Dienvidāfrikas Republikas galvaspilsētām?
- ... ka Ķīna ir vecākā joprojām eksistējošā civilizācija?
- ... ka Konstantīns I bija pirmais Romas imperators, kurš pieņēma kristietību?
- ... ka Baltijas ceļa piemiņas skrējienā "Sirdspuksti Baltijai" piedalījās aptuveni 60 000 cilvēku?
- ... ka arābi par Allāhu sauc jebkuru Dievu no Ābrama reliģijām?
- ... ka 20. gadsimta sākumā Dundagas muiža (attēlā Dundagas pils no putna lidojuma) bija lielākā Baltijā?
- ... ka Apvienoto Arābu Emirātu lielākā pilsēta ir Dubaija, nevis tās galvaspilsēta Abū Dabī?
- ... ka pulksteņa rādītāju kustības virziens ir izvēlēts dēļ ēnas kustības virziena Saules pulksteņos?
- ... ka Lejasnormandija ir lielākais zirgkopības reģions Francijā?
- ... ka vienīgais latviešu mākslinieks, kura darbu pirkt Latvijā savulaik speciāli ieradās slavenās Drēzdenes galerijas pārstāvji, ir bijis Voldemārs Irbe?
- ... ka visbiežāk kompleksi saistīto skaitli izmanto kompleksa skaitļa absolūtās vērtības un apgrieztā skaitļa atrašanai?
- ... ka vistas (attēlā redzams gailis un vista) ir vieni no visizplatītākajiem mājdzīvniekiem pasaulē?
- ... ka Severomuiskas tunelis ir garākais tunelis Krievijā?
- ... ka amerikāņu aktieris Marlons Brando atrodas ceturtajā vietā Amerikāņu Filmu Institūta "Visu laiku izcilāko vīriešu kārtas zvaigžņu" sarakstā?
- ... ka pēdējais cilvēks uz Mēness ir bijis Jūdžīns Sernans?
- ... ka Libānas galvaspilsēta Beirūta ir viena no vecākajām joprojām apdzīvotajām pilsētām?
- ... ka Ansis Lerhis-Puškaitis ir vācis un apkopojis latviešu tautas pasakas?
- ... ka Tadžmahālu (attēlā) par godu savai otrajai sievai Mumtāzai Mehelai uzbūvēja mogolu imperators Šahs Džahāns?
- ... ka Migels de Servantess ir autors "Donam Kihotam", kas ir viens no nozīmīgākajiem darbiem literatūras vēsturē?
- ... ka pašreizējais kluba Rīgas "Dinamo" ģenerālmenedžeris Normunds Sējējs no 2006. līdz 2008. gadam bija HK Rīga 2000 galvenais treneris?
- ... ka lapblusiņas tiek uzskatītas par vienu no "primitīvākajām" grupām blakšu kārtā?
- ... ka latviešu basketbolists Maigonis Valdmanis ir ieguvis trīs olimpiskā sudraba medaļas?
- ... ka pašreiz Seikana tunelis ir garākais dzelzceļa tunelis pasaulē?
- ... ka Albertam Kaulam bija aizliegts kandidēt Saeimas un pašvaldību vēlēšanās?
- ... ka halo (attēlā) retos gadījumos mēdz rasties ap ielas gaismām?
- ... ka Žaime Algersuari 2009. gada 26. jūlijā debitēja Formula 1 čempionātā un kļuva par visu laiku jaunāko braucēju?
- ... ka Antante tika dibināta kā atbildes reakcija uz 1882. gada Trejsavienības izveidi?
- ... ka turbulenci 1883. gadā atklāja angļu inženieris Osborns Reinoldss?
- ... ka Bēnazīra Bhuto bija pirmā sieviete, kura kļuva par premjerministri kādā no musulmaņu valstīm?
- ... ka Bruņoto vilcienu pulku deviņpadsmit gadus komandēja Jānis Lavenieks?
- ... ka Lenija Rīfenštāle, uzņemot filmu par 1936. gada olimpiskajām spēlēm (kadrs attēlā), vairākiem sportistiem pieprasīja atkārtot savu sniegumu ērtākas un izteiksmīgākas filmēšanas vajadzībām?
- ... ka acetilēndinitrils, degot skābeklī, rada viskarstāko liesmu, ko var dot ķīmiska degviela?
- ... ka Kubā pastāv tāda cīņas māksla kā paukošana ar mačetēm?
- ... ka vektoriālo reizinājumu no diviem vektoriem ir iespējams definēt tikai trīs un septiņās dimensijās?
- ... ka dzelzceļa līnija Pakalnieši—Kūdupe darbojās tikai 10 gadus?
- ... ka latviešu valoda bija trešā valoda, kurā pilnībā tika iztulkots Jaroslava Hašeka romāns Krietnais kareivis Šveiks?
- ... ka Ganna diode (attēlā) ir diodes veids, kam nav p-n pārejas?
- ... ka Masimo Bonīni ir vienīgais Sanmarīno futbolists, kurš ieguvis Čempionu līgas kausu?
- ... ka Savienoto Valstu oficiālā devīze "In God We Trust" ir arī Floridas štata oficiālā devīze?
- ... ka Rīgas ģerbonis tagadējā izskatā apstiprināts 1925. gadā?
- ... ka Krievijas Augstākā līga hokejā jau kopš tās dibināšanas 1992. gadā ir otra spēcīgākā Krievijas hokeja līga?
- ... ka inženieris Maiks Gaskoins, pateicoties savam agresīvajam darba stilam, ieguvis iesauku "buldogs"?
- ... ka lietusmērītājs tiek saukts arī par pluviometru?
- ... ka Virbupi šķērso dzelzceļa līnija Rīga—Ventspils?
- ... ka Visvaldis Lācis (attēlā) 1949. gadā izslēgts no Latvijas Lauksaimniecības universitātes par brīvdomību?
- ... ka Rīgas apkaimes Mežciema daudzstāvu dzīvojamais rajons sastāv galvenokārt no 602. sērijas ēkām?
- ... ka hokejists Aleksejs Morozovs ir divkārtējs pasaules čempions?
- ... ka Kalimantāna ir vienīgā sala pasaulē, kuras teritorijā atrodas trīs valstis?
- ... ka grāmatu izdevniecības "Zelta ābele" vadītājs Miķelis Goppers bija Latvijas armijas ģenerāļa Kārļa Goppera dēls?
- ... ka 1986. gadā Starptautiskā Vieglatlētikas federācija mainīja šķēpa konstrukciju, lai tas biežāk iedurtos zemē un sacensībās būtu mazāk neieskaitītu mēģinājumu?
- ... ka SKS 20. ekspedīcija (attēlā — misijas logo) ir pirmā ekspedīcija uz Starptautisko kosmisko staciju, kuras pamatapkalpē ir 6 cilvēki?
- ... ka Daina Taimiņa pirmā izveidoja tamborētu hiperboliskās plaknes modeli?
- ... ka Jānis Pīnups bija pēdējais Otrā pasaules kara mežabrālis Latvijā?
- ... ka mata higrometra galvenā sastāvdaļa var būt cilvēka mats?
- ... ka džainisms ir radies ne vēlāk par 6. gadsimtu pirms mūsu ēras?
- ... ka Pirmā Mozus grāmata ir gan pirmā Bībeles, gan arī pirmā Toras grāmata?
- ... ka VAZ-2103 ir viens no VAZ auto modeļiem, kas ir zināms arī kā "Žigulis"?
- ... ka Luijs Pastērs (attēlā) ir izstrādājis vakcīnu pret trakumsērgu?
- ... ka Embassy Hill Formula 1 komanda tika likvidēta pēc tam, kad aviokatastrofā gāja bojā tās dibinātājs un vadītājs Greiems Hils?
- ... ka malārija ir endēmiska vairāk nekā 100 valstīs?
- ... ka Dāvids Sīmansons bija vecākais Lāčplēša Kara ordeņa kavalieris?
- ... ka Maikls Ovens pašlaik ir ceturtais labākais vārtu guvējs Anglijas futbola izlasē ar četrdesmit gūtiem vārtiem.
- ... ka kompleksos skaitļus sāka lietot laikā, kad uz negatīviem skaitļiem mēdza skatīties ar aizdomām, bet mūsdienās matemātiķi un fiziķi tos uzskata par daudz dabīgākiem un "reālākiem" nekā reālie skaitļi?
- ... ka Enfīldas stadions (attēlā) ir Eiropas futbola asociāciju savienības (UEFA) elites stadions?
- ... ka Grūbas upe ir 11 km gara?
- ... ka Aigars Fadejevs 2000. gada olimpiskajās spēlēs izcīnīja sudraba medaļu 50 km soļošanā?
- ... ka ķīnieši izmantoja pirkstu nospiedumus paraksta vietā?
- ... ka bišu māte (attēlā redzama bišu māte darba bišu ieskauta) ir vienīgā pieaugusī bite medus bišu saimē, kas spējīga radīt pēcnācējus?
- ... ka Tukuma Raiņa ģimnāzijas himnas teksta autors ir Ojārs Vācietis?
- ... ka Galileo starpplanētu zonde atklāja to, ka Buru Delta ir aptumsuma maiņzvaigzne?
- ... ka svaru bumbu parasti veido no čuguna?
- ... ka Šrēdingera vienādojums apraksta kvantu sistēmas stāvokļa maiņu laikā?
- ... ka sausumā apgrūtināta normāla fotosintēzes procesa norise?
- ... ka Igaunijas prezidents Lenarts Meri (attēlā) pēc profesijas bija kinorežisors un rakstnieks?
- ... ka autosportists Stefano Modena ir dzimis Modēnas pilsētā?
- ... ka Kolumbijas futbolistu Andresu Eskobaru nošāva 10 dienas pēc tam, kad viņš ieraidīja bumbu savos vārtos 1994. gada Pasaules kausa spēlē?
- ... ka Rīgas Kinostudija ir vecākā filmu studija Latvijā?
- ... ka sfēriskajā ģeometrijā trīsstūra leņķu summa vienmēr ir lielāka par 180°?
- ... ka ģenētiskās analīzes ir pierādījušas, ka pelēkās lapsas nav tuvas radinieces nevienam no suņu cilts vai lapsu cilts, tādēļ tās tagad iedala pie suņu dzimtas pamatcilts kopā ar lielausu lapsām, kas ir vistuvākās radinieces pelēkajām lapsām?
- ... ka mūsdienās aizsarggrāvjus (attēlā) izmanto dažādiem mērķiem, tostarp, lai sargātu pilsētu no imigrantiem?
- ... ka grupas Led Zeppelin albums Presence tika ierakstīts, solistam Robertam Plāntam atkopjoties pēc autoavārijas?
- ... ka RAF 977 Latvija bija viens no populārākajiem RAF mikroautobusu modeļiem?
- ... ka terminu Lielais Tēvijas karš pirmo reizi lietoja Josifs Staļins, kad pa radio uzrunāja PSRS iedzīvotājus 1941. gada 3. jūlijā?
- ... ka līvu sacelšanās vadoņa Ako galvu pasniedza bīskapam Albertam kā uzvaras zīmi?
- ... ka pirmās haubices tika ieviestas 17. gadsimtā Zviedrijā kā aplenkuma ieroči?
- ... ka Mandelbrota kopa (attēlā) ir viens no pazīstamākajiem un sarežģītākajiem fraktāļiem?
- ... ka baltā degunradža nosaukums nācis no flāmu valodas weit ("platais"), kurš angliski pārveidots par white ("baltais"); savukārt melnā degunradža nosaukums veidots, lai nodalītu no baltā, lai gan abu ādas krāsa ir pelēka?
- ... ka 1990. gadā Daugavā ieplūda 24 tonnas nāvējošas indes — acetonciānhidrīna?
- ... ka Daini Turlo 40. padomju armijas virspavēlnieks iesaucis par "veiksmes talismanu"?
- ... ka Antuāns Lavuazjē tiek uzskatīts par mūsdienu ķīmijas pamatlicēju?
- ... ka Šetlendas ponijs var būt labāks aklo cilvēku pavadonis nekā suns?
- ... ka Bārnarda zvaigzne (attēlā) ir visātrākā zvaigzne pie debesīm, tādēļ to dēvē arī par Bārnarda lidojošo zvaigzni?
- ... ka Līveni ir viena no pazīstamākajām vācbaltiešu dzimtām?
- ... ka Maslova vajadzību hierarhija izstrādāta 1943. gadā?
- ... ka vienam no pasaulē ātrākajiem tankiem FV101 Scorpion tika izmantots luksa automašīnas Jaguar dzinējs?
- ... ka saskaņā ar 2009. gada teritoriālo reformu Balvu novadā ir apvienojami Balvu pilsēta un tie 10 Balvu rajona pagasti, kas nav iekļauti Baltinavas, Rugāju un Viļakas novadā?
- ... ka visvarenības paradokss ir savstarpēji saistītu paradoksu saime, kuros tiek apskatīts jautājums par to, kas visvarenībai ir pa spēkam paveikt?
- ... ka apelsīna (attēlā) nosaukums nāk no nīderlandiešu valodas vārda appelsina, kas nozīmē "ķīniešu ābols"?
- ... ka Basku Zemes lielākā pilsēta ir Bilbao, bet tās galvaspilsēta ir Vitorija?
- ... ka Austrālijā dzīvo visvairāk savvaļas zirgu (brambiju) pasaulē?
- ... ka Mišels Platini ir vienīgais futbolists, kurš Zelta bumbu ieguvis trīs gadus pēc kārtas?
- ... ka futbolists Deniss Bergkamps bieži vien nedevās uz Eiropas kausu spēlēm viesos, jo baidījās no pārlidojumiem ar lidmašīnu?
- ... ka pastāvēja uzskats, ka soraijas šķirnes zirgi ir izmiruši?
- ... ka pulks (attēlā — NATO simbols) ir karaspēka apakšvienība, kas parasti sastāv no 3 līdz 7 bataljoniem?
- ... ka Pamplonas pilsēta ir slavena ar vēršu skriešanās festivālu?
- ... ka skatītākais televīzijas raidījums Zviedrijā ir "Melodifestivalen"?
- ... ka Zelta bumbas apbalvojumu visvairāk reižu (7) ir saņēmuši Vācijas futbolisti?
- ... ka Ahmeda III strūklaka kalpoja kā tikšanās un sabiedriskās dzīves centrs Osmaņu impērijas laikā Konstantinopolē?
- ... ka Sīriuss mūsdienās ir spožākā zvaigzne pie debesīm nakts laikā?
- ... ka Latvijā ir divas šķirošanas stacijas (attēlā)?
- ... ka moldāvu valoda ir tāda pati kā rumāņu valoda?
- ... ka zirgiem izšķir divus pamattipus: karstasiņu zirgus un aukstasiņu zirgus, bet tas nav saistīts ar asins temperatūru?
- ... ka Mēbiusa lente ir virsma, kam ir tikai viena puse?
- ... ka termins Bolivuda ir attiecināms tikai uz Mumbajā bāzēto hindi valodas filmu industriju?
- ... ka grupas 883 divpadsmit gadu pastāvēšanas vēsturē ir izdoti 35 singli un tās sastāvā ir bijuši 24 mūziķi?
- ... ka 19. gadsimta vidū Kuģa Ķīļa Eta (attēlā) ir bijusi otrā spožākā zvaigzne pie debesīm?
- ... ka fluorūdeņražskābe saēd stiklu, tādēļ jāglabā plastmasas traukos?
- ... ka aukstās oklūzijas frontes Latvijā novērojamas vasarā, bet siltās — ziemā?
- ... ka Raunis ir bijusī robežupe starp Livonijas ordeni un Rīgas arhibīskapiju?
- ... ka plašu publicitāti ieguva baumas, ka aiz Heila—Bopa komētas ir paslēpies citplanētiešu kuģis, un tas izraisīja pat masu pašnāvību, kuru veica sektas "Heaven's Gate" sekotāji?
- ... ka cilvēki seklā miega laikā ir salauzuši rokas?
- ... ka oktanitrokubāns (attēlā) tiek uzskatīts par spēcīgāko ķīmisko sprāgstvielu?
- ... ka Peugeot ir otrs lielākais automašīnu ražotājs Eiropā?
- ... ka populārais itāliešu aktieris Bads Spensers ir bijis arī vairākkārtējs Itālijas čempions peldēšanā?
- ... ka Buļļupe kādreiz bija vienīgā Lielupes ieteka jūrā un Daugavā?
- ... ka Bolderājas—Priedaines kāpu grēdas daļu pie Bolderājas sauc par "Rīgas Sahāru"?
- ... ka Asūnīcas upes nosaukums augštecē ir "Dagda"?
- ... ka gan zirgi, gan degunradži (attēlā) pieder pie vienas nepārnadžu kārtas?
- ... ka Melngalvju brālības patrons bija Svētais Maurīcijs?
- ... ka 1976. gada Monreālas olimpiskās spēles boikotēja 28 Āfrikas valstis?
- ... ka uz Alekšupītes Kuldīgā atrodas Kurzemē augstākais dabīgais ūdenskritums?
- ... ka Selina Diona piecas reizes ir ieguvusi Grammy mūzikas balvu?
- ... ka ASV pirmo finanšu ministru Aleksandru Hamiltonu divkaujā nogalināja ASV viceprezidents?
- ... ka Izraēlā ir izveidots dabas parks Āfrikas savvaļas ēzeļu (attēlā) aizsardzībai?
- ... ka Austrālijai piederošajā Lorda Hava salā ziemas un vasaras laiks atšķiras tikai par pusstundu?
- ... ka etoloģijas pamatlicējs Konrāds Lorencs 1938. gadā iestājās NSDAP?
- ... ka Irānas pilsētas Rāmsaras apkārtne ievērojama ar vienu no pasaulē augstākajiem dabīgās radioaktivitātes līmeņiem?
- ...ka Pateicības dienā ASV prezidentam tiek pasniegts dzīvs tītars?
- ...ka Lāču sala pieder Norvēģijai?
- ...ka pirmais smēķētāju vajāšanas gadījums reģistrēts 1492. gadā?
- ...ka Ļevs Jašins (attēlā) tiek uzskatīts par labāko vārtsargu futbola vēsturē?
- ...ka filmā "Mūmija" daži dialogi tika runāti senajā ēģiptiešu valodā?
- ...ka Gatis Gūts pēc karjeras beigām kļuva par bobsleja treneri?
- ...ka Belousova—Žabotinska reakcija bija pirmā atklātā periodiskā ķīmiskā reakcija?
- ...ka Austrālijai piederošo Koraļļu Jūras Salu vienīgā apdzīvotā sala ir Vilisa sala, kurā atrodas meteoroloģiskā stacija ar 3—4 cilvēku personālu?
- ...ka Čehijas lidmašīnu ražotājfirma "Avia" Otrā pasaules kara laikā ražoja lidmašīnas Trešā reiha vajadzībām?
- ...ka cilvēkiem plaušas (attēlā) aizņem gandrīz visu krūšu dobumu?
- ...ka bobslejists Zintis Ekmanis savās pirmajās olimpiskajās spēlēs (1984. gadā) ieguva bronzas medaļu?
- ...ka filma "Pa asmeni skrejošais" ir atzīta par visu laiku labāko zinātniskās fantastikas filmu?
- ...ka filma "300 spartieši" ir uzņemta pēc tāda paša nosaukuma komiksa?
- ...ka Jaunavas Marijas māte Svētā Anna Bībelē nav nosaukta vārdā?
- ...ka 0,999... ir vienāds ar viens?
- ...ka polārajā koordinātu sistēmā (attēlā) punkta atrašanās vietu nosaka pēc leņķa un attāluma līdz tam?
- ...ka Pauls fon Hindenburgs ir tiešs Mārtiņa Lutera pēctecis?
- ...ka Hārperas Lī romāns "Kas nogalina lakstīgalu..." ir apbalvots ar Pulicera balvu?
- ...ka pirmais no Aizeka Azimova definētajiem Trim robottehnikas likumiem ir šāds: robots nedrīkst savainot cilvēku vai arī ar bezdarbību pakļaut cilvēku savainojumiem?
- ...ka pirmskara Latvijas izlases futbolists Aleksandrs Vanags, spēlējot RC Strasbourg klubā 1951. gadā ir ieguvis Francijas kausu?
- ...ka "Hamlets" ir Viljama Šekspīra garākā luga?
- ...ka Rabindranats Tagore (attēlā) ir pirmais Nobela prēmijas laureāts no Āzijas?
- ...ka sazvērnieks Klauss fon Štaufenbergs pēc nāvessoda tika apglabāts ar militāru godu?
- ...ka kara pilots Erihs Hartmans notriecis 352 ienaidnieka lidmašīnas?
- ...ka Konrāds Cūze ir pirmās programmēšanas valodas Plankalkül autors?
- ...ka vācu matemātiķis Karls Veierštrāss 14 gadus nostrādāja par ģimnāzijas skolotāju?
- ...ka Neapoles karalis Joahims Mirats bija Napoleona svainis?
- ...ka atompulksteņi (attēlā) ir visprecīzākie no visiem pulksteņiem?
- ...ka Zviedrijas karalis Kārlis XII faktiski ir Kārlis VI?
- ...ka Juris Hartmanis ir vienīgais latvietis, kurš saņēmis Tjūringa balvu, Nobela prēmijas ekvivalentu datorzinātnē?
- ...ka Kārlis Linnejs bieži tiek dēvēts par taksonomijas tēvu?
- ...ka lietuviešu literāts Antans Baranausks bija Sejnu bīskaps?
- ...ka vadībzinības klasiķis Frederiks Teilors bija labs tenisists?
- ...ka spēle "Dzīve" (attēlā) ir šūnu automāts, kas var modelēt dzīvības evolūciju?
- ...ka mūsdienu pedagoģijas pamatlicējs Jans Komenskis bija politisks bēglis?
- ...ka Svētajam Adalbertam no Prāgas ir divas oficiālas kapavietas?
- ...ka pēdējoreiz Formula 1 Austrijas Grand Prix rīkoja 2003. gadā?
- ...ka Padomju Savienība, lai pārbaudītu, vai dzīvība spēj izturēt kosmisko lidojumu, nosūtīja orbītā ap Zemi suni vārdā Laika?
- ...ka Venecuēlas pilnais nosaukums kopš 1999. gada ir Venecuēlas Bolivāra Republika, par godu Simonam Bolivāram?
- ...ka Lielais Londonas ugunsgrēks (attēlā) bija lielākais ugunsgrēks ne tikai Londonas vēsturē, bet arī viens no nozīmīgākajiem notikumiem Anglijas vēsturē?
- ...ka britu banka Phoenix Finance mēģināja piedalīties 2002. gada Formula 1 sezonā, tomēr Starptautiskā Automobiļu federācija tai to liedza?
- ...ka amerikāņu slepkava Mumija Abu-Džamals ir notiesāts uz nāvi par 1981. gadā izdarītu slepkavību, tomēr sods vēl nav izpildīts?
- ...ka tuberkuloze parasti skar plaušas?
- ...ka hiphopa dzīvesstils ir radies Bronksā?
- ...ka Džeks Rūbijs publiski nogalināja Lī Hārviju Osvaldu, cilvēku, kurš apsūdzēts ASV prezidenta Džona Kenedija slepkavībā?
- ...ka Semjuels Adamss (attēlā) bija slepenas, pret britiem vērstas organizācijas "Brīvības dēli" veidotājs?
- ...ka Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris ir vecākais krievu teātris ārpus Krievijas?
- ...ka zobu emalja ir cietākā ķermeņa daļa?
- ...ka grupas Led Zeppelin pirmais albums tika nosaukts par "Led Zeppelin"?
- ...ka 2008. gada vasaras olimpisko spēļu grieķu-romiešu cīņas sacīkstēs vīriešiem svara kategorijā līdz 66 kilogramiem uzvaru izcīnīja Francijas sportists Stīvs Geno?
- ...ka Īzaks Baševiss Singers pēdējos 35 savas dzīves gadus bija pārliecināts veģetārietis?
- ...ka akmens ozola (attēlā) zīļu novārījums var tikt izmantots ievainojumu dezinfekcijai?
- ...ka Hirša indekss parāda kāda autora publikāciju citējamību?
- ...ka starptautiskā nevalstiskā organizācija "Ārsti bez robežām" tika izveidota, lai sniegtu palīdzību civiliedzīvotājiem Nigērijā, kur no 1967. līdz 1970. gadam plosījās karš?
- ...ka Alcheimera slimība galvenokārt tiek diagnosticēta cilvēkiem, kuri ir sasnieguši 65 gadu vecumu?
- ...ka grupas Queen albums "Innuendo" bija pēdējais grupas studijas albums, kurš tika izdots solista Fredija Merkūrija dzīves laikā?
- ...ka vienu no šaha atklātņu veidiem sauc par latviešu gambītu?
- ...ka semafori (attēlā) agrāk tika izmantoti dzelzceļos luksoforu vietā?
- Šis pārāk līdzīgs optiskajam telegrāfam, blakus nebūtu vēlams likt. --ScAvenger 20:44, 22 septembrī, 2008 (UTC)
- ...ka Dobeles meteorīta krāteris ir 4,5 km plats?
- ...ka latviešu politiķis Jānis Ādamsons ir bijis Latvijas Republikas Iekšlietu ministrs?
- ...ka nogatavojušies Antonovkas šķirnes āboli ir dzelteni?
- ...ka uz 100 000 iedzīvotājiem pasaulē visvairāk pašnāvību ir Lietuvā?
- ...ka pasaulē garākā optiskā telegrāfa līnija gājusi cauri Latvijas teritorijai?
- ...ka pieradināti mājas baloži (attēlā) dzīvo apmēram 15 gadus, pretstatā savvaļas, kas dzīvo no trim līdz pieciem gadiem?
- ...ka Viestura ordeņa devīze ir "Esiet stipri un cīnieties"?
- ...ka Bermontiādes laikā Latvijas armija zaudēja ap 2000 karavīru?
- ...ka amerikāņu dziedātājs Deivids Dreimans ir atzīts par 42. visu laiku labāko smagā metāla vokālistu?
- ...ka Jorbalinda, pilsēta ASV, ir 37. ASV prezidenta Ričarda Niksona dzimšanas vieta?
- ...ka, ja radīsies nopietnas problēmas STS-125 kosmiskajā lidojumā, kura laikā ieplānots remontēt Habla teleskopu, tiks palaista glābšanas ekspedīcija STS-400?
- ...ka Kančendžangas kalns (attēlā) ir pasaules trešais augstākais kalns, atpaliekot vien no Everesta un K2?
- ...ka galvenie Andoras galvaspilsētas Andora la Veljas ienākumi rodas no tūrisma, tirdzniecības un banku darbības?
- ...ka filozofs Pīters Singers ir Melburnas Universitātes goda profesors?
- ...ka Kartāgas republikas senators Hanibāls Barka, lai izvairītos no romiešu gūsta, izdarīja pašnāvību, iedzerot indi?
- ...ka Hērda Sala un Makdonalda Salas ir neapdzīvotas?
- ...ka Padomju Savienības radītā bruņmašīna BMP-1 ir pasaulē pirmā kājnieku kaujas mašīna?
- ...ka grupas "The Beatles" devītais albums, ar nosaukumu The Beatles (attēlā — vāks), ir visu laiku 10. pārdotākais albums Amerikas Savienotajās Valstīs?
- ...ka augšdelma kaula lūzums visbiežāk novērojams tā ķirurģiskajā kakliņā?
- ...ka 2005. gadā plosījušās viesuļvētras Katrīna radītie zaudējumi sastādīja 81,2 miljardus ASV dolāru?
- ...ka Karls Gustavs Mannerheims kā jaunākais asistents piedalījies Krievijas cara Nikolaja II kronēšanas ceremonijā?
- ...ka par kaulu zāģi tiek dēvēts ķirurģisks instruments osteotoms, kā arī vācu ložmetējs MG-42?
- ...ka Karabahu 2. gadsimtā apdzīvoja albāņu ciltis?
- ...ka katrā cilvēka acī (attēlā) ir ~170 miljoni nūjiņu — īpašu fotoreceptoro šūnu?
- ...ka Sanktpēterburgas "Zenit" 2008. gadā ieguva UEFA Superkausu, pēc uzvaras pār Mančestras "United" 2-1, Monako.
- ...ka sūkļi ir nekustīgi dzīvnieki?
- ...ka Tamborā 1815. gada aprīlī notika viens no spēcīgākajiem vulkānu izvirdumiem, kāds jebkad reģistrēts?
- ...ka vilkaču parādīšanās savulaik tika saistīta ar pilnmēnesi?
- ...ka Glečera nacionālais parks (attēlā) atrodas ASV, Montānas štata ziemeļos?
- ...ka futbolists Tiagu Mendešs spēlē pussarga pozīcijā?
- ...ka Bātas pilsētā Somersetā (Apvienotajā Karalistē) dzīvo 80 000 iedzīvotāju?
- ...ka grupas "Queen" albumā "News of the World" ir iekļautas dziesmas "We Are The Champions" un "We Will Rock You"?
- ...ka Māris Štrombergs ir pirmais olimpiskais čempions BMX riteņbraukšanā?
- ...ka caur Suecas kanālu pārvadā apmēram 15% visas pasaules kravu?
- ...ka dinistors (attēlā — apzīmējums shēmās) ir tiristora veids, kam nav vadības elektrodu?
- ...ka par jahtu sauc jebkuru buru vai motorkuģi, kas kas domāts sportam un atpūtai?
- ...ka visvairāk uzvaru ATP Masters Series tenisa turnīros ir izcīnījis Andrē Agasi?
- ...ka Kornela Universitāte dibināta 1865. gadā?
- ...ka Ekibastuzā atrodas garākais skurstenis pasaulē (419,7 metri)?
- ...ka Prāgas metro līniju kopgarums ir 59 kilometri?
- ...ka vairākums Gruzijas provinces Adžārijas (attēlā — karogs) iedzīvotāju ir musulmaņi?
- ...ka NeXT Computer, Inc. izveidoja Stīvs Džobss pēc atkāpšanās no amata Apple Inc.?
- ...ka Islāmābādas pilsēta tika izveidota 1960. gados, lai aizvietotu Karāči kā Pakistānas galvaspilsētu?
- ...ka sociālo tīklu Facebook visā pasaulē izmanto vairāk nekā 80 miljoni lietotāju?
- ...ka Simons Bolivars bija viens no nozīmīgākajiem Dienvidamerikas brīvības cīnītājiem par neatkarību no Spānijas?
- ...ka MLB ir augstākā beisbola līga Ziemeļamerikā?
- ...ka augstlēcējas Blankas Vlašičas (attēlā) personīgais rekords ir 2,07 metri?
- Es domāju, ka to Blankas Vlašičas atēlu nevajadzētu likt (pārāk biedējoša)! Vai tad nav nevienas normālas viņas bildes? --Standfest 11:52, 10 augustā, 2008 (UTC)
- Normāls attēls, kas vainas? Man, personīgi, nekādas bailes viņas izskats neiedveš. Ja tev ir ierosinājumi par citiem attēliem, vari palūkot Vikikrātuves kategoriju. --SpeedKing (runāt) 18:52, 10 augustā, 2008 (UTC)
- ...ka Latvijai nonākot PSRS okupācijas varā, tās armija tika reformēta un pārdēvēta par Latvijas PSR Tautas armiju?
- ...ka FIFA Pasaules kauss pludmales futbolā līdz šim ir rīkots 14 reizes, no kurām 12 par čempioniem kļuva Brazīlijas izlase?
- Nav skaidrības par nosaukumu. --Dainis 07:05, 1 augustā, 2008 (UTC)
- ...ka gandrīz visi fermenti ir olbaltumvielas?
- ...ka pļavas dedestiņa zied no jūnija līdz augustam?
- Man tā nešķiet interesanta informācija — lielākā daļa augu zied vasarā. --Dainis 07:33, 6 augustā, 2008 (UTC)
- ...ka kosmonauts Anatolijs Solovjovs atklātā kosmosā kopā ir pavadījis 78 stundas 48 minūtes, kas rekords vienam cilvēkam?
- Šī informācija vēl jāpārbauda. Vairākās vietās redzēju, ka tikai ~70 stundas. --Dainis 07:05, 1 augustā, 2008 (UTC)
- ...ka tenisiste Marija Šarapova (attēlā) savu pirmo Grand Slam turnīru izcīnīja 17 gadu vecumā?
- ...ka antropocentrisms ir uzskats, ka uzmanības centrā jābūt cilvēkiem un attiecībā pret cilvēku interesēm ir vērtējams viss pārējais?
- ...ka grafēns ir izturīgākais materiāls, kāds jebkad testēts?
- ...ka Voyager 1 ir pašreiz vistālāk no Zemes esošais cilvēku veidotais aparāts?
- ...ka Sesks Fabregass ir jaunākais futbolists, kas pārstāvējis Spānijas futbola izlasi?
- ...ka hokejists Ronalds Petrovickis ir spēlējis četros dažādos NHL klubos un tagad uz pārbaudes laiku ir pievienojies Rīgas "Dinamo"?
- ...ka Montekarlo (attēlā) dažkārt kļūdaini tiek uzskatīta par Monako galvaspilsētu, lai gan tādas formāli nav?
- ...ka DNS reparācija ir process, kura laikā šūna identificē un izlabo bojājumus DNS molekulās, kurās ir iekodēts tā genoms?
- ...ka, atšķirībā no lielā futbola, kur čempionāts notiek reizi 4 gados, pludmales futbola pasaules čempionāts notiek ik gadu?
- ...ka troposfērā atrodas vairāk nekā 80% visas atmosfēras gaisa masas?
- ...ka grupas "Die Toten Hosen" nosaukums tiešā tulkojumā nozīmē "beigtās bikses", tomēr ar šo vārdu savienojumu sarunvalodā apzīmē arī impotenci un garlaicību?
- ...ka Emre Belēzolu ir Turcijas futbola izlases kapteinis?
- ...ka Levantes apgabala (attēlā — aptuvenais areāls) nosaukums nozīmē "Austošās Saules zeme" jeb "Austrumi"?
- ...ka Asuka — sieviete ar putekļu sūcēju — ir personāžs datorspēlē Sweet Home?
- ...ka Luvra ir viens no pasaules apmeklētākajiem muzejiem?
- ...ka Kristus Pestītājs ir pasaulē augstākā Kristus statuja?
- ...ka brazīliešu futbolists Ronaldu savu profesionāļa karjeru uzsāka 1993. gadā?
- ...ka Hārvarda Universitāti uzskata par labāko universitāti mūsdienās?
- ...ka Turcijas Tünel (attēlā) ir otrs vecākais metro pasaulē aiz Londonas metro?
- ... ka elementārdaļiņa neitrālais pions ir pati sev antidaļiņa?
- ...ka Latvijas futbola izlase 2006. gadā noslīdēja FIFA Pasaules rangā par 24 vietām?
- ...ka nieres (attēlā — šķērsgriezums) izmēri ir 12 x 6 x 4 cm?
- ...ka ķīmiskā barometra darbības princips nav vēl zinātniski pilnīgi izskaidrots?
- ...ka Abduss Salams ir pirmais pakistānietis — Nobela prēmijas laureāts?
- ...ka francūzis Mišels Lotito ir apēdis lidmašīnu Cessna 150?
- ...ka matemātiķis Šrīnivāsa Rāmānudžans uzskatīja, ka formulas viņam sapnī diktē dieviete Namagīri?
- ...ka etilacetātu dažreiz lieto bezkofeīna kafijas ražošanā?
- ...ka stegozaura (attēlā) nosaukums ir cēlies no grieķu vārda stegos, kas nozīmē "jumts", "patvērums"?
- ...ka kopš 1990-to gadu vidus mūziķis Ice Cube vairāk koncentrējas savai aktiera karjerai un viņa mūziķa karjera ievērojami palēninājās?
- ...ka Taivānas kompānija VIA ir lielākais pasaulē neatkarīgais mātesplašu mikroshēmojumu ražotājs?
- ...ka aktrise Vera Singajevska 1995. gadā saņēma IV šķiras Triju Zvaigžņu ordeni?
- ...ka Mazāko brāļu kapucīnu ordeņa pirmais oficiālais nosaukums bija "Vientuļnieku dzīves mazākie brāļi"?
- ...ka 2008. gada vasaras olimpiskajās spēlēs beisbolā tikai Nīderlandes izlase pārstāvēs Eiropu?
- ...ka melnalkšņu (attēlā) meži, nemainoties mitruma apstākļiem, var pastāvēt gadsimtiem ilgi?
- ...ka cilvēkam piemīt augsti attīstīta griba, kuras spēks ir tik liels, ka ļauj mums pārvarēt gandrīz vai jebkuras iedomājamās sāpes?
- ...ka bites dzīvo visos kontinentos, izņemot Antarktīdu?
- ...ka Jenny May īstais vārds ir Maija Stuģe?
- ...ka purvāji aizņem tikai 1 % no Latvijas mežu kopplatības?
- ...ka cilvēks bez ūdens nevar izdzīvot ilgāk par trim dienām?
- ...ka Trautsonas pils (attēlā) ir viena no pasaulē vislabāk saglabājušajām pilīm?
- ...ka Kvadrantīdas ir spēcīga meteoru plūsma janvārī?
- ...ka animācijas filma Džonijs Bravo ir radīta 1997. gada 7. jūlijā?
- ...ka kabeļtelevīzijas tīkls MTV ir nodibināts 1981. gadā Ņujorkā?
- ...ka pēc ticējumiem zirgu pakava atrašana un pārnešana mājās nes veiksmi?
- ...ka zvaigznāju Zivis apzīmē ar šādu simbolu ?
- ...ka populārākie autosporta veidi ir atklāto riteņu sacīkstes, salonautomobiļu sacensības un autorallijs (attēlā)?
- ...ka elektriskais pokemons Pikaču var uzkrāt elektrību savos vaigos elektriskajiem uzbrukumiem?
- ...ka automobiļu ražošanas firma Fiat izgatavoja arī tankus?
- ...ka, jo spožāks ir debess ķermenis, jo mazāks ir tā redzamais spožums?
- ...ka Staļina līnija tika izveidota, lai aizsargātu PSRS pret draudiem no rietumvalstīm?
- ...ka Latvijas futbola izlase 1938. gadā nezaudēja nevienā spēlē?
- ...ka Katiņas slaktiņā (attēlā redzams piemiņas memoriāls) upuru skaits bija ap 22 000 cilvēku?
- ...ka Turcijas Bruņotie spēki ir otra lielākā NATO armija aiz ASV?
- ...ka 24. gadsimtā p.m.ē. semītu pilsētas Akadas valdnieks Sargons pakļāva Ūru un citas lielākās šumeru pilsētas, izveidojot pirmo impēriju Mezopotāmijā?
- ...ka Austrumeiropā vēl joprojām ļoti populārs ir mobilā telefona modelis Nokia 3310?
- ...ka par pirmo vārdnīcu var uzskatīt Eblā atrastās māla plāksnītes, kas palīdzēja ebliešu raksta zīmes iztulkot šumeru valodā?
- ...ka Baltic Kristina bija pirmais pasažieru prāmis, kurš nodrošināja kruīza kuģu satiksmi no Rīgas, kad 1999. gadā beidza kursēt prāmis Russ?
- ...ka pirms pusvadītāju ieviešanas skaitļošanas tehnikā izmantoja speciālas skaitītājlampas — dekatronus (attēlā)?
- ...ka Manhatana ir ASV visblīvāk apdzīvotā teritorija?
- ...ka Zīda ceļš izveidots 114. gadā pirms mūsu ēras?
- ...ka Tālavs Jundzis divreiz ir bijis Latvijas Aizsardzības ministrs?
- ...ka Kazaņas "Ak Bars" hokeja komanda divreiz ir izcīnījusi Krievijas Superlīgas titulu?
- ...ka HSBC pēc Forbes ziņām 2008. gada aprīlī ir lielākā pasaules kompānija?
- ...ka Centrālparks (attēlā) ir visvairāk apmeklētais parks ASV?
- ...ka pēc statistikas datiem, kasešu bumbas nogalina vairāk civiliedzīvotāju nekā karavīru?
- ...ka grupa "Ill Niño" sākotnēji tika nosaukta dabas parādības "El Niño" vārdā, tomēr nosaukumu 2000. gadā nacās mainīt, jo grupa ar tādu nosaukumu jau pastāvēja?
- ...ka grafiskā logu sistēma X Window System tika izstradāta jau 1984. gadā?
- ...ka atombumbas radītājs Roberts Openheimers zināja sanskritu?
- ...ka 1719. gadā nākamo Kurzemes un Zemgales hercogu Ernstu Johanu Bīronu Prūsijas Karalistē arestēja un tiesāja par slepkavību?
- ...ka 2007. gadā Sidnejas operteātris (attēlā) tika iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma objektu sarakstā?
- ...ka Amerikas pilsoņu kara laikā ASV prezidents bija Abrahams Linkolns?
- ...ka Normunds Rutulis solokarjeru uzsācis 1996. gadā?
- ...ka Ērgļa zvaigznāju Latvijā var redzēt vasarā?
- ...ka Džons Kokrofts atklāja, kā sašķelt atoma kodolu?
- ...ka spēle Need for Speed II ir pirmā savā sērijā, kur ir iespējams tūnēt mašīnu?
- ...ka melnās panteras (attēlā) patiesībā neeksistē, bet ar šo terminu bieži vien apzīmē lielos kaķus, kuriem ir melns kažoks?
- ...ka Lielā Sprādziena teorijas kritiķis Freds Hoils ir teorijas nosaukuma autors?
- ...ka Īrijas parlamenta ēka bija pasaulē pirmā pēc īpaša pasūtījuma celtā divpalātu parlamenta ēka?
- ...ka Anglijas karalienes Elizabetes I padomdevējs Džons Dī parakstīja ziņojumus karalienei kā 007?
- ...ka šokolādes izstrādājumos pildītā nuga var būt gan cieta, gan mīksta atkarībā no tās sastāva?
- ...ka Grand Theft Auto IV darbība norisinās pilsētā, kuras prototips ir Ņujorka?
- ...ka turku kafiju (attēlā) pagatavo no vissmalkākā maluma kafijas pupiņām?
- ...ka Irānas - Irākas karš ilga gandrīz astoņus gadus?
- ...ka Disnejlendas parku ASV kopš atvēršanas ir apmeklējuši vairāk nekā 515 miljoni cilvēku?
- ...ka Kontinentālajā Hokeja Līgā 24 komandas sacentīsies par Gagarina kausu?
- ...ka maratona oficiālā distance ir 42,195 kilometri?
- ...ka grupu Bee Gees izveidoja brāļi Berijs, Robins un Moriss Gibi?
- ...ka Veseksu dinastija (attēlā — heraldiskais simbols) aizsāka Anglijas Karalisti?
- ...ka Halo 3 pirmajās 20 stundās pēc izlaišanas spēlēja vairāk nekā miljons cilvēki?
- ...ka Amsterdamas salai Indijas okeānā nosaukumu deva tikai 111 gadus pēc tās atklāšanas?
- ...ka Žila Verna romānos Kapteiņa Granta bērni un Noslēpumu sala minētā Marijas Terēzas sala nemaz neeksistē?
- ...ka Vilsona teorēma ļauj noteikt, vai naturāls skaitlis ir pirmskaitlis?
- ...ka Marmarajas dzelzceļa tuneļa projekts savienos Stambulas Eiropas un Āzijas daļas?
- ...ka Henrijs I Izglītotais bija pēdējais Anglijas karalis no Normandiešu dinastijas?
- ...ka vidējais laiks, lai pārvietotu kuģi pa Panamas kanālu (attēlā — karte), ir 9 stundas, minimālais 4 stundas 10 minūtes?
- ...ka Edmunds Hilarijs 33 gadu vecumā, 1953. gada 29. maijā, kopā ar šerpu Tenzingu Norgeju pirmoreiz sekmīgi uzkāpa Everestā?
- ...ka Antīkās olimpiskās spēles likvidēja vispārējā pagānisma vajāšanas un iznīdēšanas vilnī Romas impērijā, kristietībai kļūstot par vienīgo valsts reliģiju?
- ...ka Ļubomežas pilsēta līdz 1945. gadam ietilpa Vācijas sastāvā, tomēr, pamatojoties uz Potsdamas konferences lēmumiem, pilsēta tika piešķirta Polijai, bet pilsētas vācu iedzīvotāji padzīti?
- ...ka Stewart Grand Prix Formula 1 komanda sāka meklēt pilotus ieliekot sludinājumu žurnālā "Autosport"?
- ...ka, kad Volfgangam Amadejam Mocartam bija 12 gadi, viņš saslima ar bakām, un viņa tēvs atteicās viņu potēt, uzskatot, ka tā būs "Dieva griba", vai zēnam dzīvot vai mirt?
- ...ka kopš Apollo programmas (attēlā — zīmotne) nobeiguma 1972. gadā, cilvēks nav bijis uz Mēness?
- ...ka Tomo Miličevičs, grupas 30 Seconds to Mars ģitārists, ir horvāts pēc tautības un amerikānis pēc pilsonības?
- ...ka Romas imperatora Diokletiāna mīļākā nodarbe bija kāpostu audzēšana?
- ...ka sējas melnsēklītes sēklas izmanto kā garšvielas?
- ...ka Olimpiskajā sporta centrā darbojas Vsevoloda Zeļonija džudo skola?
- ...ka 2008. gada WRC sezona ilgs vairāk nekā 10 mēnešus?
- ...ka pirms 72. Kinoakadēmijas balvas (attēlā — 2007. gada balvas) tika atrastas atkritumu konteinerā nedēļu pirms ceremonijas?
- ...ka Sergejs Volkovs šobrīd ir pasaulē vienīgais kosmonauts otrajā paaudzē?
- ...ka laga ieviesa kuģu ātruma skaitīšanu mezglos?
- ...ka Fidži hindi valoda nav saprotama Indijas iedzīvotājiem, neskatoties uz to kopīgajām saknēm?
- ...ka parasto ozolīti izmanto kā dekoratīvu augu?
- ...ka Narvas bākas tornis gāja bojā Otrā pasaules kara laikā?
- ...ka Danka Greja velodroms (attēlā) tika atklāts 1999. gada 28. novembrī?
- ...ka viduslaikos banneretam bija tiesības vest kaujā karaspēka vienību zem sava karoga?
- ...ka vienā no visu laiku nāvējošākajām dabas katastrofām, 1887. gada Huanhē plūdos, upuru skaits bija vismaz 900 000 cilvēku?
- ...ka padomju laikā Rīgas Brāļu kapos apglabāja arī Sarkanās armijas kareivjus?
- ...ka Leu bākas baltais gaismas signāls ir redzams 7 jūras jūdžu attālumā?
- ...ka Gotlande ir Baltijas jūras lielākā sala?
- ...ka Altenbergas bobsleja trases (attēlā — pirmais līkums) būvniecību uzraudzīja Austrumvācijas drošības dienesta vadītājs?
- ...ka bislama ir Vanuatu oficiālā valoda, kaut arī tā ir dzimtā tikai 6200 cilvēkiem?
- ...ka Bosfors šķir Stambulas Eiropas un Āzijas daļas?
- ...ka eksperti spriež, ka līdz 2100. gadam varētu izmirt puse zināmo sugu?
- ...ka Velsas princis parasti ir Apvienotās Karalistes monarha vecākais dēls?
- ...ka Salemas raganu prāvā par buršanos tika sodīti vairāk nekā 150 cilvēku?
- ...ka Olavas pilsētā (attēlā — ģerbonis), Polijā, 2006. gadā atklāja ASV autodaļu ražotāja American Axle rūpnīcu?
- ...ka varlpiri zīmju valodu Austrālijā pārsvarā lieto atraitnes, kurām sēru laikā tradīcijas liedz sarunāties?
- ...ka Ēģiptes faraons Ehnatons mēģināja ieviest monoteisku reliģiju?
- ...ka Sultāna Mehmeda Iekarotāja tilts savieno Stambulas Eiropas un Āzijas daļas?
- ...ka grupas Jimmy Eat World albums "Bleed American" tika pārdēvēts par "Jimmy Eat World" pēc 2001. gada 11. septembra teroristu uzbrukuma ASV?
- ...ka emīrs (attēlā — Buhāras emīrs Alim-hans) ir islāma valstu vēsturē augstākās aristokrātijas tituls vai arī militārais rangs?
- ...ka friulu valoda ir oficiāli atzīta minoritātes valoda Itālijā?
- ...ka Pitkērnā dzīvo tikai 50 iedzīvotāji?
- ...ka Sarkandaugavas rajons Rīgā ir ieguvis savu nosaukumu no Daugavas attekas, pie kuras rajons atrodas?
- ...ka Ziemeļanatolijas lūzumā plātnes kustas no 1 līdz 20 centimetriem gadā lielu ātrumu?
- ...ka Kaļiņingradas zoodārzs ir viens no vecākajiem Krievijas zoodārziem?
- ...ka starptautiski Kurdistānas Strādnieku partija (attēlā — atbalstītāju rīkota demonstrācija) tiek uzskatīta par teroristisku organizāciju?
- ...ka Pols Volfovics divus gadus bija Pasaules Bankas prezidents, tomēr 2007. gadā atkāpās sakarā ar apsūdzībām par iekšējās ētikas pārkāpumiem?
- ...ka Aragonas karaliste 1469. gadā pārtapa par Spānijas Karalisti, apvienojoties ar Kastīlijas karalisti?
- ...ka horvātu valoda ir valsts valoda ne tikai Horvātijā, bet arī Melnkalnē, kā arī Bosnijā un Hercegovinā?
- ...ka Zviedrijas Elitsērija hokejā tika dibināta 1975. gadā?
- ...ka 11,5% Gambijas platības aizņem ūdens?
- ...ka Astūrijas karaliste (attēlā — karogs) 924. gadā tika pārsaukta par Leonas karalisti, bet 1230. gadā apvienojās ar Kastīlijas karalisti?
- ...ka ASV komponists Filips Glāss pēc stila tiek uzskatīts par minimālistu, tomēr pats nepiekrīt šim apgalvojumam?
- ...ka lielākā daļa pasaules dzintara ir 30-90 miljonus gadu veca?
- ...ka Starptautiskās Okeanogrāfijas komisijas uzdevums ir kontrolēt Klusā okeāna cunami brīdinājuma sistēmas darbību?
- ...ka Žemaitija līdz pat 15. gadsimtam ir bijusi strīdus teritorija starp Lietuvas dižkunigaitisti un Vācu ordeņa teritorijām Livonijā un Prūsijā?
- ...ka amerikāņu dziedātājs Džastins Timberleiks kļuva populārs kā puišu grupas "'N Sync" dalībnieks?
- ...ka turku Mehteru orķestris (attēlā) tiek uzskatīts par vecāko militāro orķestri pasaulē?
- ...ka 2008. gada pasaules čempionāts biatlonā ir otrais, kas norisinās Esterzundā?
- ...ka presē Ziemeļilinoisas Universitātes apšaudi sauc par "Valentīndienas slaktiņu"?
- ...ka Ziemeļu Kipras Turku Republiku starptautiski atzīst tikai Turcija?
- ...ka Šrilanka bieži tiek dēvēta par "Indijas okeāna pērli"?
- ...ka Indriķis Reinbahs bija pirmais spēlētājs, kurš guvis vārtus Latvijas hokeja izlases labā (1932. gadā)?
- ...ka par krievu-čukču kariem (attēlā) sauc 17.—18. gadsimta militāros konfliktus Krievijas Tālo austrumu kolonizēšanas periodā starp Krievijas karaspēku (kopā ar sabiedroto jakutu un korjaku atsevišķām vienībām) un čukču ciltīm?
- ...ka oksidēšanas pakāpe ir pozitīva, ja elektroni ir atvilkti nost no atoma un negatīva, ja tie ir pievilkti klāt atomam?
- ...ka Korejas karš Korejas Republikā tiek dēvēts par "25. jūnija incidentu", bet Korejas TDR to dēvē par "tēvijas atbrīvošanas" karu?
- ...ka ziemas ilgums Čukču pussalā ir 10 mēneši?
- ...ka vairākās valstīs Jehovas liecinieku darbība ir aizliegta?
- ...ka okeāna dibens nav mazāk daudzveidīgs kā sauszeme?
- ...ka Niko Hilkenbergs (attēlā) pašlaik ir Williams F1 komandas testpilots?
- ...ka futbolists Žans Marks Bosmans ir vairāk pazīstams ar Bosmana lēmumu, nevis sasniegumiem futbolā?
- ...ka Iterzenē Matiass Rusts sāka savu vēsturisko lidojumu uz Sarkano laukumu 1987. gadā?
- ...ka Stambulā esošais Dževahira tirdzniecības centrs ir pasaulē septītais un Eiropā lielākais tirdzniecības centrs?
- ...ka Intars Dambis ir kļuvis par Eiropas čempionu bobslejā?
- ...ka līdz 18. gadsimtam mākslas darbus restaurēja, tikai lai būtu skaisti un atbilstu saimnieka gaumei?
- ...ka daudzi pagāniskie kristiešu Lieldienu svinēšanas elementi ir kļuvuši par tradīcijām? (attēlā — trauks ar Lieldienu olām)
- ...ka fon Tīzenhauenu dzimta radusies Tīzenhauzenā un ieceļojusi Latvijā krusta karu laikā 13. gadsimtā?
- ...ka Gņevas pilsēta pirmo reizi rakstos minēta 13. gadsimta pirmajā pusē?
- ...ka Trumena doktrīnu uzskata par aukstā kara sākumu?
- ...ka Karls Dēnics uz īsu brīdi kļuva par Vācijas prezidentu pēc Hitlera nāves?
- ...ka Andris Dambis 1996. gadā viņš kļuva ar pirmo latviešu autosportistu, kurš ir izcīnījis kādu Eiropas godalgu?
- ...ka smadzenes (attēlā) ir visiem mugurkaulniekiem?
- ...ka Gleivicas incidents kalpoja kā iemesls Vācijas iebrukumam Polijā 1939. gadā?
- ...ka arābu valodā vārdam "Allāhs" ir izveidota īpaša ligatūra?
- ...ka Indonēzijas lielākā sala Sumatra ir sestā lielākā sala pasaulē?
- ...ka pirmā mobilā observatorija Eiropā tika izveidota Latvijā?
- ...ka Bruno Sennas autosportista karjera tika pārtraukta uz 10 gadiem pēc tam, kad viņa tēvocis Airtons Senna gāja bojā sacīkšu avārijā?
- ...ka Brodvejas torni lords Koventrijs uzcēla tikai tāpēc, lai viņa sieva varētu pārliecināties, ka no viņas mājas būs redzama signāluguns uz tā?
- ...ka Malaizijā sikspārņi tiek lietoti arī uzturā?
- ...ka Zemes Ziemeļu puslodē valdošais gadalaiks ir pretējs Dienvidu puslodē valdošajam?
- ...ka par hobitiem ir iesaukta izmirusi cilvēku ģints suga, kura dzīvoja Indonēzijā?
- ...ka itāliešu dziedātājas Lauras Pauzīni (attēlā) albumi visā pasaulē ir tikuši pārdoti vairāk nekā 32 miljonos eksemplāru?
- ...ka Rīgas Valsts 1. ģimnāzija ir piedzīvojusi vismaz 15 dažādus nosaukumus?
- ...ka jūras līmenis 20. gadsimta laikā ir pacēlies par 20 centimetriem?
- ...ka grupai U2 sava albuma "October" ierakstīšanas laikā studijā nācās improvizēt ar dziesmu vārdiem, jo bija nozagta mape ar jau sacerētajiem dziesmu tekstiem?
- ...ka Reinjonā nabadzīgo franču kolonistu pēcteči žargonā tiek saukti par "mazajiem baltajiem" (P'tit blancs)?
- ...ka vārds "mūmija" (attēlā) ir cēlies no persiešu un arābu valodas vārda mūmiyyah (مومية), kas nozīmē — bitumens?
- ...ka ASV mūziķes Madonnas 1990. gada albuma The Immaculate Collection sākotnējais nosaukums bija "Ultra Madonna"?
- ...ka Christmas Tree EXEC bija pirmā tīkla veida vīrusa programa (interneta tārps), kas 1987. gada decembrī paralizēja vairākus internacionālos datoru tīklus?
- ...ka, kopš Čornobiļas AES avārijas 1986. gadā, Eiropā pirmo reaktoru sāka būvēt tikai 2005. gadā Olkiluoto atomelektrostacijā (attēlā)?
- ...ka kopš 2003. gada ik gadu tiek organizēta gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena meklēšanas akcija Latvijā?
- ...ka amerikāņu fotogrāfs Filips Halsmans ir dzimis Rīgā?
- ...ka staigājot pa nīlzirgu mugurām, Āfrikas jakana ar saviem nagiem saskrāpē to un tādēļ nīlzirgi cenšas tos nokampt, rezultātā apdraudot šī putna dzīvību?
- ...ka Gvena Stefani savu dziedātājas karjeru sāka 1980. gadu otrajā pusē kā sava brāļa Ērika izveidotās rokgrupas "No Doubt" soliste?
- ...ka Ignalina pirmoreiz oficiāli rakstos minēta 1810. gadā, kad Ignas Tīzenhauzs nopirka Gineitišķu muižu un pievienoja to pie Ignalinas?
- ...ka adatādaiņu kāpuriem ir izteikta divpusējā simetrija, bet pieaugušajiem starainā simetrija tiek uzskatīta par sekundāru, kas izveidojusies, pārejot uz sēdošu vai mazkustīgu dzīvesveidu (sk. attēlā — jūras zvaigzne starp jūras ežiem)?
- ...ka vācbaltu ķīmiķis Vilhelms Ostvalds ir vienīgais Latvijā dzimušais un strādājušais Nobela prēmijas laureāts?
- ...ka no visiem Senās Ēģiptes faraoniem visilgāk valdīja Pepi II (94 gadus)?
- ...ka polietilēns dažkārt tiek saukts arī par polimetilēnu, jo tā molekulas sastāv no savā starpā saistītām metilēngrupām?
- ...ka pēdējā PlayStation spēle bija FIFA Football 2005, kura tika izdota gandrīz desmit gadus pēc konsoles nākšanas klajā?
- ...ka viens no lielākajiem būvlaukumiem pasaulē ir jaunā Kazahstānas galvaspilsēta Astana?
- ...ka maldīgais uzskats par citronskābes kaitīgumu radies bioķīmiskā Krebsa cikla nosaukuma dēļ?
- ...ka skrejviļņa lampu izgudrojis arhitekts Rūdolfs Kompfners, par ko viņam piešķirts fizikas doktora grāds?
- ...ka viens no pirmajiem krāsu fotogrāfiju izmantoja Krievijas cara fotogrāfs Sergejs Prokudins-Gorskis? (attēlā viena no viņa fotogrāfijām)
- ...ka tanka Fiat 3000 dizains tika aizgūts no franču Renault FT-17?
- ...ka mēles kauls ir vienīgais cilvēka skeleta kauls, kas tieši nesavienojas ar citiem kauliem?
- ...ka Ernsta Johana Bīrona valdīšanas laikā pār Kurzemes hercogisti tika uzbūvētas Jelgavas un Rundāles pilis?
- ...ka Doom ir atzīta par visu laiku labāko datorspēli?
- ...ka asaru kauls ir pats mazākais cilvēka galvaskausa kauls?
- ...ka vaiga kauls (attēlā, vidū) ir viens no izturīgākajiem cilvēka galvaskausa sejas daļas kauliem?
- ...ka grupas U2 solista Bono pseidonīms radies no latīņu valodas Bono Vox, kas nozīmē "labā balss"?
- ...ka kinofilma Rīgas sargi jau piektajā tās rādīšanas nedēļā kļuva par kinoteātros skatītāko latviešu filmu, kas uzņemta pēc neatkarības atgūšanas?
- ...ka pirmajos 18 mēnešos kopš nonākšanas tirgū tika pārdotas vairāk nekā miljons Ford Mustang automašīnas?
- ...ka pīļknābji ir viena no piecām zīdītāju sugām, kuru pārstāvji dēj olas?
- ...ka 1859. gadā Džošua Abrahams Nortons (attēlā) pasludināja pats sevi par Savienoto Valstu imperatoru?
- ...ka Dienvidaustrumāzijā vairāk nekā 4000 gadus galvenais nāves soda veids bija sabradāšana ar ziloni?
- ...ka mandarīnu valodā runā visvairāk cilvēku?
- ...ka geizeri ir sastopami tikai sešos reģionos pasaulē?
- ...ka Partenons (attēlā) ir celts par godu grieķu dievietei Atēnai?
- ...ka Saša Barons Koens ir studējis vēsturi Kembridžas Universitātē?
- ...ka, ja visi cilvēka muskuļi vienlaikus darbotos vienā un tajā pašā virzienā, cilvēks spētu pacelt 20—30 tonnu?
- ...ka Šķēles 1. Ministru kabinets bija pagaidām vienīgais, kuru vadīja bezpartijisks premjerministrs?
- ...ka Ķīnā dzīvo gandrīz piektā daļa no visas pasaules iedzīvotājiem?
- ...ka Oksirinkhosa ir viena no visnozīmīgākajām arheoloģisko atradumu vietām, kāda jebkad ir atrasta?
- ...ka Juris Upatnieks ir bijis vistuvāk no latviešu zinātniekiem, lai iegūtu Nobela prēmiju par sava darba ieguldījumu hologrāfijas attīstībā?
- ...ka Ženēvas stadions ir viens no četriem Šveices Euro 2008 futbola čempionāta stadioniem?
- ...ka fidžiešu valoda ir dzimtā valoda mazāk nekā pusei Fidži iedzīvotāju?
- ...ka pingvīniem kauli ir līdzīgi zīdītāju kauliem (delfīna un roņa), jo nesatur iekšējos dobumus, kā tas ir citiem putniem?
- ...ka apzīmējumu "Impresionisms" izgudroja kāds mākslas kritiķis, asi nosodot šo stilu?
- ...ka Anderss Celsijs (attēlā) izgudroja temperatūras skalu, kurā 100 grādi bija ledus kušanas temperatūra, bet 0 grādi ūdens vārīšanās temperatūra, savukārt mūsdienu skalu izveidoja Kārlis Linnejs?
- ...ka datorspēles F1 Challenge '99-'02 spēlētāji un fani veidoja paši savas sezonas, tostarp, citas sacīkšu sērijas, citas sezonas un izdomātas sezonas?
- ...ka rallija čempiona Ričarda Bērnsa smadzeņu audzējs tika atklāts ceļā uz Velsas ralliju, kad pilots zaudēja samaņu?
- ...ka 1739. gada Belgradas miera līgums izbeidza divus gadus ilgās sadursmes austriešu-turku karā, kura laikā Hābsburgi bija pievienojušies Krievijai krievu-turku karā?
- ...ka GP2 nedēļas nogalē maksimālo punktu skaitu (20) ir savācis tikai Nelsiņjo Pikē 2006. gada Ungārijas posmā?
- ...ka misijā STS-120 kosmonauti veica Starptautiskās kosmiskās stacijas ieplīsušo saules bateriju neplānotu remontu, sameistarojot no kabeļa un metāla plāksnītēm kaut ko līdzīgu krekla aproču pogām. (attēlā)
- ...ka Otrā pasaules kara laikā, pēc Polijas kampaņas, Drohičina bija robežpilsēta starp Vācijas un PSRS okupētajām Polijas daļām?
- ...ka F1 ekspilotu Džulianu Beiliju mediji uzskata par BBC raidījuma "Gāzi grīdā!" noslēpumaino sacīkšu braucēju, Stigu?
- ...ka, lai samazinātu elektronu lampu skaitu aparatūrā, vienā korpusā tika ietilpinātas 2 lampas (dubultdiode un dubulttriode — sk. attēlā) vai pat 3 (dubultdiode-triode)?
- ...ka Quake ir pirmā popularitāti ieguvusī 3D datorspēle, kurā bija pielietota pilnīga 3D tehnoloģija?
- ...ka 1968. gada Rīcības programma paredzēja Čehoslovākijai atrast savu ceļu, kā sasniegt sociālismu, neatkarīgi no PSRS?
- ...ka Zalkša zīme ir gudrības un zintniecības simbols?
- ...ka Džeimsa sala agrāk tika saukta par Svētā Andreja salu un bija Kurzemes hercogistes koloniālā teritorija?
- ...ka pieaugušam cilvēkam ir ~206 kauli un tie veido ~18% ķermeņa masas?
- ...ka Uzvaras parks tika atklāts jau 1910. gadā?
- ...ka Latvijas Lauksaimniecības universitāte atrodas Jelgavas pilī?
- ...ka grupas "Placebo" solists, brits Braiens Molko (attēlā) ir dzimis Briselē?
- ...ka vairāku bumbu sistēma futbolā ļauj turpināt spēli ar citu bumbu, nezaudējot laiku, ja bumba tiek izsista autā?
- ...ka Brīvības pieminekļa atrašanās vietā kādreiz atradās Pētera I statuja?
- ...ka Stambulas trase bieži tiek salīdzināta ar slaveno Spā-Frankošampas trasi?
- ...lai autosacīkšu pilotus informētu par situāciju trasē tiek izmantoti karogi?
- ... pirmajās 11 Mikrofona dziesmu aptaujās uzvarēja Raimonda Paula dziesmas, līdz viņš izlēma vairs nepiedalīties?
- ...1967. gada Formula 1 čempions Denijs Halms (skat. attēlā) savā pirmajā F1 sacīkstē astoņus apļus atpalika no līdera?
- ... ka 2008. gada Pasaules čempionāts hokejā pirmoreiz kopš 1962. gada notiks Ziemeļamerikā, kas tiek uzskatīta par hokeja dzimteni?
- ...Roņu salas iedzīvotāji (pārsvarā zviedri) 1919. gadā izvēlējās pievienoties nevis Latvijai bet gan Igaunijai tāpēc, ka Igaunijas salās jau bija citas zviedru kopienas?
- ...Saipana Ziemeļu Marianu Salās ir vieta ar pasaulē vismazāk mainīgo temperatūru?
- ...Zemes aukstākā jūra ir Linkolna jūra, kuru visu gadu klāj līdz 15 metrus bieza ledus sega?
- ...līdz 1825. gadam Oksfordas pilsēta vienreiz gadā maksāja universitātei 1 pensu par katru no 1355. gada nemieros nosistajiem 63 studentiem?
- ...Sumo cīņas sekmes atkarīgas no cīkstoņa spēka un masas, kas var sasniegt pat 280 kg?
- ...ka skūtgalvju (skinhedu) grupējumi mēdz būt gan ar rasistiskiem, gan, gluži pretēji, — anti-rasistiskiem uzskatiem?
- ...ka SS vadītājs Heinrihs Himlers piedzima ģimnāzijas skolotāja ģimenē, bet SS formastērpa dizainu izstrādāja firma Hugo Boss
- ...ka pirms 1866. gada Andoras karogā (skat. attēlā) bija tikai dzeltenā un sarkanā krāsa, bet zilo krāsu karogam lika pievienot Napoleons III, lai uzsvērtu Francijas ietekmi uz valsti
- ...ka ik gadus uz Zemes virsmas nokrīt 505 000 km³ nokrišņu, no kuriem 398 000 km³ nokrīt Pasaules okeānā?
- ...ka par vērtīgākajiem avotiem Latvijā uzskatāmi Ķemeru sēravoti?
- ...ka vislabāk saglabājies liela meteorīta krāteris uz Zemes ir Elgigitgins — ezers Čukču pussalā?
- ...ka vienīgā sauszeme Sargasu jūrā ir Bermudu salas?
- ...ka receptīvā estētika literatūras pētniecības un teksta interpretācijas centrā izvirza lasītāju un lasīšanas aktu, teksta iedarbību uz lasītāju?
- ...ka taisnspārņu (skat. attēlā) priekšējie spārni lidošanai praktiski nav derīgi, toties to trīšana savā starpā vai pret pakaļkājām ir tā, kas rada sisināšanas skaņu?
- ...ka Kanāriju Salu nosaukumu ieviesis Mauretānijas valdnieks Juba II, jo salās bija sastopami nikni suņi (latīņu valodā canaria)?
- ...ka Polijas futbola izlase ir divkārtēja Pasaules kausa trešās vietas ieguvēja un arī olimpiskā čempione, taču vēl nekad nav piedalījusies Eiropas čempionāta finālturnīrā?
- ...ka Sulu jūras dzīlēs starp dažāda blīvuma ūdens slāņiem novērojami līdz 90 metrus augsti viļņi?
- ...ka 2000. gadā Starptautiskā hidrogrāfijas organizācija izlēma, ka uz Zemes ir piektais okeāns — Dienvidu okeāns?
- ...ka mūsdienu šausmu literatūras pamatā ir gotiskā literatūra?
- ...ka fantāzijas literatūra ir spēcīgi ietekmējusies no mitoloģijas un viduslaiku leģendām?
- ...ka konfūcisms par valsts reliģiju Ķīnā tika pasludināts Haņu dinastijas laikā?
- ...ka minimālais vecums, no kura Romas republikas laikā varēja ievēlēt par konsulu, bija 41 gads patricietim, 42 gadi — plebejam?
- ...ka Osmaņu impērijas sultāni, parakstot oficiālus dokumentus un vēstules, lietoja īpašu zīmi — tugru (skat. attēlā)?
- ...ka Kambodžas ezers Tonlesaps apgādā ar pārtiku vairāk nekā 3 miljonus cilvēku un dod ap 60% no visiem Kambodžā patērētajiem proteīniem?
- ... ka Alfrēda Hičkoka filmā "Putni" tika izmantotas tikai mākslīgi radītas putnu skaņas?
- ... ka no berila Senajā Britānijā izgatavoja lodes, kurās priesteri saskatīja pārdabiskas lietas?
- ... ka, lai uzlabotu smaragda izskatu, tas tiek turēts augu eļļā?
- ... ka bruņurupuči aug visu dzīvi, augšanai pakāpeniski palēninoties?
- ... ka Valters Skots ir viens no vēsturiskā romāna žanra aizsācējiem?
- ... ka viens no lielākajiem vārsmās rakstītajiem darbiem literatūras vēsturē ir senindiešu eposs "Mahābhārata"?
- ... ka vārda "ebrejs" vēsturiskā nozīme ir "tie, kas klejo no vietas uz vietu"?
- ... ka feniķieši bija pirmie, kas jau 598-595. g. p.m.ē. apkuģojuši apkārt Āfrikai, domādami gan, ka pieveikuši tikai Lībiju?
- ... ka nosaukums "jaunlatvieši" pirmās atmodas laikā radies no Vācijā izveidojušās literātu liberālistiskās kustības "Junges Deutschland", kuras pamatidejas bija līdzīgas jaunlatviešu kustībai?
- ... ka mūra ēkas ar koka pārsegumu Rietumeiropā sāka būvēt Karolingu renesanses laikā?
- ... ka dzejnieks un tulkotājs Salvatore Kvazimodo kļuva par literātu, studējot ģeodēziju?
Diskusija
[labot pirmkodu]- Nevaru tagad atrast avotu (ja nekļūdos, tas bija rakstīts tādā grāmatā ar ziliem vākiem, "Eiropas tautu hronika" laikam saucas", kas man nav tagad pie rokas), bet skaidri atceros lasījis faktu, ka jau krietni pirms šī laikā Āfrikai pirmie apkārt apceļoja ēģiptieši kaut kāda tur faraona uzdevumā. --neonz 09:16, 11 jūlijā, 2006 (UTC)
- Pārkopēju šo uz Diskusija:Feniķija — fakts bija ņemts no attiecīgā raksta. --knakts 17:12, 11 jūlijā, 2006 (UTC)
Ieteicams pārveidot bildi uz 121 pikseļa rezolūciju, jo Opera visas bildes, kuru platums sasniedz 120 pikseļus uzskata par reklāmām. SpeedKing 16:01, 12 septembrī, 2007 (UTC)
- ok, gatavs -Yyy 16:28, 12 septembrī, 2007 (UTC)
Varētu ielikt Molko bildi — Attēls:Brain molko placebo.jpg. --SpeedKing 06:57, 21 oktobrī, 2007 (UTC)
Pārkārtoju vēl neizmantoto faktu ieteikumus agrākajā secībā (vecākie sākumā, jaunākie beigās). Vai tiešām Quake ir pirmā populārā 3D spēle? (Doom bija vēl populārāks, tikai tas nebija pilnībā 3D (taču no ārpuses pārāk neatšķīrās)). -Yyy 16:04, 4 novembrī, 2007 (UTC)
- Tās spēles, kas bija pirms Quake, skaitījās it kā pseido-3D, jo izmantotie modeļi bija "plakani", kā multiplikācijā. Quake modeļi sastāvēja no liela skaita atsevišķu daudzstūru vai trīsstūru, kas veidoja īstu trīsdimensiju figūru, kam varēja apiet apkārt un no katra skatu punkta tā izskatījās savādāk. Doom jau arī nebija pati pirmā tāda spēle, pirms tam bija Volfenšteins un laikam vēl kaut kas. --ScAvenger 16:15, 4 novembrī, 2007 (UTC)
- Nu jā, tā versija, kas bija šitajā revīzijā pat bija saprotamāka (ok, stils varbūt nebija tik labs, bet domu saprast varēja labāk). Doom karte bija 2D, visi līķi un paceļamie priekšmeti arī bija 2D bet monstri (un cilvēciņi tīkla spēlēs) bija daļēji 3D. Quake pilnīgi viss bija 3D. -Yyy 16:47, 4 novembrī, 2007 (UTC)
- īsts 3D ir pārlieku burtisks pārcēlums no angļu raksta kuru nezinot par pseido-3D nevar saprast. Vai nevar pateikt kaut kā labāk ? Teiksim "pirmā [..] spēle, kura pilnībā sastāvēja no 3D modeļiem" vai tamlīdzīgi ~~Xil...sist! 17:45, 4 novembrī, 2007 (UTC)
- Pirmā 3D spēle, kurā bija pielietota pilnīga 3D tehnoloģija? --ScAvenger 18:19, 4 novembrī, 2007 (UTC)
- Vispār laba ideja :) --SpeedKing 18:33, 4 novembrī, 2007 (UTC)
- Pirmā 3D spēle, kurā bija pielietota pilnīga 3D tehnoloģija? --ScAvenger 18:19, 4 novembrī, 2007 (UTC)
- īsts 3D ir pārlieku burtisks pārcēlums no angļu raksta kuru nezinot par pseido-3D nevar saprast. Vai nevar pateikt kaut kā labāk ? Teiksim "pirmā [..] spēle, kura pilnībā sastāvēja no 3D modeļiem" vai tamlīdzīgi ~~Xil...sist! 17:45, 4 novembrī, 2007 (UTC)
- Nu jā, tā versija, kas bija šitajā revīzijā pat bija saprotamāka (ok, stils varbūt nebija tik labs, bet domu saprast varēja labāk). Doom karte bija 2D, visi līķi un paceļamie priekšmeti arī bija 2D bet monstri (un cilvēciņi tīkla spēlēs) bija daļēji 3D. Quake pilnīgi viss bija 3D. -Yyy 16:47, 4 novembrī, 2007 (UTC)
Tās divkāršās un trīskāršās radiolampas vispār nav nekas sevišķi neparasts — savā laikā Rietumeiropā tika ražoti tā saucamie kompaktroni — 12 un vairāk kāju lampas, kur iekšā bija pat līdz 5 vai vairāk neatkarīgām lampām. Diemžēl vairs lāgā neatceros, kur to lasīju, bet šī tehnoloģija tika attīstīta mazāk dēļ kompaktifikācijas, vairāk dēļ nodokļiem uz radioaparātiem — par katru atsevišķu lampas "balonu" bija jāmaksā papildus nodoklis. Tādas lampas ir liels retums, jo līdz ar tranzistoru ieviešanu tas viss izbeidzās :) Atradīšu informāciju, uzrakstīšu atsevišķu rakstu. --ScAvenger 21:36, 4 novembrī, 2007 (UTC)
- Es jau nemaz nezināju, ka bijušas 2 un trīskāršās, kur nu vēl 12. --Dainis 06:04, 5 novembrī, 2007 (UTC)
Man kaut kā nepatīk tas "briežu mīlētājs". Tas noteikti ir tiešs tulkojums no angļu valodas. Ja paraktos dziļāk, droši vien varētu atrast labāku nosaukumu. Arī raksts Oskars (personvārds) satur tikai 2 teikumus.
- "Deer lover" — kas tev nepatīk? Turklāt, derētu ielikt kādu bildi šajā teksta blāķī, kaut vai Quake logo. --SpeedKing 14:53, 14 novembrī, 2007 (UTC)
- Nepatīk tulkojums "briežu mīlētājs". Tā kā diez vai kāds zin gēlu valodu, tad mēs izmantojam kā starpnieku angļu valodu, bet šeit var gadīties nesakritība vārdu dažādas nozīmes lietojumos. Tie ir tikai mani minējumi, bet varbūt tas nozīmē "briežu cienītājs", varbūt "tāds, kam patīk brieži". Varbūt tais laikos ar vārdu "oscar" apzīmēja mednieku, kas medīja tikai briežus. --Dainis 15:16, 14 novembrī, 2007 (UTC)
- Kāpēc tu domā, ka tādā gadījumā angļu vikipēdijā tas nebūtu rakstīts ? Viņiem lover nozīmē aptuveni to pašu ko mums, mīlnieks pat varbūt būtu bijis precīzāks tulkojums, mitoloģiskiem tēliem bieži vien ir sirsnīgas attiecības ar dzīvniekiem ;) Kas attiecas uz pārējo — man savukārt vispār nepatīk, ka "Vai tu zināji ?" tiek likti aizmetņi --~~Xil...sist! 18:51, 14 novembrī, 2007 (UTC)
- Nepatīk tulkojums "briežu mīlētājs". Tā kā diez vai kāds zin gēlu valodu, tad mēs izmantojam kā starpnieku angļu valodu, bet šeit var gadīties nesakritība vārdu dažādas nozīmes lietojumos. Tie ir tikai mani minējumi, bet varbūt tas nozīmē "briežu cienītājs", varbūt "tāds, kam patīk brieži". Varbūt tais laikos ar vārdu "oscar" apzīmēja mednieku, kas medīja tikai briežus. --Dainis 15:16, 14 novembrī, 2007 (UTC)
Skat. šo diskusiju angļu Vikipēdijā. --SpeedKing 12:09, 16 novembrī, 2007 (UTC)
- Un tu to jautā cilvēkam kurš savā lapā ir norādījis, ka viņam ir 20 dzimtās valodas ? Turklāt spriežot pēc angļu raksta saites, runa ir par Senīru valodu, kas ap šo laiku ir sadalījusies trijās jaunās valodās ~~Xil...sist! 01:26, 17 novembrī, 2007 (UTC)
- Tas Blake3522 neizskatās īsti par pilnu ņemams... K.Siliņa "Latviešu personvārdu vārdnīcā" ("Zinātne", 1990) par briežu mīlēšanu attiecīgajā šķirklī nekas nav teikts. --ScAvenger 06:42, 17 novembrī, 2007 (UTC)
- Angļu Vikipēdijā ir arī tāda lieta kā Reference desk, kur man stāstīja, ka runa esot par draudzību, google arī šķiet to apstiprina, tātad nomainīšu uz "briežu draugs". Vai nevajadzētu šo faktu no šejienes izņemt, ņemot vērā izmaiņas rakstā ?
- P.S. Starp citu kādu nozīmi tā personvārdu vārdnīca piedāvā ? --~~Xil...sist! 16:11, 17 novembrī, 2007 (UTC)
- Ja tas ir briežu draugs, tad vajadzētu tā arī izmainīt. --SpeedKing 16:12, 17 novembrī, 2007 (UTC)
- Vārdnīca apskata to pašu senangļu dievu un šķēpu. --ScAvenger 21:51, 17 novembrī, 2007 (UTC)
- Tas Blake3522 neizskatās īsti par pilnu ņemams... K.Siliņa "Latviešu personvārdu vārdnīcā" ("Zinātne", 1990) par briežu mīlēšanu attiecīgajā šķirklī nekas nav teikts. --ScAvenger 06:42, 17 novembrī, 2007 (UTC)
Fakts par austriešu turku karu skan kaut kā dīvaini — vai nebūtu labāk teikt, piemēram "Kas izcēlās kad Hābsburgi pievienojās" ? ~~Xil...sist! 22:00, 28 novembrī, 2007 (UTC)
- "atzīta par visu laiku labāko datorspēli" bez atsauces uz vērtētāju ir reklāma, ar atsauci — diez vai būs interesanta. 89.201.57.201 14:56, 30 decembrī, 2007 (UTC)
- Rakstā jau ir atsauce (pie kam ļoti labi redzama (3. atsauce, pirmās rindkopas pēdējais teikums))(raksts gan ir īss un par pašu spēli diezko daudz nepasaka, bet tā ir cita problēma) -Yyy 15:31, 30 decembrī, 2007 (UTC)
- Par to jau ir runa, ka veidnē, un tādejādi sākumlapā šis vērtējums tiek pasniegts kā absolūts. 89.201.57.201 15:54, 30 decembrī, 2007 (UTC)
- Rakstā jau ir atsauce (pie kam ļoti labi redzama (3. atsauce, pirmās rindkopas pēdējais teikums))(raksts gan ir īss un par pašu spēli diezko daudz nepasaka, bet tā ir cita problēma) -Yyy 15:31, 30 decembrī, 2007 (UTC)
Attēli, ziņu ticamība un vispārzināmība
[labot pirmkodu]Vai kāds varētu ielikt rakstā "Zalkša zīme" attēlu? Dīvaini sanāk — ja izdodas cilvēku ieinteresēt, viņš klikšķina, un... zīmi neredz. 217.198.224.13 13:16, 12 novembrī, 2007 (UTC)
- Vispār varētu ielikt Uzvaras pieminekļa bildi, citādi bez bildes tas teksts neizskatās tik ieinteresējošs :) --SpeedKing 13:19, 12 novembrī, 2007 (UTC)
- Man pašreiz nav fotoaparāta... Starp citu, pēdējiem 4 rakstiem nav norādīti nekādi ziņu avoti. Domāju, ka lv.wiki ir daudz faktu ar atsaucēm. Vēl būtu vērā ņemams, ka vairums lietotāju ir no Latvijas — droši vien, to, ka Kurzemei bija kolonijas Āfrikā un LLU ir Jelgavas pilī, tie zina — bet no tiem pašiem rakstiem varētu ņemt kadus citus, mazāk zināmus faktus. 217.198.224.13 13:22, 12 novembrī, 2007 (UTC)
- Es domāju par pašu sākumlapu, uzvaras pieminekļa bilde kā tāda ir. Paskaties raksta hronoloģiju, tur var redzēt, ka parasti ir bildes pie teksta. --SpeedKing 13:43, 12 novembrī, 2007 (UTC)
- Man pašreiz nav fotoaparāta... Starp citu, pēdējiem 4 rakstiem nav norādīti nekādi ziņu avoti. Domāju, ka lv.wiki ir daudz faktu ar atsaucēm. Vēl būtu vērā ņemams, ka vairums lietotāju ir no Latvijas — droši vien, to, ka Kurzemei bija kolonijas Āfrikā un LLU ir Jelgavas pilī, tie zina — bet no tiem pašiem rakstiem varētu ņemt kadus citus, mazāk zināmus faktus. 217.198.224.13 13:22, 12 novembrī, 2007 (UTC)
Pie krievu-čukču kariem šito bildi nevajadzētu akcentēt. Bilde tomēr ir no Sibīrijas, nevis Ziemeļu iekarošanas (citas tautas, citi laiki). Es labāk pameklēšu kaut ko tuvāku tēmai. --Kikos 07:23, 12 februārī, 2008 (UTC)
Punktuācija
[labot pirmkodu]- Četros pēdējos (pirmajos no augšas) teikumos nav vajadzīgs komats pēc "ka"! Aleksandrs Kuzmins 11:27, 22 decembrī, 2007 (UTC)
- Paldies, izlaboju visur! Stingri ņemot, tas komats būtu jāliek aiz Vai tu zināji... — taču tas kaut kā neveikli izskatītos. --ScAvenger 11:35, 22 decembrī, 2007 (UTC)
Jauns
[labot pirmkodu]Man liekas varētu iekļaut šo http://lv.wikipedia.org/wiki/Christmas_Tree_EXEC , tātad "Vai tu zināji, ka Christmas Tree EXEC bija pirmā tīkla veida vīrusa programa, kas 1987. gada Decembrī paralizēja vairākus internacionālos datoru tīklus." Rakstu var pielabot ja domājat ka viņā kautkas nav gluži pareizi. Kristaps513
Tas ka neatbild nozīmē atteikums? Kristaps513
- manuprāt var iekļaut, šo faktu gan varēja pielikt pie pārējiem, jo šeit neviens tik bieži neskatās -Yyy 17:15, 16 janvārī, 2008 (UTC)
- Kur ir tie pārējie? :) Kristaps513
- Sadaļa "Faktu ieteikumi (vēl neizmantotie, jaunos likt apakšā)". --SpeedKing 17:25, 16 janvārī, 2008 (UTC)
- Kur ir tie pārējie? :) Kristaps513
Par daudz faktu
[labot pirmkodu]Pašlaik pirmajā lapā ir 7 fakti. --SpeedKing 07:42, 20 janvārī, 2008 (UTC)
- Tagad izlaboju. -Yyy 08:05, 20 janvārī, 2008 (UTC)
Sumatra
[labot pirmkodu]Sumatra nav sestā lielākā Indonēzijas sala--Treisijs 06:05, 2 februārī, 2008 (UTC)
- Biju sajaucis — Sumatra ir sestā lielākā pasaules sala un atrodas Indonēzijā. --SpeedKing 07:41, 2 februārī, 2008 (UTC)
Sarkanā saite
[labot pirmkodu]Jāizņem sarkanā saite par 1939. gadu. --SpeedKing 15:05, 4 februārī, 2008 (UTC)
Izmiršana
[labot pirmkodu]Vai tu zināji ka iespējams līdz 2100. gadam izmirs puse zināmo sugu. Kristaps513 05:37, 9 martā, 2008 (UTC)
Līdzīgi fakti
[labot pirmkodu]Nav labi likt blakus līdzīgus faktus. Piem.,
Sultāna Mehmeda Iekarotāja tilts savieno Stambulas Eiropas un Āzijas daļas
un
Bosfors šķir Stambulas Eiropas un Āzijas daļas
labāk pagaidīt, un ielikt pēc kāda laika. --Dainis 20:07, 17 martā, 2008 (UTC)
Nokia 3310
[labot pirmkodu]en.wiki rakstā bija rakstīts, ka tas bija un ir populārs modelis austrumeiropā, par rietumeiropu tur nekas nebija teikts. -Yyy 03:46, 6 jūnijā, 2008 (UTC)
Rakstu kvalitāte
[labot pirmkodu]Kāda jēga ielikt faktu uz rakstu, kurā ir tikai pāris teikumi? Pedējā laikā tādi parādās. Vajadzētu mums noformulēt kritērijus, kādiem rakstiem jābūt, lai varētu likt pirmajā lapā saites uz tiem. Nedomāju, ka tiem obligāti būtu jābūt "labiem" vai "vērtīgiem", bet nu īsiem arī ne. Turklāt arī jāpārbauda faktu patiesums. --Dainis 10:00, 26 jūnijā, 2008 (UTC)
- Piekrītu, bet līdz balsošanas līmenim gan nevajadzētu pacelt. --Papuass 10:02, 26 jūnijā, 2008 (UTC)
- Nekādas balsošanas nevajag, kvalitāte ir tieši tāda, kādai tai jābūt. Ja cilvēkiem patīk izķengāties pa vikipēdiju rakstot visādas glupības — neliegsim viņiem šo iespēju. --Krishjaanis 11:25, 26 jūnijā, 2008 (UTC)
- Nevajadzētu likt aizmetņus, turklāt vēl tādus, kas sastāv tikai no tā paša teksta, kas tiek likts šeit. Varētu noteikt, ka ir jābūt noteiktam teksta daudzumam un atsaucēm. Bet no otras puses varbūt nevajag taisīt liekas problēmas — veidnes saturu tāpat regulāri maina tikai Yyy, šķiet, tagad viņš vienkārši pārkopē ieteiktos faktus veidnē, bet, ja viņam un nevienam citam nav iebildumu, varbūt viņš varētu arī izvērtēt vai faktam tiešām vajadzētu parādīties sākumlapā ~~Xil * 12:36, 26 jūnijā, 2008 (UTC)
- Nevajadzētu nelikt šito manas smadzenes vienkārši neķer. Bet nu pie lietas — ir dziļi vienalga vai tas fakts ir par Pikaču (hohohoho), marmoņmormoniem vai ķīmisko barometru, tā veidne jau nu (manuprāt) nav īpaši svarīgais vikipēdijas kvalitātes indikators. Tas ir tiešām tādā vienkāršā "vai tu zināji"? līmenī. Bet ja kādam gribās izvētīt faktu nozīmību pirms ielikšanas veidnē — laipni lūdzu, ja gribās sarežģīt dzīvi. --Krishjaanis 13:18, 26 jūnijā, 2008 (UTC)
- Ak, dievs, es pārrakstījos — kāda šaušalīga traģēdija — neviens tagad noteikti nesapratīs domu un tas tagad trīs dienas jāapspriež. Šie teksti parādās sākumlapā pēc kuras cilvēki spriež par Vikipēdijas vispārējo kvalitāti un kurai būtu jārosina cilvēkus iesaistīties rakstot Vikipēdijai atbilstošus rakstus — ja tur parādās teksti par pokemonu anatomijas īpatnībām un citiem brīnumiem nevajadzētu brīnīties, kad kāds te raksta par savām teorijām un citiem murgiem ~~Xil * 13:40, 26 jūnijā, 2008 (UTC)
- Palūgšu neizturēties nicinoši. Protams, ka šaušalīgi atvainojos ka aizskāru adminstratora ziloņkaula troni. --Krishjaanis 13:45, 26 jūnijā, 2008 (UTC)
- Ak, dievs, es pārrakstījos — kāda šaušalīga traģēdija — neviens tagad noteikti nesapratīs domu un tas tagad trīs dienas jāapspriež. Šie teksti parādās sākumlapā pēc kuras cilvēki spriež par Vikipēdijas vispārējo kvalitāti un kurai būtu jārosina cilvēkus iesaistīties rakstot Vikipēdijai atbilstošus rakstus — ja tur parādās teksti par pokemonu anatomijas īpatnībām un citiem brīnumiem nevajadzētu brīnīties, kad kāds te raksta par savām teorijām un citiem murgiem ~~Xil * 13:40, 26 jūnijā, 2008 (UTC)
- Šobrīd (18:39, 26 jūnijā, 2008 (UTC)) pirmie 2 fakti ir aizmetņi, taču tālākie ir garāki. Lielāko daļu faktu jau ieliek SpeedKing, es tos tikai ielieku pašā veidnē. Jā, es tiešām lielākoties vienkārši pārkopēju (un sīkāk skatos tikai tad, ja tas fakts ir ĻOTI aizdomīgs). Vajadzētu saarhivēt izmantotos faktus (tas saraksts jau ir ļoti garš). Iespējamie varianti: pārvietot uz veidnes diskusija:Vai tu zināji/arhīvs; pārvietot uz vikipēdija:vai tu zināji faktu arhīvs. Vēl, varbūt šai veidnei noņemt pilno aizsardzību? (atstāt daļēji aizsargātu) (lai to tieši varētu izmainīt reģistrēti lietotāji). -Yyy 18:39, 26 jūnijā, 2008 (UTC)
- Nevajadzētu nelikt šito manas smadzenes vienkārši neķer. Bet nu pie lietas — ir dziļi vienalga vai tas fakts ir par Pikaču (hohohoho), marmoņmormoniem vai ķīmisko barometru, tā veidne jau nu (manuprāt) nav īpaši svarīgais vikipēdijas kvalitātes indikators. Tas ir tiešām tādā vienkāršā "vai tu zināji"? līmenī. Bet ja kādam gribās izvētīt faktu nozīmību pirms ielikšanas veidnē — laipni lūdzu, ja gribās sarežģīt dzīvi. --Krishjaanis 13:18, 26 jūnijā, 2008 (UTC)
- Nevajadzētu likt aizmetņus, turklāt vēl tādus, kas sastāv tikai no tā paša teksta, kas tiek likts šeit. Varētu noteikt, ka ir jābūt noteiktam teksta daudzumam un atsaucēm. Bet no otras puses varbūt nevajag taisīt liekas problēmas — veidnes saturu tāpat regulāri maina tikai Yyy, šķiet, tagad viņš vienkārši pārkopē ieteiktos faktus veidnē, bet, ja viņam un nevienam citam nav iebildumu, varbūt viņš varētu arī izvērtēt vai faktam tiešām vajadzētu parādīties sākumlapā ~~Xil * 12:36, 26 jūnijā, 2008 (UTC)
- Nekādas balsošanas nevajag, kvalitāte ir tieši tāda, kādai tai jābūt. Ja cilvēkiem patīk izķengāties pa vikipēdiju rakstot visādas glupības — neliegsim viņiem šo iespēju. --Krishjaanis 11:25, 26 jūnijā, 2008 (UTC)
Sanktpēterburgas "Zenit"
[labot pirmkodu]Manuprāt fakts par Sanktpēterburgas "Zenit" ir jāņem ārā, ja skatās to, ka šeit tikai liek faktus no jaunākajiem rakstiem. Pirmais ieraksts par Zenit ir tapis tālajā 2006. gada novembrī.--Treisijs 12:31, 30 augustā, 2008 (UTC)
- Bet arī fakts ir tāds, ka viņi Superkausu izcīnija tikai vakar. --84.237.230.62 14:13, 30 augustā, 2008 (UTC)
- Tas tiesa! Te taču tiek arī ievietoti jaunumi? --Standfest 14:15, 30 augustā, 2008 (UTC)
- Kādam jāuzraksta raksts par UEFA Superkausu un tad būs problēma atrisināta :) --Treisijs 14:38, 30 augustā, 2008 (UTC)
- Ok, nedaudz vēlāk uzrakstīšu! ;) --Standfest 14:41, 30 augustā, 2008 (UTC)
- Kādam jāuzraksta raksts par UEFA Superkausu un tad būs problēma atrisināta :) --Treisijs 14:38, 30 augustā, 2008 (UTC)
- Tas tiesa! Te taču tiek arī ievietoti jaunumi? --Standfest 14:15, 30 augustā, 2008 (UTC)
Interwikis
[labot pirmkodu]Hello. Could anybody add the interwiki links, please?
[[af:Sjabloon:Het u geweet]] [[da:Skabelon:Vidste du at...]] [[de:Vorlage:Hauptseite Schon gewusst]] [[dsb:Pśedłoga:Zajmnostki]] [[en:Template:Did you know]] [[eo:Ŝablono:ĈefPaĝo/ĈuViSciasKe]] [[es:Plantilla:Sabías que]] [[fr:Modèle:Le saviez-vous ?]] [[he:תבנית:הידעת?]] [[hsb:Předłoha:HS-Wěš zo]] [[nl:Sjabloon:Hoofdpagina - wist je dat]] [[pl:Szablon:Czy wiesz]] [[pt:Predefinição:Sabia que]] [[ru:Шаблон:Знаете ли вы]] [[sk:Šablóna:Vedeli ste]] [[sv:Mall:Visste du att]] [[szl:Szablon:Wjedźoužeś]]
Greetings --Tlustulimu 21:38, 20 novembrī, 2008 (UTC)
- done. -Yyy 09:58, 21 novembrī, 2008 (UTC)
- Thank you. --Tlustulimu 16:25, 1 decembrī, 2008 (UTC)
Diskusija par Sīriusu
[labot pirmkodu]- Nebūtu īsti labi, ka Sīriuss būtu sākumlapā vienlaicīgi ar to Kuģa Ķīļa Etu — pārāk līdzīgi fakti, turklāt šis fakts ir visai triviāls. Varbūt tā vietā likt, ka senie latvieši Sīriusu saukuši par Spuļģi vai vismaz nelikt vienlaicīgi ar Kuģa Ķīļa Etu? --ScAvenger 14:14, 11 janvārī, 2009 (UTC)
- To ka varētu nelikt vienlaicīgi ar citām zvaigznēm, es piekrītu (arī par par Zelta bumbu nevajadzētu likt gandrīz reizē; skatīt zemāk), bet es domāju, ka daudzi nezina šo faktu, jo ļoti bieži man nākas dzirdēt, ka spožākā zvaigzne ir Polārzvaigzne...--Treisijs 16:12, 12 janvārī, 2009 (UTC)
- Diemžēl tā laikam varētu būt gan :(Atstāsim tad, kā ir, bet no savstarpēji līdzīgiem faktiem tomēr būtu jācenšas izvairīties. --ScAvenger 17:04, 12 janvārī, 2009 (UTC)
- To ka varētu nelikt vienlaicīgi ar citām zvaigznēm, es piekrītu (arī par par Zelta bumbu nevajadzētu likt gandrīz reizē; skatīt zemāk), bet es domāju, ka daudzi nezina šo faktu, jo ļoti bieži man nākas dzirdēt, ka spožākā zvaigzne ir Polārzvaigzne...--Treisijs 16:12, 12 janvārī, 2009 (UTC)
Žiguļi
[labot pirmkodu]Vai tad "Žigulis" skaitās tikai modelis VAZ-2103, citi nē? --ScAvenger 04:33, 17 aprīlī, 2009 (UTC)
- "Žiguļi" bija no 1. līdz 7. modelim. Salīdzināju latvisko rakstu ar krievu. Ir redzams, ka cilvēks tulkojis, īpaši neiedziļinoties būtībā. Krievu tekstā ir teikts, ka VAZ-2103 ir "Žiguļu" jauna versija, bet latviešu — var saprast, ka tikai VAZ-2103 modelis ir nosaukts par "Žiguļi". Tātad, šeit ieliktais "fakts" tiešām jāņem laukā vai jāatrod cits. --Dainis 06:30, 17 aprīlī, 2009 (UTC)
Pirmā Ziemassvētku egle
[labot pirmkodu]Fakts, protams, ir interesants, bet vai tam nevajadzētu būt no "latviešu Vikipēdijas jaunākajiem rakstiem" kā teikts veidnē? --Marozols 02:48, 11 augustā, 2009 (UTC)
- Jā, pie jaunākajiem rakstiem šis noteikti neiederas. No otras puses, ja šo noteikumu atceltu, būtu mazāk problēmu, kur ņemt jaunus faktus. Angļiem ir divas līdzīgas sākumlapas sadaļas — fakti no jaunākajiem rakstiem un vienkārši interesanti fakti. --ScAvenger 04:53, 11 augustā, 2009 (UTC)
Formulējuma precizitāte
[labot pirmkodu]"Vai tu zināji ... ka arābi par Allāhu sauc jebkuru Dievu no Ābrama reliģijām?" — Te jānorāda, ka t.s. ābramiskajās reliģijās nev nekādu "jebkuru" Dievu, jo visām šīm 3 reliģijām ir viens vienīgs kopīgs viens un tas pats Dievs, nevis 3 dažādi, tb jautājuma formulējums... hmm... visai aplams. --anonīms 04:33, 31 augustā, 2009 (UTC)
Kā var likt faktu, kuram rakstā ielikts "nepieciešama atsauce" (Rubika kubs)? --Dainis 08:38, 12 oktobrī, 2010 (UTC)
- Kā parasti attiecīgo rakstu nelāsīju un ieliku, tagad gan tas fakts izbeidzās dabiskā ceļā. -Yyy 10:04, 21 oktobrī, 2010 (UTC)